Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen octombrie 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Examen octombrie 2009

138 replies to this topic

#21 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 29 September 2009 - 02:48 PM

Spunele sa ne trimita si noua pe mail.Lasale o adresa de mail.



#22 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 September 2009 - 08:53 AM

astea cred ca sunt cele din martie 2009

Fisiere atasate





#23 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 September 2009 - 09:55 AM

Multumesc.



#24 accaroexpert

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 September 2009 - 10:41 AM

aveti habar cate persoane s-au inscris pana acum? am vazut ca s-a prelungit perioada de inscriere... o fi de bine sau rau?



#25 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 September 2009 - 10:56 AM

Am vorbit azi la Bucuresti. Listele cu candidatii se afiseaza cu 2-3 zile inainte de examen. Daca sunt probleme cu dosarul (incomplet sau mai stiu eu ce), vom fi sunati. Deci nu cred ca se va stii cati s-au inscris pana nu se afiseaza listele.



#26 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 September 2009 - 01:12 PM

eu nu cred ca s-au inscris foarte multi. vineri am fost la ei la sediu sa-mi depun dosarul si nu m-am intalnit cu niciun alt candidat. era liniste si pace... eu cred ca nu s-au inscris foarte multi ( e adevarat, inscrierea se poate face si on line )



#27 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 September 2009 - 01:56 PM

Cand m-am dus la finante sibiu dupa cazierul fiscal, doamna de acolo mi-a spus ca nu s-au prezentat prea multi dupa cazier pentru examenul asta. Poate faptul ca nu sunt multi inscrisi i-a determinat sa prelungeasca perioada de inscriere. Important e cati vom lua examenul...



#28 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 30 September 2009 - 03:47 PM

Oameni buni voi stiti pentru ce dati acest examen?
Cind ziceti"important e sa -l luam", imi puteti spune si mie la ce e important?
Sigur ca nu sunt inscrisi , ar trebui sa se anuleze examenul dar sunt in criza de fonduri si ei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 October 2009 - 12:43 PM




#29 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 September 2009 - 07:37 PM

ai si tu dreptate dar atata timp cat CECCAR-ul ( si ma refer la lideri ) a ramas o gasca de mosi profesorasi prin ASE Bucuresti total rupti de realitatea economica si care traiesc bine de pe urma cotizatiilor membrilor e normal sa se intample ce se intampla... pai cum va explicati ca la conducerea filialei Bucuresti presedinte provizoriu si apoi candidat la aceasta functie a fost Rosca Ioan, profesor de informatica in ASE? cum va explicati ca acesti domni nu au nicio tangenta profesionala si nicio opinie in fata Ministerul Finantelor. voi ce cititi cand prestati servicii de contabilitate? legislatia sau cartile publicate de CECCAR?
si ceccar-ul continua sa se izoleze si sa se indeparteze de principiile dupa care s-a format. si asa rasar alte corpuri si camere ... activitatea contabila e un domeniu vast si au de unde alege... poate intr-o zi o sa aflam ca trebuie sa ne autorizam pentru contabilitatea firmelor din domenii cum ar fi comert, productie, prestari servicii, contabili pt PFA, ONG... cate o camera pt fiecare :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 October 2009 - 12:44 PM




#30 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 October 2009 - 08:52 AM

Vezi postareadienuk, la Sep 30 2009, 04:47 PM, a spus:

Oameni buni voi stiti pentru ce dati acest examen?
Cind ziceti"important e sa -l luam", imi puteti spune si mie la ce e important?
Sigur ca nu sunt inscrisi , ar trebui sa se anuleze examenul dar sunt in criza de fonduri si ei.
E simplu: dau examenul asta ca sa pot semna o declaratie, pentru ca asa vor onorguvernantii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 October 2009 - 12:44 PM




#31 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 01 October 2009 - 11:04 AM

se poate spune ca profesia de consultant fiscal apartine generatiei noi...
de altfel se schimba si filozofia: numarul pfa, intrepr. individuale este in crestere, iar acestea au nevoie de
administrare fiscala ( nu bilant, nu aga, nu aprobare consiliu de administratie, etc)
vom vedea ce ne rezerva viitorul...



#32 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 01 October 2009 - 03:00 PM

Ca expert contabil am citit doar ceea ce ma interesa in practica....si nu aveam notiunea completa de fiscalitate. Orice modificare legislativa o legam numai daca aveam de ce sa o leg, ma refer la o baza.
De cand invat pentru consultanti, am inceput sa vad lucrurile altfel. Chiar daca nu iau examenul, nu consider ca e o pierdere de bani sau timp, pentru ca voi ramane cu o alta mentalitate. Convingerea mea acum este ca utilitatea studierii legislatiei, chiar daca nu iti trebuie in practica, in ciuda consumului de timp alocat, este majora in profesiile noastre. Felicitari celor care stiu fiscalitate si nu au luat examenul doar printr-un noroc chior.
Voi continua sa invat pentru a sti sa fac conexiuni in acest haos legislativ. Chiar daca organismul profesional al CCF este viciat, ca in cazul CECCAR, rolurile lor sunt foarte importante, si ma refer aici la cele de informare si perfectionare continuua.

Multa bafta tuturor!

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 01 October 2009 - 03:02 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#33 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 October 2009 - 04:25 PM

Vai , multumim .... cred ca esti foarte tanara si entuziasta. :smile: :lostit (13):



#34 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 05 October 2009 - 08:13 PM

:lostit (13): Nu sunt nici tanara, cu toate ca mai am vreo 30 de ani pana la pensie, si nici entuziasta, ca mi s-a taiat de invatat... dar tot sustin utilitatea invatatului.

BTW stie cineva unde se da examenul, ca locatie? (caci tb sa vad daca imi fac vreo rezervare...)

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 05 October 2009 - 08:14 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#35 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 06 October 2009 - 07:37 AM

Locatia se anunta pe site pana pe data de 12 oct.



#36 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 October 2009 - 10:06 AM

conf tematicii avem:
taxele vamale :
1-tariful vamal si clasificarea tarifara a marfurilor
2-originea marfurilor
3- regimuri vamale economice si regimuri vamale suspensive
4- datoria vamala
5 -categorii de bunuri scutite de plata datoriei vamale

la bibliografie nu e codul vamal ci:
- Regulamentul CCE nr 2913/1992
- Regulamentul CCE nr 2454/1993

primele 4 puncte le-am citit din codul vamal dar pe al 5-lea nu-l gasesc

daca le are cineva mi le poate trimite si mie va rog? sau sa le posteze pe forum.
multumesc!
mail: florinabaicu@yahoo.com



#37 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 07 October 2009 - 03:01 PM

[url="http://www.customs.ro/ro/agenti_economici/categorii_de_bunuri_scutite_de_la_plata_datoriei_vamale.aspx"]
asta am eu la pct. 5. se copiaza in browser numai ce e intre ghilimele.
Sper sa te ajute.

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 07 October 2009 - 03:05 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#38 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 October 2009 - 03:38 PM

s-a afisat lista cu dosarele admise si respinse: 546 dosare admise, doar 2 respinse.
lista se gaseste aici
bafta!



#39 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 09 October 2009 - 09:25 PM

Vezi postareamarra_2000, la Oct 9 2009, 02:38 PM, a spus:

s-a afisat lista cu dosarele admise si respinse: 546 dosare admise, doar 2 respinse.
lista se gaseste aici
bafta!

La o pauza de invatat, am numarat cam 190 inscrisi pe 29- 30, deci pana pe 28 nu erau decat 354 de visatori, printre care si eu, fara suparare....
Mie mi se pare ca eram cam putinei, dar nici acum dupa prelungire nu e un scor bun pentru ei. Doar 65000 Euro e cam putin pana la primavara. As indrazni sa sper la un numar mare de promovati, pentru suplimentarea veniturilor din taxa de inscriere in Camera? Ce ziceti? :good:
Sa dormim noaptea linistiti!!



#40 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 October 2009 - 10:44 PM

avand in vedere faptul ca s-a prelungit perioada de inscriere cu 2 zile, nr de candidati este mic comparativ cu sesiunea din martie.. :wink:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL