Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen octombrie 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Examen octombrie 2009

138 replies to this topic

#41 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 October 2009 - 10:41 AM

camera are aprox 3000 membri si au fost pana acum 6 sesiuni, de aici rezulta o medie de 500 admisi pe sesiune. cei admisi platesc taxa de inscriere in tabloul camerei de 1000 lei respectiv 2000 lei pt SC. daca stie cineva, sa-mi spuna cam cati candidati in medie s-au inscris la sesiunile anterioare... ca sa vedem cat de mare e pierderea



#42 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 October 2009 - 12:37 PM

Vezi postareaflorina baicu, la Oct 12 2009, 11:41 AM, a spus:

camera are aprox 3000 membri si au fost pana acum 6 sesiuni, de aici rezulta o medie de 500 admisi pe sesiune. cei admisi platesc taxa de inscriere in tabloul camerei de 1000 lei respectiv 2000 lei pt SC. daca stie cineva, sa-mi spuna cam cati candidati in medie s-au inscris la sesiunile anterioare... ca sa vedem cat de mare e pierderea

Eroare totala! Camera are in jur de 4700 membri...O parte (putini!) au fost admisi pe baza de dosar... 3500 au fost admisi in sesiunile de gratie martie 2007(946 admisi din 1731) si iunie 2007 (de pomina!!! - 2610 admisi!!!! din 3110!!!) organizate de MFP ...iar diferenta (mai putin de 24% daca tinem cont si de cei admisi pe baza de dosar) a fost admisa in sesiunile CCF in care procentele de promovabilitate au fost foarte mici....Mai precis, in martie 2009 au fost admisi cam 125(total dupa contestatii) - cca 25%, in octombrie 2008 - cred ca in jur de 10-12% - cred ca erau 67-68 inainte de contestatii(din mai mult de 700 de candidati), plus 6-7 contestatii admise....in martie 2008 au reusit cei mai multi - procent 40-50%...iar in decembrie 2007, din cate imi mai amintesc, au fost in jur de 135 admisi (inclusiv cu cei admisi dupa contestatii! din cca 4000)...




#43 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 October 2009 - 01:08 PM

e bine de stiut si multumesc foarte mult pentru aceasta informatie. inteleg ca in mare sunt admisi in jur de 100 candidati pe sesiune. cel putin asa reiese din situatia ultimelor 2 sesiuni



#44 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 12 October 2009 - 01:23 PM

Deprimanta rau statistica asta. Cu toate ca am invatat, am o senzatie de varza totala.... Eu cred ca se pot da subiecte de asa maniera incat se poate controla strict numarul celor admisi, si totul depinde de "politica" CCF.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#45 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 October 2009 - 01:25 PM

Vezi postareaflorina baicu, la Oct 12 2009, 02:08 PM, a spus:

e bine de stiut si multumesc foarte mult pentru aceasta informatie. inteleg ca in mare sunt admisi in jur de 100 candidati pe sesiune. cel putin asa reiese din situatia ultimelor 2 sesiuni

Asa este! Dar nu trebuie sa va speriati! Examenul e greu dar nu imposibil de luat. E bine de stiut ca nu se prea admit contestatii...Se poate castiga o intrebare daca e bine argumentata contestatia.
Ce pot sa va spun tuturor celor care dati examenul in aceasta sesiune este SUCCES!!!



#46 augustin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 October 2009 - 07:46 PM

Vezi postareaflorina baicu, la Sep 27 2009, 02:19 AM, a spus:

vreau sa dezbatem impreuna o problema pe care am intalnit-o in grilele propuse din 2007.

100. O persoană impozabilă stabilită în Marea Britanie și înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată în statul respectiv furnizează în cursul anului 2007 programe informatice software standard unei bănci stabilite în România, neînregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată conform art. 153 din Codul fiscal, dar inregistrată conform art. 1531 din Codul fiscal pentru achizițiile intracomunitare efectuate. Programele sunt furnizate pe dischetă, fiind transportate din Marea Britanie în România de către furnizor. Ce obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată îi revin băncii?
a) de a achita taxa pe valoarea adăugată pe baza decontului special de taxă pentru achiziția intracomunitară efectuată;
b) de a achita taxa pe valoarea adăugată la organele vamale, pentru importul efectuat;
c) de a aplica taxarea inversă pentru achiziția intracomunitară efectuată;
d) nu are obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată în România, locul prestării fiind considerat a fi în Marea Britanie;
e) nu are obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată în România dacă valoarea programelor informatice este mai mică de 10.000 Euro;
f) nu are obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată în România, banca efectuând numai operațiuni scutite de taxa pe valoarea adăugată

raspunsul corect asa cum am primit grila este varianta a)

totusi eu cred ca, asa cum este prevazut in normele ca codul fiscal pt art 129 ( pct. 9) furnizarea de soft este o prestare de serviciu, si chiar o prestare de serv pe cale electronica daca sunt transmise prin internet.

in aceste conditii se aplica prevederile art 133 alin 1) asik locul prestarii e locul unde e stabit prestatorul si in acest caz raspunsul corect este varianta d)

ce parere aveti? alte opinii?



Este considerata o livra



#47 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2009 - 09:57 AM

Este considerata o livra

corect corect, intre timp am gasit si articolul buclucas. e vorba de normele de la art 128 din CF respectiv pct 6 alin (15)

pentru cine mai are neclaritati cu nontransferul si vanzarile la distanta puteti gasi lamuriri aici:

http://codfiscal.net...f-nontrasferul/

eu mi-am prins urechile rau cu astea. anumite capitole din codul fiscal sunt traduse cuvant cu cuvant din legislatia europeana si nu se intelege nimic pentru ca in romaneste suna oribil.



#48 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 October 2009 - 07:21 PM

s-a afisat locatia pentru examen:

Comunicat

Examenul pentru atribuirea calității de consultant fiscal sesiunea octombrie 2009, se va desfășura în ziua de sâmbătă 17 octombrie 2009 începând cu ora 10,00, la Universitatea Politehnica din Bucuresti, str. Splaiul Independenței nr. 313, sector 6 (în clădirea: Rectorat);
Accesul candidaților în săli, în ziua examenului, se face între orele 9,00 – 10,00 a.m.

Listele nominale cu repartizarea candidaților pe săli, sunt publicate pe site-ul CCF, iar cu cel puțin 48 de ore înaintea orei de începere a examenului, aceste liste vor fi afișate în ordine alfabetică la avizierul Universității Politehnica din București.

Vă rugăm să verificați exactitatea datelor înscrise în listele afișate și să sesizați imediat eventualele neconcordanțe între înregistrările din liste și datele din documentele depuse la înscriere, la tel. 021.340.40.60, dar nu mai târziu de vineri 16 octombrie 2009 ora 10,00.

Mijloace de transport local:

metrou – stația Politehnica sau Grozăvești
autobuz – 105
tramvaie - 35
troleibuze – 93 și 71


asteptam sa apara si listele cu repartizarea pe sali.....cu invatatul cum stati? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 13 October 2009 - 07:21 PM




#49 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2009 - 09:46 PM

cu invatatul e asa :lostit (13):



#50 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 October 2009 - 09:57 PM

buuunnn.....vad ca mai sunt si altii ca mine :lostit (13):



#51 monica_m_mm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 13 October 2009 - 10:19 PM

Vezi postareamarra_2000, la Oct 13 2009, 08:21 PM, a spus:

s-a afisat locatia pentru examen:

Comunicat

Examenul pentru atribuirea calității de consultant fiscal sesiunea octombrie 2009, se va desfășura în ziua de sâmbătă 17 octombrie 2009 începând cu ora 10,00, la Universitatea Politehnica din Bucuresti, str. Splaiul Independenței nr. 313, sector 6 (în clădirea: Rectorat);
Accesul candidaților în săli, în ziua examenului, se face între orele 9,00 – 10,00 a.m.

Listele nominale cu repartizarea candidaților pe săli, sunt publicate pe site-ul CCF, iar cu cel puțin 48 de ore înaintea orei de începere a examenului, aceste liste vor fi afișate în ordine alfabetică la avizierul Universității Politehnica din București.

Vă rugăm să verificați exactitatea datelor înscrise în listele afișate și să sesizați imediat eventualele neconcordanțe între înregistrările din liste și datele din documentele depuse la înscriere, la tel. 021.340.40.60, dar nu mai târziu de vineri 16 octombrie 2009 ora 10,00.

Mijloace de transport local:

metrou – stația Politehnica sau Grozăvești
autobuz – 105
tramvaie - 35
troleibuze – 93 și 71


asteptam sa apara si listele cu repartizarea pe sali.....cu invatatul cum stati? :lostit (13):


|Ajutati-ma si pe mine va rog, de la aeroport cu ce ajung acolo si in cat timp??
Multumeessc



#52 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 October 2009 - 11:09 PM

Vezi postareamihaela.ela, la Oct 12 2009, 01:37 PM, a spus:

Eroare totala! Camera are in jur de 4700 membri...O parte (putini!) au fost admisi pe baza de dosar... 3500 au fost admisi in sesiunile de gratie martie 2007(946 admisi din 1731) si iunie 2007 (de pomina!!! - 2610 admisi!!!! din 3110!!!) organizate de MFP ...iar diferenta (mai putin de 24% daca tinem cont si de cei admisi pe baza de dosar) a fost admisa in sesiunile CCF in care procentele de promovabilitate au fost foarte mici....Mai precis, in martie 2009 au fost admisi cam 125(total dupa contestatii) - cca 25%, in octombrie 2008 - cred ca in jur de 10-12% - cred ca erau 67-68 inainte de contestatii(din mai mult de 700 de candidati), plus 6-7 contestatii admise....in martie 2008 au reusit cei mai multi - procent 40-50%...iar in decembrie 2007, din cate imi mai amintesc, au fost in jur de 135 admisi (inclusiv cu cei admisi dupa contestatii! din cca 4000)...


Asa este, si daca imi amintesc bine majoritatea membrilor sunt functionari publici, din Ministere, Adm.Fin, DGFP, care au luat examenul in grup, unul dupa altul, pe aceeasi lista...cate cazuri au fost asa...si ceilalti 10-25% au muncit pe branci pentru examen... Felicitari celor care au luat pe drepte!



#53 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 October 2009 - 09:58 AM

|Ajutati-ma si pe mine va rog, de la aeroport cu ce ajung acolo si in cat timp??
Multumeessc

daca vii chiar sambata dimineata cel mai bine e sa iei un taxi autorizat care o sa te coste in jur de 30-40 lei, max 50 lei si te lasa fix in locatie si faci cam 30-40 min pt ca sambata nu e trafic) altfel poti lua un autobuz de si te lasa prin centru apoi un alt autobuz care sa te lase la politehnica. asta poate dura mai mult de o ora. sa fii atenta la taxi unii au tarife foarte mari chiar daca nu le afiseaza.



#54 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 14 October 2009 - 01:13 PM

Stiti daca se poate intra de pe b-dul vasile milea , spre cladirea rectorat?
mai precis daca exista alee spre rectorat de pe b-dul Vasile Milea.



#55 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 14 October 2009 - 02:42 PM

Gata si salile... nu mai asteptam decat ziua de sambata.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#56 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 14 October 2009 - 07:02 PM

. Societatea A din Germania prestează servicii de pregătire profesională pentru clienți români, persoane
juridice. Societatea A subcontractează prestarea serviciilor către societatea B din Olanda. Serviciile sunt
efectuate în România. Unde este locul prestării, din punct de vedere al TVA și care este persoana obligată la
plata TVA?
a) Locul prestării este în România și atât societatea A cât și societatea B sunt obligate la plata TVA în
România;
b) Locul prestării nu este în România;
c) Locul prestării pentru serviciul prestat de A către clienții români este în România, A fiind obligată la
plata TVA în România;
d) Locul prestării este în România și doar societatea A este obligată la plata TVA în România;
e) Locul prestării pentru serviciul prestat de A către clienții români este în România, clienții români fiind
obligați la plata TVA în România;
f) Locul prestării este în România și doar societatea B este obligată la plata TVA în România.

Raspunsul e F in grile dar de ce???
m-am blocat definitiv :pullhair:
Sa dormim noaptea linistiti!!



#57 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 October 2009 - 07:37 PM

Vezi postareaRaisa, la Oct 14 2009, 08:02 PM, a spus:

. Societatea A din Germania prestează servicii de pregătire profesională pentru clienți români, persoane
juridice. Societatea A subcontractează prestarea serviciilor către societatea B din Olanda. Serviciile sunt
efectuate în România. Unde este locul prestării, din punct de vedere al TVA și care este persoana obligată la
plata TVA?
a) Locul prestării este în România și atât societatea A cât și societatea B sunt obligate la plata TVA în
România;
b) Locul prestării nu este în România;
c) Locul prestării pentru serviciul prestat de A către clienții români este în România, A fiind obligată la
plata TVA în România;
d) Locul prestării este în România și doar societatea A este obligată la plata TVA în România;
e) Locul prestării pentru serviciul prestat de A către clienții români este în România, clienții români fiind
obligați la plata TVA în România;
f) Locul prestării este în România și doar societatea B este obligată la plata TVA în România.

Raspunsul e F in grile dar de ce???
m-am blocat definitiv :pullhair:

poate serviciile de pregatire profesionala sunt servicii stiintifice si se incadreaza la art 133 alin 2 lit. h pct. 1 unde locul prestarii este lucul unde sunt prestate serviciile



#58 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 October 2009 - 07:53 PM

oricum subiectele sunt facute sa te puna in dificultate si sa nu treci examenul. ma intreb de ce rata de promovabilitate este asa de mica? probabil ca CCF-ul se multumeste cu ce castiga din taxa de inscriere la examen si nu cred ca are capacitatea sa gestioneze un numar foarte mare de membri. membri nu le aduc multi bani. dupa ce iau examenul foarte multi prefera sa ramana inactivi sau nu factureaza serv de consultanta. cel putin acum vor sa-si cumpere sediu



#59 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 14 October 2009 - 07:58 PM

Nici eu nu am gasit decat acest articol mentionat de Folrina
Cine este obligat sa plateasca taxa:
Regula generala=prestatorul
Exceptie : beneficiarul, daca comunica cod valabil de TVA
Daca A nu a comunicat cod de TVA, se aplica regula generala=> prestatorul plateste TVA....raspuns final F :frusty:

Daca CCF, continua in ritmul asta cu modul de organizare a examenului ( punctajul minim 80, enunturi incoerente, variante de raspuns de nedescris, etc) la urmatoarele sesiuni, nu vad candidati mai mult de 1/2 cat sunt in aceasta sesiune :wink:
La cati bani s-au stans din sesiunile ce au trecut nu au fost in stare sa scoata si ei o carte de grile orientative :pullhair: sa aiba omu' dupa ce se ghida....

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 14 October 2009 - 08:06 PM




#60 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 14 October 2009 - 08:15 PM

pai da, dar nu factureaza cu TVA din Olanda daca nu primeste cod? ca daca e din UE nu are obligatia sa se inregistreze si obligat e beneficiarul, prin taxare sau decont special. Mai este varianta sa nu vad eu de oboseala.

Voi cat stiti ca e amenda ptr nedepunerea VIES? 12000 -14000 si 2% din val nedeclarata? ca e stab pe undeva pe unde nu m-as mai apuca acum sa caut.
Sa dormim noaptea linistiti!!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL