Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere TVA achizitionare autoturism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


deducere TVA achizitionare autoturism


73 replies to this topic

#21 Daniel G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 June 2009 - 07:19 PM

Buna ziua,

In aprile 2008 am achizitionat un autoturism SH din Germania pe firma, fiind firma platitoare de TVA, neamtul mi-a emis factura cu TVA pe 0, acum din cauza crizei financiare vreau sa inchid sau sa suspend activitatea firmei si tot odata vreau sa vand masina.
Pretul masinii a fost de 6150 euro (TVA 0), in tara nu am platit TVA (unii spun ca trebuia sa platesc TVA in tara), acum cand o voi vinde voi plati TVA la pretul de 6150 - amortizarea aferenta ? Sau cum ?
Avand in vedere ca piata auto este la pamant, pot vinde masina sub pretul de 6150 - amortizarea aferenta.

Care este exact formula de calcul a pretului cu care pot vinde masina d.p.d.v contabil ?

(Autoturism Opel Astra G, an fabricatie 2004, pret 6150 euro, inmatriculat in RO in luna Mai 2008)



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 08:11 PM

HOTĂRÂRE nr. 488 din 28 aprilie 2009
pentru completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004

C. Titlul VI "Taxa pe valoarea adăugată"

5. După punctul 45 se introduce un nou punct, punctul 45^1, cu următorul cuprins:
"Codul fiscal:
Limitări speciale ale dreptului de deducere
Art. 145^1. - (1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule și nici taxa aferentă achizițiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleași caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile, cu excepția vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii: (...)


(2) Prin achiziție de vehicule, în sensul alin. (1), se înțelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziția intracomunitară a vehiculului.
(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.
(4) Prevederile prezentului articol se aplică până la data de 31 decembrie 2010 inclusiv.
(5) În cazul vehiculelor exceptate potrivit alin. (1) se vor aplica regulile generale de deducere stabilite la art. 145 și art. 146-147^1.


Se aplica de la 01.05.2009




#23 Daniel G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 June 2009 - 08:28 PM

Deci eu care am achizitionat autoturismul in Mai 2008 sa inteleg ca nu sunt afectat de aceasta ordonanta ?

Daca maine il vand, la ce valoare platesc TVA'ul ? Valoarea contabila? Sau valoarea contabila minus amortizarea ?



#24 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 08:41 PM

achizitia auto in mai 2008 nu intra sub incidenta oug 34.
Cand l-ai cumparat de ce "neamtu" ti-a dat factura cu TVA zero? Era platitor de tva sau nu?
daca da, nu plateai tva, faceai inregistrarea 4426=4427 si declarai.
daca nu, plateai tva in tara.
Masina a fost folosita in interesul firmei, inteleg (amortizare deductibila)
Cand vinzi trebuie sa vinzi la pretul pietei, deci sugerez un raport de evaluare...si vinzi cu pretul ei.
Platesti Tva daca vinzi in Romania, dar daca o vinzi in UE sau export, nu platesti
Bafta la vanzare!



#25 Daniel G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 June 2009 - 09:13 PM

Multumesc mult pentru raspunsurile dvs.

"Neamtul" era si el platitor de TVA, masina am achizitionato de fapt la un autohouse din Berlin.

Teama mea a aparut cand un alt contabil mi-a spus ca eu ar fi trebuit sa platesc TVA'ul in Romania pentru autoturismul achizitionat. (desi si firma mea si firma din Germania erau amandoua platitoare de TVA).
Masina a fost folosita in interes de firma, ridicarea si livrarea produselor/presteri servicii la sediul clientului.

Deci...TVA'ul il voi plati doar la vanzarea masini, la pretul cu care eu o voi vinde.

P.S Cine face si cat ar costa un raport de evaluare pentru acest autoturism.



#26 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 09:44 PM

vorbiti cu evaluatori-cautati cu google pe site la anevar si negociati cu ei
daca au mai facut evaluare de masini le este mai usor si nu cred ca ar costa mult (500 lei consider acceptabil)



#27 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 June 2009 - 09:59 PM

am achizitionat un autoturism din germania de la o firma cu TVA 0 (in 10 mai 2009)
am fost la finante pt. plata taxei de prima inmatriculare si mi-au dat certificatul in care scrie SUMA TOTAL DE PLATA 0 (ZERO)
am intrebat sefa de la finante de la departamentul respectiv, "DACA AM LUAT MASINA DIN GERMANIA FARA TVA, TREBUIE SA PLATESC TVA LA MASINA ASTA IN TARA SAU NU?"
Si mi-a spus "EFECTIV NU TREBUIE SA PLATESTI, DAR TREBUIE FACUTA O NOTA CONTABILA DE TVA, CU TAXARE INVERSA"
Ce sa inteleg prin asta?? Trebuie sa-l platesc sau nu ??

Aceasta postare a fost editata de EvoX: 08 June 2009 - 10:00 PM




#28 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 10:13 PM

nu
in contabilitate se face inregistrarea 4426=4427. se trece in jurnale si decont, astfel se declara achizitia.

cu modificarile aduse de og 34
adica pentru ce o cumparat? revanzare, taxi etc



#29 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 June 2009 - 02:54 PM

Circulara privind aplicarea unitara a prevederilor OUG 34 din 11 aprilie 2009
In cazul achizitiilor intracomunitare de vehicule, daca TVA este integral nedeductibila rezulta ca aceasta este in totalitate o taxa nerecuperabila si devine parte a costului de achizitie. Pentru a reflecta in contabilitate aceasta operatiune se efectueaza urmatoarele inregistrari contabile:
a) dacă TVA devine exigibila in aceeasi luna in care se efectueaza si receptia vehiculului
- inregistrarea TVA ca taxa colectata si taxa deductibila:
4426=4427
si concomitent,
- trecerea TVA nerecuperabila in costul de achizitie al vehiculului la data receptiei acestuia:
213= 4426
b) daca exigibilitatea TVA pentru achizitia intracomunitara si receptia vehiculului au loc in luni diferite:
b1) inregistrări care se efectueaza in luna in care a intervenit exigibilitatea achizitiei intracomunitare:
- inregistrarea TVA ca taxa colectata si taxa deductibila:
4426=4427
si concomitent,
- inregistrarea TVA nerecuperabila in costul de achizitie al vehiculului:
231=4426
b2) inregistrarea in luna in care are loc receptia bunului (ulterior lunii in care a fost declarata achizitia intracomunitara), in costul de achizitie a sumei inregistrate anterior in contul 231 Imobilizări corporale in curs de executie
213= 231

Daca TVA-ul tau este zero nu ai ce TVA sa inregistrezi in valoarea de intrare a mijlocului fix.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 09 June 2009 - 03:00 PM




#30 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 June 2009 - 04:49 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jun 9 2009, 02:54 PM, a spus:

Daca TVA-ul tau este zero nu ai ce TVA sa inregistrezi in valoarea de intrare a mijlocului fix.
deci tot nu am inteles, trebuie sa-l mai platesc in Romania sau nu?

mihaela, l-am luat pt. firma sa circul cu el, dar daca trebuie sa platesc TVA atunci vreau sa-l revand, ce inseamna asta? daca il pun pt. revanzare pot sa mai circul cu el?



#31 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 07:32 PM

din germania de la cine ai cumparat? era inregistrat in scopuri TVA? persoana juridica sau fizica?



#32 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 June 2009 - 08:50 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 9 2009, 07:32 PM, a spus:

din germania de la cine ai cumparat? era inregistrat in scopuri TVA? persoana juridica sau fizica?
persoana juridica, dealer de masini, da au si ei VAT ID



#33 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 09 June 2009 - 09:38 PM

C/val TVA intra in pretul de achizitie intrucat nu este deductibil.
Dar intrucat rulajul contului 4426 trebuie sa fie egal cu jurnaul de cumparari si in acest caz TVA este nedeductibil eu nu asi inregistra taxarea inversa ci as inregistra tva nedeductibil direct pe costul masinii respectiv 213 = 4427, indiferent de ce este trecut in circulara MF, pentru ca circulara nu este publicata in MO si nu este opozabila, iar inregistrarea nedeductibilitati tva se inregistreaza prin colectarea lui.



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 10:27 PM

Vezi postareaEvoX, la Jun 9 2009, 09:50 PM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 9 2009, 07:32 PM, a spus:

din germania de la cine ai cumparat? era inregistrat in scopuri TVA? persoana juridica sau fizica?
persoana juridica, dealer de masini, da au si ei VAT ID

la cumparare nu platesti, se merge pe taxare inversa 4426=4427 si inreg jurnale si decont
mai departe depinde de destinatia sumei:
-daca ai luat-o si o folosesti pentru firma, atunci conform og 34 tva nu este deductibila si inregistrezi conform circularei, adica 213=4426, implicit tva de plata (presupunand ca nu mai ai alte operatiuni in perioada, generatoare de tva)
-daca ai luat-o in vederea revanzarii, atunci tva este deductibil conf og 34 si inregistrezi tva normal, atunci cand faci vanzarea 4111=7583,4427 si implicit platesti tva statului aferent vanzarii (presupunand ca nu mai ai alte operatiuni in perioada, generatoare de tva)

Mai clar de atat nu stiu sa explic, dar daca nu intelegi mai intreaba-ma

pentru leu50

gresesti, faci 4426=4427 si 213=4426, in acest fel ramane colectat 4427, si implicit de plata.
daca ai face cum spui tu l-ai colecta de 2 ori si l-ai deduce odata, ceea ce e incorect ca inregistrari, jurnale etc



#35 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 09 June 2009 - 11:15 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 9 2009, 10:27 PM, a spus:

pentru leu50

gresesti, faci 4426=4427 si 213=4426, in acest fel ramane colectat 4427, si implicit de plata.
daca ai face cum spui tu l-ai colecta de 2 ori si l-ai deduce odata, ceea ce e incorect ca inregistrari, jurnale etc
De unde ai dedus ca il colectez de 2 ori?Inregistrarea este numai 213 = 4427 , tocmai asta am spus ca nu as inregistra si taxarea inversa pentru ca nu este taxare inversa, fiind tva nedeductibil, tva pe care trebuie sa il colectez



#36 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 11:22 PM

pentru ca, in cazul dat (AIC) tu vrei sa faci asa:
4426=4427
213=4427
Si il colectezi de doua ori.

Este taxare inversa pentru ca este AIC si asa se declara.

C/val TVA intra in pretul de achizitie intrucat nu este deductibil.
Nu este adevarat, orice taxa irecuperabila mareste valoarea mijlocului fix ( vezi valoarea de achizitie a unui bun)

Nu am inteles eu bine?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 June 2009 - 12:21 PM




#37 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 09 June 2009 - 11:49 PM

Nu m-ai inteles.
Maresc valoarea cu tva colectat si atat. 213 = 4427 nu si 4426 = 4427 pentru ca desi este achizitie intracomunitara CF spune ca este nedeductibila deci nu poate fi si taxare inversa si nedeductibila.
Iar regula de baza la tva nedeductibila este sa maresti tva colectata nu sa reduci tva deductibila. ( 635 = 4427, alcool, tutun ptotocol,; 635 = 4427 prorata, ...)



#38 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:16 AM

Vezi postarealeu50, la Jun 10 2009, 12:49 AM, a spus:

Nu m-ai inteles.
Maresc valoarea cu tva colectat si atat. 213 = 4427 nu si 4426 = 4427 pentru ca desi este achizitie intracomunitara CF spune ca este nedeductibila deci nu poate fi si taxare inversa si nedeductibila.
Iar regula de baza la tva nedeductibila este sa maresti tva colectata nu sa reduci tva deductibila. ( 635 = 4427, alcool, tutun ptotocol,; 635 = 4427 prorata, ...)

Si atunci unde mai evidentiezi achizitia intracomunitara? Cum vrei sa asigure ei verificarea si corespondenta cu celelalte declaratii?

Nu este corect si sa iti spun de ce din Codul fiscal:
Art. 151. - Persoana care efectuează o achiziție intracomunitară de bunuri care este taxabilă, conform prezentului titlu, este obligată la plata taxei.

Condiții de exercitare a dreptului de deducere
Art. 146. –
(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
e) pentru taxa aferentă unei achiziții intracomunitare de bunuri:
1. să dețină o factură sau documentul prevăzut la art. 1551 alin. (1); și
2. să înregistreze taxa ca taxă colectată în decontul aferent perioadei fiscale în care ia naștere exigibilitatea;


Norme metodologice punctul 79 (art 156)
(2) Jurnalele pentru vânzări și pentru cumpărări, registrele, evidențele și alte documente similare ale activității economice a fiecărei persoane impozabile se vor întocmi astfel încât să permită stabilirea următoarelor elemente:
a) valoarea totală, fără taxă, a tuturor livrărilor de bunuri și/sau prestărilor de servicii efectuate de această persoană în fiecare perioadă fiscală, evidențiată distinct pentru:
1. livrările intracomunitare de bunuri scutite;
2. livrări/prestări scutite de taxă sau pentru care locul livrării/prestării este în afara României;
3. livrările de bunuri și/sau prestările de servicii taxabile și cărora li se aplică cote diferite de taxă;
b) valoarea totală, fără taxă, a tuturor achizițiilor pentru fiecare perioadă fiscală, evidențiată distinct pentru:
1. achiziții intracomunitare de bunuri;
2. achiziții de bunuri/servicii pentru care persoana impozabilă este obligată la plata taxei în condițiile art. 150 alin. (1) lit. b)-g) din Codul fiscal;
3. achiziții de bunuri, inclusiv provenite din import, și de servicii, taxabile, cărora li se aplică cote diferite de taxă;
c) taxa colectată de respectiva persoană pentru fiecare perioadă fiscală;
d) taxa totală deductibilă și taxa dedusă pentru fiecare perioadă fiscală;
e) calculul taxei deduse provizoriu pentru fiecare perioadă fiscală, a taxei deduse efectiv pentru fiecare an calendaristic și al ajustărilor efectuate, atunci când dreptul de deducere se exercită pe bază de pro-rata, evidențiind distinct:
1. taxa dedusă conform art. 147 alin. (3) din Codul fiscal;
2. taxa nededusă conform art. 147 alin. (4) din Codul fiscal;
3. taxa dedusă pe bază de pro-rata conform art. 147 alin. (5) din Codul fiscal.
(3) Documentele prevăzute la alin. (2) nu sunt formulare tipizate stabilite de Ministerul Economiei și Finanțelor. Fiecare persoană impozabilă poate să-și stabilească modelul documentelor pe baza cărora determină taxa colectată și taxa deductibilă conform specificului propriu de activitate, dar acestea trebuie să conțină informațiile minimale stabilite la alin. (2) și să asigure întocmirea decontului de taxă prevăzut la art. 1562 din Codul fiscal.

Plata taxei la buget
Art. 157. (2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), persoana impozabilă înregistrată conform art. 153 va evidenția în decontul prevăzut la art. 1562 atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă, în limitele și în condițiile stabilite la art. 145-1471, taxa aferentă achizițiilor intracomunitare, bunurilor și serviciilor achiziționate în beneficiul său, pentru care respectiva persoană este obligată la plata taxei, în condițiile art. 150 alin. (1) lit. b)-g).
Norme:
(5) În situația în care organele fiscale competente, cu ocazia verificărilor efectuate, constată că nu s-au îndeplinit obligațiile prevăzute la art. 157 alin. (2) din Codul fiscal sau, în cazul importurilor, la art. 157 alin. (5) din Codul fiscal, vor proceda astfel:
a) dacă achizițiile sunt destinate exclusiv realizării de operațiuni care dau drept de deducere, dispun aplicarea prevederilor art. 157 alin. (2) din Codul fiscal sau, în cazul importurilor, dispun aplicarea prevederilor art. 157 alin. (5) din Codul fiscal, în perioada fiscală în care s-a finalizat controlul;
b) dacă achizițiile sunt destinate realizării de operațiuni care sunt supuse pro-rata, vor calcula diferența dintre taxa colectată și taxa dedusă potrivit pro-rata aplicabilă la data efectuării operațiunii. În cazul în care controlul are loc în cursul anului fiscal în care operațiunea a avut loc, pentru determinarea diferenței menționate se va avea în vedere pro-rata provizorie aplicată. Dacă controlul are loc într-un alt an fiscal decât cel în care a avut loc operațiunea, pentru determinarea diferenței menționate se va avea în vedere pro-rata definitivă calculată pentru anul în care a avut loc operațiunea. Diferențele astfel stabilite vor fi achitate în termenele prevăzute de normele procedurale în vigoare;
c) dacă achizițiile sunt destinate realizării de operațiuni care nu dau drept de deducere, vor stabili taxa datorată bugetului de stat, care va fi achitată în termenele prevăzute de normele procedurale în vigoare.


(4) Înregistrarea contabilă 4426 = 4427 la cumpărător este denumită autolichidarea taxei pe valoarea adăugată, colectarea taxei pe valoarea adăugată la nivelul taxei deductibile este asimilată cu plata taxei către furnizor/prestator. Prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situații în care se aplică taxare inversă.



#39 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 June 2009 - 01:17 AM

la finante mi s-a spus ca se inregistreaza in contabilitate cu taxare inversa, eu nu ma pricep la contabilitate prea mult



#40 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:27 AM

Vezi postareaEvoX, la Jun 10 2009, 02:17 AM, a spus:

la finante mi s-a spus ca se inregistreaza in contabilitate cu taxare inversa, eu nu ma pricep la contabilitate prea mult

Cred ca esti nedumerit, dar ia raspunsul meu de bun pana va inetrveni leu50 cu alte detalii (logic are dreptate, dar...nu se mai evidentiaza AIC-ul)
1. la cumparare nu platesti, se merge pe taxare inversa 4426=4427 si inreg jurnale si decont
2. mai departe depinde de destinatia sumei:
-daca ai luat-o si o folosesti pentru firma, atunci conform og 34 tva nu este deductibila si inregistrezi conform circularei, adica 213=4426, implicit tva de plata (presupunand ca nu mai ai alte operatiuni in perioada, generatoare de tva)
-daca ai luat-o in vederea revanzarii, atunci tva este deductibil conf og 34 si inregistrezi tva normal, atunci cand faci vanzarea 4111=7583,4427 si implicit platesti tva statului aferent vanzarii (presupunand ca nu mai ai alte operatiuni in perioada, generatoare de tva)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL