Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OBIECTE DE INVENTAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


OBIECTE DE INVENTAR


275 replies to this topic

#61 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 December 2007 - 03:56 PM

Vezi postareaALINA BUBU, la Dec 20 2007, 01:31 PM, a spus:

Revin dar am verificat in functiunea conturilor si nu am gasit corespondenta 303 cu 3028.
Alte pareri va rog trebuie sa inchid noiembrie.
Trecere din 3028 in 303 se face prin intermediul lui 711, in 2 etape:
- iesirea din magazia lui 3028: 711=3028;
- intrarea in magazia de ob.de inventar: 303=711.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#62 carmencita2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 December 2007 - 10:48 PM

:lostit (13): Am nevoie urgenta de ajutor!
Am de inregistrat o factura prin care s-a vandut o casa de marcat fiscala, obiect de inventar, pretul de vanzare este de 11.90 lei, iar pretul de achizitie al casei este de 700 lei. Achizitia a fost facuta in 2006, iar vanzarea in dec. 2007.
Imi poate spune si mie cineva mai experimentat cum se fac inregistrarile contabile?
Va rog, este urgent!!!!!!!!
Va multumesc.




#63 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2007 - 12:27 AM

1)371=303 700 lei
2)411=% 11.90
4427 1.90
707 10.00
3)607=371 700

asta in cazul in care o mai ai in evidenta in 303 si nu a fost dusa inainte pe 603.
daca a fost dusa deja pe chelt dinainte, faci doar a 2a inregistrare, si ai putea sa duci venitul in 758.
Cu respect,
Alinutza



#64 carmencita2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 December 2007 - 12:56 AM

Vezi postareaAlina_C, la Dec 28 2007, 12:27 AM, a spus:

1)371=303 700 lei
2)411=% 11.90
4427 1.90
707 10.00
3)607=371 700

asta in cazul in care o mai ai in evidenta in 303 si nu a fost dusa inainte pe 603.
daca a fost dusa deja pe chelt dinainte, faci doar a 2a inregistrare, si ai putea sa duci venitul in 758.
Mii de multumiri!



#65 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 January 2008 - 09:15 PM

Am si eu o nelamurire , am infiintat o firma , si am adus mobilier personal , in firma , la sfarsitul anului , m-am gandit sa-l inregistrez ca plus de inventar ,
303 = 603 , s-au fac un proces verbal prin care spun ca am predat firmei obiectele si le inregistrez 303=401 , 603=303 si 401 =455 , nu stiu cat este de corect si acceptat pv de predare de mobilier de catre administrator , firmei .
Merci frumos ,



#66 Dyana18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 January 2008 - 12:17 AM

Buna! :lostit (13):
As avea nevoie de putin ajutor in legatura cu gestiunea ob de inventar la o firma (de servicii in acest caz).
Sunt studenta la contabilitate si am de facut un proiect la PSIG (proiectarea sistemelor informatice de gestiune)...Ce m-ar interesa pe mine este fluxul informational...cu alte cuvinte documentele aferente obiectelor de inventar (cand intra in firma ce doc se intocmeste...apoi pe baza caror documente se tine evidenta lor si cum circula aceste documenta-adica cine le intocmeste...daca trebuie semnate de anume persoane,unde se depun- la ce compartiment sau persoane raman aceste documente)
Va rog mult daca puteti sa ma ajutati...Datorita faptului ca nu am lucrat in domeniu mi-e foarte greu asa sa-mi dau seama cum si ce se petrece intr-o firma,cum circula documentele. :thumbup:
Ca sa intelegeti mai bine despre ce este vorba(in cazul in care nu am fost destul de explicita) am atasat un exemplu...doar tema difera
Va multumesc,anticipat!

Fisiere atasate





#67 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 January 2008 - 01:45 AM

Vezi postareaDyana18, la Jan 6 2008, 12:17 AM, a spus:

As avea nevoie de putin ajutor in legatura cu gestiunea ob de inventar la o firma (de servicii in acest caz).
Ob.de inventar intra in firma (de regula) cu factura (mai rar cu aviz de insotire).
Obiectele intra in gestiunea (magazia) de ob.de inv. Gestionarul verifica cantitatea si calitatea si face un NIR (Nota de intrare-receptie) cu ce a intrat. Pe baza ei completeaza Fisa de magazie a obiectului (care contine datele obiectului, data intrarii, data iesirii, pretul, stocul).
Obiectele de inv. ies prin casare, vanzare sau dare in folosinta. Casarea se face cu un Procs verbal de casare intocmit de o comisie de casare desemnata de o decizie a conducerii.
Iesirea in folosinta se face cu Bon de iesire sau Bon de consum (nu sunt sigur cum se numeste). Iesirea poate fi la o persoana sau la un loc de munca pe baza unui referat. In fisa de magazie a ob. se noteaza ce a iesit, cat, unde se afla acum. Persoana care primeste obiectul semneaza de primire pe bon. Daca ajunge in folosinta la un loc (atelier, birou), semneaza de primire seful locului.
Ob.de inv. aflate in folosinta se pot intoarce la magazie cu un document de intrare (nu stiu cum se numeste) sau se poate transfera de la o persoana la alta sau de la un loc la altul cu o Nota de transfer. Aceste indicatii sunt aproximative deoarece nu am gasit o reglementare legala despre aceasta (ceea ce nu inseamna ca nu ar putea sa existe) si mergem pe o organizare interna de bun simt.
Documentele de intrare/iesire se fac in 2 exemplare. Unul ramane la gestionar si celalalt ajunge la contabilitate.
O data pe an se face inventarierea pe baza unei decizii de inventariere data de conducere unde se specifica membrii comisiei, perioada si ce se inventariaza. Comisia compara scripticul cu fapticul si face un proces verbal al inventarierii, semnat de comisie si gestionar, in 2-3 exemplare. Unul ajunge la contabilitate care regleaza scripticul dupa faptic, unul la gestionar si probabil unul ramane la seful comisiei.
Cam de astea mi-am putut aduce aminte la ora asta.
Pentru alte idei privind formularele folosite, nr.de exemplare si circulatia lor vezi Ord.MFP 1850 din 2004 privind registrele si formularele financiar-contabile.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#68 Dyana18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 January 2008 - 01:56 AM

Multumesc mult nopris... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Dyana18: 06 January 2008 - 01:57 AM




#69 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 07 January 2008 - 10:41 PM

adaug la ce a spus nopris urmatoarele:
in momentul cand se face transferul in folosinta pe om sau loc de munca se intocmeste o fisa care se numeste " fisa obiectelor de inventar in folosinta" o gasesti la orice centru de imprimate tipizate pt ati face o idee. pe aceasta fisa semneaza cel care primeste si raspunde de ele. transferul de la un om la altul se face printr-o decizie interna. nu se pot intoarce in magazie obiecte care au fost date odata in folosinta!
asa lucrez eu si asa am invatat de la contabilii mai vechi, poate acum s-a mai simplificat ceva!
oricum bafta! :lostit (13):



#70 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 January 2008 - 11:17 PM

Conform Nomenclatorului din 14/12/2004 publicat in MO 23bis din 07/01/2005
privind modelele si normele de intocmire si utilizare a registrelor si formularelor financiar-contabile, comune pe economie, care nu au regim special de inseriere si numerotare al Ordinului 1850/2004 in care gasesti si modelul formularului:

FISA DE EVIDENTA A MATERIALELOR DE NATURA OBIECTELOR DE INVENTAR IN FOLOSINTA (Cod 14-3-9)
1. Serveşte ca document de evidenţă a materialelor de natura obiectelor de inventar, a echipamentului şi materialelor de protecţie date în folosinţa personalului, până la scoaterea lor din uz.
2. Se întocmeşte într-un exemplar, pe măsura dării în folosinţă a bunurilor pe fiecare persoană, de gestionarul care eliberează obiectele respective sau de persoana desemnată să ţină evidenţa acestora.
Formularul se completează în mod diferit, în funcţie de organizarea depozitării acestora, şi anume:
- când eliberarea obiectelor se face din magazia de obiecte noi direct personalului muncitor, coloanele destinate eliberărilor se completează pe baza bonului de consum, iar coloanele destinate restituirilor, pe baza bonului de restituire;
- când eliberarea se face din magazia de exploatare, atât eliberarea, cât şi restituirea obiectelor date în folosinţa personalului se fac pe bază de semnătură direct în fişă;
- în cazul obiectelor eliberate pe bază de nomenclatoare stabilite pe funcţii, care nu se întocmesc decât după restituirea obiectelor uzate, înregistrările în fişa de evidenţă a materialelor de natura obiectelor de inventar în folosinţă se pot face, pentru simplificare, o singură dată, la eliberarea iniţială şi la restituirea definitivă a obiectelor respective.
3. Nu circulă, fiind document de înregistrare.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil.
5. Conţinutul minimal obligatoriu de informaţii al formularului este următorul:
- denumirea formularului;
- denumirea unităţii, secţia (locul de folosinţă);
- numele şi prenumele, marca, funcţia;
- denumirea obiectelor (inclusiv seria, dimensiunea etc.); termenul de folosire; preţul unitar; U/M;
- primiri: data, felul şi numărul documentului, cantitatea, semnătura;
- restituiri: data, felul şi numărul documentului, cantitatea, semnătura.



#71 ladydi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 January 2008 - 10:42 AM

salut as avea si eu nevoie de putin ajutor din partea voastra daca se poate tot legat de proiectul de la PSIG
la fel ca si Dyana18 si eu sunt in aceeasi situatie, am de facut un proiect care pare imposibil
tema mea este Bugetul de venituri si cheltuieli pt o administratie financiara. Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu documentele de care as avea nevoie si drumul lor pana la destinatarul final.
Eu m-am gandit la asta dar nu stiu daca este bine: O administratie finaciara doreste sa achizitioneze materie prima de la o alta entitate.Se primeste o comanda privind cumpararea de materie prima ce se va inregistra in Registrul de intrari-iesiri a adm financiare. Dupa ce s-a achizitionat materie prima se intocmeste o factura in 2 exemplare una care va ramane la furnizor si una la beneficiar. Factura care ramane beneficiarului se trimite la departamentul contabil pt a fi aprobata si anexata dosarului fiind trecuta pe cheltuieli.

va rog daca puteti sa ma ajutati
multumesc



#72 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 January 2008 - 11:40 AM

Insa daca firma a luat un televizor in valoare de 9.000 RON pentru nevoi personale, cum se procedeaza?
Multumesc.



#73 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 09 January 2008 - 10:10 AM

Daca firma a luat un televizor in valoare de 9.000 RON pentru nevoi personale, cum se procedeaza? Este obiect de inventar?
Multumesc.



#74 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 09 January 2008 - 10:13 AM

nu....mij.fix- are valoare peste 1800 ron
ada



#75 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 09 January 2008 - 10:22 AM

Multumesc.



#76 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2008 - 10:23 AM

[Cred ca vroia sa scrie 900 ron...sunt totusi 2500 eur..pt un televizor?!Daca sunt 9 mil e obiect de inventar, desigur!



#77 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 09 January 2008 - 10:33 AM

Daca firma si-a tras vo plasma cu diagonala de 3 m :wink: , o fi 9000 de roni, asa ca e mijloc fix.



#78 DianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 09 January 2008 - 01:47 PM

Vezi postareaadry69, la Jan 9 2008, 04:10 PM, a spus:

Daca firma a luat un televizor in valoare de 9.000 RON pentru nevoi personale, cum se procedeaza? Este obiect de inventar?
Multumesc.

firma sa ia pt nevoi personale.. mi se pare la limita codului fiscal... 9000 ron e deja mijloc fix, care se va amortiza corespunzator.



#79 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2008 - 03:01 PM

Ce anume inseamna "pentru nevoi personale"? Daca e pentru firma e ok, daca e pentru patron nu e bine deloc. Deci, concret pentru nevoile personale ale cui? Ale patronului sau ale firmei? Sau ale ambilor? :lostit (13):



#80 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 09 January 2008 - 05:39 PM

depinde de obiectul de activitate al firmei... Oricum, un tv ptr sediul firmei nu-mi poate nimeni taia de la cheltuieli, e dreptul meu ca administrator sa ma informez despre activitatea pe care o desfasor, sa ascult comunicatele MF, etc....Iar daca eu am bani sa dau pe unul de 10.000 ron, asta e, sunt satul sa ma gandesc oare ce va zice un parlit de functionar de la finante. Imi serveste activitatii firmei si cu asta basta!
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL