Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Foaie de parcurs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Foaie de parcurs


22 replies to this topic

#1 GMC

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 May 2009 - 05:12 PM

Buna,
As avea si eu o intrebare privind foile de parcurs, si anume daca acestea sunt documente cu regim special.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 05:28 PM

Nu sunt.

Dragos



#3 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 30 June 2009 - 02:26 PM

Buna,

imi spuneti, va rog, exact cum se intocmeste o foaie de parcurs transport persoane? Ca nu am mai intocmit si vreau sa "ma pun la punct". Am dat search dar nu am gasit pe forum cum se face, mai concret, ce rubrici se completeaza.

Se intocmeste cate o foaie pt fiecare zi in care se utilizeaza masina?
De exemplu, eu as dori sa fac pe luna mai -pt masina cu care se transporta personalul de la locul de munca-acasa si viceversa. Daca se intocmeste una pe zi lucratoare, ar trebui sa am 21 bucati, nu? Si, ce stampile sa am eu pe ea?

Va multumesc si o zi buna!



#4 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 30 June 2009 - 03:07 PM

Poti sa faci o foaie lunara,deci eu am pentru fiecare masina dosar cu foi de parcurs si pentru fiecare luna fac o foaie,completez rubrica cu ziua ora si min,km la plecare si la sosire si nu prea vad ce stampila ai putea sa ai cand foile se intocmesc pentru deplasarea angajatilor,nu cred ca iti trebuie stampile.



#5 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 30 June 2009 - 08:03 PM

trebuia sa intri in MODELE, FISIERE UTILE (avizr,nir........) si gaseai modele de foaie de parcurs sau foaie de activitate zilnica in excel

http://www.conta.ro/...showtopic=12425



#6 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 01 July 2009 - 09:09 AM

Foaia de parcurs se face pentru fiecare deplasare. Pe tine te ajuta sa calculezi nr. de km tarifari care sunt ceva mai multi decat km efectivi, pentru consumul si justificarea combustibilului. In rest, sunt date tehnice care le intocmeste coordonatorul de transport care are niste cursuri speciale si da ok-ul la plecarea in cursa. Apoi se fac FAZ-urile, care tot el le face. Foaia se intocmeste de sofer nu de contabil. Nu crezi ca am ajuns oamenii buni la toate, iar salariul......
Si plus ca ne depasim competenta. Am un prieten, tot contabil, care este cercetat intr-un dosar penal ca a intocmit el o factura, pana aici e bimne, dar a si semnat-o. Si-a depasit competenta, el nu era facturist. Trebuia semnata de facturist angajat sau de administratorul, directorul firmei.
Grija mare!



#7 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 July 2009 - 10:32 AM

Foile deparcurs le intocmeste soferul vehicolului. Se intocmeste cate una pt fiecare zi si pt fiecare vehicol. In contabilitate se centralizeaza intr-un document ca cel pe care-l anexez. Cel putin eu asa fac de 11 ani si am avut controale de tot felul si nu au avut nicio obiectie.

Fisiere atasate





#8 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 03 July 2009 - 08:39 AM

Eu sunt angajat ca economist -contabil in firma dar tot eu ma transport pe mine si pe alti cativa colegi de la servici -acasa, si de acasa la servici, de aceea tot eu va trebui sa intocmesc foaia de parcurs transport persoane.
Nelamurirea mea este daca:
1. intocmesc cate o foaie de parcurs in fiecare zi sau trec pe verso-ul foii cate zile incap, dupa care incep alta foaie. In al 2-lea caz ar trebui sa am doar 2 foi parcurs/luna.
2.nu am vazut pe foaia de parcurs transport persoane unde e rubrica unde trec eu km de la bord la plecare si la sosire.
si
3. pt agentii de vanzari am auzit pareri impartite, unii completeaza foi parcurs transport persoane, altii transport marfa.. Cum e corect?

Va multumesc ca imi raspundeti, o zi buna!



#9 OANCEA SIMONA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 08 July 2009 - 04:15 PM

[BUNA ZIUA,
as vrea sa stiu ce fel de foi de parcurs folositi pt transport persoane, pentru ca cele care se numesc exact asa sunt pentru maxi taxi (transport de persoane cu plata). este Ok si asa ?



#10 RazaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2009 - 12:30 AM

Am si eu aceeasi problema, adik am un magazin amarat si o masina pt aprovizionare, cum completez foaia de parcurs, plus ca nu prea stiu ce consum sa pun ca dc pun mediu din cartea masinii si fac ceva drumuri prin bucuresti s duce naibii si dc are cineva si un exemplu de foaie de parcurs ar fii ideal. multumiri



#11 andreea_m85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2009 - 01:52 PM

buna ziua,
Am si eu o intrebare daca firma are un utilaj trakker, care doar cara nisip dintr-un loc in altul ce trebuie sa completez? foiae de parcurs sau F.a.z?
va multumesc

Aceasta postare a fost editata de andreea_m85: 07 September 2009 - 01:52 PM




#12 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2009 - 02:15 PM

Intocmesti foaie de parcurs si FAZ, document care centralizeaza foile de parcurs ( chiar daca ai numai una ).
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#13 andreea_m85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2009 - 03:34 PM

buna,
sa inteleg ca intocmes foi de parcurs zilnic si f.a.z. tot zilnic? sau faz-ul il intocmesc la sfarsitul lunii( respectiv cele 22 de zile pe care le lucreaza masina)?
va multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 December 2009 - 08:18 AM




#14 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2009 - 04:08 PM

Eu fac FAZ zilnic pt.ca am 14 masini si nu pot avea controlul altfel. Daca ai doar o masina cred ca este suficient daca faci FAZ lunar.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#15 bella78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 November 2009 - 11:48 AM

buna,am si eu mici nelamuriri legat de foile de parcurs:
-la firma care lucez eu sint 7 masini
- sintem soc.com.masinile se folosesc pt.a merge pe magazine dupa incasari,de a duce marfa si pt deplasari la sate si prin tara
- cum ar trebuii sa procedam cu foile de parcurs
- in momentul de fata soferii cumplecteaza cind si cind foile,pe bonul de combustibil apare doar nr masinii
- daca nu se cfomplecteaza aceste foi de parcurs,ne trge cineva la raspundere sau este ceva amenda/
- daca doar se trece kilometrajul pe bonul de combustibil de fiecare data cind alimenteaza,ar fi de ajuns?
- nu se cere justificare kilometrilor parcursi de admin.firme
Ce sfaturi imi dati?



#16 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2009 - 07:50 PM

Foile de parcurs FAZ au regim intern ( ca sa verifici soferi sa nu te fure ) , asa ca intocmirea lor e o problema interna a firmelor.



#17 malymar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 July 2010 - 09:47 PM

Buna seara

As avea nevoie de niste lamuriri in legatura cu regimul "Foilor de Parcurs Auto".
Se pastreaza la compartimentul contabil sau la dispeceratul transport si cat timp esti obligat sa le pastrezi.

Multumesc anticipat pentru ajutor

O seara buna



#18 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 22 October 2010 - 12:43 PM

Buna ziua! Am nevoie de un ajutor mic, am preluat o firma de transporturi, abia a infiintat-o, si nu stiu exact in ce consta contabilitatea, am citit ca soferul trebuie sa completeze o diagrama, o foaie de parcurs un cmr. as dori mai multe detalii, in ce consta contabilitatea unei firme de transporturi? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri! Am dat reply, nu prea ma descurc cu site-ul asta, imi cer scuze!



#19 ByaDolo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 July 2011 - 03:59 PM

Buna,


Nu am complectate foile de parcurs pt nici o cursa. Vreau sa le complectez acuma, din urma, dar vreau sa stiu daca sunt valabile fara stampile si semnaturi?
In caz de control imi spunt solicitate, sigur?
Camionul a facut transport extern, pt toata perioada, ex spania - anglia, in romania nu a circulat.

Multumesc mult, este foarte important pt mine raspunsurile dvs.



#20 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 July 2011 - 06:17 PM

offff, grea e limba romana! dar macar suntem buni in preofesie, off

completezi, nu complectezi
este important raspunsul/sunt importante raspunsurile, nu este important raspunsurile






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL