Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de bani personali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


registrul de bani personali


72 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 May 2015 - 12:43 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 04 May 2015 - 11:12 AM, a spus:

dupa parerea mea, registrul trebuie folosit incepand cu 30.04.2015, adica de la data publicarii in MO, dar amenzile se pot da numai pentru fapte constatate dupa 08.05. 2015 - cf. art. VIII din OUG nr. 8/2015.
Utilizarea Registrului de bani personali a intrat deja in functiune – la data publicarii Ordinului 513/2015, declararea datei deschiderii lui se face pana la data de 8 mai, iar contraventiile pentru nedeclarare se vor aplica doar pentru fapte constatate dupa data de 08 mai 2015
Otilia a fost mai rapida decat mine!

Vezi postareamgabi, la 04 May 2015 - 12:34 PM, a spus:

O singura problema, daca angajatul primeste o suma de bani (ii returneaza cineva un imprumut, sau ii aduce sotul bani pentru cumparaturi, de ex.) , atunci cum trece suma in registru ?
Trebuie intocmit un Regulament prin care sa se specifice ca nu pot primi alti bani de la alte persoane in timpul programului de lucru



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 12:52 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 04 May 2015 - 12:43 PM, a spus:

Vezi postareamgabi, la 04 May 2015 - 12:34 PM, a spus:

O singura problema, daca angajatul primeste o suma de bani (ii returneaza cineva un imprumut, sau ii aduce sotul bani pentru cumparaturi, de ex.) , atunci cum trece suma in registru ?
Trebuie intocmit un Regulament prin care sa se specifice ca nu pot primi alti bani de la alte persoane in timpul programului de lucru
asta e si parerea mea !
ce porcarie ... va avea loc o limitare a drepturilor doar de dragul unei prev. legale care nu a fct. si nici nu va fct. fara pbl.
ideea in sine ma revolta ...




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 May 2015 - 12:59 PM

Aoleo, numai asta nu impusesem angajatilor!
Pai cum sa nu pot primi bani sau sa nu pot lua de acasa in pauza de masa ?!?!
Ca sa nu mai vorbim ca nu este normal sa spun colegilor cu ce bani umblu eu la mine astazi! Poate nu vreau sa stie ca am la mine 2000 de lei ca sa ma duc sa caut o masina de spalat dupa program!

Adica sa ne batem joc de angajati ... mama lor de hoti/evazionisti!

Cred ca este mai bine sa strigi si sa ceri o lege de bun-simt decat sa gasesti portite jenante (uman vorbind) pentru a respecta niste norme aberante!



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 01:06 PM

stai sa vezi cand o sa-si treaca si directorul banii in registru - in ordin zice ca : "se completează zilnic de către personalul operatorului economic care își desfășoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, la începutul programului de lucru, fără ștersături sau modificări și fără a lăsa spații
neutilizate."

asa ca, daca biroul directorului se afla in incinta magazinului sau in clinica medicala sau in service-ul auto sau in incinta restaurantului ..., va trebui sa declare si el ce banuti are.
f. misto, nu ? :sad: sa nu ma intrebati de cati nervi si cata panarama am avut parte de-a lungul anilor incercand sa explic directorilor fel si fel de aberatii legislative ... se certau cu mine revoltati, de parca eu facusem legea !! uitau ca eram doar mesagerul ...




#25 simona_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 04 May 2015 - 02:46 PM

Buna ziua,

In ceea ce priveste bacsisurile incasate: vom depune declaratia 205 lunar si vom plati lunar impozitul retinut? Iar banii rezultati dupa scaderea impozitului ii vom inapoia salariatului zilnic, lunar, sau cum vom proceda?
Ce se intampla in cazul in care salariatii nu vor declara suma integrala a bacsisurilor incasate pentru a evita retinerea impozitului? Ce raspundere are angajatorul?

Multumesc.



#26 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 04 May 2015 - 04:05 PM

1. "personalul operatorului economic care are acces..." nu inseamna doar directorul, inseamna si femeia de serviciu si electricianul si instalatorul si...
2. daca unitatea vinde pe tichete de masa, "personalul..." nu declara si tichetele cu care a intrat in unitate?



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 04:56 PM

1. sigur ca da ...

2. :laugh: bacsis in tichete de masa ...

oameni buni, eu cred ca cei care concep astfel de prev. legale sunt complet rupti de realitatea practica a lucrurilor; asta poate fi (doar) unul dintre motivele pt care ei nu-si dau seama de implicatiile generate de asemenea aberatii legislative.
eu am avut un astfel de sef, acum multi ani in urma (un domn expert contabil mai in varsta), rupt de practica nemijlocita a contabilitatii ceea ce il facea sa ceara sau sa spuna lucruri fara suport efectiv in acte de conta.
tarziu (dupa vreo 2 luni) mi-am dat seama ce-i cu el, de vb prostii uneori ... omu' vedea bine in ansamblu, insa era "miop" la partea practica, concreta fiindca fusese sef f. multi ani si pierduse legatura cu "bucataria" contabilitatii.
credeti-ma ca lucrand cu un asemenea om se nasc situatii absurde (ca sa ma exprim elegant).



#28 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 04 May 2015 - 05:13 PM

M-am gandit la cele mai de sus discutand cu colegii. Nu vreau sa va spun la ce fel de aberatii se poate ajunge.
In Italia, de exemplu, exista un obicei, vine cineva si plateste doua cafele, apoi bea doar una, a doua platita este pentru oamenii sarmani care vin la cafenea si intreaba daca exista o "cafea platita deja".
Apoi, mai exista situatia in care clientii renunta la maruntis in diverse recipiente pentru cazuri cu adevarat sociale, oameni bolnavi, orfani, etc.
Cei care ne guverneaza vor ajunge sa ne dezumanizeze, asta e ingrozitor.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 06:19 PM

pt. cine se grabeste, am mesterit un registru de bani personali (pe verticala) cu 3 pagini.
se gaureste, se leaga (cu sfoara) si se sigileaza, apoi se semneaza pe ultima fila cf. ordin 513/2015.

la tipografie costa circa 25 lei/ 50 file fata/verso (parca asa am vazut pe net), comanda dureaza cam 2 zile ... dati un google !
nu cred ca il putem cumpara (inca) din librarii.

Fisiere atasate





#30 danaaceraa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 May 2015 - 08:15 PM

.
Am o intrebare. Se poate sa scriu in regulamentul cu bacsisul, ca firma nu primeste bacsis?
Scuze daca am postat eronat



#31 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 04 May 2015 - 08:42 PM

Da, daca scrii: nu ne jigniti, nu luam bacsis.
Gluma-i gluma, dar e o intrebare buna, ce te faci daca clientul nu vrea sa ia restul?



#32 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 04 May 2015 - 10:06 PM

1) "În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin unitate de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor se înțelege suprafața destinată accesului consumatorilor pentru achiziționarea produsului/serviciului, expunerii/prelucrării/depozitării produselor oferite, prestării serviciilor, încasării contravalorii acestora și circulației personalului angajat pentru derularea activității;”

Ma cam deruteaza un pic chestia care am scris-o cu bold (daca n-ar fi aia cu circulatie, eu as zice ca nu se incadreaza chiar toti). Pentru ca eu cunosc cazul unui operator economic mare care da doar personalului din compartimentul vanzari (cei care au acces la casa de marcat/de bani/trezorerie) sa completeze registrul de bani. Restul de cativa zeci de angajati nu completeaza nimic.

Chiar daca femeia de serviciu trece pe acolo nu cred ca ar trebui sa completeze acest registru.

Spre exemplu eu care am CIM cu fractiuni de norma (ore/zi) in mai multe locuri, care n-am legatura cu nici un ban si lucrez in biroul administratorului (chiar daca e doar o usa non stop deschisa intre acel birou si spatiul destinat vanzarii), ma gandesc ca nu trebuie sa-l completez nici eu. Nici n-as avea cum. (aici realizez ca metoda asta de ore/zi are lipsuri, iar metoda ta @Otilia, de zile/luna e mai buna :biggrin: )

2) Apoi, a zis @kmkz ceva, dar a zis bine: daca personalul are si tichete de masa iar unitatea vinde pe tichete, atunci si pe alea trebuie sa le scrii. Si aia sunt bani. Deci @Otilia , el nu se referea la bacsis in tichete de masa, ci la registrul de bani.

3) Apoi, ce-a zis @mgabi despre sume primite in timpul programului de lucru. Chiar ca-i o problema. In cazul in care achizitioneaza ceva, teoretic si logic ar fi sa primeasca bon fiscal pentru acel bun, deci are cum sa demonstreze de unde are mai putini bani decat e scris in registru (suma registru - bonuri/chitante = suma prezentata).

Dar in caz contrar, nici eu nu reusesc sa-mi dau seama cum poate face/daca o poate face. Sa-i obligi sa nu mai primeasca bani? Mi se pare imposibil.

4) @simona_b Salariatul nu are cum sa nu declare sumele primite bacsis pentru a nu plati impozit (daca societatea decide sa-l distribuie angajatilor, in primul rand, printr-un regulament intern). Pentru ca in cadrul OUG 8/2015 e specificat ca aceste bacsisuri sunt justificate prin emiterea de bonuri fiscale distincte, deci aparand pe X/Z. Iar daca pune banii in buzunar fara sa scoata bon fiscal, deja are mai multi bani decat e inscris in registrul de bani personali si iar nu-i bine.

D-aia cred ca au si scos registrul asta de bani personali concomitent cu legiferarea bacsisului.

5) Ca o concluzie, eu cred ca o sa imi fac eu registrul singur, conform anexei OMFP 513/2015, indosariez, semnat de administrator pe ultima fila (sa dau 50 lei pe el? Ha), apoi notific organul fiscal ... nu stiu cum inca, apoi fac si un regulament pentru bacsisuri si registru de bani personali (cu toate ca mi se pare stupid sa scoti bon fiscal de fiecare data cand iti lasa careva 5-10 bani rest :dry: ) si Doamne ajuta in rest, ca deja e o aberatie ce-au scos (si cu termene asa scurte).



#33 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 05 May 2015 - 10:37 AM

Cititi si va cruciti! Ministrul pletoso-grizonant al finantelor scoate perle.

http://www.mediafax....fiscal-14207631



#34 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 May 2015 - 01:44 PM

Lipsa de profesionalism si viziune. Legislatie facuta " pe genunchi"



#35 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 05 May 2015 - 04:43 PM

Nu stiu cine a aruncat zvonul pe piata cum ca s-ar gasi aceste Registre de bani personali, la ANAF. S-a dus unul din administratori acolo ca sa-l cumpere (ca nu avea rabdare) si a dat peste o coada de zeci si zeci si zeci de persoane.

Dar se pare ca nu au aparut registrele (era doar un zvon), si ca doar pe joi/vineri poate apar. Intre timp, putem noi sa le facem personal, printate la calculator dupa modelul din OMFP 513/2015.

Trecand peste asta (oricum deja ma jucam in Excel sa-l fac/paginez), aflu ca acea coada uriasa de la finante era pentru depunerea notificarilor.

Asa ca vin cu o intrebare: voi ati gasit vreo alta modalitate de a depune acea notificare pentru a evita imbulzeala si pierderea unei intregi zile pentru depunere?

Prin e-mail nu cred ca o sa raspunda vreodata careva, ca sa am dovada notificarii, prin posta e aceeasi pierdere de timp si mai multa bataie de cap. Sau gresesc?



#36 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 05 May 2015 - 04:58 PM

0) A durat prea mult sa-mi editez mesajul pentru cateva corecturi/adaugari, incat nu m-a lasat sa-l confirm. Deci puteti sterge mesajul anterior. Imi cer scuze.

1) Nu stiu cine a aruncat zvonul pe piata cum ca s-ar gasi aceste Registre de bani personali, la ANAF. A fost intr-adevar un zvon (aceste registre o sa apara la ei abia pe joi/viner, poate). Dar mi s-a confirmat ca putem noi sa le facem personal, printate la calculator dupa modelul din OMFP 513/2015 (oricum eram deja cu ele printate, dar mai bine confirmare oficiala).

Dar acolo am dat peste o coada de zeci si zeci si zeci de persoane care era pentru depunerea notificarilor.

Asa ca vin cu o intrebare: voi ati gasit vreo alta modalitate de a depune acea notificare pentru a evita imbulzeala si pierderea unei intregi zile pentru depunere?

2) In MOFP 513/2015 avem asa:

"Având în vedere prevederile art. 4 alin. (12) lit. i) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația
operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale,"

Asta inseamna ca doar cei care au case de marcat intocmesc acest registru nu? Cei care nu lucreaza cu persoanele fizice si lucreaza doar cu persoane juridice intocmind chitante/facturi, nu au nevoie de acest registru, corect?

3) In OUG 5/2015 avem asa:

"„i) la ora începerii programului de lucru, să asigure înregistrarea sumelor de bani deținute de personalul operatorului economic care își desfășoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, într-un registru de bani personali, special întocmit în acest sens."

Apoi avem asa:

"În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin unitate de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor se înțelege suprafața destinată accesului consumatorilor pentru achiziționarea produsului/serviciului, expunerii/prelucrării/depozitării produselor oferite, prestării serviciilor, încasării contravalorii acestora și circulației personalului angajat pentru derularea activității;”."

Eu din asta inteleg ca doar cei care se ocupa strict de vanzare/incasare numerar sunt cei care completeaza acest registru. Chiar nu cred ca se intelege ca si directorul, contabilul sau ingrijitorul trebuie sa completeze acest registru.

Pentru ca acestia din urma nu-si desfasoara activitatea in unitatea de vanzare, ci in cea de administratore/contabilitate/resurse umane/etc sunt destule alte compartimente decat compartimentul vanzare. Si nici nu au acces consumatorii in birourile acestora pentru ca nu se gasesc produse/servicii care se pot achizitiona acolo.

Pareri?



#37 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2015 - 11:37 PM

La multe societati (nu ma refer aici la alimentarele de cartier), in "unitatea de vanzare" (adica spatiu acela in care intra clientii) isi desfasoara activitatea si alte persoane (de ex: tehnicienii din service-uri IT, femeia de serviciu, paza, etc.)

Daca un angalat are locul muncii in zona destinata publicului, atunci este obligat sa-si declare banii. Daca administratorul/contabilul au biroul in aceeasi zona si nu au birou separat (mai rar asta), la fel.

PS: Notificarea o vor trimite prin posta, cu confirmare, majoritatea cunoscutilor.



#38 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 06 May 2015 - 07:44 AM

Hai sa o luam altfel: are cineva un raspuns oficial cu privire la asta, sau doar fiecare intelege textul legii diferit? Pentru ca putem scoate o mie si una de variante despre cine completeaza sau nu registrul.

Spre exemplu ai spus ca-si desfasoara activitatea in zona destinata publicului si ai vorbit despre birou separat. Cine pune aceste limite?

Spre exemplu am la societati, biroul intr-o zona/camera, separata sau nu printr-o usa care sta intotdeauna deschisa, dar marcata ca zona destinata personalului (deci nu publicului). Si acolo isi desfasoara activitatea administratorul, ingrijitorul (da, nu face curat el in zona destinata vanzarii) si contabilul.

Dar daca mai fac un pas o data la calculatoarele din fata ca sa-mi iau o foaie de la imprimanta cand mi se strica cea din spate, inseamna ca-mi desfasor activitatea in unitatea de vanzare?

Cine face aceste delimitari intre ce-i corect si ce nu?

Sau, conform legii, doar sumele in plus fata de registru sunt problematice. Deci ma lasa sa-mi dau din banii personali in timpul zilei, dar nu ma lasa sa si primesc niste bani de la o ruda spre exemplu?

Sa nu mai spun ca in cazul unui supermarket cu zeci de magazine, doar personalul care au acces la bani (casieri/trezor) intocmesc acest registru, chiar daca tot magazinul este destinat consumatorilor si-si desfasoara mult mai multi angajati, activitatea acolo. Ei ce stiu in plus, sau o fac pe propria raspundere?

Deci revin la intrebarea initiala: tot ce se vorbeste aici sunt doar niste pareri ale unor contribuabili care incearca sa-i dea de cap cumva si sa fie cumva acoperiti din cat mai multe puncte de vedere, sau exista si vreo informatie oficiala cu privire la aceste lucruri?

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 06 May 2015 - 07:45 AM




#39 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 06 May 2015 - 08:46 AM

Exista pe naiba. Exista doar cozi la finante ca sa notifici registre care inca nu exista.



#40 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 May 2015 - 09:07 AM

Este absurd in Romania sa pretinzi o "informatie oficiala" :laugh:

Nu vad de ce apar discutii pe aceasta tema, textul este clar din punctul meu de vedere:

Tot personalul care isi desfasoara activitatea in suprafata destinata:

1.accesului consumatorilor pentru achiziționarea produsului/serviciului - adica in zona pt.clienti
2.expunerii/prelucrării/depozitării produselor oferite - adica in magazin,showroom,atelier,bucatarie,magazie,depozit, etc.
3.prestării serviciilor - in service,spalatorie,cabinet,salon, etc.
4.încasării contravalorii acestora - in casierii,birouri de facturare etc.
5.circulației personalului angajat pentru derularea activității - in holuri,culoare ...

Dupa cum vezi, doar personalul "tesa" care lucreaza in birouri SEPARATE de zonele amintite poate scapa de declarare.

Si au gandit-o asa pentru ca toata nebunia asta vine in urma ideii de a impozita bacsisul, iar bacsisul il dai ospatarului, mecanicului ... etc, nu il dai casierului decat sub forma de rest neridicat.
Asa ca s-au gandit sa faca militie (ca nu pot spune politie!) cu toti prostii care muncesc in tara asta ca sa aiba ei ce fura.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL