Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 04:07 PM

Ok. Ne auzim maine pentru detalii.



#22 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2010 - 04:56 PM

Da, asa intelg si eu. Ca nu este voie sa fie condus de o persoana incadrata cu timp partial. Deci dupa parerea mea, asta inseamna ca se poate infiinta departament intern condus de o persoana cu norma intreaga sau de doua persoane cu timp partial.

De ce exista voturi pentru dar niciun cometariu ? Pai ce sa zica micutii de ei? Le lucesc ochii de bucurie ca vor avea monopol pe contabilitate ca si consultantii fiscali pe D101.




#23 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 February 2010 - 04:59 PM

e momentul sa ne pregatim de emigrare :smile:



#24 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 06:53 PM

Sigur o sa ,,tipati la mine ,, :smile: dar de fiecare data cand apare ceva si nu ne convine facem scandal , improscam unii in altii cu noroi( ba ca .....mama lor cei de la CECCAR ,ba ..........consultantii).De exemplu vi se pare normal ca unii au contracte de munca cu 1 ora sau cu 2 ore la vreo 20 firme? pai ei cand mai dorm ? sau unde este legea corecta? asa este si cu schimbarea de care se vorbeste aici.



#25 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2010 - 08:19 PM

Si ce vrei sa spui cu asta? Din cate stiu eu Codul Muncii prevede un nr. maxim de ore saptamanal. Cine lucreaza peste si incalca acea prevedere este problema lui.
De ce trebuie sa imi impuna mie ca firma/patron sa am un contabil cu norma intreaga daca activitatea pe care o desfasor nu necesita acest lucru ?
Un profesor poate sa predea 2 ore la un liceu, 4 ore la o facultate etc. Un contabil nu. Contabilul trebuie sa fie cu 8 ore.
Inafara de expertii lu'peste, pe cine ajuta modificarea asta? Sau cu ce ajuta asta?



#26 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 11:54 PM

Desi sunt dintre cei care ar trebui sa beneficieze de acest proiect ( membru CECCAR ) sincer si eu as vrea sa emigrez :smile: .
Din pacate nu prea mai am varsta necesara...
Anul asta rezista cine poate!
Asa ca "joc de glezna" si nervi tari sa avem!!!



#27 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2010 - 08:12 AM

Vezi postareaDR, la Feb 22 2010, 07:53 PM, a spus:

Sigur o sa ,,tipati la mine ,,
Va multumesc ca va sustineti parerea si sper sa nu "tipe" nimeni.
Norma in sine acorda CECCAR-ului monopol pe piata. Nu membrii CECCAR au initiat acest proiect doar ca ei au de castigat.
Intrebarea mea este: de ce pot semna la o societate mare un bilant ca si contabil sef dar nu pot semna la o societate mica ce nu-si permite "compartiment de contabilitate" si ma angajeaza cat sa-i fac cele necesare?
Poate daca nu ar fi cu stagiul de trei ani ne-am misca si noi intr-o directie am face repede ceva.
Exemplul de mai sus cu profesorul mi se pare bun.
O zi buna tuturor!



#28 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 February 2010 - 08:39 AM

Subscriu la nemultumirile voastre.

Si eu sunt in aceasta situatie si nu mi se pare deloc firesc sa modifice regulile jocului.

E ca si cum noi (contabilii sefi si directorii economici) ne ducem la parlament si initiem kun proiect de modificare in sensul eliminarii CECCAR-ului de la avizarea bilantului contabil.

Eu cred ca exista pt toti un loc sub soare iar faptul ca CECCAR-ul procedeaza asa este pt ca nu sunt in stare de atatia ani de zile sa creeze un sistem flexibil de cooptare membri si de urmarire a acestora.



#29 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 11:45 AM

Astept petitia



#30 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 23 February 2010 - 11:53 AM

Vezi postareaDoina P, la Feb 23 2010, 12:45 PM, a spus:

Astept petitia
astept si eu petitia



#31 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 February 2010 - 11:58 AM

e frectie la picior de lemn petitia
nu ne ramane decat bataia sora cu moartea :smile:



#32 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 12:11 PM

Nu am inteles cum devine mai "puternic".... ca nu a rezolvat nici semnarea D 101 ,cu care ne macinam nervii...
Totusi ,nu stica un protest...



#33 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 23 February 2010 - 12:52 PM

Fata de cine, protest ? Voi nu aveti impresia ca nu ne aude numeni ??



#34 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2010 - 01:41 PM

Citeaza

John2008 : Le lucesc ochii de bucurie ca vor avea monopol pe contabilitate ca si consultantii fiscali
pe D101
John, eu sunt expert contabil si nu imi lucesc ochii decat din cauza temperaturii pe care mi-o provoaca toate aceste aberatii de proiecte de legi, care, vad ca nu se mai termina...
Nu sunt de acord ca expertii contabili sa semneze bilanturile altora, nu sunt de acord cu certificarea D.101 de catre consultantii fiscali. In ambele cazuri, certificarea este o formalitate, purtatoare de tarife nejustificate; nu poti semna ceva, daca nu studiezi fiecare document si operatiune in parte. Fiecare trebuie sa raspunda pentru munca pe care o presteaza si numai cel care face contabilitatea firmei de la A la Z ar fi, dupa mine, indreptatit sa semneze bilantul si sa raspunda pt.ceea ce semneaza. CECCAR-ul si CCF au doar interese financiare. Rusine mare ar trebui sa le fie pentru ca profesionalismul a ajuns sa nu mai conteze !

Nu sunt de acord nici ca marea majoritate de la Garda, Fisc, CAS, CASS, ITM , Somaj, etc. sa tina evidente contabile en-gross, de calitate proasta, cu o gramada de bani castigati la negru si fara sa raspunda de nimic.

Iar definitia compartimentului de contabilitate mi se pare un abuz si sunt convinsa ca incalca alte legi, poate un jurist
ne-ar lamuri. Daca am inteles bine, inseamna ca trebuie sa ai fie un agajat cu 8 ore sau unul cu 1 ora si unul cu 15 minute, de ex., nu ? Pai cine a mai vazut asa ceva ? :smile:

Petitia sunt convinsa ca nu va avea nici o sansa, vezi exemplele anterioare. Nu VREA sa ne asculte nimeni, pentru ca suntem considerati niste NIMENI de catre cei pe care ii tinem in spate si care se imbogatesc pe seama noastra.

Septimiu, ai dreptate, e cazul sa emigram, cu corectia timpului folosit la verb : ar fi trebuit sa emigram de mult timp.
Dar totusi , daca tot am muncit atat, nu ar fi mai bine sa facem in asa fel incat moliile astea sa fie exilate undeva, unde sa nu fie nici cald, nici bine ? De ce sa plecam noi, marea masa si nu ei ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 23 February 2010 - 01:43 PM

Dana




#35 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 February 2010 - 01:53 PM

Jos palaria atunci. Eu m-am referit decat la acei experti care au votat da la chestionar insa nu au comentat cu ce ajuta aceasta masura. Deci daca sunteti impotriva, jos palaria.



#36 Venerra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2010 - 02:13 PM

Vezi postareaJohn2008, la Feb 23 2010, 03:53 PM, a spus:

Jos palaria atunci. Eu m-am referit decat la acei experti care au votat da la chestionar insa nu au comentat cu ce ajuta aceasta masura. Deci daca sunteti impotriva, jos palaria.
Salut, stie cineva cand va fii dezbatut in Senat acest proiect? Sie u lucrez part time la o firma...



#37 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 03:39 PM

Se pare ca nesimtirea CECCAR nu mai are nici un fel de limita; astfel de aberatii se gasesc garla in legislatia romana; ceea ce ma socheaza este cum cetateanu de rand (in speta contabilii) le inghit aproape fara replica.
Cu petitiile nu se rezolva absolut nimic, de ce nu protestati ca orice om nemultumit; te duci la Primarie iei autorizatie, dupaia te duci in fata la CECCAR si tipi; dar probabil e mai simplu sa stai in fotoliu si sa faci o petitie ONLAIN.
Eu totusi mai am o speranta ca in Senat mai exista un om cu mai mult de 3 neuroni, norma asta este complet neconstitutionala, si mai mult ar fi culmea ca un amrat de regulament sa primeze in fata Constitutiei.
Dragos



#38 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 February 2010 - 03:47 PM

Dau dreptate celui care afirma referitor la certificare.

Problema este ca ar trebui sa existe o departajare clara intre cei care pot intocmi contabilitatea si cei care vor sa poarte raspunderea intocmirii acesteia.

Bine inteles ca legea poate face referire la categoriile de persoane care pot tine contabilitatea insa nu poate obliga la raspunderea decat a persoanelor care isi asuma acest lucru.

In fapt daca CECCAR-ul si-ar dori sa devina singurul prestator de astfel de servicii ar trebui sa nu se mai complaca in situatia actuala si sa coopteze sub "palaria sa" si directorii economici si contabilii sefi cu experienta de ani de zile in acest domeniu. Ar trebuie ca accesul la profesie sa fie mai facil si ar trebui ca sa aiba o procedura de reevaluare a tuturor membrilor macar o data la 4-5 ani.

Oare modelul de examinare ACCA nu le face cu ochiul celor de la CECCAR ( ca doar cei care au ACCA sunt automat membrii CECCAR).

Ma rog... cred ca vorbim degeaba atata vreme cat la conducerea acestor structuri asa zise profesionale primeaza numai interesele financiare.



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 05:07 PM

negocont, nu ai dreptate, nu te supara ... nu e cazul sa ne acuzi de lasitate fiindca :
1. "cetateanu de rand (in speta contabilii)" NU "le inghit aproape fara replica.", dovada acest topic
2. petitiile online pot da rezultate, dovada cea cu protectia animalelor, alaturi de campaniile TOT ONLINE ale unor televiziuni (vezi campanii/mesaje pe site-urile lor).
Nu e vb ca suntem comozi (in traducere online :smile: "putori") fiindca stam in fotolii, ca-i mai simplu asa ... e mai simplu, intr-adevar, dar nu asta e principalul motiv ci acela ca exista forme de protest si fara a tipa in fata unei institutii, iar eu m-am gandit sa abordez una dintre ele, adica petitia online. rezultatele unui asemenea demers ar putea fi subtiri, insa si cu tipatul ar putea fi la fel de subtire daca nu te arata cineva pe vreun post national de televiziune si chiar si asa tot ai mari sanse sa te trateze cu indiferenta "organu' " daca astfel ii dicteaza interesele. deci ...

eu nu tin mortis sa facem petitia aceea, din partea mea ... pot s-o fac si singura = in nume propriu, insa, pana atunci, am trimis tema pe mail la "nasul@b1tv.ro" si o voi mai trimite daca nu se ia in discutie intr-un timp rezonabil (1-2 sapatamani, c-or fi avand si ei o planificare la teme), asadar ma gandesc, gasesc si incerc sa promovez si alte cai de aducere in atentia celor interesati a acestui subiect, e adevarat ca o fac din fotoliu ca e mai simplu asa ... :thumbup: :notworthy:

cert e ca trebuie sa ne facem auziti, neaparat trebuie sa protestam cum putem !! parerea mea ... :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 February 2010 - 05:09 PM




#40 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2010 - 05:24 PM

Am recitit topicul si mi-am dat seama ca sunteti foarte buni de juristi. Sa recapitulam: orice societate daca nu apeleaza la servicii oferite de CECCAR trebuie sa angajeze doi oameni: dintre care unul sef cu norma intreaga? Da multi sefi trebuie sa aibe tara asta. Sa speram ca nu va fi asa.

Am intrat pe http://www.petitieon...-p07855056.html

Este pentru eliminarea certificarii declaratiei fiscale.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL