Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme stagiari anul 3 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


probleme stagiari anul 3


90 replies to this topic

#61 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 June 2009 - 07:44 PM

Astea sunt problemele care le-am primit la fiscalitate ,am si eu ceva rezolvari dar,imi lipsesc multe .
Colegi ! aveti rezolvari din acest fisier.
Multumesc.

Fisiere atasate





#62 ancaligia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 June 2009 - 08:34 PM

Vezi postareaamica, la Jun 10 2009, 10:37 AM, a spus:

Buna ziua ! Si eu sunt stagiara anul 3 iar la conta am gasit rezolvarile problemelor in cele trei volume de sinteze. La FISCALIATE nu exista ceva asemanator?
POti sa-mi trimiti si mie rezolvarile..sau daca ai scanate cartile...eu nu le am.Adresa mea de e-mail este benancapopa@yahoo.com. Multumesc!




#63 semokero

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 June 2009 - 10:10 AM

Vezi postareaancaligia, la Jun 9 2009, 07:43 PM, a spus:

Vezi postareayoooana, la Jun 9 2009, 06:55 PM, a spus:

Unde esti stagiara?? Eu sunt din Bucuresti si am un proiect, probleme, teorie...din audit, expertiza, contabilitate, evaluare.Tot in anul 3 sunt si eu. :sad:

Eu sunt stagiara in Cluj si am probleme de rezolvat si teorie la contabilitate,fiscalitate,audit, expertiza,analiza diagnostic,lichidarea intreprinderilor


si eu sunt stagiar tot in cluj. ai aceasta problema la fiscalitate:

. Furnizorul A din SM1 vinde bunurile către persoana impozabilă B din SM 2. Bunurile se expediază din SM1 în SM2. La sosirea bunurilor în SM2, B refuză bunurile (înainte de recepție), iar acestea sunt returnate furnizorului. Analizați speța din punctul de vedere al TVA stabilind tipul operațiunilor, locul lor, precum și obligațiile ce revin plătitorilor de TVA dacă nu se aplică măsuri de simplificare

daca da, imi trimiti si mie rezolvarea la semokero@yahoo.com

si mai am problema cu analiza diagnostic a intreprinderii. tu cum stai cu ele?



#64 semokero

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 June 2009 - 10:17 AM

Vezi postareaDR, la Jun 10 2009, 08:44 PM, a spus:

Astea sunt problemele care le-am primit la fiscalitate ,am si eu ceva rezolvari dar,imi lipsesc multe .
Colegi ! aveti rezolvari din acest fisier.
Multumesc.


buna,''
as avea nevoie si eu de rezolvarile la aceste probleme. in special la capitolul Impozite Indirecte- taxa pe valoarea adaugata problema 42.
o poti te rog trimite la adresa semokero@yahoo.com

mersi

Vezi postareaancaligia, la Jun 10 2009, 09:34 PM, a spus:

Vezi postareaamica, la Jun 10 2009, 10:37 AM, a spus:

Buna ziua ! Si eu sunt stagiara anul 3 iar la conta am gasit rezolvarile problemelor in cele trei volume de sinteze. La FISCALIATE nu exista ceva asemanator?
POti sa-mi trimiti si mie rezolvarile..sau daca ai scanate cartile...eu nu le am.Adresa mea de e-mail este benancapopa@yahoo.com. Multumesc!


as dori si eu cele trei carti daca sunt scanate sa-mi trimiteti la adresa semokero@yahoo.com

mersi



#65 ancaligia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 June 2009 - 12:02 PM

Vezi postareasemokero, la Jun 11 2009, 11:10 AM, a spus:

Vezi postareaancaligia, la Jun 9 2009, 07:43 PM, a spus:

Vezi postareayoooana, la Jun 9 2009, 06:55 PM, a spus:

Unde esti stagiara?? Eu sunt din Bucuresti si am un proiect, probleme, teorie...din audit, expertiza, contabilitate, evaluare.Tot in anul 3 sunt si eu. :sad:

Eu sunt stagiara in Cluj si am probleme de rezolvat si teorie la contabilitate,fiscalitate,audit, expertiza,analiza diagnostic,lichidarea intreprinderilor


si eu sunt stagiar tot in cluj. ai aceasta problema la fiscalitate:

. Furnizorul A din SM1 vinde bunurile către persoana impozabilă B din SM 2. Bunurile se expediază din SM1 în SM2. La sosirea bunurilor în SM2, B refuză bunurile (înainte de recepție), iar acestea sunt returnate furnizorului. Analizați speța din punctul de vedere al TVA stabilind tipul operațiunilor, locul lor, precum și obligațiile ce revin plătitorilor de TVA dacă nu se aplică măsuri de simplificare

daca da, imi trimiti si mie rezolvarea la semokero@yahoo.com

si mai am problema cu analiza diagnostic a intreprinderii. tu cum stai cu ele?

Nu am aceasta problema la fiscalitate, eu am varianta 106; nu am facut inca nimic la analiza diagnostic..urmeaza. La administraea si lichidarea intrepr si la audit ti-ai rezolvat problemele?



#66 amica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 June 2009 - 01:12 PM

Tuturor celor care mi-au cerut cartile de sinteze pentru problemele de contabilitate, imi pare rau dar nu le am scanate.



#67 amica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 June 2009 - 01:21 PM

Vezi postareaDR, la Jun 10 2009, 08:44 PM, a spus:

Astea sunt problemele care le-am primit la fiscalitate ,am si eu ceva rezolvari dar,imi lipsesc multe .
Colegi ! aveti rezolvari din acest fisier.
Multumesc.

Si eu am de rezolvat aceleasi probleme la fiscalitate. Si mie imi lipsesc multe. Credeam ca le gasim undeva explicate ... asa cum sunt cele de la conta :sad:



#68 myhai

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 June 2009 - 01:18 AM

Buna,
ma puteti ajuta cu ceva indicatii unde as putea gasi bibliografie pt tema pe care am primit-o "Evaluarea unui holding"? Cartea d-lui Toma are fix jumatate de pag despre subiect, imi e greu sa scot 11-12 pag de acolo...

Multumesc anticipat.



#69 adancovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2009 - 10:49 AM

AM TRIMIS PE aptitudini2009@gmail.com PAROLA:forumconta SINTEZE, STUDII DE CAZ SI TESTE GRILA PRIVIND APLICAREA IAS (revizuite) - IFRS, Volumul II, Ed.Ceccar 2007.

Celelate 2 volume incerc sa le pun dupa 15.07.2009.

:sad:



#70 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 25 June 2009 - 01:53 PM

Multumim mult pentru carte, asteptam si vol.I! :sad:



#71 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2009 - 09:17 PM

Colegi dragi ,aveti tema asta ?
Categoria X – Organizarea auditului intern si controlul intern al intreprinderii
ANUL III – Exercitarea unei misiuni de audit intern la o intreprindere
si aici sunt o groaza de intrebari.
Indrumati-ma de unde sa ma inspir !sau ceva rezolvari aveti ? :sad:
multumesc



#72 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 27 June 2009 - 12:08 PM

Poate te ajuta.

Fisiere atasate





#73 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 June 2009 - 03:18 PM

ce ziceti e corect?
Un agent economic este încadrat la începutul anului în categoria micilor producători independenți. Capacitatea sa de producție la începutul anului era de 190.000 hl. În luna iulie pune în funcțiune o nouă capacitate de producție de 30.000 hl. Producția sa cumulată pentru lunile ianuarie – august este de 170.000 hl, din care 20.000 hl în luna iulie și 50.000 hl în luna august. Berea produsă are 10 grade Plato. Folosinbd acciza unitară și cursul de schimb prevăzute în Codul fiscal să se determine acciza datorată în luna iulie și acciza datorată în luna august.


A = C x K x R x Q
A = cuantumul accizei;
C = numărul de grade Plato;
K = acciza unitară prevăzută, în funcție de capacitatea de producție anuală (exprimată în euro/hectolitru grad Plato);
R = cursul de schimb leu/euro;
Q = cantitatea (în hl).
Cursul de schimb luat în calcul la determinarea accizelor este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României pentru prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul precedent, curs de schimb care va fi folosit pentru transformarea sumelor exprimate în euro tot anul următor.
Capacitatea de productie: 190.000+30.000=220.000>200.000 rezulta K=0,748
A iulie=10*0.748*3,7348*20.000=558.726
A august=10*0.748*3,7348*50.000=1.396.815



#74 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 03 July 2009 - 01:35 PM

A aparut la sediile ceccar editia aIV a revizuita Sinteze,studii de caz si teste grila vol.I si costa 35 lei.



#75 lup gabriela monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Sprie

Postat 08 July 2009 - 08:24 PM

Vezi postareaDR, la Jun 10 2009, 08:44 PM, a spus:

Astea sunt problemele care le-am primit la fiscalitate ,am si eu ceva rezolvari dar,imi lipsesc multe .
Colegi ! aveti rezolvari din acest fisier.
Multumesc.

te rog mult daca ai problema 62 din B IMPOZITE INDIRECTE (taxa pe valoarea adaugata) cea cu sc gama...sa o postezi sau daca esti amabil sa mi-o trimiti pe email la lup.gabriela@yahoo.com



#76 Meri

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 July 2009 - 02:41 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Jun 27 2009, 01:08 PM, a spus:

Poate te ajuta.

Buna,
Poti trimite acest material si pe adresa aptitudini2009@gmail.com? Nu stiu de ce nu reusesc sa-l deschid.
Mersi frumos!



#77 yoooana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 13 July 2009 - 10:57 AM

Vezi postareaadancovici, la Jun 25 2009, 11:49 AM, a spus:

AM TRIMIS PE aptitudini2009@gmail.com PAROLA:forumconta SINTEZE, STUDII DE CAZ SI TESTE GRILA PRIVIND APLICAREA IAS (revizuite) - IFRS, Volumul II, Ed.Ceccar 2007.

Celelate 2 volume incerc sa le pun dupa 15.07.2009.

:smile:


Multumim mult de tot !!!! Asteptam si celelalte volume... :thumbup: Sa nu ii mai facem pe cei de la CECCAR cu bani!!!! :lostit (13):



#78 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 14 July 2009 - 09:38 AM

Se pot trimite materialele si pe adresa de mail vioricapop@gmail.com?

Multumesc mult.



#79 Mitzurina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 05:38 PM

Ziua buna tuturor !

A rezolvat cineva problema urmatoare (si/sau altele in acelasi gen) ?

Activitatea de vanzare, la nivelul unei entitati, presupune:
a) implementarea strategiilor de marketing;
b) atingerea sau depasirea vanzarilor intr-o maniera eficienta;
c) predarea in timp util a comenzilor de la clienti departamentului care se ocupa cu implementarea lor;
Identificati si enumerati riscurile posibile ce pot sa apara si definiti proceduri de control intern care pot diminua aparitia riscurilor respective.

Daca aveti macar idei despre cum ar trebui raspuns, va rog sa-mi spuneti si mie; adresa mail: mitzurina@yahoo.com

Multumesc.



#80 popdea22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 July 2009 - 06:43 PM

Vezi postareamyhai, la Jun 25 2009, 02:18 AM, a spus:

Buna,
ma puteti ajuta cu ceva indicatii unde as putea gasi bibliografie pt tema pe care am primit-o "Evaluarea unui holding"? Cartea d-lui Toma are fix jumatate de pag despre subiect, imi e greu sa scot 11-12 pag de acolo...

Multumesc anticipat.


Upsss!!!! si eu am tema: evaluarea unui holding si maine se zice ca e ultima zi de depunere. Daca gasiti ceva anuntati-ma si pe mine: popdea22@yahoo.com






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL