Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de bani personali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


registrul de bani personali


72 replies to this topic

#61 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 11 May 2015 - 06:25 PM

Deci eu nu cred ca doar banii in plus or sa fie o problema. Eu cred ca trebuie justificare pentru orice inclusiv pentru cele in minus. Ca altfel pun 500 lei in fiecare zi, sau 1.000 sau 5.000 si nu ma mai sinchisesc sa trec altceva. Si intotdeauna o sa am mai putin. Si deci chiar pot sa si fur fara grija atata timp cat nu depasesc cat am scris in registru. Deci nu cred asa ceva. Pur si simplu nu cred ca ar da asa o lege, unde-si limiteaza modalitatile prin care pot incasa niste bani pe amenzi.

@kmkz Pai si la salariu nu ai document justificativ care sa evidentieze banii pe care-i ai in plus fata de ce ai scris in registru? Fluturas de salariu, semnatura pe stat, lista cu avansuri/lichidari, dispozitia de plata, orice. De asta chiar nu au cum sa se lege. Nu vad ce distractie ar fi in acele zile.



#62 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 11 May 2015 - 08:59 PM

View Postgeorgyc, on 11 May 2015 - 06:25 PM, said:

Si deci chiar pot sa si fur fara grija atata timp cat nu depasesc cat am scris in registru. Deci nu cred asa ceva. Pur si simplu nu cred ca ar da asa o lege, unde-si limiteaza modalitatile prin care pot incasa niste bani pe amenzi..

Man, reglementarea OUG 8/2015, care nu este inca lege, a fost conceputa idiot, cuprinde niste aberatii evidentiate de profesionisti recunoscuti din domeniul juridic si financiar-fiscal, dar numai in RO este posibil sa fie in vigoare la 12 zile de la vomitarea ei in si catre cetateni. Nu au prevazut in mod idiot si situatia in care banii personali prezentati la control sunt mai putini decat inscrierile din registru.

Despre furt: cetateanul, angajatul oricarei firme este perfect indreptatit sa fure de la stat, prim-ministrul actual a furat pentru doctorat, cel de finante a furat la primarie, nu exista primar in RO care sa nu fi acceptat furtul pe devizele si facturile de lucrari si achizitii, nu exista pochi care sa nu fi pus deoparte din cutia milei si taxele de biserica, sa continui ...?

Vrei cinste, corectitudine, respect pentru cetateni si angajati, incearca Norvegia, Finlanda, Suedia, dar iti garantez ca o sa mori de plictiseala si suflet pustiu. Scuze pentru deviere.




#63 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2015 - 01:05 PM

View Postmutual, on 07 May 2015 - 10:32 PM, said:

Imi pare rau de cei care au pierdut timpul pe la cozi, nedepunerea notificarii nu este contraventie si nici nu este prevazuta a fi prezentata la controlul antifrauda,....
Art. 7
Organul fiscal inregistreaza intr-o evidenta proprie, tinuta la nivelul fiecarui contribuabil, registrele de bani personali notificate ca fiind constituite.

Fii serios, cum sa nu declare instituirea registrului? Procedura de inregistrare a registrului de bani personali, modelul si continutul , reglementate de Ordinul 513/2015 sunt mentionate explicit la litera i) ; operatorii economici care au fiscalizate case de marcat trebuie sa aiba inscrisa in evidenta proprie si registrele de bani personali notificate ca fiind constituite; iar cand se termina un registru, trebuie reluata aceeasi procedura de notificare in termen de cinci zile lucratoare de la data terminarii registrului vechi si infiintarii noului registru.
Clarificari vor aparea odata cu Normele metodologice



#64 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 May 2015 - 03:44 PM

<<
Art. 7
Organul fiscal inregistreaza intr-o evidenta proprie, tinuta la nivelul fiecarui contribuabil, registrele de bani personali notificate ca fiind constituite.

Fii serios, cum sa nu declare instituirea registrului? >>

Stimata Doamna, sunt serios si foarte suparat de aceasta aberatie romaneasca, OG 8/2015. Vad ca reluati "organul fiscal", dar unde (care) este contravenientul si contraventia in articolul citat, daca nu va suparati ? In RO sunt fiscalizate mai mult de 500.000 de puncte de vanzare cu casa de marcat - puteti estima in cat timp va fi gata evidenta organului prevazuta la art.7 ?



#65 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 12 May 2015 - 09:03 PM

@mutual Si pana la urma care este problema ca s-a depus notificarea? Chiar daca ai dreptate si nu era obligatorie, nu vad ce se poate intampla daca am depus-o. Avem o problema/grija in minus, un lucru mai putin de care sa ne facem griji si care poate fi interpretata in diverse modalitati de organele de control.

Adica, cel putin pentru mine, acesta imi este scopul: sa fac cat mai multe si cat mai bine, astfel incat, in cazul unui control, sa nu gaseasca o problema de cum intra pe usa, ci sa-si piarda un pic timpul pana gaseste ce sa amendeze, pentru ca sigur gaseste ceva daca vrea (asta daca nu vin chititi doar pe o singura chestie, ci vor sa plece neaparat cu un PV intocmit).



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2015 - 09:47 AM

View Postgeorgyc, on 12 May 2015 - 09:03 PM, said:

.........cazul unui control, sa nu gaseasca o problema de cum intra pe usa, ci sa-si piarda un pic timpul pana gaseste ce sa amendeze,
daca ar fi sa intrebi un contabil mai batran (mai experimentat) ti-ar spune sa faci exact pe dos, adica sa le lasi ceva mai putin important de gasit imediat, ca sa nu mai scormoneasca dupa altele mai "ghiduse", astfel incat sa-ti dea repejor amenda minima fara de care tot nu pleaca si sa termini treaba in maxim 2 ore (cu cafea cu tot), fara tambalau si fara sa stea pe capul tau zile in sir.



#67 Henger

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 May 2015 - 11:49 AM

View Postmitim, on 06 May 2015 - 05:31 PM, said:

Profesiile liberale trebuie sa aiba Registrul de bani personali, avand in vedere ca nu sunt obligate sa aiba casa de narcat? Multumesc!
NU, numai cei care au case de marcat sunt obligati la acest registru



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2015 - 12:34 PM

@Henger :smile:
multumim pt bunavointa (sincer !), chiar daca e al 3-lea raspuns la acea intrebare (deja s-a mai raspuns de 2 ori, in pag. 3, inca de acum o saptamana).

bine ai venit pe forum !



#69 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 May 2015 - 08:01 PM

View Postmutual, on 12 May 2015 - 03:44 PM, said:

Stimata Doamna, sunt serios si foarte suparat de aceasta aberatie romaneasca, OG 8/2015. Vad ca reluati "organul fiscal", dar unde (care) este contravenientul si contraventia in articolul citat, daca nu va suparati ? In RO sunt fiscalizate mai mult de 500.000 de puncte de vanzare cu casa de marcat - puteti estima in cat timp va fi gata evidenta organului prevazuta la art.7 ?
nu trebuie sa fi suparat, viata merge inainte – cu aberatii sau fara, minti luminate vor fi in continuare si vor reglementa tot ce misca inca
atunci cand evidenta va fi gata, evidenta exista - peste cativa ani- practica o confirma, vor gasi si contravenientul si contraventia – vor aplica amenzi, penalitati de nedepunere a unei declaratii informative, etc...datorita acelui art.7 vor avea informatiile si dreptul de a actiona cf. oug 8/2015 sau unei alte incadrari



#70 ciobanu.andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 June 2015 - 08:46 AM

Buna ziua,

Am inteles eu bine ca exista un proiect de lege pentru anularea registrului de bani personali?



#71 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2015 - 12:50 PM

DA, se pare ca exista ! http://www.cdep.ro/p...oiect?idp=14959

aici este forma legii de aprobare a ord. 8/2015 : http://www.cdep.ro/p.../30/3/se457.pdf (vedeti atasament) - "La articolul I, punctele 3,6 si 7 se abroga." , adica alea cu fiscalizarea bacsisului si registrul de bani personali.
intra in vigoare dupa publicarea in MO.
....................................................................................

vedeti si asta:
http://www.capital.r...ie-inutila.html
"ANAF reinventează caietul de bani personali
Registrul de bani personali a mai existat în legislaţie în anii 2007-2008. A fost introdus prin OUG 47/2007 de modificare a OUG 28/1999. În 2008, articolul din OUG 47/2007 referitor la registrul de bani personali a fost abrogat de Legea 264/2008 votată de Parlament, pe motiv că guvernul încălca art 53 din Constituţia României privind restrângerea unor drepturi și libertăți."

oameni buni, daca a fost neconstitutional in 2008, iar art. 53 din Constitutia Romaniei nu s-a schimbat intre timp, nu credeti ca e tot neconstitutional si acum ?? :blink: ... ca mi se pare o chestiune la mintea cocosului si de elementar bun-simt ...
:blush2: cum nu le crapa obrazul de rusine ??? au pus pe jar o tara intreaga, complet aiurea, apoi scapa fara nici o pedeapsa, iar noua - daca gresim major la locul de munca - ne pune patronul pielea-n bat in sec. 2 ! :sad:

Fisiere atasate





#72 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 October 2015 - 08:21 PM

Sunt intarziat, stiu, dar sa inteleg ca nu mai se completeaza registrul de bani personali (si nici nu se mai sanctioneaza lipsa acestuia), prin Legea 186/2015 care spune ca "La articolul I, punctele 3, 6 și 7 se abrogă" ?

Ca deja au facut un carusel din acest aspect: ba se face in 2008 ba ca nu se mai face, apoi in 2015 l-au readus la viata si dupa ce ne-am facut registrul (sau unii chiar cumparat, hehe), dupa alte 2 luni l-au eliminat din nou?

Ma astept acum sa-l reintroduca ca-n filmele "Greu de ucis": "Registrul de bani personali se reintoarce!"



#73 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2015 - 08:25 AM

Da, nu mai este obligatorie completarea lui din iulie 2015.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL