Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul minim - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


impozitul minim


593 replies to this topic

#41 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 July 2009 - 11:57 AM

Vezi postareaivana diana, la Jul 2 2009, 11:01 AM, a spus:

Unde anume trebuie completat pe declaratia 100 impozitul forfetar?
La randurile 02 sau 06 exista coloanele: suma datorata si Suma imp.min.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#42 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 02 July 2009 - 12:41 PM

buna ziua,
eu tot nu inteleg cum se aplica in cazul societatilor care au fost micro in 2008.
In iunie 2008 eram micro si am platit impozit venit 2300 lei
Cf ordonantei ma incadrez la impozit anticipat pe 2009 6500 lei/12 luni*2 luni=1083 lei
In contabilitate pe trim 2 2009 cf veniturilor si cheltuielilor am de plata un impozit de 1300 lei.
Care ar trebui platit?
Multumesc




#43 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 12:48 PM

1300 lei, suma mai mare, evident.
Esti o fericita! Eu am numai societati pe pierdere (CA zero) si ii oblig sa plateasca minimul de 8600 lei/12*2. Ma doare ca de la un timp trebuie sa le dau vesti proaste.
Ce legatura are cu micro in 2008 si cei 2300 lei din trim II 2008?

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 02 July 2009 - 12:49 PM




#44 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 02 July 2009 - 12:54 PM

credeam ca in cazul in care nu ai impozit pe profit in 2008 pt comparatie poate are vreo legatura cu impozitul pe venit la acea data (cu toate ca nu am citit nicaieri), insa nu eram sigura daca am omis sau nu
multumesc pt raspuns



#45 ivana diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 July 2009 - 01:13 PM

Vezi postareanopris, la Jul 2 2009, 12:57 PM, a spus:

Vezi postareaivana diana, la Jul 2 2009, 11:01 AM, a spus:

Unde anume trebuie completat pe declaratia 100 impozitul forfetar?
La randurile 02 sau 06 exista coloanele: suma datorata si Suma imp.min.


Multumesc frumos,

O ultima intrebare. Din cate stiu eu acum trebuie declarat imp. min doar pe 2 luni (mai si iunie) in functie de veniturile de la 31.12.2008 la care ne incadram. Este asa sau gresesc eu? Pe mine m-a bulversat putin faptul ca in decont este acel tabel cu calcul pe 3 luni.


Multumesc anticipat.



#46 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 01:19 PM

nu, in decont suma impozitului minim este calculata pe doua luni, nu pe trei
(Exemplu: pentru transa I este 367 lei=2200/12*2)



#47 ivana diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 July 2009 - 01:35 PM

In decontul 100 apare in tabel imp. min calculat si pt 1 luna si pentru 2 luni si pt 3 luni. De aceea am avut dubii, insa acum cand mi s-a confirmat ca doar pentru 2 luni banuiesc ca este facut calculul si pentru 3 luni pt luna septembrie. :sad: sper ca nu v-am ametit.


Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 July 2009 - 01:39 PM




#48 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 July 2009 - 01:40 PM

Impozitul minim din mai 2009 (forfetar) se stabileste tinand cont de cifra de afaceri din 2008, nu de impozitul pe venit nici de impozitul pe profit. Daca ati avut un impozit pe venit de 2300 lei pe tot anul inseamna ca ati avut o cifra de afaceri de 2300 x 100 / 2,5, adica 92000 lei pe an, ceea ce inseamna ca datorati un impozit minim de 4300 lei pe an, adica, impartit la 12 luni, inseamna 358 lei pe luna (care se plateste trimestrial la micro). Asta e daca nu am gresit ceva.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#49 marprestsrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2009 - 01:08 PM

daca firma este infiintata in martie 2009 si in astea 3 luni a iregistrat pierdere cat palatesc impozit pe profit?
multumesc anticipat. :sad:



#50 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 03 July 2009 - 01:09 PM

Impozitul forfetar nu se aplica in cazul firmelor nou infiintate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 July 2009 - 01:39 PM




#51 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 July 2009 - 01:13 PM

Completare: Profit fiscal zero => impozit profit zero



#52 ilipreda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 July 2009 - 01:51 PM

As vrea sa pun si eu o intrebare.Nu stiu daca asa este corect cum procedez la "new topic".
referitor la impozitul forfetar:
La 30.06.2009 am 210,00 impozitul pe profit calculat clasic.La calculul impozitului forfetar ma incadrez la 367 ( un exempu).Platesc 367 dat cum inregistrez impozitul?.
Eu am gandit asa: 210 fac inregistrarea 691-441 iar diferenta de 157 635-446.Dar in acest caz 635 este deductibil sau nu?
Cum este de fapt corect, daca ma poate ajuta cineva!
Multumesc!



#53 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 03 July 2009 - 02:08 PM

cred ca ar trebui sa faci 691 = 441.1 210 si 691 = 441.2 157 pentru ca acest impozit forfetar tot impozit pe profit este, adr cu analitica poti vedea cat datorezi efectiv si cat trebuie sa platesti in plus .



#54 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 July 2009 - 01:18 PM

in programul la declaratii (varianta 30.06.2009) 100 nu se prevede la col2. impozit minim o suma mai mica decat lunara.
Eu am suspendat societate la 15.05.2009, actele iesite la ONRC pe 15.05.2009. Ce fac cu declaratia?
Maine ma duc sa ii intreb, la fisc, cu copie hot suspendare...o sa va spun si voua.
Dar totusi sper sa primesc un raspuns de la voi azi, sa nu ma duc de 2 ori.



#55 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 July 2009 - 01:40 PM

Cred ca raspunsul va fi ca vei calcula impozit minim pe luna mai ca si luna intreaga.
Sa postezi totusi si raspunsul pe care o sa-l primesti de la finante.



#56 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2009 - 01:44 PM

Am si eu o rugaminte, voi cum procedati ?

Daca am impozit pe profit de recuperat din 2008, pierdere fiscala trim II deci impozit pe profit 0, declar impozitul minim, trebiue sa platesc impozitul minim sau pot compensa impozitul minim cu cel platit in plus (adica sa nu platesc).

Pe un alt forum cineva zicea ca la un seminar s-a subliniat faptul ca nu se poate compensa impozitul minim datorat cu impozitul platit in plus. ( cum se va recupera in cazul acesta totusi impozitul platit in plus ?) :sad:


Multumesc!



#57 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 July 2009 - 02:06 PM

Parerea mea ca se poate, pentru ca declaratia este depusa cu impozitul minin iar plata nu scrie ca nu se putea face in avans, pentru ca in aceasta situatie ar trebui toti care au platit impozite in plus sa ceara restituirea acestora. Nu se spune nicaieri ca sumele platite im plus cu titlu de impozit inainte de 1.05. 2009 s-au prescris si societatile nu mai pot beneficia de ele.



#58 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 July 2009 - 02:12 PM

si eu am aceeasi parere cu leu50, si Katinka, ti-am dat raspunsul si pe celalalt forum.
Normal ar trebui sa faca ei compensarea, dar ca sa fii mai sigura depune tu o cerere de compensare intre impozit minim 2009 si impozit profit platit in plus 2008.
Daca vrei poti cere si restituirea sumei platite in plus, dar s-ar putea sa iti vina si control fiscal.(suma fiind mica si ei n-au inspectori, poate nu vin)



#59 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2009 - 02:34 PM

Multumesc, m-am linistit putin........



#60 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 July 2009 - 07:27 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 5 2009, 02:40 PM, a spus:

Cred ca raspunsul va fi ca vei calcula impozit minim pe luna mai ca si luna intreaga.
Sa postezi totusi si raspunsul pe care o sa-l primesti de la finante.

nici pe o luna nu poti trece impozitul minim in declaratii, obligatoriu este 367 lei minim. (am uitat sa mentionez ca societatea nu a avut niciodata activitate de la infiintare pana in prezent).
Iar au gresit declaratiile...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL