Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lamuriri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lamuriri


7 replies to this topic

#1 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 02:51 PM

Domnule Mares, nu este nevoie sa folositi ironia pentru a-mi aminti faptul ca v-am adus la cunostinta, intr-un alt topic, faptul ca nu respectati Regulamentul in privinta citarilor.
Doamna Madalina n-am dat de data aceasta Replay dar ... indiferente de Regulamentul Forumului dvs. cîte odată chiar trebuie să citez ceea ce stigmatiez! Cu bine!
Daca ati reciti acest Regulament ati intelege, poate, la ce m-am referit. In nici un caz, concluzia nu ar fi asa cum ati prezentat lucrurile.
Deci ...dacă ai dat și Reply poate ai dat ca să se știe, să-și amintească ce anume, de fap, te-a întrebat.
Poate ca Regulamentul a fost gandit de o persoana care nu judeca ca toti ceilalti, ci este cu cateva trepte mai sus, iar noi, membrii, suntem niste indivizi cu probleme de judecata (redusi mintal) astfel ca apare necesitatea citarii integrale a mesajului anterior pentru ca nu suntem capabili sa facem legatura intre 2 mesaje consecutive ci trebuie sa le unim tot timpul...asta doriti sa exprimati sau cel putin asta se intelege.

Pe de alta parte, daca tot va dau explicatii si completari, va voi da si o avertizare publica pentru nerespectarea Regulamentului...de data aceasta ne oprim la ortografie. Banuiesc ca nu este nevoie sa va citez pasaje din mesajele postate de d-voastra, ar trebui sa stiti la ce ma refer.

Este ultima avertizare pe care v-o fac public. Daca nu doriti sa respectati Regulamentul forumului putem aplica sanctiuni, dar imi doresc sa nu se ajunga aici.

Multumesc pt. intelegere.
Numai bine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 March 2009 - 02:52 PM

Madalina



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 03:03 PM

si eu i-am atras atentia in mod public lui Mares fiindca am vazut inca 2 topicuri la care modul in care a raspuns a deranjat si mi-e teama ca acestea 3 nu sunt singurele.

incepand de acum se considera indeplinite toate formalitatile premergatoare aplicarii unei sanctiuni severe la urmatoarea abatere, DACA va mai fi cazul - speram sa nu fie.

situatiile vizate de mine au fost aici :
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196257

si aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196264

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 March 2009 - 07:35 PM




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 March 2009 - 03:36 PM

Ortografic: ADIO.
Eu credeam că pot fi de folos, dar nici pâinea de la gura nimănui nu am vrut și nici nu o vreau! Niciodată. Vă urez succes să ridicați profesia noastră pe noi culmi de succes, și când veți vorbi de oameni să vă întrebați: Care oameni? Dor noi suntem Și noi noi rămânem. Facă se dorința voința voastră.
Îmi cer scuze celui care m-a invitat și pe acest Forum că ...nu m.am putut ridica la nivelul pretențiilor puse. De regulamentul acestui Forum. Sau doar de aplicatorii săi? Adio.



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 05:04 PM

Din respectul pe care-l am pentru oamenii pregatiti m-am abtinut pana cum sa nu raspund comentariilor ironice si pline de rautate ale d-lui Mares.

D-le Mares, daca inca nu ati observat pana acum, pe acest forum sunt mai multe categorii de membri:
- cei care doar intreaba;
- cei care doar raspund;
- o alta categorie este a celor care dezbat si polemizeaza constructiv;
- cei complet nepregatiti si insistenti, genul de persoane care nu pun osul la treaba si doar incearca sa obtina informatii pe seama binevoitorilor;
- cei care vor sa invete (o categorie rara si de admirat din punctul meu de vedere);
- moderatori care fac eforturi sa pastreze ordinea pe acest forum, fara de care ar fi un haos;
- moderatori care pe langa job-ul administrativ ne ofera si din experienta lor profesionala;
- profesionisti care impartasesc din experienta lor;
- etc.

Fiti bun si lamuriti-ma si pe mine, dvs din ce categorie considerati ca faceti parte? Probabil ca va considerati ajuns undeva in varful piramidei, intangibil si net superior, caci altfel nu-mi explic de ce reactionati atat de agresiv aproape de fiecare data, si indiferent de interlocutor.
Faptul ca sunteti membru al unui grup, la care ati aderat din initiativa dvs, va obliga sa respectati regulile acestuia. In general, in orice societate exista drepturi pe de-o parte si obligatii de cealalta parte. Asa se intampla si in comunitatile virtuale....dar dvs se pare ca nu vreti sa intelegeti acest lucru.

Nu vreau sa intelegeti interventia mea intr-un mod eronat. Avem nevoie de profesionisti! Ii primim cu bratele deschise. Cu ajutorul unor oameni bine pregatiti forumul creste, se dezvolta armonios. In aceeasi masura insa, avem nevoie de persoane care sa stiu sa impartaseasca din profesionalismul lor intr-un mod constructiv astfel incat forumul sa fie ca o aula a unei facultati si nu ca o arena de lei.

Nu este nevoie si nici cazul sa va retrageti, ci doar sa respectati cateva reguli simple.
Intrebarile care va deranjeaza le puteti ignora! Intrati si dezbateti subiectele/spetele care vi se pare interesante. Propuneti dvs altele! Ignorati prostia si oportunistii! Fiti constructiv! Aratati mai multa intelegere si blandete celor care merita! Incercati sa fiti mai selectiv si mai atent si cu siguranta veti descoperi si persoane care merita atentia dvs. Sunt doar cateva sfaturi, am simtit nevoia sa le exprim.

Si o mica paranteza. Candva, pe acest forum, a activat un mare profesionist. Cei mai vechi stiu cu siguranta despre cine vorbesc. Marea lui calitate, pe langa profesionalismul de mare exceptie, era modul in care stia sa impartaseasca din experienta acumulata. Admir persoanele care stiu sa ofere (neconditionat) din experienta lor, celor din jur. Le admir si poate din cauza ca, in vremurile de astazi, sunt de-a dreptul o raritate.

Cu bine!

PS- scuze pentru offtopic
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 March 2009 - 05:56 PM

Doar pentru a vă reaminti: Eu nici întrun caz nu rău am dorit să fiu! Poate ironic, da. Poate sarcastic da. Dar doar cu cei care în indolența lor calcă cu bocancul în știința ori profesia sau onoarea cuiva, ori a unora, sau a unei bresle profesionale, din care poți să faci parte dacă ești primit.
Iar dacă ai rămas pe din afară atunci nu învinovăți pe cei care sunt înăuntru.
Și dacă ...constatam că moderatorii dvs., despre care ...sincer ...nu știam... răspund prompt și la obiect...tăceam. Filozof rămâneam!
Dar ... nu-i târziu.
Și mai trebuie să spun că nici tânăr nu sunt, dar nici bătrân posomorât care să aștept de la mai tinerii mei colegi în ale profesiei să mă tolereze sau de nevoie-prin efectul legii- să mă caute.
Dimpotrivă...eu am știut să predau ștafeta și mă aștept ca și alții să se recunoască buni sfetnici și consilieri, dar nu pentru a sta în plină confruntare dacă nu pot ține stindardul!
Și ...este adevărat ...eu mă simt mai degrabă acasă în arena cu lei... decât în tribună spectator ori așa zis suporter ,ocărând și înjurând ori doar jignind pe cei care luptă în arenă și sunt luptătorii stindardului afișat, purtat.
O ultimă idee: dvs. ați mai auzit ca la un pantofar, cismar ori la magazinul de pantofi, oricare ar fi el să se adreseze potențialul client cumpărător vânzătorului, meseriașului, profesionistului: Spuneți-mi cum trebuie să croiesc și să cos ori să potcovesc că doar și eu oi fi în stare să pângălesc niște încălțări! Și-mi rămân și banii. Eu de auzit am auzit, doar că întradevăr i-am tratat cu sictir! Și i-am zis în față că o firmă cu 200 și ceva pe de asupra poți face, dar meseria de contabil, nici cu pentru un milion nu-ți poate turna nimeni în cap. Chiar dacă ți-e gol!, Dar treabă, servicii garantate, consultații, inclusiv manageriale, oricând îți poate oferi oricare membru CECCAR. Adică eu numai despre asemenea confrați în ale meseriei știam. Acest Forum mi-a oferit o mostră și din...
Știți excepția întărește regula. Am revenit în urma acelui ADIO, pentru că nu sunt laș, și nici vinovat nu mă simt. Moderatorii dvs. trebuie să cenzureze orice înainte de postare, iar de răspuns să răspundă eventual doar moderatorii. Eventualele topicuri pentru dezbateri pot fi marcate corespunzător.
Iar dacă exprimarea mea este contorsionată (?!) și opiniile mele nu sunt dactilografiate impecabil, este o singură explicație: Logica contabilă ...nici măcar la o încasare în caserie nu e așa de simplă cum li se pare unora, și mașină de scris mi-am cumpărat în 1990, (și nu din șpăgi, sigur), dar nu fiind vorba de mașină de bătut, niciodată nu am mai avut aplecare să pot învâța să bat cu toate cele zece degete. Iar gândul îmi fuge mai repede. Și atenția necesară pentru colaționare depășește clipele pe care mi le acordați pentru (re-)editare. Deci ...Adio. Cu bine. Din partea mea: Succes.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 08 March 2009 - 05:59 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 07:12 PM

dragilor,
aici ne tutim, indiferent de varsta, insa daca doriti sa vb la pers. a 2-a plural (ca un semn special de politete) o putem face, sigur ca da :frusty:

in legatura cu acesta

Vezi postareaMares Stefan, la Mar 8 2009, 05:56 PM, a spus:

Moderatorii dvs. trebuie să cenzureze orice înainte de postare, iar de răspuns să răspundă eventual doar moderatorii.
am cateva observatii in calitate de moderator, dar nu numai :

* acest forum nu este al moderatorilor ci al tuturor userilor, inscrisi sau nu
* moderatorii nu cenzureaza decat exprimarea jignitoare, triviala, din mesajele postate
* faptul ca un moderator editeaza postarea cuiva nu este cenzura, ci o aducere la regulament, cum ar fi de ex. citarea integrala a ultimului mesaj cand la acesta se raspunde, adica a mesajului imediat anterior, asta intamplandu-se cel mai des din cauza folosirii predilecte a butonului REPLY in loc de ADDREPLY - situat cativa cm mai jos pe pag., sub fereastra de mesaje.
de f multe ori citatul e amplu si rasp. e doar de cateva cuvinte sau cel mult 1-2 randuri, mai mult ocupa citatul decat raspunsul si, vb madalinei, ce rost are ca doar nu suntem redusi mintal sa nu fim capabili sa facem legatura intre 2 mesaje consecutive.
* a fost o vreme, la inceputurile forumului, cand moderatorii rasp. mult mai des decat o fac acum - sau asa parea pe forum datorita nr. incomparabil mai redus de membrii si, implicit, de posturi care solicitau indrumare/solutii
* prin regulament se stipuleaza f clar ca moderatorul NU este obligat sa rasp. la intrebari si, sincer, nici n-ar putea sa o faca din cel putin 2 motive : nimeni nu le stie pe toate si nici timp nu avem sa stam toata ziua pe forum - doar astfel am putea acoperi multitudinea de intrebari zilnice (la nr. actual de posturi cred ca nici asa n-am reusi cati moderatori suntem acum si oricum nu asta e rolul nostru aici), apoi forumul nu este apanajul moderatorilor - dupa cum am mai spus.
* au existat, exista inca si vor mai exista cu siguranta membrii conta.ro f. bine pregatiti profesional si cu mult simt didactic (chiar mult mai bine pregatiti decat unul sau altul din moderatori), aportul lor a fost mereu f. apreciat / pretuit. avem nevoie de membrii de top, insa ei trebuie sa stie cum sa ajute astfel incat, din acele mesaje, userii sa ramana cu stiinta, nu cu nervii/ironiile/sarcasmul "daruit" uneori absolut gratuit.
consider ca, pt. a activa pe un forum in scopul de a-i invata pe altii, degeaba suntem toba de carte daca invataturile noastre nu imbraca o forma optima spre a putea fi asimilate de catre utilizatori, ci produc doar iritare in randul celor ce citesc respectivele posturi. asta e marea problema cu latura didactica, sigur ca nu toti avem aceste calitati f. necesare spre a-i putea "lumina" pe ceilalti si daca aceste calitati ne lipsesc, nu-i nimic de condamnat - desigur, insa nici nu putem continua sa "predam", nu-i asa ?

pana la urma, nimeni nu e obligat sa activeze pe acest forum daca regulile impuse prin regulament si acceptate benevol la inscriere de catre fiecare dintre noi nu ne permit, totusi, exprimarea asa cum ne-o dorim / cum suntem capabili / cum ne place. mai corect si mai demn este sa renuntam la a mai crea probleme intr-o comunitate care nu ne accepta un anumit stil de ajutor.

cam atat, deocamdata :sad:

ps. : d-le Mares, cred ca ati luat decizia corecta cand ne-ati spus "ADIO", si va admir pt. asta, VA MULTUMESC MULT PT. URARILE DE BINE si sincer va doresc numai bine la randul meu.
va inteleg perfect, nici eu n-as sta intre oameni care nu ma plac ...
pacat ca felul dvs. de a va spune parerile profesionale este atat de diferit de felul in care, de regula, ne spunem noi parerile ... :frusty: si ca nu exista nici o modalitate de ajustare a acestui mod al dvs., spre a fi mai usor "digerabil" de catre toti userii care va citesc mesajele.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 March 2009 - 01:10 PM




#7 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 13 March 2009 - 03:16 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 8 2009, 03:03 PM, a spus:

si eu i-am atras atentia in mod public lui Mares fiindca am vazut inca 2 topicuri la care modul in care a raspuns a deranjat si mi-e teama ca acestea 3 nu sunt singurele.

incepand de acum se considera indeplinite toate formalitatile premergatoare aplicarii unei sanctiuni severe la urmatoarea abatere, DACA va mai fi cazul - speram sa nu fie.

situatiile vizate de mine au fost aici :
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196257

si aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196264

Mi se pare ca ati fost cam aspri cu dl Mares. Care, desi ironic si putin acid, a fost de ajutor la fiecare postare. Ar fi culmea sa gandim si sa ne exprimam toti la fel. Si daca tot se admit intrebarile jenante, de ce nu merge un raspuns tonic, pe masura?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2009 - 02:43 PM

delia, :sad:

nimeni n-a zis sa gandim si sa ne exprimam toti la fel, ci doar intr-un mod civilizat, fara ironii gratuite, fara rautati, fara jigniri ... la acest fel comun ma refeream, nu la o uniformizare a gandirii si a exprimarii, am explicat f clar si regulamentul este cel care face comun acest fel de a activa pe forum. atat si nimic mai mult ! nici intr-un caz nu se doreste o "robotizare" a gandirii si exprimarii userilor (Doamne Dumnezeule, ce va trece prin minte ??) ci numai si numai o pastrare in cadrul unui mod civilizat de comportament.

cat despre raspunsul "tonic", se pare ca el nu era deloc tonic, ci doar enervant, caz in care nu mai folosea nimanui, cu atat mai putin celui caruia ii era adresat, mai ales ca unele "ironii" ale lui Mares au fost complet gratuite si asta e mult prea mult, de aceea ne-am si sesizat la modul serios.

rdelia, multumesc mult pt. mesaj, iti respect parerea, sincer, insa masura a fost necesara ca sa linistim apele fiindca lucrurile se precipitasera si ca sa vezi ca asa a fost te rog sa citesti ultimele mesaje ale lui Mares si sa vezi ca userii deja se suparau pt. modul lui de posta. mie chiar imi pare rau ca el nu a acceptat sa-si schimbe stilul, insa probabil nu poate sau chiar nu doreste acest lucru - e dreptul lui.
sa stii ca nu i s-a aplicat nici o restrictie asupra mesajelor, nu a mai fost cazul fiindca ulterior avertizarii nu au mai existat mesaje care sa faca obiectul vreunei sanctiuni, Mares a preferat sa renunte cu totul in loc sa isi ajusteze modul de a scrie. pacat ... dar asta e ! in orice caz, nu putem permite pe forum o stare conflictuala continua, nu-i asa ? cumva ea trebuie "stinsa" si calea e sa actionam asupra cauzei, ceea ce am si facut.

numai bine. :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 May 2009 - 07:21 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL