Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie constructii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


- - - - -

Monografie constructii

126 replies to this topic

#121 ramonaspa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 22 October 2011 - 11:15 AM

Pledoaria mea este justificată și probabil, cred eu, și oportună, zic eu, pentru că eu am ținut și țin să răspund la întrebările puse. Având timp. Și disponibilitate. Acceptând dialogul.
Că răspunsul meu uneori este prea stufos, ori poate dezlânat, admit, dar eu încerc să formulez un răspuns ...așteptat ... inteligibil și pentru un cititor neavizat, deci din care să rezulte un răspuns valabil și pentru cel care a pus întrebarea, dar și un răspuns din care orice cititor să-și poată da seama despre ce vorbim!
Alții, în schimb cunosc, au la îndemână, și caută, selectează și postează textele de lege potrivite, prevederile legale aplicabile ! Și care texte chiar conțin, implicit sau explicit răspunsurile așteptate.
Chiar și un volum mult mai mare de informații, și lasă să se poată identifica sursa, arătând explicit respectiv "unde scrie", că deh, unii înțeleg răspunsul, dar dacă nu spui și unde scrie, atunci ...nu dau doi bani pe logica, elocvența sau raționamentul răspunsului dat!
Dictat uneori și de bunul simț!
Iar alteori doar de necesitatea de a face să înțelegem că legea ... așa prevede.
Fără nici o logică!
Sau totuși ?
Pentru unii direct vizați ?
Poate.
Deci...
[/quote]

Mulțumesc mult încă odată.Deci dacă fac 332-712 la valoare prețului efectiv de cost, adică suma rulajului debitor al conturilor de cheltuieli( materiale+ manopera) este ok?



#122 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 October 2011 - 05:42 PM

Vezi postarearamonaspa, la 22 October 2011 - 11:15 AM, a spus:

Deci dacă fac 332-712 la valoare prețului efectiv de cost, adică suma rulajului debitor al conturilor de cheltuieli( materiale+ manopera) este ok?
Da, este OK.




#123 MrBanacu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 December 2011 - 01:22 PM

Buna ziua. Tocmai am preluat o societate de constructii si am o nelamurire. Salopete, cizme , roabe, ciocane le intregistrez prin 604 cu dare in folosinta si nu mai fac nc sau prin 3011 materiale auxiliare si scot pe bon de consum.

Va multumesc



#124 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 December 2011 - 07:26 PM

303 este corect



#125 diangel102

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 31 July 2013 - 11:07 AM

Am o problema daca poate cine va sa ma ajute. Am cumparat Un mijloc fix (cladire) cu plata in rate . Am facut rmatoarele inregistrari
2321
4426=
404
404=5121
Am terminat rate le si urmeaza receptia.Receptia trebuie facuta pe baza facturilor emise pentru rate?Am facut la notar o promisiune de vanzare, acum cred ca trebuie sa facem un contract de vanzare-cumparare, nu-i asa?Nu stiu ce documente vor trebui facute.
Apoi ce inregistrari fac?
Este buna gandirea?
2121=2321
sau...
Va rog daca ma poate ajuta cineva. Multumesc



#126 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 August 2013 - 12:30 PM

Este bine cum ai facut ...

PS: N-ai "cumparat" cu plata in rate ... faci confuzie de termeni. Cand cumperi ceva, esti proprietar pe ceea ce ai cumparat!
Tu doar ai platit niste avansuri, in rate si ai probabil un contract sau o intelegere scrisa pentru aceasta. De cumparat, vei "cumpara" atunci cand vei face factura/contractul final si vei deveni proprietar.

Nu confunda proprietatea cu posesia. Poti fi proprietar fara sa ai posesia (marfa va ajunge peste 10 zile) , la fel cum poti avea posesia fara sa fii proprietar (aviz de expeditie).



#127 marinache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 January 2016 - 06:47 PM

buna ziua
speta mea este asa:
dezvoltator imobiliar caen 4110 inregistrat doar la finante deci nu este societate
construieste pe teren proprietate cu contract cu un constructor
depune la finante decont tva 300 si 394
vinde constructiile prin notariat si plateste impozit
ce alte obligatii declarative si de plata are?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL