Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere TVA achizitionare autoturism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


deducere TVA achizitionare autoturism


73 replies to this topic

#61 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 05:27 PM

Daca o vindeti in tara , o vindeti cu TVA.( asta daca am inteles bine ce vreti sa intrebati defapt).



#62 alinamioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 10 November 2009 - 08:19 PM

Buna !
Am si eu o nelamurire privind TVA: societatea a achizitionat un autoturism pe care il va folosi administratorul. Deci nu ii deduc nici TVA la combustibil, nici cheltuiala cu combustibilul. Dar TVA la achizitia autoturismului, cum o inregistrez? Prin 635 sau o includ in costul de achizitie, inregistrand-o prin 213 si astfel maresc valoarea de intrare a masinii? Este corect apoi sa calculez amortizare la valoarea de intrare marita cu valoarea TVA?
adica: 213=404
4426=404
213=4426
681=281 cu amortizarea calculata la 213+tva

sau 213=404
4426=404
635=404, chelt nedeductibila

Va rof frumos sa ma ajutati, poate v-ati mai confruntat cu astfel de probleme.




#63 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 November 2009 - 01:25 AM

213=404
4426=404
635=4426, analitic distinct



#64 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2009 - 12:42 PM

@alinamioara

Conform circularei ANAF, privind aplicarea OUG34, pentru achizitiile de vehicule care nu se incadreaza in limitarile din ordonanta, TVA-ul face parte din costul de achizitie.



#65 alinamioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 November 2009 - 06:04 PM

Vezi postareacristina1969, la Nov 12 2009, 12:42 PM, a spus:

@alinamioara

Conform circularei ANAF, privind aplicarea OUG34, pentru achizitiile de vehicule care nu se incadreaza in limitarile din ordonanta, TVA-ul face parte din costul de achizitie.



Multumesc frumos ! :pullhair:



#66 oanam2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 November 2009 - 04:02 PM

Buna ziua,

Am o problema pe care nu am mai intalnit-o pana acum. :pullhair:
O societate (platitoare de TVA) a achizitionat o masina second hand de la o persoana fizica din Romania:
1. deduc TVA la masina achizitionata de la persoana fizica? :frusty:
2. ce acte trebuie sa intocmesc pentru acest mijloc fix?

Va multumesc
Astept cu nerabdare parerile dvs



#67 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 November 2009 - 04:36 PM

doar daca persoana fizica e platitoare de tva. Va apare pe factura tva-ul?
2 Ce acte ati intocmit la cumparare? aveti contract vanzare cumparare banuiesc+factura, altfel nu isi avea rostul prima intrebare. Dvs intocmiti NIR

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 19 November 2009 - 04:37 PM




#68 oanam2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 November 2009 - 04:50 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Nov 19 2009, 04:36 PM, a spus:

doar daca persoana fizica e platitoare de tva. Va apare pe factura tva-ul?
2 Ce acte ati intocmit la cumparare? aveti contract vanzare cumparare banuiesc+factura, altfel nu isi avea rostul prima intrebare. Dvs intocmiti NIR


Va multumesc pentru raspuns.

Persoana nu este platitoare de TVA.
Fiind persoana fizica nu a intocmit factura, doar contract de vz-cump.
Intocmesc NIR, dar nu am factura....
Trec acest contract la cumparari fara TVA in decont?

Multumesc inca o data



#69 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 November 2009 - 04:59 PM

da. Nu va mai trebuie altceva. PF nu emite factura.



#70 violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:modificari a tva in noul cod fiscal

Postat 23 November 2009 - 11:09 PM

BUNA ZIUA,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: urmeaza sa achizitionez un autoturism second la o valoare de 7000 Euro din Germania. Am o dilema: sa o achizitionez pe societate sau persoana fizica? Ce implicatii din punct de vedere al TVA-ului sunt? Din ce am citit eu am inteles ca daca o achizitionez pe societate voi plati TVA-ul in tara pana in data de 25 a lunii urmatoare. Voi schimba vectorul fiscal pana in data de 5 a lunii urmatoare cu decont lunar. Acum am decont trimestrial. Decont 301 o singura data pentru aceasta achizitie. Si declaratia 390 la sfarsitul anului. E corect? Mai trebuie sa fac ceva?
La persoana fizica nu inteleg regimul TVA????? Platesc TVA atat la achizitie cat si in tara pentru a o putea inmatricula urmand sa recuperez tva-ul la sfantul asteapta de la nemti :pullhair: ? As achizitiona-o direct pe societate dar nu incasez decat foarte greu. Daca intru cu regim lunar ma cocosez din cauza tva-ului pe care il voi avea de platit dar neancasat. Mai mult, pe societate TVA-ul e nedeductibil....dar si sa platesc TVA-UL de doua ori pe persoana fizica??????? Ma gandesc ca aici eu scap ceva din legislatie. Astept parerile/sfaturile dumneavoastra.
va multumesc anticipat!
violet



#71 violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:modificari a tva in noul cod fiscal

Postat 25 November 2009 - 08:31 PM

chiar nu stie nimeni?
violet



#72 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 04 December 2009 - 06:24 PM

Esti sc platitoare de tva, daca cumperi masina de la o societate platitoare de tva din Comunitate at aceasta iti factureaza masina fara tva si tu inreg taxarea inversa:

2133 = 404
4426=4427
si deoarece nu te incadrezi la exceptii at 2133 = 4426 tva face parte din costul de achizitie, si tu platesti tva-ul la statul roman prin decontul de tva.

Daca achizitionezi masina pe persoana fizica at furnizorul din Comunitate iti factureaza cu tva deci ii platesti lui tva-ul.
In ambele cazuri ai de plata tva-ul



#73 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 14 December 2009 - 12:50 PM

Pot sa deduc TVA la o remorca auto mica ( care se leaga dupa autoturisme), folosit in scopul firmei?

Multumesc.



#74 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2009 - 08:08 PM

da, deoarece legea zice de autoturisme nu si de remorci ( dar trebuie sa fie folosite in interesul firmei )






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL