Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 31.12.2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilant 31.12.2009

136 replies to this topic

#21 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 10 February 2010 - 11:00 AM

La Bacau, bilanturile se depun prin CECCAR.
Ce parere aveti?
Si revin cu intrebarea: ptr ONG unde se depun ?



#22 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 10 February 2010 - 12:29 PM

Vezi postareaandur, la Feb 10 2010, 11:00 AM, a spus:

La Bacau, bilanturile se depun prin CECCAR.
Ce parere aveti?
Si revin cu intrebarea: ptr ONG unde se depun ?

cum adica se depun prin ceccar?

ONG-urile : nu intra la "exceptia" care priveste societatile comerciale (ele depun numai la reg com -vezi norme), deci depun la anaf, dar stai asa -
ONG-urile nu sunt comercianti inregistrati la Reg Com ci in registrul asociatiilor si fundatiilor de la judecatorii - n-au depus niciodata situatii la reg com

se mai aude ceva de "raportarea anuala" de la anaf cf. ordinului de ministru (e un proiect ca la anaf va fi totusi o raportare in loc de bilant - vezi articol in
revista capital).




#23 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 February 2010 - 02:37 PM

Pentru expertii contabili si pentru firmele de contabilitate, CECCAR a intocmit o norma privind modul de certificare a bilantului, care te obliga la multe verificari prealabile si o mai mare rigoare in certificarea lui. Se intocmeste un raport final care insoteste bilantul si ale carei concluzii se trec pe fiecare pagina de bilant. De exemplu lipsa inventarierii implica automat o concluzie ca bilantul este foarte probabil ca nu reflecta situatia financiara a firmei. Daca am aplica aceasta norma la firmele mici, unde eu nu prea am vazut inventare la viata mea, ar insemna un vot de blam pentru firmele respecte (ceea ce prea putin le-ar pasa). Probabil CECCAR Bacau verifica aceste bilanturi daca se conformeaza normei CECCAR. Cred ca se verifica doar bilanturile intocmite de membrii CECAR.
Aceasta implica:
a) o parte buna: obliga expertii contabili si firmele de contabilitate la o certificare corecta a bilantului.
b) o parte rea: expertii contabili si micile firme de contabilitate nu au timpul necesar sa faca o certificare de bilant conform normei deoarece aceasta le-ar lua circa o luna, iar tariful de 300-400 lei nu acopera munca.
Concurenta neloiala a contabilitatilor tinute la negru si a bilanturilor facute doar dupa balanta de verificare ne obliga sa acceptam tarife mici, care au ca si consecinta imposibilitatea certificarii situatiilor financiare anuale dupa norma CECCAR.
Poate viitorul sa schimbe situatia.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#24 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 10 February 2010 - 02:59 PM

Da, intr-adevar, se refera numai la membrii CECCAR,dar, in paralel, ar trebui sa existe o concordanta si in ceea ce priveste indeplinirea conditiilor de semnatura la primirea de catre RC



#25 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 11 February 2010 - 11:31 AM

putina aritmetica:

se vrea aplicarea unor norme asemanatoare cu cele de audit; ok, dar sa vedem regula de 3, simpla:

la cea mai mica firma supusa auditului, cu cifra de afaceri de 7 milioane euro = 280 miliarde lei vechi, munca de audit e 180 ore, tariful 2000 euro (daca stie cineva mai exact, sa ma corecteze). ce facem cu o firma cu cifra de afaceri de 1 miliard lei vechi (si sunt multe, se stie):

este de 280 ori mai mica

180 ore / 280 = 0.64 ore

tarif: 2000 euro / 280 = 7.14 euro.

adica, cum sa vorbesti de audit la firme minuscule??



#26 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 15 February 2010 - 11:01 AM

alta cugetare:

cei mai buni economisti sunt cei de la institutul de statistica: ei stiu care e diferenta dintre valoarea adaugata si cifra de afaceri;
nu degeaba cel mai important impozit se numeste TVA;

cifra de afaceri e un indicator destul de irelevant:

exemplu : comert cu amanuntul, cifra de afaceri 2 miliarde/an, 10% adaos comercial .
in cel mai bun caz, din acesta cifra de afaceri se obtine un salariu mediu-mic:
2 miliarde * 10% = 200 milioane;
200 milioane / 12 luni = 17 milioane/luna (vreo 11 milioane in mana + darile)

si acum, vine vorba sa faci "audit" la asemenea activitate!!



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2010 - 11:40 AM

fratilor, am pus-o tura asta cu depusul bilantului la RC !! o sa prindem radacini la coada :thumbup: astia-s dusi cu capu' !!

cristina5859, multumesc mult pt avertizare ! :smile:



#28 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2010 - 10:15 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 15 2010, 11:40 AM, a spus:

fratilor, am pus-o tura asta cu depusul bilantului la RC !! o sa prindem radacini la coada :thumbup: astia-s dusi cu capu' !!

cristina5859, multumesc mult pt avertizare ! :smile:

Cu multa placere, Otilia......bine ar fi fost sa nu fie cazul sa va avertizez ! :notworthy:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#29 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 01 March 2010 - 10:23 AM

In formularul 10 randul 05 se aduna soldurile conturilor 301, 302, etc. Cand se iau soldurile conturilor 308, 378 cu plus si cand cu minus? Multumesc.



#30 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 March 2010 - 01:56 PM

Conturile 308 si 378 sunt ct. rectificative ale valorii de inregistrare a materiilor prime si materialelor, respectiv marfuri.
+ la sold debitor in balanta
- la sold creditor in balanta

Dana




#31 supernany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 March 2010 - 01:19 PM

Cine nu depune bilanturile la camera de comert va plati amenda pentru nedepunere cum se proceda la finante?
Va multumesc



#32 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 12 March 2010 - 03:23 PM

Daca administratorul este si economist angajat la firma cu contract de munca poate sa semneze la intocmit ?
Se respecta legea pentru este economist , dar apare acelasi nume pe bilant si nu as vrea sa am necazuri sa nu mi-l primeasca , mai ales dupa ce am facut coada la Reg Comertului .
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri .



#33 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 March 2010 - 07:46 PM

pentru firme de contabilitate inscrise CECCAR sigur ca da. Este cazul dvs, cu intreprinderea individuala, care intr-o alta postare intrebati cum sa controlati vanzatoarea daca nu va trebuie inventar pentru ca platiti la norma de venit?



#34 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 13 March 2010 - 07:38 AM

Nu este firma de contabilitate , are cu totul alta activitate . Asa se mai poate semna de aceeasi persoana ?



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 03:27 PM

aveti atasat un fisier cu docum. aferente bilantului la 31.12.2009, care formeaza dosarul de depus la ONRC

Fisiere atasate





#36 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 03:39 PM

Te pupam :frusty:



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 03:45 PM

:frusty:

si eu pe voi :laugh:

cine va mai duceti cu bilanturi, sa mai ziceti ce mai e p-acolo, sa fim la curent cu evenimentele, va rog :laugh:



#38 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 March 2010 - 04:06 PM

Suntem de groaza!!!
Acum trebuie sa-i mai pupam undeva si pe astia de la ORC, dosarul de depunere a bilantului arata ca o documentatie pentru o fabrica de bombe atomice.
Nu v-au spus ce culoare trebuie sa aiba dosarul si pixul cu care scriem in coltul din dreapta sus si jos si mai stiu eu pe unde.

Ma lasa nervii!!!!!!!



#39 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2010 - 05:37 PM

Vezi postareaBrigante, la Mar 16 2010, 04:06 PM, a spus:

Suntem de groaza!!!
Acum trebuie sa-i mai pupam undeva si pe astia de la ORC, dosarul de depunere a bilantului arata ca o documentatie pentru o fabrica de bombe atomice.
Nu v-au spus ce culoare trebuie sa aiba dosarul si pixul cu care scriem in coltul din dreapta sus si jos si mai stiu eu pe unde.

Ma lasa nervii!!!!!!!
La Braila se primeste fara dosar, fara balanta si fara:
- Adresa inaintare situatii financiare la 31.12.2009
- Imputernicire din partea firmei care depune – in cazul in care merge expertul contabil si le depune



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 05:52 PM

Bravo, Braila ! :frusty:

La Bucuresti e mai cu motz ... :laugh:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL