Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#61 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2009 - 02:58 PM

Si daca eu ies pe pierdere "multumita" cheltuielilor cu ajustarile si provizioanele pentru creante incerte si a cheltuielilor cu scoaterea din evidenta a clientilor pentru care se va fi inchis procedura de FALIMENT, la care vor ajunge o mare parte din ei...? Ce fac? Cotizez impozit minim la stat?


Sau daca n-am flota auto (astept norme metodologice pt. "flota" asta), ca sunt o "firmulita" care importa ceva si fac distributia prin curierat, dar am un leasing pentru o masina cu care sa ma deplasez prin tara la parteneri, la targuri, expozitii etc? Ma chinui sa fiu pe "plus" si fac si pe naiba ca sa dau bine cu balanta la banci... Nu mai deduc cheltuieli si TVA?


BRAVO domnilor ! BRAVO !



#62 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 10 April 2009 - 07:44 PM

nu inteleg un lucru si va rog sa ma lamuriti
firmele cu CA=0 (platitoare impozit pe profit)vor plati si ele acel impozit minim

vad ca nivelul minim a fost stabilit la 500 euro
nu am regasit nimic pt cele cu CA=0, doar expresia cu cifra de afaceri pana la 12000 euro vor plati impozit fix de 500 euro

vreau sa stiu ca sa mai am timp luna asta sa o scot din activitate, caci ma rupe la buzunar sa dau 500 euro pe langa declaratiile cu zero pe care le depun




#63 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 10 April 2009 - 08:48 PM

CA cuprinsa intre 0-12.000 euro
2 sfaturi:
1.vezi daca te incadrezi in codurile caen ce sunt specificate in ordonanta,
2.am inteles ca firmele nou infiintate nu ar plati nimic in primul an.



#64 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 10 April 2009 - 09:54 PM

si daca constitui aceasta cu impozitul desi nu am venituri , imi maresc pierderea , corect? la anul tot nu am de unde sa o recuperez , o sa dau iar impozit , iar pierdere si pe urma iar fac dumnealor statistici ca peste 80 % din firme sunt pe pierdere :biggrin:
am avut control de la fisc inopinant azi , daca esti ok cu toate (cum am fost eu) cica daca nu-ti da amenda nu trebuie sa se treaca in reg.de control :wink: pai e normal asa , voiam si eu sa se treaca sa se vada frumos oglinda firmei .ce le este rusine sa nu dea amenzi ? ca se poate sa fii si bine , dovada , cel putin astia nu te forteaza ca si garda sa inventezi ceva sa-ti dea amenda . :biggrin:



#65 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 11 April 2009 - 12:16 PM

Cateva pozitii:

http://ceccargalati.ro/blog/Scrisoare%20Mi...e%20Finante.pdf


http://ceccargalati....0OUG%20BIG4.pdf
vioreld



#66 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 11 April 2009 - 12:51 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 8 2009, 02:43 PM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la Apr 8 2009, 10:38 AM, a spus:

Pentru toate firmele si posibil si pt cele fara activitate.
aici e aici : ce facem cu cele fara activitate, adica CA = zero ?? ce se intampla cu firmele ce au activitatea suspendata ?? :sad:

Scrie doar despre ,,contribuabilii care desfasoara preponderent activitatile ......'' Deci, ar mai avea o speranta.
Sper sa nu ma insel.
vioreld



#67 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2009 - 01:11 PM

sa dea D-zeu ca termenul de "desfasoara" sa fie inteles si dat ca fiind pt. activitate efectiva si nu doar unul generic ... :sad:



#68 nelynely07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 11 April 2009 - 01:30 PM

stiri din prin ziare de ultima ora : pana la 52.000 euro =impozit 1.467 lei ptr 2009 , oare asa o sa fie ?



#69 nelynely07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 11 April 2009 - 02:44 PM

fac rectificare :
0-52.000 lei ( circa 12.000 euro) imp=1467 lei
52.001-215.000 lei (50.000 euro ) imp =2.867
215.001-430.000 lei (100.000euro) imp =4.333 lei
impozitele astea sunt ptr anul 2009 .



#70 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 April 2009 - 02:59 PM

Guvernul elimină deductibilitatea TVA la achiziţia de maşini de la 1 mai pana la 31

decembrie 2010


Firmele vor putea deduce TVA, până la 31 decembrie 2010, doar pentru maşinile folosite la anumite activităţi, precum taximetria, şcolile de şoferi sau utilizate în scop comercial în vederea revânzării, dar nu şi pentru autoturismele destinate exclusiv transportului rutier de persoane.

Definiţia prezentată în ordonanţă pentru autoturism este orice vehicul rutier motorizat exclusiv destinat pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care nu depăşeşte 3.500 kilograme şi cu maximum 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului. Interdicţia de deducere a TVA nu vizează şi autoturismele utilizate pentru revânzare, închiriere, instruirea de către şcolile de soferi, activitatea de taximetrie, precum şi autoturismele utilizate exclusiv intervenţie, reparaţii, pază si protecţie, curierat, transport de personal la şi

de la locul de desfăsurare a activităţii, vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, precum şi cele folosite de către agenţi de vânzări şi de recrutare a forţei de muncă.


Prin achiziţie de vehicule se înţelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziţia intracomunitară a vehiculului.


Interdicţia de deducere a TVA nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parţială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă vehiculele sunt livrate după data de 1 mai 2009 inclusiv.



#71 tornado16

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arges

Postat 11 April 2009 - 03:01 PM

Este atasat proiectul de ordonanta (luat de pe hotnews.ro ca pe site-ul Ministerul de Finante este un link care te duce nicaieri) adoptat astazi de Guvern.

Fisiere atasate





#72 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 April 2009 - 03:26 PM

mai e valabila ordonanta numai pentru anumite caen-uri?

Adevarul este ca pana nu vedem ordonanta in forma aprobata astazi in Monitorul Oficial , nu putem sa comentam...
La tv D-l Pogea a specificat ca tva la leasing se poate deduce daca masina se utilizeaza pentru firma...



#73 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2009 - 03:38 PM

Guvernul a aprobat ordonantele prin care efectueaza prima rectificare bugetara din acest an, introduce impozitul minim forfetar si limiteaza unele sporuri salariale, documentele urmand sa fie transmise spre analiza Comisiei Europene si Fondului Monetar International.
Premierul Emil Boc a declarat, inaintea sedintei de guvern, ca actele normative vor fi transmise cat mai repede celor doua institutii, pentru a fi analizate inaintea semnarii acordului de imprumut.
.........................
Sursa: Mediafax

Firmele vor plati un impozit minim anual in functie de venituri citeste aici

Toate firmele vor plati impozit in functie de CA obtinuta la 31 decembrie a anului anterior, impozitul urmand sa fie stabilit si aplicat in trepte.

"Firmele care au o cifra de afaceri mai mica de 12.000 de euro vor trebui sa plateasca anual la stat un impozit minim de 500 de euro, a declarat, joi, pentru NewsIn, ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, adaugand ca firmele care nu pot plati nici macar aceasta suma nu-si justifica existenta.
"Daca nu poti plati nici macar 500 de euro la stat, anual, inchide! Nu avem de unde plati investitiile si nu avem cum sa luam alte masuri economice daca firmele nu-si platesc taxele", a precizat Pogea".
Sursa: Hotnews



#74 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 11 April 2009 - 07:11 PM

Vezi postareanelynely07, la Apr 11 2009, 03:44 PM, a spus:

fac rectificare :
0-52.000 lei ( circa 12.000 euro) imp=1467 lei
52.001-215.000 lei (50.000 euro ) imp =2.867
215.001-430.000 lei (100.000euro) imp =4.333 lei
impozitele astea sunt ptr anul 2009 .

De pe un alt forum : .,,Mariuca nu are nici un mar. Ionel cere 5 mere de la Mariuca. Cate mere are Ionel?''.
Sunt naucit. Pentru 0 lei venituri trebuie platiti 1.467 lei. Genial. Este cea mai buna metoda de stimulare a investitiilor. Felicitari domn' inginer !
vioreld



#75 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2009 - 07:30 PM

asa forteaza inchiderea firmelor fara activitate ... ca doar e pe bani si asta :sad:



#76 madarpi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 April 2009 - 07:57 PM

Firmele fara activitate sau cu activitate redusa se vor desfiinta si mai degraba vor lucra pe negru. Altii se vor transforma in I.I. Restul vor avea grija ca sa aiba veniturile in asa fel incat sa ramana in intervalul cu impozit cat mai redus. Iar chestia cu autoturismele: cele mai multe firme au camioane, autoutilitare, etc. si cheltuielile cu combustibilul si reparatiile vor deconta oricum. Cei care vor cumpara autoturisme pe firma, vor lua din UE fara sa plateasca TVA. Asa ca efectul scontat de dl. Pogea va fi invers, va ramana cu TVA, contributii in minus si cu evaziune fiscala in plus. Lichidatorii si cei de la ONRC vor avea de lucru cu belsug.



#77 nelynely07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 12 April 2009 - 08:41 AM

din ce se vede la TV guvernul estimeaza venituri mai putine la buget , tot ce fac, fac cu buna stiinta , scopul este unul singur cei mici sa dispara , oare nu contesteaza nimeni aceasta taxa forfetara ?



#78 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2009 - 01:27 PM

a fost contestat la greu si nu s-a obtinut decat o reducere pt. firmele cu CA mai mica si combustibilul pt. masinile conducerii limitat la o sg masina/director, asta ce am vazut la repezeala.
de-acum... s-a ispravit fiindca a fost deja aprobata ordonanta.

acum, ce nu mi-e clar este ce se intelege prin " transportul personalului la si de la locul desfasurarii activitatii" ??
adica, daca plec in delegatie cu autoturismul firmei atunci e transport la locul de desfasurare a activitatii, nu ?? dar asa se poate f bine considera si cand circul cu autoturismul firmei prin Bucuresti, pe la clienti, pe la ... unde am treaba, nu ?? ca doar intra in activitatea de zi cu zi, intra in "desfasurarea activitatii", nu-i asa ??



#79 bogdani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buc

Postat 12 April 2009 - 01:31 PM

Astia ori sunt tampiti ori sunt tampiti.

- daca am o firma inghetata (declarata fara activitate), cum mai poate fi numita acea firma "fara activitate" daca eu voi fi silit sa imprumut firma cu bani pentru a putea plati impozitul forfetar aferent? Automat voi iesi pe pierdere cu acea firma, deci nu voi mai fi fara activitate. Sa inteleg ca se elimina conceptul de firma fara activitate? E ca si cum ar fi scos o lege prin care se interzice ca o firma sa nu aiba activitate! Dar de ce nu s-au gandit sa scoata o lege prin care sa interzice unui om sa moara pana cand nu iese la pensie, ca prin deces nu mai contribuie la buget? Sau o lege prin care sa interzica sa fi somer? Ca pana la urma o firma fara activitate este echivalentul unui cetatean somer...
- daca nu am voie sa imi deduc cheltuielile cu transportul (daca nu am activitati de transport in CAENul firmei), atunci de ce am voie sa imi deduc cheltuielile cu cazarea? Adica nu am voie sa imi deduc benzina pana la destinatie, dar am voie sa imi deduc hotelul de acolo?!? Pentru mine nu are nici o logica. De ce nu s-au gandit desteptii pamantului sa nu mai pot deduce de exemplu inclusiv biletele de avion, ca tot transport e? Sau macar sa imi interzica deducerea biletelor daca sunt la clasa business domne, ca e criza, sa nu am voie sa zbor decat la economy.

Lasand ironiile la o parte, orice om care are cat de cat o cultura economica poate sa vada ca masurile astea nu fac decat sa stimuleze lucrul la negru, sa ingroape firmele mici si mijlocii (adica exact pe cele care aduc grosul la buget) si sa stimuleze (sau macar sa justifice) cresteri de preturi. In timp ce in vest guvernele incearca sa protejeze sectorul privat, noi suntem mai destepti si ii dam in cap, mama lor de imperialisti.



#80 mushired

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 12 April 2009 - 05:42 PM

Am si eu o intrebare ?
Daca firma mea intra in greva fiscala ce se poate intampla ? Observa ca orice decizie se ia pt noi firmele dar si noi angajatii ( ca platim din salariul brut de ne usuca ) nu contestam, lasam capul jos si mergem m departe.
In alte tari acest impozit s-a eliminat sau se va elimina de la 1 Mai , la noi nu , se introduce ( ca doar suntem pe invers). De ce sa nu ajutam economia cand ii putem da la picioare ca sa primim imprumutul. Doar" noi cei de la putere " avem nevoie de casute noi ca intr-un an s-au invechit.
Deci repet intrebarea , cine stie sa imi spuna ce se intampla daca o firma refuza sa m plateasca taxe si impozite ?
O inchid oricum in aceste conditii asa ca ce mai am de pierdut.

PS Ce ar fi daca mai multe firme nu si-ar mai plati taxele deloc o perioada de timp oare ar simti ceva cei cu aceste initiative ? :biggrin: (dreaming .... )






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL