Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#41 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 23 February 2010 - 06:00 PM

Cred ca mai interesant ar fi la Money Channel.



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 06:56 PM

pai, da !! mai ales ca avem si parteneriat cu money.ro :notworthy:

bravo tie, fata desteapta ce esti !! :notworthy: e o idee super, ia sa vb eu cu adminu' :thumbup:
si mie sa-mi dau public vreo 2 castane :smile: ca nu m-am gandit intai la ce am "in casa" ci m-am dus iute la "vecinu' "... nu c-ar fi rau la vecinu' b1tv :biggrin: , dar sa folosim in primul rand ce avem in casa, nu ? :good:

v-am pupat.




#43 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 23 February 2010 - 08:00 PM

Ce e in ,,casa'' e mai valabil, ca de vecinul....mai bine fara.
Eu vreau sa vad in aceasta ,,super modificare" - unde este raspunderea CECCAR?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PAI DE AIA FRATILOR DEVINE MAI PUTERNIC!
Alin. (4) art.10- cum o dai, cum o iei tot TU cel care muncesti efectiv dir.ec, contabil sef sau membru CECCAR raspunzi de tot.
Deci vreau si eu sa emigrez (daca incap in arca lui Septimu) si pentru ca seamana al naibii cu OUG34, neconstitutionala daaaar merge. :smile:
Am clacat nervos de la proiecte si legi.
%%%




***



#44 mari_mol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 23 February 2010 - 09:20 PM

Sunt intru totul de acord cu Dana42, si eu sunt expert contabil, dar nu ma pot bucura de ,,raul altora" . Nu poti sa-ti asumi raspunderea pentru munca facuta de altii, decat daca e mai importanta multumirea financiara decat profesionalismul.



#45 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2010 - 12:37 AM

Nu stiu daca ati citit si expunerea de motive. http://www.cdep.ro/p...0/40/9/em49.pdf
Ce m-a socat este faptul ca foarte multi dintre initiatorii acestui proiect de lege NICI MACAR NU AU STUDII ECOMNOMICE.
De unde sa aiba habar cum se mananca evidenta contabila un om care a fost comandant de pluton ???
E ca si cum eu daca as deveni parlamentar maine m-as apuca sa propun proiecte legislative despre gospodarirea apelor sau mai stiu eu ce....
Procesul legislativ il puteti urmari aici http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.pr...2&idp=10781

Am atasat si o lista cu adresele de email ale catorva initiatori ai proiectului (n-am avut rabdare sa le iau pe toate). O sa incerc sa comunic cu alesii poporului.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  cdep.txt   243bytes   71 downloads




#46 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 12:41 AM

Va rog sa ne tineti si pe noi la curent cu ce vesti primiti de la ei.



#47 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2010 - 12:45 AM

Bineinteles ... daca primesc ceva :smile:

citez din expunerea de motive: "Pe piata serviciilor contabile s-a profitat de acest fapt interpretandu-se leagea in sensul ca un numar insemnat de entitati aveau organizat un singur compartiment de contabilitate format dintr-o singura persoana angajata cu contract individual de munca partial (una sau doua ore pe zi). pai daca activitatea firmei nu necesita uncontabil angajat cu 8 ore/zi.... vorba aceea de mai sus. la o gogoserie ce naibii sa faca un contabil 8 ore pe zi? gogosi ? Astfel s-a proliferat munca la negru, situatiile financiare fiind intocmite de catre persoane care nu detineau experenta necesara, nesupunandu-se standardelor de calitate. " deci daca persoana e angajata cu 2 ore/zi nu detine experienta, dar daca e angajata cu 8 ore inseamna ca are super experienta ?



#48 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 08:17 AM

Haideti sa strangem o lista de intrebari referitoare la aceasta propunere de lege.
O sa fac o lista cu intrebarile dvs si ii rog sa intre pe forum sa comenteze.
Cu toate ca nu cred ca o sa comenteze cineva.
conta_ro



#49 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 08:33 AM

Vezi postareaconta_ro, la Feb 24 2010, 08:17 AM, a spus:

Haideti sa strangem o lista de intrebari referitoare la aceasta propunere de lege.
O sa fac o lista cu intrebarile dvs si ii rog sa intre pe forum sa comenteze.
Cu toate ca nu cred ca o sa comenteze cineva.

:smile: :thumbup: ...Offf...de cate ori au tinut ei cont de parerea noastra , a "'muritorilor de rand"" ca sa tina si ...acum ?...ar fi o mare surpriza pentru mine sa raspunda cineva !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#50 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2010 - 09:14 AM

Vezi postareaconta_ro, la Feb 24 2010, 08:17 AM, a spus:

Haideti sa strangem o lista de intrebari referitoare la aceasta propunere de lege.
O sa fac o lista cu intrebarile dvs si ii rog sa intre pe forum sa comenteze.
Cu toate ca nu cred ca o sa comenteze cineva.

In primul rand " conta.ro" la aceste intrebari sa raspunda cei de pe forum, pentru ca exista foarte multe pareri pro si contra. Un singur lucru trebuia luat in calcul pana acum si sunt foarte surprins de reactiile de pe forum, in UE parcticarea acestei meserii este foarte bine reglementata si la noi nu se face altceva decat sa se alinieze, ceea ce este obligatoriu de facut, lucru stabilit prin obligatiile asumate prin aderare, legislatia la cea din Comunitate.
Cu ingaduinta dvs. va propun spre reflectie urmatoarea tema : Cei care sunteti membrii CECCAR, care activati prin firme sau PFA, care nu faceti contracte de 2 ore si sunteti platiti din "mana" cu diferenta, care ati investit timp si bani si investiti in pregatire, va convine ca altul sa va "traga" tarifele in jos si sa activeze oarecum la limita legii pe aceasta piata, sa aiba 20 de firme unde lucreaza cu 2 ore, sa se bucure- cum am vazut pe acest forum, ca nu mai depun bilantul la Ad. Fiscala, ca vezi Doamne, nu-i mai controlaeza nimeni daca este semnat de un Expert sau nu, sa fie Directori cu liceu-lucru imposibil in domeniul nostru, ca sa semneze un bilant? Nu cred! Cred ca vreti ca sa fiti platiti conform pregatirii si experientei, iar piata sa fie curatata de munca la negru.
Cine are o gogoserie in portofoliu de ce nu s-a declarat PFA nu norma de impunere, este cel mai simplu si legal mod de a lucra.
Si eu sunt unul dintre cei care au insistat la CECCAR ca sa-mi fie aparat dreptul de a concura numai cu profesionisti inregistrati si de a-mi proteja investitia de timp si bani prin curatarea pietei de munca la negru.

Acum trageti! Fara mila! In sfarsit se va face curatenie! Cine a stat si a asteptat pana acum, cu tot respectul, a fost naiv.

Cand sunteti bolnavi, mergeti la unul care are drept de practica sau la un vraci, vreo baba care stie ea mai bine niste leacuri care ajuta? Patronii care merg la vraci, vor merge tot pe "2 ore" si restul "din mana", ceilalti care-si vor da seama ca nu-i de gluma si ca la "2 ore contact", nu tu firma, nu PFA, nimic, raspund ei pentru tot, vor merge pe celalat drum.
Presiunea a venit si din partea firmelor care vand soft de specialitate, pentru sunt piratate intr-un mod barbar, dar daca lucreaza prin firme, contabilii vor fi mai atenti si cu soft-ul pentru ca folosirea ilegala poate atrage multe probleme.
Don't worry! Just panic!



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 10:17 AM

sunt economist, iar contabilitatea e o meserie economica !! de ce ma obliga sa intru intr-o organizatie care nu face altceva decat sa-mi ia cotizatii si procent din facturi ??

am dreptul la munca, am facut o facultate economica si vreau sa profesez o meserie ecomonica - asa cum imi da dreptul diploma de absolvire, care-i problema ?? ca nu vreau sa platesc degeaba unei organizatii, din munca mea ?? pana acum am fost buna sa fac conta fara sa fiu membru Ceccar, acum nu mai sunt ?? m-am schimbat peste noapte si m-am descalificat ?? :smile:

ca NEmembru Ceccar imi permit sa am costuri mai mici fiindca nu am aceleasi chelt. ca un membru, iar asta nu e de condamnat fiindca si agentului economic ii convine sa aiba costuri mai mici. nu e vb de piraterie aici, ci efectiv de costuri mai scazute datorate lipsei unor alte elemente de chelt. care sa fie recuperate de catre mine, asta-i tot.

spui ca se va face curatenie si gresesti fiindca deja s-a facut prin reglementarile anterioare, deja s-a ajuns la limta, iar aceasta noua prevedere a trecut de limita pana la care nu-mi afecteaza dreptul al munca.

nu vreau sa fiu angajata unui singur patron, e dreptul meu !! a ma obliga la asta prin cim de 8 ore ca sa-mi pot exercita profesia e un abuz de neinchipuit !
in plus, daca am cim de 8 ore sunt bun ca si contabil, daca nu - nu, pai nu sunt tot eu = aceeasi pers. indiferent de cate ore/zi are cim-ul meu ?? la asta nu te gandesti ?? nu vezi ca e aberant ce pretind domnii cu acest proiect ?



#52 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2010 - 10:22 AM

Aveti dreptate din mai multe punct de vedere. Un singur lucru as dori sa lamuriti: de ce suntem "vraci" cand lucram cu doua ore si nu suntem vraci cand lucram cu 8 ore?

Doresc doar o interpretare si nu o disputa. Sunt sigura ca munca dumneavoastra este apreciata si cei care va sunt clienti va recomanda. La fel este si cu ceilalti. In functie de performantele fiecaruia mentine si isi aduna noi clieti sau ii pierde si astfel trierea se face in piata.

Cat despre partea cu vizatul, sa fim seriosi, este doar o formalitate. Cine stie cel mai bine ce anume se afla prin conturi? In cel mai fericit caz cel care a introdus datele si este corect ca acela sa si raspunda.

Ce parere aveti despre vizarea declaratiei fiscale de catre un consultant fiscal? Va intreb doar pentru a nu face presupuneri. Este o alta pita mancata de pomana pentru o stampila.

Iar soft-ul de ce este piratat? Nu am inteles. Personal am un program de care sunt multumita si am platit pentru el. Platesc si actualizarile. Nu piratez nimic.



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 10:27 AM

nici eu nu am inteles faza cu softul piratat, ce legatura are Ceccar-ul cu asta ?

si eu fol. un soft de conta (sincer, cine nu fol. in ziua de azi ?? ) si platesc actualizarile pt el in fiecare an.
nici eu nu piratez nimic, nici macar meseria de contabil fiindca sunt economist, nu inginer sau medic care face conta !! :smile:



#54 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2010 - 10:44 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 24 2010, 12:17 PM, a spus:

nu vreau sa fiu angajata unui singur patron, e dreptul meu !! a ma obliga la asta prin cim de 8 ore ca sa-mi pot exercita profesia e un abuz de neinchipuit !

Sustin si este foarte bine punctat.

Sa inteleg ca un contabil cu studii medii autorizat CECCAR are dreptul sa tina o evidenta contabila doar pentru ca face parte dintr-o organizatie iar eu trebuie sa semnez o condica pentru a primi acest drept? :smile:



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 10:50 AM

drept pe care, culmea, vrea ac. organizatie sa il dea exclusiv, ca si cum nu l-as avea deja prin studiile absolvite :smile:



#56 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 11:16 AM

Sunt menbru CECCAR ,dar nu sunt de acord cu proiectul. Eu m-am zbatut sa devin expert ,pur si simplu pt. ca mi se ingradea posibilitatea de a semna un bilant,adica de a profesa . Am sperat ca aceasta organizatie ne va ajuta , dar in afara de cotizatii si multe rapoarte +ceva reviste nu am vazut.
Este extraordinar ,cum din ce in ce ,ni se ingradeste DREPTUL LA MUNCA . Eu ca PFA am doar micile firme care nu au angajati, la alte cateva sunt angajata cu 2ore, si asa am si CAS platit care se aduna pt. pensie.



#57 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 February 2010 - 11:31 AM

pentru cei care spun ca o persoana membra ceccar lucreaza mai bine si stie mai multe, cum va explicat ca o firma de contabilitate uita sau nu stie sau nu vrea sa calculeze la o firma diferente negative de curs valutar in valoare de 1.000.000 lei? RON adica, 10 miliarde
e corect, eu care nu sunt expert sa repar greselile altora care sunt experti?
de cele mai multe ori contabilitatea firmelor care pleaca de la membrii ceccar e praf, pentru ca nu membrul ceccar face contabilitatea, are puradei care o fac :smile:



#58 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 24 February 2010 - 11:36 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 24 2010, 10:27 AM, a spus:

nici eu nu am inteles faza cu softul piratat, ce legatura are Ceccar-ul cu asta ?
cred ca se refera la faptul ca, intr-o norma a Ceccar-lui se precizeaza ca softul de contabilitate utilizat trebuie sa fie autorizat Ceccar , iar in prezent sunt doar 2 softuri agreate de Ceccar: Winmentor si Ciel, care au niste preturi destul de mari, pe care nu le putem suporta, in conditiile in care cu ceea ce castigam incercam sa ne acoperim cheltuielile :thumbup: (totusi, avanad in vedere ca aceasta norma este a Ceccar-lui, aceasta cerinta se adreseaza membrilor sai!!, nu si celor care nu suntem membri ). Si eu folosesc Saga , ca multi altii dintre noi si sunt foarte multumita de el.

p.s: daca se considera reclama, faptul ca am dat numele soft-rilor, rog un moderator sa le stearga :smile:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 24 February 2010 - 11:44 AM




#59 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2010 - 11:39 AM

subscriu la ce a zis d-l Mladin !D-na Alupei chiar cu riscul de a va supara ! Nu va ia nimeni dreptul de a munci si cu 2 ore , DAR va trebui sa va semneze un expert contabil !Dvs aveti alternative :
- ori va luati competenta de Expert Contabil chiar daca nu vreti dar e stipulat in lege daca vreti sa faceti cap-coada contabilitatea, pe bucati sau cum doriti.Nu contest pregatirea profesionala si experienta pe care o aveti dvs si nici al oricarui dintre participantii la forum .E raspunderea fiecaruia cum isi face treaba .
- ori va multumiti cu statutul de angajat si atunci aveti limitele impuse de lege . Ca salariat aveti anumite drepturi,ca liber profesionist aveti alte drepturi.
Acum haideti sa ne gindim un pic !Practic toata tevatura pe care o facem noi legat de tarifele pentru contabilitate e de fapt in beneficiul patronilor . Majoritatea dintre noi sintem supusi presiunilor patronilor pe diverse criterii si ei speculeaza lucrul asta in favoarea lor !
Din acest motiv au ajuns tarifele cum au ajuns !Nu e vorba ca platim taxele la un organism profesional ci e vorba ca preturile sint mult prea mici de parca am face munca necalificata !
Cum zicea si d-l Mladin !Nu e obligatoriu sa-si faca firma cineva ca sa poate avea o activitate legala ! Cum ar fi gogoseria !Putea foarte bine sa se faca pfa sau una din formele arate in OG 44 /2008. De ce trebuie firma ? Ce se va intimpla daca ne vom mai alinia o data la legislatia UE in care zice ca indiferent de marimea firmei sa aiba minim un cenzor ? Si acum in cadrul legislatiei actuale ca sa poti fi cenzor trebuie sa fi membru CAFR!
Ce facem atunci ? Aruncam cu noroi in CAFR ?
Eu consider un lucru bun explicitarea concreta a definitiei compatimentului contabil . Exista si inainte dar numai ca nu s-a tinut cont .
Nu am luat niciodata bani la negru ci numai pe factura !Acesta a fost unul din motive ptr care am si pierdut mult, DAR nu am putut fi santajata niciodata din acest punct de vedere iar unul care nu poate fi santajat, indiferent de motiv, NU ESTE BUN dupa parerea majoritatii patronilor.
Pentru a putea profesa legal am studiat si dat examene, am platit tot felul de taxe si intradevar, dupa atatia ani pierduti studiind, nu sunt de acord cu cei care funtioneaza la negru si care strica aceasta piata. Dupa ce vor intra in legalitate, sa vedem daca ii mai tine mana sa lucreze gratis aproape si raspunzand pentru ce vor semna!
Daca lucrurile ar fi fost de la bun inceput cum trebuie, in sensul ca :
- pe de o parte statul (cei cu atributii de control) ar fi aplicat legislatia cum ar fi trebuit si patroniii s-ar fi conformat si si-ar fi exercitat dreptul la deductibilitate conform legii, noi nu am fi ajuns in aceasta situatie de acum, ca statul sa caute bani pentru buget prin orice mijloc,
- pe de alta parte, pentru indeplinirea acestui obiectiv, ar fi trebuit ca cei care faceau contabilitatea sa nu cedeze presiunilor facute de patroni, de teama sa nu isi piarda postul.
noi toti nu am fi platit astazi aceasta nota de plata, imensa in conditiile actuale !

Pentru aceste motive in principal, am si votat DA !

O zi buna !



#60 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 11:44 AM

Este perfect corect ce spune Septimiu, am patit asa si eu ,de asta nu fac mai multe firme decat pot sa le lucrez eu +sotul (care este tot economist ,dar nu membru CECCAR).
Am pe cineva care se ocupa de dus decl +ITM (care este cea mai mare pacoste)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL