Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 19

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#361 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 May 2009 - 03:35 PM

Vezi postareaa.d.n., la May 5 2009, 03:11 PM, a spus:

Norme
45-1.(2) În sensul art. 145-1 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, prin vehicule utilizate pentru prestarea de servicii cu plată se înțelege vehiculele care contribuie în mod esențial la prestarea directă a serviciilor cu plată și fără de care serviciile nu pot fi efectuate.

Codul fiscal:
Art. 126. - (1) Din punct de vedere al taxei sunt operațiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) operațiunile care, în sensul art. 128-130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;

Norme metodologice:
2.(2) În sensul art. 126 alin. (1), lit. a) din Codul fiscal, o livrare de bunuri și/sau o prestare de servicii trebuie să se efectueze cu plată. Condiția referitoare la "plată" implică ............

Fisier atasat  CF_prestare_de_servicii_cu_plata.doc   36.5K   162 downloads
Continuarea e in atasament, din motive de economie a spatiului, aici, in topic.

Daca cineva poate veni cu exemple de "prestari de servicii cu plata" pentru prestarea carora se folosesc in mod esential vehicule, e mult asteptat...

Multumim.




#362 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 May 2009 - 03:48 PM

Pentru danbonta: Sunt de aceeasi parere cu tine. Acestea sunt autoutilitare. Nu sunt destinate EXCLUSIV transportului de persoane. Nu intra in discutie.
Mai mult, nu cred ca cineva si-a luat "papuc" pe firma ca sa-si duca sotia la serviciu, copii la gradinita... si banii la banca (ca doar n-o avea cu sacii ! :sad: )




#363 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 May 2009 - 03:52 PM

nu stiu ce sa mai zic cu privire la transportul personalului de acasa ( dintr-o localitate ) la locul de munca in alta localitate, pai cum sa fie acord?? angajatorul vrea ca oamenii sa vina la lucru la ora 7 dimineata, daca sta dupa fiecare sa vina la lucru dupa cum le vine autobuzul in statie, inseamna ca in nici una din zile nu are formatia completa, fiecare incepe sa se justifice ca a pierdut cursa,... ca nu are decat la ora 10 si altele, altele ... de genul acesta, sau administartorul daca locuieste in alta localitate decat are societatea sediul , ce sa faca zilnic parcurge 26 km dus-intors, plus ca merge sa caute piata de desfacere , noi contracte.. deci...???

incercam sa ne adapatam celor specificate cu auto > 3500 t si una auto ptr. sef , atat.



#364 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 07 May 2009 - 04:00 PM

Vezi postareaa.d.n., la May 7 2009, 04:48 PM, a spus:

Pentru danbonta: Sunt de aceeasi parere cu tine. Acestea sunt autoutilitare. Nu sunt destinate EXCLUSIV transportului de persoane. Nu intra in discutie.
Mai mult, nu cred ca cineva si-a luat "papuc" pe firma ca sa-si duca sotia la serviciu, copii la gradinita... si banii la banca (ca doar n-o avea cu sacii ! :sad: )

Apropo de autoutilitare, ce defineste o masina ca fiind autoutilitara? Ce scrie in cartea de identitate a masinii sau scopul pentru care este folosita?

Dau un exemplu de masina la care eu am semne de intrebare: Renault Kangoo, este sau nu este autoutilitara?

Aceasta postare a fost editata de danbonta: 07 May 2009 - 04:00 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#365 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2009 - 05:03 PM

Vezi postareaGeta L, la May 7 2009, 10:21 AM, a spus:

Vezi postareaETIC, la May 6 2009, 02:15 PM, a spus:

Privitor la firmele care fac ACHI si au ca perioada fiscala la TVA trimestrul.
Ce am inteles eu :
APRILIE = se face ACHI
- F010 = TVA lunar = 05.05.2009
- D300 = TVA aprilie = 25.05.2009 si in continuare D300 lunar
MAI = se face ACHI
- F010 = TVA lunar = 05.06.2009
- D300 = TVA aprilie + mai = 25.07.2009
- D300 = TVA iunie = 25.07.2009 si in continuare D300 lunar
Practic inteleg ca se depun 2 D300 in aceasta situatie.
IUNIE = se face ACHi
- F010 = TVA lunar = 05.07.2009
- D300 = TVA aprilie + mai + iunie = 25.07.2009 si apoi D300 lunar
La fel pentru urmatoarele trimestre.
A inteles cineva altfel?
In situatia firmelor care efectueaza AIC si au avut perioada fiscala trimestriala, analiza incadrarii in noile prevederi se va face incepand cu 01.05.2009 (data intrarii in vigoare a acestor prevederi). Daca in luna mai 2009 au efectuat AIC, au obligatia sa declare in primele 5 zile lucratoare din luna iunie, prin D 010, modificarea perioadei fiscale. AIC efectuat in aprilie (daca exista) si AIC efectuat in luna mai vor face obiectul D 300 depus pana la data de 25.06.2009, urmand ca incepand cu luna iunie sa se depuna D 300 lunar. Implicit se modifica si data scadentei TVA de plata aferent acestor doua luni (aprilie si mai 2009). Nu este obligatorie modificarea perioadei fiscale din motive de AIC efectuat in luna aprilie deoarece aprilie nu se afla sub incidenta noilor modificari legislative.
Este corect cum a interpretat Geta L. Cel putin astazi la Adm Sect 1 au fost de aceiasi parere, dar ramane valabil pentru trimestrele urmatoare ( III si IV ) in forma pe care am prezentat-o eu initial.



#366 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2009 - 06:30 PM

Depinde la ce tip de masina va referiti, fiindca la o firma de transport care are tiruri nu ii poate impune 270 litri pe luna.
Personal nu am auzit de impunere a unui anume consum maxim.



#367 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 May 2009 - 07:54 PM

Am si eu va rog, nevoie de o parere: vorbesc despre comert piese auto si service auto, iar uneori, colegii mei sunt nevoiti sa mearga la unii dintre furnizori pentru a aduce piese pe care in prealabil le-au comandat...si fac asta cu auto < 3.5 t, cu < 9 locuri, si are sunt destinate transportului de persoane. As putea, totusi gasi o portita????? e adevarat ca masinile sunt pentru transpot persoane, iar ei transporta unele piese, insa aceasta activitate face parte din "desfasurarea activitatii lor" in ziua respectiva.
Pot folosi si ordine de deplasare daca e cazul...insa...nu stiu...tot nu mi se pare foarte in regula sa-mi deduc combustibilul dupa continutul acestei ordonante, desi e mai mult decat evident ca activitatea aceasta este una desfasurata in interesul firmei...si este la fel de evident ca nu pot transporta, stiu eu, o janta sau o anvelopa prin tramvai sau maxi-taxi....



#368 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 07 May 2009 - 07:56 PM

Cu privire la recomandarea referitoare la aplicarea modificarilor la Codul Fiscal postata de Yulia, bai frate astia au mancat scrumbii stricate cu tot cu aia din guvern, ca cica au stat la masa impreuna (asa zic aici)
De unde trag frate concluzia asta cu TVA la rata leasing = deductibil si la reziduala = nedeductibil (ultima rata poate fi si 2lei si nu neaparat val.reziduala, depinde de forma de contract-eventual cerem reesalonare daca e pe bune)?!!!!
Daaaaar, ce semnificatie are alin (3)?!!!! :sad:
art.145^1
.....
(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.


Va urez si voua si mie: zile usoare!
%%%




***



#369 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 May 2009 - 08:25 PM

2. La articolul 21 alineatul (3), litera n) se modifică și va avea următorul cuprins:
"n) cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcții de conducere și de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuții."
Ma gandesc ca daca puneau " sau " in loc de " si de ", atunci se interpreta ca indiferent ca esti administrator sau o persoana cu functie de conducere nu puteai deduce combustibilul, dar asa...
oare unde o sa ajungem?



#370 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2009 - 08:46 PM

Vezi postareamirela 0702, la May 7 2009, 08:54 PM, a spus:

Am si eu va rog, nevoie de o parere: vorbesc despre comert piese auto si service auto, iar uneori, colegii mei sunt nevoiti sa mearga la unii dintre furnizori pentru a aduce piese pe care in prealabil le-au comandat...si fac asta cu auto < 3.5 t, cu < 9 locuri, si are sunt destinate transportului de persoane. As putea, totusi gasi o portita????? e adevarat ca masinile sunt pentru transpot persoane, iar ei transporta unele piese, insa aceasta activitate face parte din "desfasurarea activitatii lor" in ziua respectiva. .... desi e mai mult decat evident ca activitatea aceasta este una desfasurata in interesul firmei...si este la fel de evident ca nu pot transporta, stiu eu, o janta sau o anvelopa prin tramvai sau maxi-taxi....
Aprovizionarea cu marfa sau bunuri pentru firma nu se incadreaza la exceptii, deci nu se poate deduce combustibilul si TVA-ul, la fel ca la transportul angajatilor pentru desfasurarea activitatii (vezi activitatea contabililor desfasurata in diverse locatii:adm.financiare,banci,institutii). In schimb pentru distributia marfii cu astfel de masini se poate deduce combustibilul.



#371 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 08 May 2009 - 08:45 AM

Eu am inteles asa: nu se deduce combustibilul pt. masinile care sunt destinate numai transportului de persoane, masinutele mici, pt. celelalte care sunt furgonete, care au si locuri pt. pasageri si pt. transportat marfa se deduce. Acum, daca intr-o firma exista si o masina - doua gen autoturism, cine ma impiedica sa trec pe bonul de combustibil nr. masinii furgoneta, pe care am voie sa il deduc ca si tva-ul. Reparatiile si intretinerea le deduc pt. cate o masina de diector, administrator si, eventual daca mai am vreun agent de vanzari. :biggrin:



#372 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 08 May 2009 - 10:41 AM

in contextul oug 34/2009, cum se inregistreaza cheltuiala cu combustibii ?



#373 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 10:59 AM

Ca bine ai sesizat Denisa : eu am chiar situatia asta si interpretez: daca ai platit o factura de avans sau totalul ei in aprilie, deduci TVA ,chiar daca nu ai receptionat masina



#374 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 11:21 AM

Aseara la Nasu' a fost dna. secretar de stat de la MF ( nu mai stiu cum se numeste ) si a spus ca se deduce TVA la facturile de leasing pt autoturisme pt ca ei considera leasingul ca o prestare de serviciu si nu ca o achizitie. Nu se deduce TVA insa la valoarea reziduala.
Nu am avut cum sa intreb ce facem in situatia in care valoarea reziduala este inclusa in rate si nu este specificata clar pe facturi, pt ca atunci cand este specificat eu zic ca pt pozitia respectiva nu se deduce TVA.



#375 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 May 2009 - 11:35 AM

Vezi postareaandur, la May 8 2009, 11:41 AM, a spus:

in contextul oug 34/2009, cum se inregistreaza cheltuiala cu combustibii ?
Pentru facturi fiscale
% = 401
6022.1 neded.(analitic nou creat)
4426
si concomitent
635.1neded.=4427 cu val. lui 4426
Eu asa fac, pentru ca sa mi se duca in D394 factura de combustibil.
As recomenda chiar un 635.1.1 distinct, folosit exclusiv pentru TVA neded. la combustibil.

Pentru bonuri fiscale
6022.1 = 5311


Asta pentru combustibil nedeductibil. Pentru restul, ca inainte.



#376 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 May 2009 - 12:38 PM

contabilul sef este considerata persoana din conducere, nu?

am un matiz care aduna dimineata toti angajatii, de la anumite puncte, si as vrea sa il trec la transport personal,

insa in zona exista si maxi-taxi, evident, mult mai scump per persoana.



in final, ei ne trec la costuri mai mari, si pierderi pe toate planurile...chiar ne vor pierirea?



#377 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 08 May 2009 - 02:09 PM

[MULTUMESC MULT



#378 florcik_23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 May 2009 - 02:55 PM

Vezi postareaDoina P, la May 7 2009, 11:28 AM, a spus:

Imp .forfetar nu se plateste la CA ci la total venituri.
Nu se platesc ambele ,ci acela care are suma mai mare (se compara imp. profit cu cel forfetar )




multumesc!



#379 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 08 May 2009 - 03:21 PM

Din pacate, in ordonanta asta nu se specifica "daca nu exista alte mijloace mai ieftine" ci "daca nu exista alte mijloace de transport"...sau ma rog, aproximativ, am citat din amintiri, daca se poate spune asa...

Multumesc Lexiroxi ptr raspunsul tau.

Dar...eu nu am agenti vanzari, insa de partea de incheiere contracte si inlesnire vanzari produse se ocupa administratorul, care e si salariat. Pot oare in baza fisei postului - in care se specifica ca are si atributii asemenea agentilor de vanzari - sa-mi deduc combustibilul??? Ar trebui sa pot, nu???? Asta face parte din atributiile sale....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 09:19 PM




#380 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 08 May 2009 - 08:42 PM

Ultima suflare a mea:
Nota cf. cod fiscal denumim vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri = auto XXX
@prin ART21 lit(n)
*s-a exclus combustibilul de la chelt limitate (normal pt ca a fost bagat la nedeductibile) daaaar nu mai este vorba de angajati ci de persoanele cu functii de conducere si de administrare ale persoanei juridice,
*celelalte cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații, sunt deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuții.

Deci daca pana acum persoanele trebuiau sa fie angajatii firmei, de acum incolo putem baga ch. de functionare intret si rep. pt.toti administratorii din firma desigur tinand cont sa fie un singur auto de fiecare.
@(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
„t) în perioada 1 mai 2009—31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru autoXXX incluzând
și scaunul șoferului, aflate în proprietatea sau în folosința contribuabilului

Deci clar pt.auto XXX aflate în proprietatea sau în folosința contribuabilului nu deducem ch. cu combustibilul.

@ART. 1451Limitări speciale ale dreptului de deducere
.....nu mai bag textul
Indiferent daca esti sau nu proprietarul masinii XXX folosite nu deduci TVA COMBUSTIBILI si nici TVA aferentă achizițiilor acestor vehicule .
(2) Prin achiziție de vehicule, în sensul alin. (1), se înțelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziția intracomunitară a vehiculului.

(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.
***********DECI alin(3) a fost introdus deoarece TVA af. Avansuri are regimul art.134^2 lit b)
Prin introducerea alin(3) la art 145^1, s-a facut derogare la derogare => deductibilitatea TVA aferenta avansuri platite pana la 01.05.2009. dar pentru valoarea avansului aferent unei achizitii de autoXXX. ATAT!


EXCEPTIILE de la art 145^1.. alin(1)

**********DEDUC TVA DACA ACHIZITIONEZ VEHICUL cu masa max3500kg si max 9locuri dar il folosesc pt:
a)INTERVENTII PAZA….
b)tp.pers sau taxi
c)prestez servicii eu cu acea masina, sau o inchiriez sau sunt LOCATOR INTR-UN CONTRACT DE LEASING
d)scop comercial sau revanzare

CF ART. 129
Prestarea de servicii
(1) Se consideră prestare de servicii orice operațiune care nu constituie livrare de bunuri, așa cum este definită la art. 128.
………
(3) Prestările de servicii cuprind operațiuni cum sunt:
a) închirierea de bunuri sau transmiterea folosinței bunurilor în cadrul unui contract de leasing;
NORME ART.129
(2) Transmiterea folosinței bunurilor în cadrul unui contract de leasing este considerată prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal.
La sfârșitul perioadei de leasing, dacă locatorul/ finanțatorul transferă locatarului/ utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operațiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul.
Se consideră a fi sfârșitul perioadei de leasing și data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârșitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni.
Dacă opțiunea de cumpărare a bunului de către locatar/utilizator se exercită înainte de derularea a 12 luni consecutive de la data începerii contractului de leasing, respectiv data de la care bunul este pus la dispoziția locatarului/utilizatorului, se consideră că nu a mai avut loc o operațiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispoziția locatarului/utilizatorului.
Dacă în cursul derulării unui contract de leasing financiar intervine o cesiune între utilizatori cu acceptul locatorului/finanțatorului sau o cesiune a contractului de leasing financiar prin care se schimbă locatorul/finanțatorul, operațiunea nu constituie livrare de bunuri, considerându-se că persoana care preia contractul de leasing continuă persoana cedentului. Operațiunea este considerată în continuare prestare de servicii, persoana care preia contractul de leasing având aceleași obligații ca și cedentul în ceea ce privește taxa.

Deci trebuie sa avem grija de valoarea la care se face transferul si care nu e neaparat valoarea reziduala.

Acum ne mai ramane sa incadram la exceptii auto XXX si sa deducem combustibilii :smile:
Mai mult cu acest paragraf au fost omenite firmele de leasing pentru ceva timp :sad:

%%%




***






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL