Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cateva lamuriri contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cateva lamuriri contabilitate

3 replies to this topic

#1 rianovich

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:http://www.keanemusic.com/

Postat 05 August 2015 - 11:41 AM

Buna ziua,

Scuze daca repet ceva intrebari puse si de altii, nu gasesc un tutorial clar si concis despre contabilitatea PFA. Poate ar trebui o minte luminata sa faca un PDF inginereste :)
So, am obiectul de activitate consultanta pentru companii cu norma reala, ma ocup de programare hardware/software. (Nu s-a putut norma de venit, facultatea nu este agreeata). Va rog fiti ingaduitori, sunt profan in contabilitate :)

1. Ce trebuie sa dau la stat, cand si cum ?

- 16% din venituri, cum fac, tin un excel si lunar, trimestrial, anual ma duc (unde?) sau virez (unde?)
- la fel pentru CAS, am inteles ca e obligatoriu
- pensii?

2. Mai precis ce pot sa deduc?

- am masina, daca fac un contract de comodat cu PFA, pot deduce benzina?
- daca ma deplasez ocazional la clienti in afara, pot deduce biletele de avion, hotel, etc?

Din ce se deduc aceste cheltuieli, din aia 16%, adica inainte sa dau la stat, scad ce-am cheltuit si dau diferenta?

3. Ocazional, dezvolt un prototip pentru un client (research), treaba care poate implica cumpararea de diverse componente. Acestea as dori sa le plateasca clientul integral. Pot sa le cumpar pe PFA, apoi in factura emisa clientului sa am o pozitie de gen "materiale" si sa re-facturez? Ideea este am voie? Sau trebuie sa procedez altfel.

De fapt problema se pune daca cumpar de exemplu de 100 de lei (tva inclus can cumpar), trec in factura, apoi clientul meu imi plateste cei 100 lei.
Daca eu trebuie sa dau 16% la stat nu sunt in pierdere? Nu ar trebui dedusa aceasta cheltuiala?

4. O prietena mi-a spus ca in sistem real, declar eu in avans (unde, cand, cum?) ca o sa produc xxx pe an. Cica se face apoi o regularizare (ma ia durerea de cap deja) de ce nu pot plati exact cat fac ?!? Si cica daca am declarat 10.000 lei pe anul in curs, anul viitor nu pot declara mai putin. Aici chiar ca am nevoie de putina lumina in cap :)

Multumesc frumos in avans,



#2 floare de rai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2015 - 02:36 PM

Ce spui de angajarea unui contabil care are habar de toate acestea ?




#3 rianovich

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:http://www.keanemusic.com/

Postat 05 August 2015 - 04:48 PM

Pai ce sa spun... presupunand prin absurd ca as gasi pe cineva disponibil(a) si rezonabil(a) care sa manipuleze aceste itze imbarligate si tenebroase ale contabilitatii pe care capul meu nu le intelege si care sa faca fata stresului de a completa o tona de hartii pentru 1 factura (maxim 2 ca sigur o gresesc pe prima) pe luna... as.. invita-o la o cafea si as accepta sa raman eu in epoca de piatra in acest domeniu.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2015 - 11:35 AM

in sectiunea "Director Contabil" (buton in bara superioara) si pe net in general exista oferte de servicii contabile.
poate gasesti, astfel, o minte luminata care sa faca o treaba inginereasca asa cum (pare-se ca) iti place cel mai mult ... :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL