Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie leasing, contract novatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


- - - - -

Monografie leasing, contract novatie

258 replies to this topic

#201 fisstica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 July 2009 - 08:41 AM

Daca nu ai specificat cursul in contract, inregistrezi la cursul bnr de la data incheierii contractului.



#202 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 July 2009 - 09:08 AM

Pe factura, mai jos, in stanga, nu este specificat cursul contractului si cursul facturii ? Eu zic sa intrebati soc. de leasing care este cursul valutar de la data contractului.

Dana




#203 bibanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 July 2009 - 09:57 AM

Pe factura nu apare decat cursul la care a fost calculata factura. In schimb pe facturile cu rata (nu si pe cea de asigurare) apare jos "Diferente de curs valutar conform norme BNR"



#204 bibanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 July 2009 - 10:18 AM

Am vb cu cei de la societatea de leasing si "Diferente de curs valutar conform norme BNR" reprezinta diferenta dintre curs BNR si cursul folosit de ei.



#205 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 July 2009 - 10:43 AM

Bun, atunci masina o inregistrezi la cursul BNR de la data incheierii contractului si pt. verificare, inmultesti rata in euro cu diferenta dintre cursul euro BNR si cursul euro la data facturarii si ar trebui sa iti dea exact cat scrie pe factura de rate la pozitia de dif.de curs valutar.

Dana




#206 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 July 2009 - 04:29 PM

Data receptiei mijlocului fix este data valutei.(Vezi OMFP 2374)



#207 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 July 2009 - 05:22 PM

Da, corect !

Dana




#208 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 26 July 2009 - 11:08 AM

Am o factura de la Romstal leasing pe care este trecut:
Principal=229,02 euro
Diferenta curs=66,95 lei buc 1*979,64 tva(186.13)
Deci,diferenta de curs nu e o pozitie separata,cum fac inregistrarea?Trebuie sa scad din valoare diferenta de curs si sa o inregistrez separat.Va rog ajutati-ma cine a mai intalnit asa ceva.Va multumesc.



#209 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 11 August 2009 - 02:30 PM

Fiind la moda restituirea autoturismelor catre firmele de leasing, va rog sa-mi spuneti si mie care sunt inregistrarile contabile in acest caz, cand mijlocul fix nu a fost platit decat partial ?



#210 mocanu diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 October 2009 - 03:02 PM

Buna ziua, va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o inregistrare contabila:
este vorba despre un contract de leasing care are dauna totala si societate de asigurari a trimis banii aferenti daunei dar si firma de leasing si-a emis facturile in avans ale bunului.Intrebarea mea este cum scot din evidenta bunul? :pullhair:



#211 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 October 2009 - 03:08 PM

cu facturile de la firma de leasing inchizi 167.
banii de la firma de asigurare ii inregistrezi 5121=7581, iar masina o scoti din evidenta astfel:
%=2133
2813
6583

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 21 October 2009 - 05:52 PM




#212 alexa0515

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 November 2009 - 09:23 AM

buna ziua! ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema legata de leasinguri? am o societate care vinde in leasing aparatura me4dicala catre diversi clienti. aceasta societate urmeaza sa se inchida si vrea sa predea unul dintre contractele de leasing catre o alta societate. ce anume facturez catre societatea care va prelua, tinand cont ca societatea care se va inchide a primit o parte din ratele aferente leasingului de la clientul cu care incheiase contractul initial ? sa facturez societatii care preia, restul ratelor pe care le mai avea de incasat de la client societatea care preda sau trebuie sa facturez marfa care face obiectul leasingului initial la valoarea ratelor de incasat?.ce parere aveti?



#213 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 November 2009 - 08:33 PM

parerea mea este ca tu nu ai ce sa facturezi. Tu ai cedat unul din contractele de leasing. Cel care a primit contractul factureaza in continuare ratele. Tu inregistrezi cedarea contractului.
Pentru ratele primite deja nu ai nici o problema, le-ai primit in baza contractului.
Marfa care o preia este deja predata utilizatorului (faptic) si scrpitic este trecuta in contractul de cesiune.
Citeste inca o data contractul de cesiune.



#214 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 09:50 AM

La momentul predarii bunului in leasing, s-a inregistrat 267 = 213.
La fiecare rata facturata, soldul lui 267 (principalul) s-a diminuat.
In momentul cesiunii, contul 267 are in Debit suma ce trebuie incasata
pana la finalul contractului.
Odata cu cesiunea, cred ca se impune si inchiderea contului 267
prin facturarea diferentei de incasat catre noua firma, 411 = 267,
urmand ca aceasta, pe masura incasarii ratelor de la client, sa va
vireze suma cuvenita (sau intreaga suma, depinde de contractul de cesiune).



#215 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 November 2009 - 02:20 PM

buna ziua,
am o intrebare : am avut un leasing care s-a terminat , insa pe 167 am o suma sa zicem 340 ron care imi apare platita in plus. ce se intampla cu aceasta suma, ce pot sa fac cu ea?
multumesc anticipat.



#216 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 24 November 2009 - 04:21 PM

Nu este diferenta de curs valutar? Daca da atunci o recunosti ca si cheltuiala.



#217 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 November 2009 - 12:51 PM

Vezi postarealeu50, la Nov 24 2009, 04:21 PM, a spus:

Nu este diferenta de curs valutar? Daca da atunci o recunosti ca si cheltuiala.

diferentele de curs valutar le-am inregistrat separat pe fiecare factura ca si chelt.,



#218 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 08 December 2009 - 08:03 PM

Buna seara.Am si eu o problema care ma framanta si nu stiu cum sa o rezolv.La achizitia unui autoturism in leasing am facut inregistrarile obisnuite, dar dobanda valoarea totala a dobanzii din scadentar nu am inregistrat-o ca dobanda de plata, respectiv contul 169 cred.In schimb, am inregistrat dobanda direct pe cheltuiala la fiecare factura. Ce ziceti, la un eventual control de la Finante as avea probleme?Credeti ca e bine sa inregistrez dobanda de platit pana la finalul contractului acum, in decembrie, ca sa pot inventaria contul la sfarsitul anului? Multumesc mult pentru sugestii.
Si mai am o problema.Am un mijloc fix cu valoarea de intrare 1000 lei pentru ca a intrat in patrimoniul societatii pe vremea cand valoarea mijlocului fix incepea de la 1000 lei. Considerati ca, in momentul cand s-a modificat valoarea limita de intrare a mijlocului fix trebuia sa-l inregistrez ca obiect de inventar cu valoarea ramasa de amortizat?
Multumesc ! Spor in activitate, stimati colegi!



#219 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 17 December 2009 - 07:45 PM

Am gasit raspunsul.Dobanzile se tin intr-un cont extrabilantier. Multumesc pentru raspunsuri.



#220 pitpit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 January 2010 - 06:22 PM

Am si eu un contract de leasing auto pe firma.Am ajuns la plata taxei reziduale si in caz ca vreau sa renunt la achizitia finala a masinii ,vreau sa stiu daca am de restituit TVA-ul aferent ratelor platite pana acum.Multumesc






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL