Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010


123 replies to this topic

#21 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 08 January 2010 - 01:45 AM

scuze,poate nu e oportun sa intreb aici , dar daca vrea sa ramana si intruneste vechile conditii , poate ramane in continuare microintreprindere cu impozit 3% ? eventual actualizat cu indicele de inflatie? mai exista micro in 2010?sau fac toti 010 si trec la profit?



#22 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 January 2010 - 12:19 PM

Vezi postarea lui ocoleanuionut de astazi, din topicul "mai pot fi micro ?" :
"Am sunat la 021.319.97.59 -apoi am cerut asistenta contribuabili (nr tel din cadrul Mfinante ) si un domn a zis despre micro , citez : ''se discuta la nivelul guvernului si comisiilor din cadrul Ministerului si pana pe 15 ianuarie vom stiu daca mai ramanem micro sau nu ''

Dana




#23 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 10 January 2010 - 05:44 PM

LA MULTI ANI SI NUMAI <<,,SUCCESURI" IN 2010! (pt. ca asta ar putea fi o noutate). :pullhair:
Pentru ca sarbatorile s-au dus si au inceput durerile noastre de cap, apoi sa trecem la descalcit incroscocibilitatile guvernamentale. Am citit topicul si mi-a atras atentia postarea lui Etic, la care as veni si eu cu o parere: sunt de acord ca
Ianticipat trimestrial2010 = (Idatorat2009/4) * indicele de infl.2010
doar ca, in cazul in care ne ramane in vigoare art.18 din CF (ceea ce este posibil cu toate ca Imin si-a cam facut treaba si pt.2010 influientand Ianticipat2010, dar totusi la sfarsitul anului2010 sau mai bine zis in 2011, statul are interes sa si ramana la buget acesti bani platiti anticipat de aceea se vor hotara pe la sfarsitul sem.I/2010, dupa ce vad si ei cifre reale-bilanturi, etc :frusty: ), as avea o opinie separata fata de ,,mentiunea" ta si anume ca influienta Imin (cf. art.18) se va vedea in D101 aferent 2010, neavand treaba cu impozitul anticipat.
Cu alte cuvinte, platesc Ianticipat trimestrial calculat cum am zis mai sus, dar cand imi fac calculul definitiv an 2010 aici ma va influienta la plata finala si nu la plata anticipata, ceea ce ar insemna sa dispara influienta trimestriala a impozitului minim (influienta din 2009)adica sa nu mai conteze cum s-au repartizat veniturile si cheltuielile in cadrul trimestrelor si sa ramana doar cu influienta anuala, atata timp cat platitorii de impozit pe profit anticipat calculeaza o singura data la sfarsitul anului impozitul pe profit datorat real. (art.34, alin (6)
........
Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza căruia se determină plățile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declarației privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fără a lua în calcul plățile anticipate efectuate în acel an."
Aceasta este parerea mea...deocamdata. Asteptam pareri!

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 10 January 2010 - 05:48 PM

%%%




***



#24 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 January 2010 - 08:53 PM

Multumim Denisa pt. urari si "La multi ani! " si tie + tot ceea ce iti doresti si iti va folosi, sa ti se implineasca ! :pullhair:

La TV s-a anunta si am vazut si pe articolul de pe site ca s-a votat ramanerea microintreprinderilor in 2010, cota de impunere tot 3 % ca si in 2009 ! In sfarsit...

Eu tot nu inteleg sistemul platilor anticipate si cred ca fac confuzii. De ex., pt. trim. I 2010 cand se declara impozitul ? Care este termenul ? Si ce se declara ? Care este termenul de plata ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:49 PM

Dana




#25 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 11 January 2010 - 08:09 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 10 2010, 09:53 PM, a spus:

Multumim Denisa pt. urari si "La multi ani! " si tie + tot ceea ce iti doresti si iti va folosi, sa ti se implineasca ! :pullhair:

La TV s-a anunta si am vazut si pe articolul de pe site ca s-a votat ramanerea microintreprinderilor in 2010, cota de impunere tot 3 % ca si in 2009 ! In sfarsit...
S-a votat in comisia de buget-finante un amendament la proiectul de buget propus de guvern privind ramanerea cotei de 3% pt. microintreprinderi. Urmeaza votul in plenul parlamentului pe buget. Amendamentul respectiv ar putea ramane sau ...ar putea fi respins. Sa asteptam rezultatul inainte sa ne bucuram!



#26 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 11 January 2010 - 12:33 PM

Dana42, eu concluzionez asa:
-pt. trim. I 2010 cand se declara impozitul ? 25.04.2010
-Care este termenul ? 25.04.2010
Si ce se declara ? Impozit anticipat trim 1/2010 calculat ca fiind = (Idatorat2009/4) * indicele de infl.2010
Care este termenul de plata ? 25.04.2010

art.34 zice:
b) contribuabilii, alții decât cei prevăzuți la lit. a), au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit trimestrial până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu se prevede altfel. Începând cu anul 2010, acești contribuabili urmează să aplice sistemul plăților anticipate prevăzut pentru contribuabilii menționați la lit. a).

(6) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. a) au obligația de a declara și efectua trimestrial plăți anticipate, în contul impozitului pe profit anual, în sumă de o pătrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se efectuează plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza căruia se determină plățile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declarației privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fără a lua în calcul plățile anticipate efectuate în acel an.

Probabil ne-am zapacit de la termenele astea care coincid, astfel 25.04.2010 fiind termen pentru depunere declaratii si plata impozitului pe profit:
1) D101 af.2009 ( daca s-a depus D100af.tr.4_2009/25.01.2010 cu obligatia preluata din trim.3/2009 la IMPOZIT PE PROFIT!!! chiar daca la tr.3 am platit si trecut Impozitul minim-pe care o si platesti la 25.01.2010)-platim la 25.04.2010 regularizarea daca ne-a iesit suma de plata;
2) D100 af. tr.I/2010- se declara si plateste(aici cei care au impz pe prof platit in plus cf.D101 af.2009, probabil il recupereaza, platind doar diferenta sau nimic, dupa caz).

Acum: daca am gresit D101_2009 => vom gresi si I.anticipat si va trebui sa corectam tot pana in momentul descoperirii greselii- si sa nu uitam ca datoram si majorari atunci cand Ianticipat recalculat> Ianticipat gresit.
mod. de la Norme metodologice:
991. În situația în care, în cursul anului pentru care se efectuează plățile anticipate, impozitul pe profit aferent anului precedent se modifică și se corectează în condițiile prevăzute de Codul de procedură fiscală, plățile anticipate care se datorează începând cu trimestrul efectuării modificării se determină în baza impozitului pe profit recalculat.@
Iar pt. cei care au fost Micro si au trecut la impz profit, Ia se calculeaza astfel:
100. Pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (6) din Codul fiscal, contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plățile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate.@

Deocamdata, trec inapoi la citit minuni si sper ca nu am gresit ceva. Mai vorbim!
%%%




***



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2010 - 02:04 PM

Multumesc f.f.f. mult, Denisa draga :frusty: ! Am inceput sa ma "luminez" si eu, m-a incurcat termenul "anticipat" (in mintea mea faceam asocierea cu decl. de la PFA-uri, cu toate ca nu am PFA-uri ...) si acum constat ca desi am citit art. din CF, de-abia acum am inteles ce scrie :pullhair:, parca citeam una si intelegeam altceva. Asta este !
:smile:

Dana




#28 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2010 - 12:29 PM

Denisa ,te rog, ajuta-ma !!!!!

Am zero impozit declarat in decl 100 pe 2009 fiindca nu am avut niciodata activitate din 2005 de la infiintare. Declaratiile 101 au fost depuse tot timpul cu pierdere fiscala de recup din anii precedenti (a rezultat din cheltuielile de constituire) si impozit pe zero. Din mai 2009 firma e in lichidare.
problema este la sfarsitul declaratiei 101 pentru 2009 (pdf-ul inteligent) . Ma pune sa bifez societate in lichidare. Dupa ce bifez aleg OBLIGATIA 103 -impzit pe profit datorat de pers juridice......buunnn....

Urmeaza buba: SCADENTA imi apare implicit 25 AICI TREBUIE SA ALEG EU DIN LISTA 2009....EU TOT INCERC SA PUN 2010 DAR NU MA LASA.....cum sa fac sa fie bine ? ce trebuie sa scriu la SCADENTA ???
Multumesc mult pentru un raspuns,
g

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:50 PM




#29 TudorM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, asigurari

Postat 15 January 2010 - 01:50 PM

Ce bestial e guvernul asta!!!

In 2008 am avut profit bun.
In 2009 au luat doar masuri pro-criza, astfel incat situatia s-a inrautatit si abia am reusit sa iesim cu un mic profit.
In 2010, la cum se anunta si la ce masuri iau, 99% cred ca vom fi pe pierdere.

In baza noului cod fiscal, se presupune din start (desi ei nu au luat nici o masura pozitiva in acest sens) ca ne va merge mai bine decat in 2009 (profit 2010 = profit 2009 actualizat cu rata inflatiei). Complet eronat.
In acest fel, in 2010 vom avea pierdere, dar va trebui sa platim impozit pe profit mai mare decat in 2009. De unde??? Practic va trebui sa creditam fara dobanda (dar cu penalitati in caz de intarziere) bugetul statului pe termen de 1 an, fara a se pune problema surselor pentru asta. Ca de, noi toti suntem de fapt camatari precum bancile comerciale (care chiar asta fac, camatarie legalizata) si stam pe saci de bani din care nu vrem sa dam guvernului.

Ce mandrete de guvernare avem! Cum se gandeste ea sa ne traga mai repede streangul pe gat!
Tudor



#30 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 January 2010 - 11:10 PM

Geniest te-as ajuta, daca as putea. Deocamdata inca ma dau cu capul de pereti cu D101 (am posta ceva pe acolo). Daca gasesc limanul, va anunt.
Dar cu faza cu lichidarea, cred ca trebuia sa depui 101 aferent2009 la mai. Mai cercetez dar acum nu am timp nici sa mananc.

Vezi postareageniest, la Jan 14 2010, 12:29 PM, a spus:

Am incercat si eu si am completat rd.38 cu pierderea din anii precedenti (30lei) si in rest zero;am bifat soc in lichidare; se deschide sageata si am luat 25/05.
A mers!
Daaaaar, ce inseamna la tine,,EU TOT INCERC SA PUN 2010""??!! Despre ce vorbim aici? Ai zis ca din mai2009 sc este in lichidare, nu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:51 PM

%%%




***



#31 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 17 February 2010 - 09:44 PM

avand in vedere ordinul 300/2010, legat de indicele de inflatie de 3,5
Ce credeti, doar nu platim 3,5* impozit 2009
cei de la Administratia financiara nu stiau azi.
pareri?



#32 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2010 - 09:55 PM

ba da



#33 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2010 - 11:02 PM

Sper sa nu fie cum am inteles din textele citite : am o fosta micro care are cifra de afaceri in 2009 jumate din cea din 2008,cind am platit triplu forfetarul.
Culmea ar fi sa platesc tot acelasi forfetar +inflatia. Eu sunt decisa sa calculez la val reala a impoz. in 2009 ,nu la forfetar

Vreau sa spun forfetarul comparativ cu imp real



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2010 - 11:19 PM

eu asa am inteles, imi pare rau sincer..si de mine si de voi



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 February 2010 - 11:19 PM

Citeaza

Doina P : Culmea ar fi sa platesc tot acelasi forfetar +inflatia
Doina, s-a atins... CULMEA :smile: !
Si eu, cu regret, am inteles la fel si nu stiu cat timp vom mai putea indura...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 17 February 2010 - 11:22 PM

Dana




#36 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 February 2010 - 11:29 PM

Cred ca am facut o confuzie in post #23
Rectific:,,Pentru anul fiscal 2010, indicele de inflație utilizat pentru actualizarea plăților anticipate în contul impozitului pe profit anual este 3,5%."
cf.Ordin nr. 200 din 09/02/2010
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 101 din 15/02/2010
privind indicele de inflație utilizat pentru actualizarea plăților anticipate în contul impozitului pe profit anual
In concluzie, actualizarea inseamna sa majoram valoarea V0*(1+indice)=> IP2009/4*(1+0.035) = impozit anticipat trim.2010.
Ca altfel....unde si-ar mi fi atins scopul IM?
:aggressive:
%%%




***



#37 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 February 2010 - 11:46 PM

Citeaza

DENISA GRIGORITA : Ca altfel....unde si-ar mi fi atins scopul IM?
Adevarat ! :smile: ... offf ...vremuri grele, putin spus...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 17 February 2010 - 11:49 PM

Dana




#38 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 February 2010 - 11:53 PM

[quote name='DENISA GRIGORITA' date='Feb 17 2010, 11:29 PM' post='219476']
[quote]
La cursul de saptamana trecuta tinut de cei de la finante am inteles ca se calculeaza si impozitul forfetar aferent CA 2009, si impozitul normal de 16%, se compara cu cel actualizat cu indicele de inflatie si .... se plateste cal mai mare. :smile:



#39 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 February 2010 - 09:36 AM

Dar stai, cand faci comparatia?
La inchiderea de an 2010, adica la D101 af.2010, cand calculam IP2010 si comparam cu IM anual(in caz ca ramane asa CF), pe care il luam din grila tinand cont de veniturile lui 2009???? (Cinstit cred ca cifrele lui 2009 oricum , macar la nivel global, sunt mai mici decat 2008.)
Dar impozitul anticipat datorat trimestrial, se calculeaza avand la baza IP2009 din D101/af.2009.
De altfel, daca ne uitam in CF, art.34, alin (1) lit.a), (6), (7), (14), (16),(17) si (18) la care in 2010, se supun si cei de la alin (1), lit. b), vom observa ca alin (16),(17) si (18) sunt caduce pt.2010
,,(16) Pentru anul 2009, contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit.a) efectuează în continuare plățile anticipate în contul impozitului pe profit stabilite conform prezentului articol."
,,(17) În situația în care contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. a) au înregistrat în anul 2008 pierdere fiscală, aceștia efectuează plăți anticipate în contul impozitului pe profit în sumă de o pătrime din impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3). "
-pt.2010 nu conteaza ca ai avut pierdere fiscala, pt. ca oricum am platit IM

,,(18) Pentru anul 2009, contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit.a) și alin. (5), pentru definitivarea impozitului pe profit anual, aplică prevederile art. 18 alin. (2) prin compararea impozitului pe profit datorat la sfârșitul anului fiscal cu impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3)".
-Iar aliniatul asta, ar fi bomba prin care aceasta comparatie cu IM, s-ar face doar pt.2009. :smile:
Daca mai intelege cineva, ceva...atunci e fffff bine!
Mai vrem detalii de la curs, daca esti draguta stdenta IV.
%%%




***



#40 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 February 2010 - 12:14 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Feb 18 2010, 09:36 AM, a spus:

Art.34 alin.1 b. - incepand cu anul 2010 societatile comerciale fac plati anticipate in contul impozitului pe profit in functie de impozitul pe profit datorat in anul precedent
contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plățile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior).
O luam metodic:
Sa zicem ca in 2009 te-ai incadrat cu CA pt impozit trimestrial de 2150lei.
In 2010 calculezi CA pt 2009 si constati ca esti in aceeasi transa de impozit( ar trebui sa platesti tot 2150)
Indicele de inflatie pt 2009 este de 3,5% => ar trebui sa platesti in trim 1 2010 : IM =2150x(100%+3,5%)=2225,25lei, adica 2225lei
Daca conform calculelor tale de impozit ar trebui sa platesti pt trim 1 2450, atunci faci max(2225,2450) si platesti 2450.
Atasez si suportul de curs primit. :smile:

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL