Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INVESTIGATIE PE PIATA SERVICIILOR EFECTUATE DE EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


INVESTIGATIE PE PIATA SERVICIILOR EFECTUATE DE EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI


117 replies to this topic

Poll: INVESTIGATIE PE PIATA SERVICIILOR EFECTUATE DE EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI (124 membri au votat)

Credeti ca initiativa Consiliul Concurentei este justificata?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Credeti ca o decizie de acest gen poate influenta piata serviciilor contabile din Romania?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#41 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 March 2009 - 01:18 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Mar 6 2009, 03:05 PM, a spus:

Tocmai comunicatul CECCAR m-a inspirat sa scriu "sceneta". Sunt asa draguti in ceea ce nu scriu dar se intrevede printre randuri...
Am citit și m-a amuzat. Dar poate că rețin greșit sceneta, însă în realitate cașcavalul este mâncarea noastră de toate zilele și, culmea, nu la acest cașcaval sunt hămesiți cei de sub masa CCF-ului ci vor să-și croiască una mare rotundă, datorată, zic ei de toți privații, pentru că există și au ceva cheag! Nici întrun caz nu vor să stea nici la coadă cu declarațiile și nici să-și bată capul cu procedurile de auditare. Ci doar să fie căutați cu plicul pentru semnătură. Sau pentru a povesti despre paradisurile fiscale! Dar tot doar după ce au primit plicul. Obolul lor se plătește numai și numai anticipat!
Dacă voiau să și muncească propuneau externalizarea controlului fiscal! Sau să le explic eu ce e externalizarea sau cum s-ar proceda? Păi vine Garda, constată , amendează și dă un termen de 30 -90 de zile, în care un CF să-ți facă controlul, să încheie Raportul său pe propria răspundere, contracost plătit de tine, client și tu clientul amendat și cu prețul controlului achitat la zi te-ntorci la Gardă cu evidența, declarațiile, situația pusă în curat, sau ...după cum ți-a lăsat-o CF-ul. Să vezi atunci cum vor reacționa toți clienții!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 06 March 2009 - 01:21 PM




#42 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 March 2009 - 01:23 PM

Ati inteles invers, CECCARUL e hamesit la cascavalul pe care l-au creat exact asa cum ati spus CCF-ul; de ce sa ma ascund dupa deget, parca si eu as vrea o bucatica, mica, dupa gura mea...

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#43 gfmera70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 March 2009 - 01:26 PM

Vezi postareaclau7070, la Mar 6 2009, 12:10 PM, a spus:

Vezi postareadanf12, la Mar 5 2009, 06:02 PM, a spus:

Din punctul meu de vedere CECAR sunt niste HOTI. De ce sa nu pota sa imi tina mama contabilitatea care are o vechime de 20 de ani ca si contabil??? Ca nu este acreditata de CECAR???? MARI HOTI.

Pentru simplul motiv ca nu poarta raspunderea la ce face, conform legilor din Romania. Exista cate un organism al profesionistilor contabili in toate tarile dezvoltate ale lumii.


Una e sa existe un organism profesionist si alta este ca acel organism sa-si impuna monopol asupra pietei. Dupa mine legea care le da drepturi suplimentare fata de restul profesionistilor care activeaza in afara organismului este abuziva. Si sa nu-mi spuna cineva ca numai in CECCar sunt profesionisti, am vazut destui de toata jena.......un contabil cu experienta stie mai multe ca unii dintre ei..........



#44 gfmera70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 March 2009 - 01:36 PM

De ce eu care am terminat o facultate de profil si lucrez in domeniu de 15 ani ca director economic nu pot semna un bilant ca nu sunt membru CECCAR, iar un contabil autorizat cu studii medii poate?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chiar nu va e rusine? Cui dracu' sa-i fie rusine, de fapt de ce ma mir, doar banii conteaza.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 March 2009 - 07:57 PM




#45 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 06 March 2009 - 01:37 PM

Vezi postareadanielvilcu, la Mar 6 2009, 12:44 AM, a spus:

Vezi postarea14865478, la Mar 5 2009, 03:44 PM, a spus:

Niste hoti aia de la cecar !!!!! Functioneaza doar in interesul propriu nu ca o institutie publica ce ar trebui sa apere si interesele cetatenilor!!!
Ma bucura aceste investigatii ! Poate ar trebui reorganizata aceasta institutie?
CECCAR nu e institutie publica - apara interesele membrilor, nu ale cetatenilor. Pentru cetateni exista alte institutii.

Corect.
Pe langa acest fapt ... CECCAR mai apara (cel putin teoretic) LEGEA, deci implicit si interesul meu.
Iar faptul ca sunt situatii in care unii se considera nemultumiti este normal.
Cineva spunea : ,,incearca sa multumescti pe toata lumea si nu vei multumi pe nimeni''.
Cei care se bucura de aceasta ,,investigatie'' sunt de fapt cei care s-au organizat ca fiind ,,profesionisti contabili'' in alte camarute si a caror preocupare este de fapt evidenta contabila. Ca deeeh ce sa-i faci, doar la contabilitate si la fotbal ne pricepem toti, nu-i asa ?
Insa, cu parere de rau pentru cei care se considera ,,nedreptatiti'' de faptul ca organismul profesional din care fac parte imi sugereaza sa impun anumite tarife in relatia cu clientii .... : Care este problema lor ? Si ce cartel face CECCAR ? Cu care alte organizatii ? Caci, asa cum stiu eu, conform legii, contabilitatea se poate tine fie in baza unui contract de munca, fie in baza unui contract de prestari servicii de catre un membru CECCAR. Cine altcineva poate sa tina contabilitate LEGAL ?
AUD ?
Si atunci unde este incalcarea concurentei daca din punct de vedere legal orice alta modalitate de tinere a contabilitatii este interzisa ?
vioreld



#46 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 March 2009 - 01:50 PM

Vezi postareagfmera70, la Mar 6 2009, 03:36 PM, a spus:

De ce eu care am terminat o facultate de profil si lucrez in domeniu de 15 ani ca director economic nu pot semna un bilant ca nu sunt membru CECCAR, iar un contabil autorizat cu studii medii poate?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chiar nu va e rusine? Cui dracu' sa-i fie rusine, de fapt de ce ma mir, doar banii conteaza.
Ca director economic cu contract individual de muncă la angajatorul care te ține director poți semna.
Și după câte văd nu ai aflat că contabilii autorizați NUMAI POT SEMNA bilanț.
Dar dumnealor de ce să te mai caute, când ai loc de muncă, cu muncă nernormată. Cu mașină la scară și probabil chiar și o asistentă.
Să-ți adune actele de semnat în mapă. Punând și câte un x minuscul unde dai cu bâțul! O.K.
Dacă nu eu aș avea dreptate, de mult ai avea carnetul CECCAR în buzunar și ai fi poate membru inactiv.
Dar ai ști cu ce se mânâncă CECCAR-ul.
Sau dacă e cazul să-i stea cuiva în gât! Doar așa o clipă. Pentru a-l trezi la realitate.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 March 2009 - 07:58 PM




#47 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 06 March 2009 - 01:53 PM

Vezi postareaCosmin A., la Mar 6 2009, 01:10 PM, a spus:

Le prinde bine, termin 16 ani de scoala ca sa aflu ca dreptul la libera parctica imi este FURAT de niste mosnegi posomorati la care trebuie sa platesc spagi contant ca sa-mi afirm cunostintele

Draga Cosmin A, dupa scoala ai dreptul de a profesa.
Te poti angaja.
Si iti poti afirma astfel cunostintele.
Insa, pentru a fi membru intr-un organism profesional, repet profesional, trebuie sa respecti regulile acelui organism, asa cum ai facut si pana acum in calitate de bun elev.
Succes !
vioreld



#48 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 06 March 2009 - 01:59 PM

Vezi postareagfmera70, la Mar 6 2009, 01:17 PM, a spus:

Apropo de CECCAR, cine ma poate lamuri de ce eu, daca am terminat o facultate cu profil economic si lucrez in domeniul financiar contabil de 15 ani, fiind director economic de multi ani, nu am dreptul legal sa conduc evidente contabile in particular decat daca devin expert contabil - poate stiti cum se luau examenele, mai ales in primii ani dupa 90?
Mi se pare un abuz sa nu pot sa-mi practic meseria pentru care am facut o facultate adevarata doar pentru ca exista acest CECCAR la care trebui sa ma "inchin" ca sa am dreptul sa lucrez. Am vazui destui "experti" care nu stiu meserie cat un contabil cu vechime, mi se pare o mare excrocherie toata chestia asta cu CECCAR-ul, facuta ca sa ingradeasca accesul multora pe piata si ca sa ia cotizatii de la membrii inactivi.

Draga gfmera70, nu poti conduce evidente contabile in particular deoarece acest fapt este interzis de legea contabilitatii. Si cica ,,unde-i lege nu-i tocmeala''.
Meseria ti-o poti, insa practica si ca salariat. Insa pentru a putea tine evidenta contabila in afara unui contract de munca trebuie sa fii membru CECCAR. Acesta activitate de tinere a evidentei contabile ,,in particular'' este reglementata in toate tarile europene prin organisme profesionale.
Cat despre cei care spui ca nu stiu meserie ... depinde de noi sa vina si vremea noastra.
vioreld



#49 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 March 2009 - 02:02 PM

Domnule Mares, pe dna Gfmera nu o supara faptul ca nu-si poate semna bilantul, ca pe ala stie ca-l poate semna, ci ca nu poate sa obtina si alte venituri, extra salariu.

Domnule Cosmin A, scoala absolvita din pacate, sau poate mai degraba din fericire, nu te face automat contabil, pentru asta ai nevoie de practica si de niste examene suplimentare, asa cum medicina nu face medici automat si nici dreptul avocati sau notari!
Contabilitatea e meserie grea, complexa si dinamica, asa ca nici dupa 20 de ani de practica si examene nu poti spune ca o stii (sau poti, dar te lauzi)

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 06 March 2009 - 02:09 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#50 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 06 March 2009 - 02:03 PM

Vezi postareagfmera70, la Mar 6 2009, 01:26 PM, a spus:

Una e sa existe un organism profesionist si alta este ca acel organism sa-si impuna monopol asupra pietei. Dupa mine legea care le da drepturi suplimentare fata de restul profesionistilor care activeaza in afara organismului este abuziva. Si sa nu-mi spuna cineva ca numai in CECCar sunt profesionisti, am vazut destui de toata jena.......un contabil cu experienta stie mai multe ca unii dintre ei..........
Acel organism profesional de care vorbesti, in toate tarile civilizate este unul. Adica UNUL. Singur.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 March 2009 - 08:00 PM

vioreld



#51 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 06 March 2009 - 02:12 PM

Acel organism profesional de care vorbesti, in toate tarile civilizate este unul. Adica UNUL. Singur.
[/quote]

In Romania este un organism Neprofesional si se numeste CECAR:))))



#52 CarmenLuminita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 March 2009 - 02:15 PM

Sa fim realisti si sa ne gandim cine are functia de contabil autorizat nu ocupa si o functie in sistemul bugetar ? Cand ai un servici la stat si in paralel tii evidenta contabila a catorva firme, se poate spune ca v-or iesi mai buna acele acte ?
Eu personal fac parte dintre cei recalificati in contabilitate dupa revolutie (am alta facultate de 5 ani la baza). De atatia ani cei ca mine se angajeaza la o firma unde tin intreaga contabilitate. Se pot compara acele acte intocmite la termen, a unui contabil care mergea regulat la firma, cu un vraf de acte facute la norma ? Se spune ca un contabil autorizat poate fi tras la raspundere pentru ceia ce face ? Dar oare nu tot ei ca inspectori ar trebui sa se auto-traga la raspundere ?
Onestii contabili angati la firme nu ar fi fost raspunzatori de ceia ce fac ? In codul muncii se spune clar ca orice angajat raspunde de faptele sale, ca sa nu mai vorbim ca nici un patron nu ar tine un contabil care nu-i face treaba corect.
Concluzia nu ar fi dacat una :
"Cei care au avut si-au dat o lege prin care sa aiba mai mult, cei care nu au avut nu mai au deloc !" ramanad sa cerseasca o slujba pe la firma unui "contabil autorizat" (similar cu notariatele unde dai bani ca sa fii angajat si renunti la salar ca sa-ti faci anii de stagiu).
Ce tarife au ei sincer nu ma intereseaza, dupa cum nu ma intereseaza nici sloganul cu UE (la aia exista un Organ de Control dar contabilitatea poate sa si-o tina fiecare cum vrea), ma intereseaza insa legea asta stupida care lasa o groaza de oameni fara "o bucata de paine" si macar daca nu se prelungeau anii de pensionare ... :frusty:

Aceasta postare a fost editata de CarmenLuminita: 06 March 2009 - 02:22 PM




#53 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 March 2009 - 02:26 PM

Haideti, doamna Luminita, fiti corecta cu dvs in primul rand: ati profitat de un vid legislativ si de personal calificat in primii ani (90-95), ca si mine de altfel, si - v-a fost lene - nu ati avut timp - alte motivatii - sa va legalizati ulterior prin studii si examene, pe principiul merge si asa. Nu va neg cunostintele profesionale, acestea ar putea exista, chiar la nivel inalt, dar tot practicarea unei profesii fara autorizare se numeste. Si nu mai tine! S-a strans surubul! Reorientati-va profesional.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#54 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 06 March 2009 - 02:26 PM

Vezi postareaCarmenLuminita, la Mar 6 2009, 03:15 PM, a spus:

Ce tarife au ei sincer nu ma intereseaza, dupa cum nu ma intereseaza nici sloganul cu UE (la aia exista un Organ de Control dar contabilitatea poate sa si-o tina fiecare cum vrea), ma intereseaza insa legea asta stupida care lasa o groaza de oameni fara "o bucata de paine" si macar daca nu se prelungeau anii de pensionare ... :frusty:
EU CHIAR NU MAI INTELEG NIMIC DIN INTORSATURA PE CARE A luat-o acest subiect sau nu vreau sa inteleg.Cum adica CECCAR-UL IA painea cuiva?Acest organism aplica niste legi date de alte organisme si crreaza regulamente doar pt membri proprii.Eu sunt membra CECCAR de ~1 an dar tin evidente de 12 ani cu timp partial.Nu CECCAR-UL IA PAINEA CI NERESPECTAREA UNOR LEGI SI MAI ALES tolerarea bugetarilor sa tina zeci de evidente contabile la negru,clientii fiind cei care intra in contact direct cu ei iar controalele la acestea sunt formale..
Faptul ca multi pun problema in acest fel dovedeste cat de putin se cunoaste Legea Contabilitatii si cat profesionalism este in acesta profesie.Ar trebui executati cei care dau diplome unora care nu citesc mai nimic si care mai apoi le flutura si isi cer drepturi.Si ajungem dinnou la faptul ca nu exista controale in tara asta care sa mai aplice legile pt ca platim niste obositi la Parlament sa le faca degeaba.

Aceasta postare a fost editata de VRANCEA MARIANA: 06 March 2009 - 02:33 PM




#55 CarmenLuminita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 March 2009 - 02:35 PM

A doua sau a treia facultate costa, abonamentele la revistele de specialitate costa, curssurile de recalificare costa mai putin dar costa si puse cap la cap cu ce mai traiesti cand esti un om din Romania (ma refer la oamenii cinstiti). Nu va intreb pe cei care va bateti cu pumnul in piept ce studii aveti sau ce venit dar oare cine de aici nu este "cinstit " ?



#56 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 March 2009 - 02:39 PM

Vezi postareaCosmin A., la Mar 6 2009, 03:10 PM, a spus:

Le prinde bine, termin 16 ani de scoala ca sa aflu ca dreptul la libera parctica imi este FURAT de niste mosnegi posomorati la care trebuie sa platesc spagi contant ca sa-mi afirm cunostintele
Pardon NIMENI nu ți-a furat nimic. Doar că vrei să culegi recolta de pe tarlaua unde nu ai semănat nimic. Sau ...nu ți-a spus nimeni încă că ești pe tarlaua altuia!
Și te mai întreb dacă te-ai uita în jur? Și nu i-ai văzut, remarcat pe ceilalți, mai mulți, colegi de ai tăi de facultate că ei au deja drept de semnptură. Și-n loc să te duci la colegii tăi care deja au dat încă vreo 7-9, poate 20 de examene, toate promovate, mai bine Te duci tot la "moșnegii posomorâți", pensionarii cu drept de semnătură și ștampilă care se fac că nu văd că le iei ochii doar cu jumătate din cât ți-a dat patronul pentru ei?! Și că îi faci să se simtă rușinați, doar și pentru faptul că nu ai răbdare să aștepți să caute chitanțierul și să-ți facă factura! Mie mi-e rușine pentru ai mei confrați pos(-omorâți), dar ... deocamdată constat -repet -ei sunt pe tarlaua lor, dumneata nu! Sau cel puțin apa generatoare de viață din tarlaua lor, vecină ,vrei s-o acaparezi pe deșertul tău de cunoștințe! Și te mai facă că pe foștii tăi colegi ajunși nici măcar nu-i saluți, nu?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 06 March 2009 - 02:43 PM




#57 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 06 March 2009 - 02:58 PM

Draga Luminita nu toti cei care am ajuns membri CECCAR am fost fericiti.Si eu am fost somera dupa facult apoi bugetara,luam bani de la CAR ca nu-mi ajungea salariul,nu am avut nici un abonam la reviste dar cerseam de pe la altii copii xerox si cand am ajuns la Finante a dat norocu peste mine ca aveam baza de date la zi,apoi am plecat in mediu privat in alt capat de tara la BUC ,am revenit dupa 2 ani....etc.....
Toti cred ca daca ajungi membru esti cu un picior in rai dar nu e nici pe departe asa.De ex eu am platit in plus fata de sit dinainte cotizatii,bani la REG COMERT sa-mi fac firma,sunt obligata sa merg la cursuri pe care le platesc si oricum mai multe firme decat am avut nu pot sa iau pt ca nu pot sa duc psihic si nu vreau sa ajung sluga banilor,de angajat nu gasesc pe nimeni sa angajez ca cica e greu,de la firme tot atati bani primesc,concurenta mea este formata in majoritate din bugetari si alti neprofesionisti dar pe patroni nu ii intereseaza.In concluzie platesc mai mult pt ca am devenit membru dar la acelasi castig,nici nu stiu pt ce m-am agitat atat citind zeci de kg de maculatura cat eram in concediu de maternitate,poate in speranta desarta ca se schimba ceva in tara asta.Oricum chiar si asa daca esti capabil de sacrificiu si iti doresti cu adevarat ceva poti reusi dar mai ai nevoie si de rabdare si perseverenta.Si dupa ce reusesti ....in scurt timp te ramolesti.....am glumit



#58 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 March 2009 - 02:59 PM

Daca analizam putin, asa, la suprafata, ce s-a scris pana acum, constatam doua tipuri de frustrari majore:
1. Si cel mai zgomotos, de altfel: cei ce nu sunt membri si sunt suparati ca nu mai au loc, ca se accede greu si intortochiat la calificare, etc, etc. Din pacate, asa calificare, asa limbaj, invectivele sunt baza, idei si concepte mai deloc.
2. Membrii frustrati, de cele mai multe ori pe drept, pe de o parte ca n-au loc pe piata din cauza dumpingului creat de prima categorie, pe de alta din pricina organizatiei profesionale - CECCAR - care nu si-a facut treaba cum trebuia si care nu-i sprijina cu nimic, ba din contra, le mai pune si bete in roate.

Mai avem si cateva incercari timide de partizanat cu CECCAR-ul, dar sunt neconvingatoare si acoperite de nemultumirea generala.

Din pacate, fondul si subiectul discutiei au fost deja uitate, si era: ce vrea consiliul concurentei de la CECCAR? de ce?, o fi bine?, o fi rau?, cum va influenta asta piata tarifelor pe conta?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#59 cella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 March 2009 - 03:01 PM

Vezi postareagfmera70, la Mar 6 2009, 02:17 PM, a spus:

Apropo de CECCAR, cine ma poate lamuri de ce eu, daca am terminat o facultate cu profil economic si lucrez in domeniul financiar contabil de 15 ani, fiind director economic de multi ani, nu am dreptul legal sa conduc evidente contabile in particular decat daca devin expert contabil - poate stiti cum se luau examenele, mai ales in primii ani dupa 90?
Mi se pare un abuz sa nu pot sa-mi practic meseria pentru care am facut o facultate adevarata doar pentru ca exista acest CECCAR la care trebui sa ma "inchin" ca sa am dreptul sa lucrez. Am vazui destui "experti" care nu stiu meserie cat un contabil cu vechime, mi se pare o mare excrocherie toata chestia asta cu CECCAR-ul, facuta ca sa ingradeasca accesul multora pe piata si ca sa ia cotizatii de la membrii inactivi.

Dar cine va impiedicat sa deveniti expert contabil? La o asemenea vechime ar fii fost extrem de simplu sa luati examenele!
Si eu m-am reorientat la revolutie si am facut ASE-ul, mi-am facut vechime lucrand ca si contabil si apoi am dat toate examenele, am facut stagiul si la 40 de ani am devenit membru CECCAR, tocmai ca sa pot manca in plus, in loc sa ma vait ca: ,, uite astia ai dracului, ca stiu poate mai putina meserie decat mine, si au mai multe drepturi.....'' pentru mine e clar, se vaita, cei care nu au suficienta rabdare, ambitie, sa mai dea cateva examene, si isi varsa pe aici frustrarile.
Cat despre CCF, e loc penru toti.................



#60 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 06 March 2009 - 03:15 PM

Ai perfecta dreptate"eugen ursache" cu imparteala .Este specific romanilor mai mult sa se vaite decat sa ia masuri.
Parerea mea in legat cu subiectul de inceput:
Sunt de acord ca acest CONSIL AL CONCURENTEI doreste sa verifice legalilitatea impunerii unor tarife daca asta este scopul dar nu cred ca asta va influienta tarifele care oricum nu erau cele din Regulament ci cererea si oferta care difera pe zone si cum cererea de servicii fluctueaza f putin ,importanta este oferta ca poate oscila daca se reglementeaza faptul ca toti care tin evidente sa o faca cu acte in regula cf Legii contabilitatii






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL