Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


tva prestari servicii intracomunitare


183 replies to this topic

#61 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2011 - 10:30 PM

Adica vrei sa spui ca serviciul de autorizare a unei activitati este taxabil in Franta (este legat tot de servicii medicale) si nu este impozabil in Romania?



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2011 - 10:40 PM

e vb de o autorizare medicala, deci de un serviciu strans legat de activitatile medicale care in Romania sunt scutite de tva fara drept de deducere (in cazul activ. desf. de "mine")

probabil ca in Franta lucrurile stau altfel, habar n-am, sincer ! :thumbup:

eu am interpretat ca fiind asimilabile serv. medicale, nu am vazut explicit undeva ca ar fi taxabile, chiar nu am vazut !

cum as putea afla daca in Franta serv. medicale sunt scutite de tva si care anume ?? ma rog, daca asta are vreo importanta pt sit. mea ...




#63 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2011 - 10:45 PM

Eu consider ca este vorba despre servicii de autorizare, care nu sunt mentionate in Codul fiscal ca fiind scutite de taxa, indiferent in ce domeniu ar fi ele, asadar le-am considerat servicii taxabile.....



#64 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 16 March 2011 - 11:05 PM

fiscul vine si intreaba : ce taxa ati platit , si pentru ce , si apoi va spunem noi ce fel de serviciu este!
asa ca pe langa factura este indicat sa se prezinte si alte documente justificative concludente daca sunt( nu numai simplu taxa autorizare laborator cardiologie )
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2011 - 11:06 PM

.. am inteles, dar totusi ele sunt strans legate de serviciile medicale

in plus, ma gandesc si la faptul ca firma de cardio romaneasca nu e impozabila in sensul art. 133, alin (2) si ca atara nu se incadreaza in cele care trebuie sa depuna decl. 390

o sa ma interesez daca autorizatiile medicale sunt scutite de tva in Romania, faptic vorbind ! trebuie sa gasesc un organism care da astfel de autorizatii si sa-i intreb cum factureaza.

................................................................
In conformitate cu art. 126 alin. (9) din Codul fiscal, operatiunile enumerate la art. 141 sunt operatiuni scutite de TVA fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa si nu este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii.

In consecinta:
•agentii economici care efectueaza doar operatiuni dintre cele mentionate la art. 141 nu au drept de deducere pentru taxa aferenta acestor operatiuni;

deci, daca serviciul e scutit in Romania, cf. codului fiscal romanesc, atunci il consider scutit !

sincer, nu mai stiu... m-a disperat legislatia asta fiscala atat de imbarligata, mai ales dupa aderarea la UE :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 March 2011 - 11:22 PM




#66 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 17 March 2011 - 01:08 AM

Lexirox are dreptate!Aprecieri multe!Cum nu am avut asemenea caz,si cum e ora 00.41.si nu imi da pace spetza ridicata de tine , m-am afundat in descalcit labirintul sa nu zic hatzisul de legi.
cred ca treaba sta in felul urmator:

indiferent ca este o taxa , o autorizare , este un serviciu , daca este facut de catre o entitate din alt stat membru , este si intracomunitar , acum dupa aceasta discutie nu il putem incadra in activitati culturale , educationale ca sa faca exceptie de la regula generala .
.......si apoi firma din Romania avea nevoie de aceasta autorizare ca sa il poata folosi , tot la beneficii ajungem , deci o cheltuiala generatoare de venituri in viitor,nu conteaza unde, aici in Romania sau in Franta,da este adevarat ca la noi aceste servicii sunt scutite , acum nu iti spun articolele din codul fiscal , ca le sti.

incadrarea este la art.133,alin3

art.133,(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă şi-a stabilit sediul activităţii economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită.

Firma din Franta de aceea a facut factura cu tva , ptr ca firma din Romania este neimpozabila si atunci avem B2C si nu B2B...deci busness to consumer

stiind ca :codul fiscal este copiat ad-literam din ''prevederile Directivei CEE nr. 8 din 12 februarie 2008 de modificare a Directivei CEE nr. 112/ 2006 in ceea ce priveste locul de prestare a serviciilor, subsectiunea 4 ''

eu zic ca asa au gandit-o francezii si acum sa vedem daca francezi sunt obligati sa declare si ei '' un fel de 390'' a lor ca sa declaram si noi .

eu am luat-o in sens invers , ca sa inteleg problema , (daca nu avem prea multe detalii ,) totul este nou pentru noi.
cand se face achizitie intracomunitara , si noi declaram in 390 si ei declara si apar in SCAC 2004 ( asta vede fiscul cand vine in control ) , este B2B
---------------------------------------------------

in cazul B2C ,cazul nostru acum ESTE IN FELUL URMATOR:

Atunci când prestatorul este o persoană impozabilă stabilită în alt stat membru, beneficiarul persoană impozabilă stabilită în România realizează o achiziţie intracomunitară de servicii care se declară în declaraţia recapitulativă prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal, dacă serviciul nu este scutit de taxă. În situaţia în care beneficiarul persoană impozabilă stabilită în România nu este înregistrat în scopuri de taxă, trebuie să îndeplinească obligaţiile specifice de înregistrare pentru achiziţii intracomunitare de servicii prevăzute la art. 153 sau 1531 din Codul fiscal

inca o data : care beneficiarul persoană impozabilă stabilită în România nu este înregistrat în scopuri de taxă, trebuie să îndeplinească obligaţiile specifice.. .....asa ca dna dr.intai merge sa se inscrie cf art.153 si 1531 ca platitor de TVA '' ocazional''..apoi faci tu 390 sorry

si arata-i art.153 ..ca trebuia sa se inregistrez in atare conditii a) înaintea primirii serviciilor, în situaţia în care urmează să primească pentru sediul fix din România servicii pentru care este obligată la plata taxei în România conform art. 150 alin. (2), dacă serviciile sunt prestate de o persoană impozabilă care este stabilită în sensul art. 1251 alin. (2) în alt stat membru;

(8) În cazul în care o persoană este obligată să se înregistreze în scopuri de TVA, în conformitate cu prevederile alin. (1), (2), (4) sau (5), şi nu solicită înregistrarea, organele fiscale competente vor înregistra
persoana respectivă din oficiu.


va las..deja un ochi adoarme..pe maine dragelor!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#67 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 March 2011 - 10:51 AM

Nu sunt de acord cu voi ca societatea este o persoana neimpozabila; cf. definitiilor CF societatea desfasoara activitati economice, fara nici-o indoiala este persoana impozabila, care nu are obligatia de a se inregistra in Romania in scopuri de TVA, dar pentru servicii intracomunitare achizitionate trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA intracomunitar. Se incadreaza la art. 133 alin.(2) din pct. de vedere al locului prestarii serviciilor.
Singura nelamurire consta in a defini notiunea de „operatiunile strans legate de acestea”, adica daca serviciul respectiv este strans legat de spitalizare sau ingrijiri medicale. In cazul serviciilor intracomunitare prestate in legatura cu un imobil este specificat in CF ca au acelasi regim, acelasi loc de prestare a serviciului cu locul unde se afla imobilul, pe cand in cazul altor serviciilor prestate in legatura cu o operatiune care este scutita de taxa nu se specifica in CF ca ar avea acelasi regim cu operatiunea scutita.

Codul fiscal
Art. 125.1. - (1) In sensul prezentului titlu, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
18. persoana impozabila are intelesul art. 127 alin. (1) si reprezinta persoana fizica, grupul de persoane, institutia publica, persoana juridica, precum si orice entitate capabila sa desfasoare o activitate economica;
19. persoana juridica neimpozabila reprezinta persoana, alta decat persoana fizica, care nu este persoana impozabila, in sensul art. 127 alin. (1);
20. persoana neimpozabila reprezinta persoana care nu indeplineste conditiile art. 127 alin. (1) pentru a fi considerata persoana impozabila;
21. persoana reprezinta o persoana impozabila sau o persoana juridica neimpozabila sau o persoana neimpozabila;
Art. 127. - (1) Este considerata persoana impozabila orice persoana care desfasoara, de o maniera independenta si indiferent de loc, activitati economice de natura celor prevazute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activitati.
(2) In sensul prezentului titlu, activitatile economice cuprind activitatile producatorilor comerciantilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitatile extractive, agricole si activitatile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economica exploatarea bunurilor corporale sau necorporale in scopul obtinerii de venituri cu caracter de continuitate.



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2011 - 11:13 AM

dragilor, :laugh:

am vb si la MF, asistenta contribuabil si mi s-a spus :
1. nefiind vb de un serviciu propriu-zis, ci de o taxa de acreditare, nici nu putem discuta ca de serviciu efectiv
in plus :
2. firma franceza a facturat cu TVA ceea ce inseamna ca am platit deja tva-ul la ei (in Franta), eu fiind pers. neimpozabila cf art. 133 (2), care desfasor activ. exclusiv scutite de tva in Romania (fapt pt care mi-a si facturat cu tva, eu neavand cod tva valid)
deci, odata ce am platit tva-ul la ei, nu mai am ce raporta aici. :smile:

mai, oameni buni :smile: , eu nu stiu cum va descurcati in hatisul asta fiscal, dar parca e din ce in ce mai complicat ... :thumbup:

mai sun si la DGFP-MB si revin cu var. lor ...



#69 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2011 - 11:22 AM

acelasi raspuns, dragilor :laugh:

faptul ca ei au facturat cu tva inseamna ca ei sunt platitori de tva si ca operatiunea s-a taxat la ei, deci eu am platit tva-ul acolo si in mod sigur nu mai am nimic de facut aici !

uraaaaa , am scapat !! :smile:

Lexiroxi si Angelica, dragele inimii mele :smile: , va multumesc din suflet pt participare/ajutor/implicare/timp alocat/nervi alocati / etc ... :thumbup:



#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2011 - 11:33 AM

pt Lexiroxi :
art. 126
...
(4) Prin derogare de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operațiuni impozabile în România achizițiile intracomunitare de bunuri care îndeplinesc următoarele condiții:
a) sunt efectuate de o persoană impozabilă care efectuează numai livrări de bunuri sau prestări de servicii pentru care taxa nu este deductibilă sau de o persoană juridică neimpozabilă;

firma romaneasca de cardiologie este neimpozabila in sensul TVA, ea efectueaza numai servicii pt care care TVA nu este deductibila (cf. art. 141, 1, a)

alin. 9, lit. e) operațiuni prevăzute la lit. a) - c), care sunt scutite fără drept de deducere, fiind efectuate de întreprinderile mici care aplică regimul special de scutire prevăzut la art. 152, pentru care nu se datorează taxa și nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziții.

norme : (11) În sensul art. 126 alin. (6) din Codul fiscal, persoanele impozabile care efectuează numai operațiuni pentru care taxa nu este deductibilă și persoanele juridice neimpozabile, care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care nu depășesc plafonul pentru achiziții intracomunitare, pot opta pentru regimul general prevăzut la art. 126 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. Aceste persoane sunt obligate la plata taxei în România pentru toate achizițiile intracomunitare de la data la care își exercită opțiunea și vor solicita un cod de înregistrare în scopuri de TVA conform art. 1531 alin. (2) din Codul fiscal.

deci, pot opta, dar nu este obligatoriu !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 March 2011 - 11:49 AM




#71 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 March 2011 - 12:06 PM

-societatea este persoana impozabila nu persoana neimpozabila;
Art. 133. - (1) In vederea aplicarii regulilor referitoare la locul de prestare a serviciilor:
a) o persoana impozabila care desfasoara si activitati sau operatiuni care nu sunt considerate impozabile in conformitate cu art. 126 alin. (1)-(4) este considerata persoana impozabila pentru toate serviciile care i-au fost prestate;
Norme metodologice:
13. (1) Pentru stabilirea locului prestarii serviciilor potrivit prevederilor art. 133 alin. (2) si (3) din Codul fiscal, se are in vedere notiunea de persoana impozabila, astfel cum este aceasta definita din punctul de vedere al taxei pe valoarea adaugata. Identificarea altor elemente, cum ar fi faptul ca persoana impozabila realizeaza operatiuni scutite de taxa pe valoarea adaugata sau ca aceasta aplica regimul special de scutire pentru intreprinderi mici, nu influenteaza modul in care regulile care guverneaza locul prestarii se aplica atunci cand persoana impozabila presteaza sau primeste servicii.

art. 126 alin. (4) se refera clar la achizitiile intracomunitare de bunuri (nu la achizitii de servicii) pe care le face o persoana impozabila care desfasoara pe teritoriul Romaniei chiar si activitati economice scutite de taxa.
Vezi ca in privinta achizitiilor intracomunitare de servicii nu am vazut nici-un fel de scutire de a te inregistra in scopuri de TVA intracomitar-decat daca serviciul respective este scutit in Romania; si cum cam orice serviciu intracomunitar se declara in D390??

- taxa reprezinta c/val. unui serviciu, serviciul de acreditare; nu cred ca oricine poate plati aceasta taxa si devine gata acreditat, cred ca trebuie indeplinite anumite conditii si analizat un dosar, luata o decizie, etc-deci un serviciu care experizeaza societatea in privinta eligibilitatii.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 17 March 2011 - 12:08 PM




#72 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2011 - 01:41 PM

inteleg ce spui, Lexiroxi :smile: , dar mi se pare corect si ce spun inspectorii de la MF si DGFP-MB - au fost f siguri pe solutie, iar opinia a capatat imediat si mai multa certitudine cand am precizat ca firma franceza mi-a facturat cu TVA (practic s-a oprit totul acolo), deci impozitarea s-a facut in Franta si eu deja am platit acel TVA.

nu stiu ce sa-ti spun mai mult, crede-ma ca tva-ul asta intracomunitar ma dispera, dar poti vb si tu la telefon, daca vrei(0314039160 -MF si 0213057454 - DGFP-MB), poate reusesti sa obtii mai multe explicatii (in primul rand pt a sti tu - ca tot am "dezgropat-o", apoi pt a sti si noi :thumbup: )

multumesc mult, inca o data, draga mea :smile:



#73 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 March 2011 - 12:21 PM

Scuzati exprimarea „cum cam” , mai arunc din cand in cand o privire si pe Forum.....
Otilia, tu faci cum crezi, dar sunt „reguli” stricte in privinta serviciilor intracomunitare, de cand cu declararea acestora in D390; analizeaza cu rabdare toate articolele din CF pe care le-am indicat si vezi la ce concluzie ajungi. Sa stii ca inspectorii care se ocupa cu controlul Tva-ului sunt foarte priceputi – "mananca TVA pe paine", nu stiu cat de bine pregatiti sunt cei care raspund la asistenta contribuabili.

Consultati si materialul elaborat de bv.finantepublice (fara exceptii care s-au modificat din2011 si adaugati inscrierea in ROI), care probabil e numai pt. ei....
http://bv.finantepublice.ro/news_leg_downl...%20GENERALE.pdf

Societatea este persoana impozabila-este
Se aplica prevederile art.133 alin.(2)-da
Daca se aplica prevederile art. 133 alin.(2) si societatea este persoana impozabila trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA cf. art. 153.1 si in ROI si sa declare achizitia intracomunitara de servicii in D390 daca serviciul nu este scutit de taxa. Am omis ceva, ce imi scapa? Mai ales ca regula se aplica din 2010. D301 il depun persoanele neplatitoare de tva, atunci cand achizitioneaza bunuri sau servicii din UE, taxabile in Romania.



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2011 - 04:54 PM

pai, :thumbup: asta e si concluzia celor de asit. contrib. : ca NU e taxabila in Romania/ ca nu s-a taxat in Romania / ca noi am platit TVA-ul in Franta - de aceea nu mai trebuie sa facem nimic in acest caz.
ti-am spus, au fost f siguri pe ei, iar cand am mentionat ca soc. franceza mi-a facturat cu TVA (noi fiind scutiti 100%) discutia s-a oprit imediat cam asa : "aaa, pai e f clar atunci, chiar nu mai aveti nimic de facut, doamna ! stati linistita, nu trebuie declarat nimic aici, nu trebuie sa va inscrieti in ROI, taxarea si plata s-a facut in Franta si vor raporta ei TVA-ul incasat "

daca l-as raporta in 390 si 301, ce-ar insemna ? ca trebuie sa mi-l deduc, nu-i asa ? sau ca vreau sa mi-l deduc ?

am cerut asistenta si prin e-mail la acesta problema, o sa vad ce-mi raspund (iarasi :smile: ), poate ma trimit din nou la sect. 1 si de acolo imi spune ca n-a inteles intrebarea .... glumesc cu amaraciune :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 March 2011 - 05:10 PM




#75 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 March 2011 - 08:25 PM

Am inteles, nu conteaza cine este obligat la plata TVA-ului, bine ca a fost platit undeva. De fapt chiar au dreptate ca operatiunea este taxabila in Franta, deoarece beneficiarul din Romania nu a transmis cod valabil de TVA, nici ca operatiunea ar fi scutita de TVA in Romania. De, in opinia mea trebuia sa dai fuga sa te inscrii in ROI si sa depui in termen D390, ca amenzile sunt mari; dar sa asteptam sa vedem ce verdict vor da cei de la Asistenta contribuabili. Faceai taxare inversa, plateai TVA-ul dar nu aveai voie sa-l deduci, il adaugai in pretul serviciului.



#76 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2011 - 01:53 PM

faceam taxare inversa dacaaveam cod valid de tva si soc. franceza imi factura fara tva ...

pt inreg. in ROI ar trebui sa ma incadrez in una dintre sit. urmatoare (sursa: finantevalcea.ro) :
Operatiunile intracomunitare pentru care este obligatorie inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari sunt:
- livrari intracomunitare de bunuri care au locul in Romania si care sunt scutite de taxa potrivit prevederilor art. 143 alin. (2) literele a) si d) din Codul fiscal;
- livrari ulterioare de bunuri efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare care se declara drept livrari intracomunitare cu cod T in Romania;
- prestari de servicii intracomunitare efectuate de persoane impozabile stabilite in Romania in beneficiul unor persoane impozabile stabilite in Comunitate, altele decat cele scutite de TVA in statul membru in care acestea sunt impozabile;
- achizitii intracomunitare de bunuri taxabile care au locul in Romania;
- achizitii intracomunitare de servicii, efectuate de persoane impozabile stabilite in Comunitate in beneficiul unor persoane impozabile stabilite in Romania. (soc. franceza nu a achiz., ci mi-a prestat)

uitandu-ma la lista, nu gasesc nici o sit. in care m-as incadra ca sa trebuiasca sa ma inscriu in ROI

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 March 2011 - 02:29 PM




#77 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 20 March 2011 - 10:32 PM

buna seara,
am mare nevoie de ajutorul vostru iata despre ce este vorba:am o factura de piese si manopera din germania am facut urmatoarele inregistrari :6024- 4011;628-4011 iar tva 473-4011 pt ca poate il voi recupera.am declarat in 390 si 300 vreau sa va intreb daca inregistrez taxare inversa in loc de 473-4011 Sunt obosita si nu mai gandesc logic. va multumesc foarte mult



#78 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 20 March 2011 - 11:29 PM

Factura fiind cu TVA inclus, nu se declara in 390 si nu se face taxare inversa. Nu sunt indeplinite conditiile unei livrari intracomunitare.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#79 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 21 March 2011 - 08:57 AM

cred ca m-am expripat gresit ,factura are tva de19%,decival piese fara tva 180.13euro,manopera fara tva 50 euro total factura fara tva 230,13 euro,tva 43.72 euro,total factura 273.85 euro.Factura trebuie declarata in 390 .fac taxare inversa si nu mai fac inregistrarea 473-401 cu val tva.tva nu pot recupera decat de la bonuri si facturi de motorina.este corect?




#80 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 21 March 2011 - 10:23 AM

Repet, din moment ce factura a fost emisa cu TVA (19% = 43,72 Euro), NU se declara in 390. In 390 se declara doar achizitiile de bunuri/servicii intracomunitare, adica pentru care facturile au fost emise fara a se aplica TVA si pentru care exista dovada transportului bunurilor respective in afara statului membru care emite factura (CMR, AWB etc).
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL