Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere TVA achizitionare autoturism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


deducere TVA achizitionare autoturism


73 replies to this topic

#41 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:45 AM

Va recoman tuturor urmatorul articol
http://www.infotva.ro/a/2548/TVA-pentru-ac...8-per-2009.html
din care spicuiesc:

3) Achizitia intracomunitara a unui vehicul rutier
Daca TVA este integral nerecuperabila atunci, ca si in celelalte cazuri, aceasta va face parte din costul vehiculului.

Vom analiza urmatoarele situatii:
I) receptia vehiculului are loc in aceeasi luna cand devine exigibila si TVA:
Presupunem ca in data de 10 iunie 2009 achizitionam intracomunitar un autoturism in valoare de 18.000 euro. Factura este emisa in data de 10 iunie, iar autoturismul este receptionat in data de 28 iunie 2009.

a) inregistram taxarea inversa prin aplicarea cotei de 19% la valoarea facturata, la cursul din data de 10 iunie - presupunem ca 1 euro = 4.1 lei.

4426 “TVA deductibil” = 4427 “TVA colectata 14.022 lei

b) efectuam receptia la data de 28 iunie 2009 – presupunem 1 euro = 4.2 lei si inregistram vehiculul incuzand tva nedeductibil in valoarea acestuia astfel:



2133 “Mijloace de transport” = % 89.622 lei

404 “Furnizori de imobilizari”
18.000 eur x4,2 = 75.600
4426 “TVA deductibil” 3.420 eur x4,1 = 14.022

Practic, in valoarea autoturismului TVA se include la cursul din data facturii – atunci cand intervine exigibilitatea acestuia.

Pe decontul de TVA se declara achizitia intracomunitara la randurile 4, 4.1 respectiv la randurile 15, 15.1 si se preia la rd.23 ca TVA deductibila suma rezultata la randul 22 mai putin cu suma de 14.022 – care este integral nedeductibila, ramanand practic numai ca taxa colectata si rezultand astfel prin decont un TVA de plata mai mare.

II) receptia vehiculului are loc intro luna diferita de luna in care devine exigibila TVA:

Presupunem ca in data de 10 iunie 2009 achizitionam intracomunitar un autoturism in valoare de 18.000 euro. Factura este emisa in data de 10 iunie, iar autoturismul este receptionat in data de 28 august 2009.

Tratamentul contabil va fi urmatorul:
a) inregistram taxarea inversa prin aplicarea cotei de 19% la valoarea facturata, la cursul din data de 10 iunie - presupunem ca 1 euro = 4.1 lei

4426 “TVA deductibil” = 4427 “TVA colectata 14.022 lei

si concomitent:

b) inchidem taxa deductibila prin contul 231 “Imobilizari corporale in curs”

231 “Imobilizari corporale in curs” = 4426 “TVA deductibil” 14.022 lei

c) in data de 28 august 2009 efectuam receptia vehiculului – presupunem ca 1 euro = 4 lei

2133 “Mijloace de transport” = % 86.022 lei
404 “Furnizori de imobilizari”

18.000 eur x4 = 72.000
231 “Imobilizari corporale in curs” 3.420 eur x4,1 = 14.022

Desigur, vehiculele pentru care TVA a fost integral nedeductibila, daca se vor vinde, vor fi vandute in regim de scutire de TVA.

De altfel, daca se achitioneaza un vehicul care este utilizat pentru activitatile exceptate, la achizitionare vom deduce TVA. Daca insa vom schimba regimul de utilizare pentru respectivul vehicul si deci nu va mai fi folosit pentru activitati exceptate, atunci, in luna in care s-a modificat destinatia vehiculului se va proceda la ajustari de TVA in favoarea statului, deducand TVA –ul proportional cu perioada in care a fost utilizat pentru activitati execeptate. Perioada de ajustare pentru astfel de mijloace fixe este de 5 ani. Invers, daca vom achizitiona un autoturism care initial nu este destinat utilizarii pentru activitati execeptate dar ulterior va fi destinat activitatilor execptate – la achizitie nu vom deduce TVA dar vom efectua ajustari in favoarea noastra atunci cand vom schimba destinatia acestuia.



#42 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 June 2009 - 12:11 PM

Vezi postareaEvoX, la Jun 9 2009, 05:49 PM, a spus:

deci tot nu am inteles, trebuie sa-l mai platesc in Romania sau nu?
mihaela, l-am luat pt. firma sa circul cu el, dar daca trebuie sa platesc TVA atunci vreau sa-l revand, ce inseamna asta? daca il pun pt. revanzare pot sa mai circul cu el?
Daca TVA-ul este inclus in pret nu este achizitie intracomunitara si nu poti deduce TVA-ul din factura prin taxare inversa (probabil nu ai dovada transportului in Romania), nu datorezi TVA in Romania- l-ai platit dealerului, inregistrezi in contabilitate valoarea totala a facturii si vinzi cu TVA evidentiat pe factura.




#43 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 June 2009 - 01:00 PM

am spus ca nu am platit TVA in germania, am luat-o cu TVA 0%

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 September 2009 - 07:11 PM




#44 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:17 PM

pe factura scrie TVA si/sau mentiunea "conform art... Directiva..."

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 September 2009 - 07:12 PM




#45 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 10 June 2009 - 10:55 PM

Revin cu urmatoarea intrebare. Inregistrarea TVA nedeductibila fiscal nu o recunosti in TVA colectat? Daca inregistrezi asa cum este dat exemplul in articolul prezentat de tine practic inchizi TVA deductibil dar nu prin 4427, 4423, 4424 ci tot prin el creind un rulaj artificial. Acesta este considerentul prin care spun ca taxarea inversa nu ar trebui sa se aplice si daca se aplca inregistrarea nedeductibilitatii sa se faca prin 4427 nu prin 4426, deci :
taxare inversa ( ca sa apara in decont achizitia) 4426 = 4427, iar tva nedeductibil in cazul achizitiei de mijloace de transport 213 = 4427, iar pentru alte sume nedeductibile 635 = 4427.
Fenomenul economic si documentele cred ca imi dau dreptate in rationamentul profesional pe care ti l-am explicat mai sus atunci cand am spus ca asa ar trebui facute inregistrarile in contabilitate, pentru ca articolele se uita si noi trebuie cines stie peste cati ani sa explicam de ce nu bate rulajele conturilor 4426 si 4427.
Asta este parerea mea.



#46 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 June 2009 - 11:05 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 10 2009, 01:17 PM, a spus:

pe factura scrie TVA si/sau mentiunea "conform art... Directiva..."
pe factura scrie in germana pret netto fara TVA



#47 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2009 - 07:41 PM

Vezi postarealeu50, la Jun 10 2009, 11:55 PM, a spus:

Inregistrarea TVA nedeductibila fiscal nu o recunosti in TVA colectat? Daca inregistrezi asa cum este dat exemplul in articolul prezentat de tine practic inchizi TVA deductibil dar nu prin 4427, 4423, 4424 ci tot prin el creind un rulaj artificial. Acesta este considerentul prin care spun ca taxarea inversa nu ar trebui sa se aplice si daca se aplca inregistrarea nedeductibilitatii sa se faca prin 4427 nu prin 4426, deci :
taxare inversa ( ca sa apara in decont achizitia) 4426 = 4427, iar tva nedeductibil in cazul achizitiei de mijloace de transport 213 = 4427, iar pentru alte sume nedeductibile 635 = 4427.
Fenomenul economic si documentele cred ca imi dau dreptate in rationamentul profesional pe care ti l-am explicat mai sus atunci cand am spus ca asa ar trebui facute inregistrarile in contabilitate, pentru ca articolele se uita si noi trebuie cines stie peste cati ani sa explicam de ce nu bate rulajele conturilor 4426 si 4427.
In primul rand nu poti folosi contul 4427, deoarece nededucerea TVA-ul nu reprezinta o operatiune economica taxabila cu plata, nici nu se specifica clar ca TVA-ul de la achizitionare nu mai face parte din sfera de aplicare a deducerii TVA-ului. Asadar intai deduci TVA-ul (prin taxare inversa daca este achizitie intracomunitara) apoi se incorporeaza in costul de achizitie, nefiind o taxa recuperabila de la institutiile statului). In Decontul de TVA se trece la TVA de dedus, dar se scade de la TVA efectiv dedusa conform art.145.



#48 ioan g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 July 2009 - 11:58 AM

Societatea a achizitionat un autovehicol de la PORSCHE (valoare reziduala ), masina a fost prin leasing oerational la alta societate si la terminarea leasingul am inteles ca societatea respectiva care s-a folosit de el nu il poate achizitiona si atunci vine alta firma adica noi in cauza si il achizitionam valoate totala, ce facem cu TVA-ul aferent achizitiei, autoturismul respectiv noi luna urmatoare il vindem si TVA-ul aferent vanzarii ? Cine stie despre ce este vorba si ma poate lamuri si pe mine ca eu nu inteleg cum este cu acest leasing operational si ce fac cu TVA-ul in aceasta situatie
Multumesc mult de tot astept parerile dvs.

am uitat sa precizez ca am avut achizitia in luna mai 2009 si vanzarea in luna iunie
s-au achizitionat trei masini si pana acum am vandut una singura, urmeaza celelalte doua
multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 July 2009 - 02:10 PM




#49 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 06 July 2009 - 03:33 PM

Daca este pentru vanzare atunci TVA este deductibil.



#50 Adrian111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 September 2009 - 01:21 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 6 2009, 04:33 PM, a spus:

Daca este pentru vanzare atunci TVA este deductibil.
Cine/cum stabileste daca este achizitionat autoturismul pentru vanzare?

Ma scuzati ca am repetat intrebarea, dar vreau sa evidentiez situatia in care sa afla societatea noastra. Dorim sa cumparam un autoturism folosit din Germania. Atat vanzatorul cat si noi suntem inregistrati in scopuri de TVA. Din cate stiu, in Germania vom achita masina fara TVA, dar aici in Romania va trebui sa scoatem din cont bani pentru a plati TVA?!

Firma noastra are printre obiectivele secundare de activitate si 4511 - Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone). Putem considera ca masina este cumparata in scopul revanzarii si sa viram TVA-ul doar cand vom vinde masina? Se poate inmatricula pentru a circula pe drumurile publice o masina care este achizitionata in scopul revanzarii?

Ideea este ca vrem sa cumparam masina, sa se poata circula cu ea, dar nu ne permitem daca trebuie platit si TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 September 2009 - 07:13 PM




#51 alinamioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 18 September 2009 - 12:49 PM

Buna! Va rog frumos, poate ma lamureste cineva in urmatoarea situatie: o societate comerciala, platitoare de TVA, a achizitionat de la o persoana fizica un autovehicul. Intre SC si persoana fizica s-a incheiat un contract. Factura nu s-a emis, deoarece persoana fizica nu emite facturi. Inregistrarea autovehiculului s-a facut la valoarea din contract, se inregistreaza amortizare. Problema este: SC care a achizitionat masina nu a inregistrat TVA deloc. Este corect? Multumesc anticipat.



#52 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 September 2009 - 06:36 PM

nu in acest subiect trebuie sa adresezi intrebarea... nu are legatura..Da, este corect
Roaga un moderator sa mute.



#53 alinamioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 September 2009 - 06:29 AM

Multumesc mult. :lostit (13): Poate ma ajuta un moderator sa mute "problema" mea unde trebuie.....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2009 - 03:43 PM




#54 DanielaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:suceava

Postat 27 September 2009 - 04:30 PM

Buna ziua ,

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

1. 31.08.2009 firma achizitioneaza un autoturism , desigur nu poate deduce TVA conform "celebrei " OUG 34/2009.

2. 25.09.2009 autoturismul se vinde.

Intrebare : factura se emite cu TVA? Adica firma este obligata sa plateasca TVa la aceasta vinzare ?


Va multumecs.



#55 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2009 - 07:06 PM

Se va emite factura fara TVA
Codul fiscal
ART. 141
Scutiri pentru operațiuni din interiorul țării
(1) Următoarele operațiuni de interes general sunt scutite de taxă:
g) livrările de bunuri care au fost afectate unei activități scutite, în temeiul prezentului articol, dacă taxa aferentă bunurilor respective nu a fost dedusă, precum și livrările de bunuri a căror achiziție a făcut obiectul excluderii dreptului de deducere, conform art. 145 (5) lit. b) și art. 145.


vezi si Circulara ANAF

Scutiri speciale aplicabile livrării vehiculelor pentru care TVA a fost nedeductibilă integrala
Prin O.U.G. 34/2009, articolul 141 alineatul (2) lit. g) s-a modificat astfel: [ ..sunt scutite de taxă...]
„g) livrările de bunuri care au fost afectate unei activități scutite, în temeiul prezentului articol, dacă taxa aferentă bunurilor respective nu a fost dedusă, precum și livrările de bunuri a căror achiziție a făcut obiectul excluderii dreptului de deducere, conform art. 145 alin. (5) lit.b) și art. 1451.
Nu pot face obiectul acestei scutiri bunurile obținute în urma unui contract de leasing




#56 DanielaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:suceava

Postat 27 September 2009 - 08:10 PM

Multumesc pentru raspuns.

Este valabil regimul de scutire tva mentionat ,chiar daca autoturismul a fost achizitionat de la o persoana fizica, deci practic fara factura , pe baza contractului de vinzare cumparare ?



#57 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 October 2009 - 02:42 PM

Buna intrebare! Dupa parerea mea, in cazul acesta ar trebui sa facturezi cu TVA.
S-ar putea ca cel caruia i-o vinzi sa-si poate deduce TVA-ul ( se incadreaza la exceptii).

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 07 October 2009 - 04:24 PM




#58 DanielaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:suceava

Postat 13 October 2009 - 04:48 PM

Buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea speta:

La data de 01.08.2009 S.C. achizitioneaza , pe baza de contract de vinzare cumparare de la o persoana fizica un autoturism.Desigur ca nu poate deduce TVA.

La data de 01.10.2009 S.C. decide vinzarea la aceeasi valoare a autoturismului achizionat. Intrebarea este , daca factura se intocmeste cu TVA sau intra in regimul special de scutire.

Multumesc.



#59 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 October 2009 - 11:11 PM

Daca SC e platitoare de tva, facturezi cu tva



#60 bibimadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 October 2009 - 03:43 PM

buna ziua am si eu o nelamurire.am achizitionat o masina veche din germania pe firma, am platit pretul netto, iar acum vreau sa o vand. cum procedez?multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL