Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate primara AJUTOR! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contabilitate primara AJUTOR!


28 replies to this topic

#21 mowglina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 June 2009 - 11:01 AM

mersi cam, am sa incerc sa vad daca reusesc sa fac un inventar desi la cat de nepasatori sunt baietii astia tare greu o sa fie.
dar mi-a venit o idee: daca fac inventar dupa receptie si scad de acolo marfa vanduta, exista un caiet in care au trecut ce au vandut in fiecare zi si ma uit acolo si daca vad ca s-a vandut ce apare pe receptie scad.merge asa?sau nu o sa-mi iasa?
sa fac invenatr e foarte complicat pentru ca sunt o multime de chestii marunte de genu carlige, plumburi etc.si cred ca o sa ies pe minus pt ca s-au folosit din ele si pt monturi care nu apar nici unde, plus ca daca au avut nevoie s-au mai servit si baietii cand au mers la pescuit.e un dezastru total acolo. :lnr (51): :sad:



#22 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 June 2009 - 11:40 AM

peza receptiei intocmesti fisele de magazie pe fiecare produs in parte iar din fisele de magazie scazi ce s-a vandut. La final totalul fiselor de magazie e un inventar scriptic. Confrunti inventarul scriptic cu cel faptic(pe care il faci numarand tot ce ai in magazin) si vezi ce diferente ai, plus sau minus, pe care le inregistrezi in contabilitate. Si pe urma baietii de care vorbesti sa nu se mai serveasca cu carlige cand merg la pescuit.




#23 mowglina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 June 2009 - 12:38 PM

mersi mult.incerc asa sa vedem ce iasa.daca ma mai inpotmolesc am sa-ti mai cer ajutorul.si in legatura cu baietii degeaba le tot zic ca eu vorbes eu si peretii aud :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:58 AM




#24 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 12:51 PM

sau intocmesti liste de inventariere ca la carte la sfarsit de luna (P.vb etc), stabilesti valoarea la pret de vanzare si o dai in contabilitate pentru inregistrarea diferentelor de inventar.
Si de aici incolo intocmesti fisa de magazie etc.



#25 mowglina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 June 2009 - 01:26 PM

inteleg dar nu pot sa bag pe inventar marfa fara factura,ca asta ma incurca pe mine. de acce am zis sa fac inv dupa receptii.



#26 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 09 June 2009 - 05:33 PM

Vezi postareamowglina, la Jun 9 2009, 02:26 PM, a spus:

inteleg dar nu pot sa bag pe inventar marfa fara factura,ca asta ma incurca pe mine. de acce am zis sa fac inv dupa receptii.
vezi cand ai avut intocmit ultima data raportul zilnic de gestiune. dupa care continui cu el in baza actelor din contabilitate incarci cu intrarile ( factura fz) nir la pret de vanzare si descarci cu Z zilnic. Ca sa nu te chinui de maina vezi aici pe forum la modele formulare ca gasesti raport zilnic de gestiune in format excel cu macro-comenzi. eu il folosesc. Cand ajungi cu rapotul zilnic la 31.12.2008 vezi ce sold ai si intocmesti o lista de inventar cu marfa la pret de vanzare in valoare de cat ai in conta. Continui cu rapotul pana ajungi la zi. Cand ajungi la zi faci inventar si vezi cat ai faptic. Daca ai pe raft valoare mai mare decta soldul din raportul zilnic ce e in plus e marfa la negru. Daca ai in minus diferenta este marfa vanduta pt care nu ai scos bon pe casa deci ori cumperi la negru marfa si o pui la loc ori o bati pe casa si platesti impozit si tva daca e cazul. Mare atentie cu ilegalitatile. Pana si postarea ta de aici poate fi o dovada pt garda financiara. Adu la zi situatia si de acum incolo procedeaza legal. Spor la lucru. Poti reveni ci intrebari chiar daca sunt stupide la prima vedere daca pot te lamuresc. Spor la treaba!



#27 mowglina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 11 June 2009 - 08:46 AM

mersi teofilia stiu ca nu e "sanatos" sa scriu asa dar aici am ajutor.contabila noastra nu are rabdarea necesara sa-mi expilce ce si cum.pe deasupra mai si face figuri cand ii cerem ceva acte de ex reg de casa pe care il scoate ea din program.
ai cumva o adresa de mail sau de mess sa pot sa-ti mai cer ajutorul daca tot te-ai oferit.
mersi inca o data.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:58 AM




#28 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 June 2009 - 11:39 AM

- da, ti-am trimis-o prin mesaj privat aici pe forum

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:58 AM




#29 mowglina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 June 2009 - 08:25 AM

am vazut-o, deocamdata nu am mai avut timp sa ma ocup de magazin dar am sa-ti scriu cu siguranta






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL