Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 31.12.2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


bilant 31.12.2009

136 replies to this topic

#41 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 16 March 2010 - 05:55 PM

Am depus la Bucuresti bilanturi fara balanta si nu au fost probleme.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#42 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 16 March 2010 - 06:01 PM

Buna
Ce particularitati ar fi in cazul bilantului pt firme suspendate




#43 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 March 2010 - 06:59 PM

Vezi postareachrista_anda, la Mar 16 2010, 06:01 PM, a spus:

Buna
Ce particularitati ar fi in cazul bilantului pt firme suspendate


trebuie semnate de un expert contabil

in rest nu cred ca exista alte deosebiri... :frusty:
The art of knowing is knowing what to ignore.



#44 cont-conta-ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 March 2010 - 09:39 PM

Ma bate gandul sa incerc marea cu degetul si sa depun bilanturile electronic. A mai incercat cu succes cineva operatiunea ? Varianta cu ghiseul nu ma incanta, se sta mult la coada pt depunerea bilanturilor.



#45 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 March 2010 - 08:26 AM

dupa ce scanezi 3 bilanturi sa le semnezi electronic sa sa le trimiti la ei vei observa la urmatorul bilant ca mai bine stateai la coada :frusty:



#46 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 March 2010 - 09:04 AM

Semnezi electronic o scanare doar daca softul de scanare stie sa faca treaba asta.
Cele mai cunoscute scanere nu stiu sa aiba o asemenea facilitate.

Asta trecand peste faptul ca nu se poate folosi decat Adobe 8.0
In timp ce la finante iti cere minim Adobe 8.2.; versiunea curenta fiind 9.3!
Reinstaleaza contribuabilule softul dupa poftele fiecarei autoritati.

Toata povestea asta pare un praf aruncat in ochii lumii ...

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 17 March 2010 - 09:11 AM




#47 cont-conta-ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 March 2010 - 01:14 PM

Septimiu, forma actuala a bilantului este un fisier PDF, nu am de ce sa il tiparesc si apoi sa il scanez.

marian.apetre, ai mare dreptate cu versiunile de Adobe, este o mare tampenie. Inca mai sap la posibilitatea de a avea 2 versiuni pe acelasi sistem.

Citeaza

Semnezi electronic o scanare doar daca softul de scanare stie sa faca treaba asta.
aici nu este asa, eu am cumparata si aplicatia care permite semnarea oricariu fisier.

Una peste alta, la coada la registru "prinzi radacini", se pierde mult timp acolo. Am sa dau o fuga sa platesc taxa (sic!) si apoi in liniste am sa depun un bilant. Daca merge, urmeaza toate celelalte zeci :frusty:



#48 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 March 2010 - 02:29 PM

1. e pdf dar trebuie semnat de administrator si cel care il intocmeste, in pdf nu poti sa pui aceste semnaturi
2. e pdf doar bilantul, restul documentelor nu sunt
3. tot ca mine e :frusty: dar poti sa incerci



#49 Ireth

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2010 - 03:16 PM

Am fost ieri la RC sa depun niste bilanturi la Bucuresti...

1. S-a uitat tanti aia la fiecare pagina in parte, fiecare semnatura - sa semene cu cele anterioare, cred (?) - fiecare stampila (chiar mi-a spus ca una din ele era pusa putin "stramb", adica nu era la locul in care vroia dumneaei)
2. A mustacit ca de ce e bilantul indoit un pic la colturi - degeaba i-am spus ca sunt 5 asociati, si ca a trecut prin mana fiecaruia. Notat: nu trebuie sa fie indoit la colturi.
3. Intr-un final mi l-a dat inapoi, a zis ca nu poate sa mi-l primeasca pentru ca pe Procesul Verbal al asociatilor nu au semnat toti. Ceea ce era incorect. Erau 5 semnaturi, doar ca dansa vroia sa semneze si sus si jos (sus unde scria: asociatii x, y, z au decis sa repartizeze... Asociati: x, y,z. Semanturile erau doar jos, nu si in partea de sus a paginii). O aberatie, dar pur si simplu nu a vrut sa ma asculte.
Eu sper ca a facut asa din cauza ca nu avea mult de munca, nu era lumea la coada sa depuna bilanturi. Dar cand o veni luna mai, si venim toti cu 10-20 bilanturi, oare cum o sa fie?

Si inca o chestie: am primit de la un client o hartie prin care imi cere sa ii dovedesc ca am depus bilantul la RC. Aceasta dovada nu se refera la cererea ONRC pe care o primesti inapoi stampilata, ci la o alta cerere care este semnata de director, are si principalii indicatori ai firmei...
Am o adresa in atasament.
Stie cineva de asa ceva?

Fisiere atasate


Cei mai multi traiesc zile, putini traiesc viata.



#50 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 March 2010 - 05:33 PM

cand depui bilantul ti se dau doua hartii:
-factura/chitanta de depunere
-confirmarea de primire a bilantului.
Cred ca la a doua se refera adresa primita de tine.



#51 Ireth

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2010 - 09:35 AM

Tocmai, ca eu inteleg de la cei care solicita foaia asta ca nu se refera la cererea de depunere a bilantului, stampilata de RC, pentru ca pe-aia deja le-am dat-o.

Daca se emite si alta confirmare... mie de ce nu mi-au dat pana acum? ca doar ma duc aproape zilnic cu bilanturi la RC si nu am vazut nimic in plus.
Cei mai multi traiesc zile, putini traiesc viata.



#52 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 March 2010 - 09:16 PM

probabil ca depinde de judete, in Craiova se da de cativa ani, se genereaza si tipareste automat din programul lor.



#53 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 20 March 2010 - 10:12 AM

Ajutati-ma, va rog, cu ultima varianta de bilant aparuta.Toate varinatele pe care le-am descarcat eu imi dau la final o inegalitate care n-are sens, respectiv:(R01+R02+R03)C1=F40(R12.C1-R21.C6-R33.C10), respectiv activele imobilizate din 2008 = activele imbilizate -amortizari 2009.
Ce sa fac?



#54 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 29 March 2010 - 09:41 AM

Am inteles ca de anul asta oricum se vor depune bilanturile numai la ONRC, iar ei vor trimite mai departe la finante... Corect ?



#55 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 March 2010 - 09:57 AM

da



#56 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 29 March 2010 - 10:03 AM

Problema care apare in acest caz e daca sunt ei in stare sa preia intr-o perioada scurta atatea bilanturi. :frusty:



#57 maddy_popy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 March 2010 - 10:17 PM

Ajutorrrrrrrr.........in luna februarie am fost la Reg. Com si am intrebat de termenul de depunere a declaratiilor pe proprie raspundere pentru firmele care nu au avut activitate niciodata de cand au fost infiintate si mi-au raspuns ca nu exista termen de depunere a lor. Asa ca am depus respectivele declaratii in cursul lunii Martie. Doamna de la Registru care le-a inregistrat mi-a spus ca nici pentru bilanturi si nici pentru aceste declaratii ei nu au termene limita de depunere insa ca cei de la Anaf le-au comunicat ca se iau in considerare termenele fiscale......am verificat calendarul obligatiilor fiscale pe 2010 si pana la 1 martie 2010 nu apare nicaieri o data limita de depunere a respectivelor declaratiiii..........exista sau nu un termen limita de depunere? si daca era un termen limita de ce nu mi s-a comunicat atunci cand am intrebat? Daca exista un termen limita oare o sa ma amendeze ca am intarziat cu depunerea cateva zile?
Va multumesc anticipat



#58 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 March 2010 - 10:47 PM

Verifica in Legea contabilitatii, parca era un termen de 60 de zile de la data inch. exer.fin., dar nu mai stiu sigur.

Dana




#59 catalin c75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 March 2010 - 10:13 PM

Are cineva corelatiile dintre Formularul F30 si F10 ? Nu ma refer la cele atasate la formularul de bilant descarcat de pe site-ul ANAF. Stiu ca sunt in plus alte corelatii dupa care am fost verificat la DGFP Galati, cand am depus bilantul la iunie 2009. Nu m-a dus capul sa i le cer atunci operatoarei, care le avea listate. :frusty:



#60 lili57

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 April 2010 - 08:13 AM

Am o firma a carei activitate a fost suspendata in luna iulie a :frusty: anului 2009. La bilantul pe 2009 mai fac note?
Multumesc. :laugh:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL