Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#221 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 04 March 2010 - 11:43 AM

aseara la TVR Cluj era invitat un domn Fenesan, presedintele IMM- lor din Transilvania, care a zis ca saptamana viitoare va merge cu o delegatie la Bucuresti ptr anumite probleme , printre care si aceasta aberatie cu angajarea contabililor cu 8 ore. In timpul emisiunii a fost sumat unul dintre co- semnatarii acestui proiect care a recunoscut ca el nici nu a citit proiectul de lege si a promis ca legea NU va fi adoptata si va muri in fasa. Intrebat fiind cum s-a putut ajunge aici , el a afirmat ca are anumite explicatii, dar nu le poate spune.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 March 2010 - 05:07 PM




#222 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 04 March 2010 - 11:53 AM

Cu siguranta explicatiile au legatura cu intentia CECCAR de a le da o palma celor 15-40% din contabilii de pe piata care au "nesimtirea" de a-si desfasura activitatea fara a plati taxa de protectie la CECCAR.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 March 2010 - 05:08 PM




#223 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 04 March 2010 - 12:18 PM

Citat din Toma: "Acestea sunt motivele pentru care, (...)altfel spus aceste persoane trebuie să fie controlate și controlabile"

Ei, ati vazut, concluzia? Ce mai vreti? Vor control absolut, s-a zis cu libertatea, asta suna a ....ghiciti.... (NEO)COMUNISM!
:smile:
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#224 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 04 March 2010 - 12:18 PM

Sincer mi-a venit sa pling cind am citit comunicatul lui Toma !!!
:smile:
Vai, cita grija pentru patrimoniul contribuabilului......!!! De ce nu spune Toma citi experti contabili de doi lei sint in ceccar ?? Aia nu fac probleme contribuabilului? Si, ca in bancul cu iepurasul, eu am vesnica problema: pe angajatii fiscului cine ii impiedica sa ne fac concurenta neloiala !!!??? La intrebarea asta as vrea sa raspunda Toma.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#225 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 04 March 2010 - 12:22 PM

Vezi postareaISA, la Mar 4 2010, 12:18 PM, a spus:

pe angajatii fiscului cine ii impiedica sa ne fac concurenta neloiala !!!??? La intrebarea asta as vrea sa raspunda Toma.
:smile: subscriu



#226 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 04 March 2010 - 12:32 PM

in money.ro gasim un articol in care si Camera de Comert afirma ca aceasta lege este anticonstitutionala

Propunerea legislativă privind a obligativitatea firmelor de a își angaja cel puțin doi contabili cu normă întreagă este neconstituțională, afirmă Camera de Comerț și Industrie.

Într-un comunicat de presă dat astăzi publicității, reprezentanții oamenilor de afaceri afirmă că proiectul de lege îngrădește dreptul la muncă al persoanelor fizice cu studii superioare de specialitate.

În plus, încalcă libertatea întreprinzătorilor de a alege cu cine anume încheie un contract și mai ales în ce condiții. Inițiativa legislativă, dacă va fi aprobată, va obliga cele peste 700.000 de firme din România să-și angajeze contabili cu normă întreagă, sau să apeleze la o firmă specializată de contabilitate. Și asta pentru că, în opinia inițiatorilor, serviciul part-time de contabilitate, practicat de multe din firme, a dus la “proliferarea muncii la negru”


http://www.money.ro/intern-1/camera-de-com...itutionala.html



#227 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 March 2010 - 01:20 PM

Daca o firma va fi obligata sa-si angajeze un contabil cu norma intreaga, atunci si firmele de contabilitate ar trebui sa aiba un contabil angajat, pentru fiecare firma cu care are contract.
Nu asa e corect ?



#228 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 March 2010 - 01:45 PM

Vezi postareaJohn2008, la Mar 4 2010, 01:20 PM, a spus:

Daca o firma va fi obligata sa-si angajeze un contabil cu norma intreaga, atunci si firmele de contabilitate ar trebui sa aiba un contabil angajat, pentru fiecare firma cu care are contract.
Nu asa e corect ?

ori citesti topicul de la inceput, ori nu te mai bagi in discutie, nu de alta dar nu ai inteles nimic :smile:



#229 angela_angela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2010 - 02:23 PM

Ccum adica se stabileste obligatoriu prin lege timpul cat trebuie sa lucreze un contabil, angajat cu studii superioare economice??? si de ce sa acceptam asa ceva? De ce nu se stabileste atunci norma intreaga obligatorie pentru sofer, casier, femeie de serviciu sau director? Nu se incalca drepturile omului prin asemenea legi? Nu poate fi dat Statul Roman in judecata ?
Este o discriminare . Tot asa se poate propune ca ungurii sa fie obligati sa lucreze 8 ore pe zi sau mai bine tziganii ca si asa ne-am umplut de ei in Guvern, de aia se propun asemenea legi.



#230 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 04 March 2010 - 02:41 PM

Este o discriminare . Tot asa se poate propune ca ungurii sa fie obligati sa lucreze 8 ore pe zi sau mai bine tziganii ca si asa ne-am umplut de ei in Guvern, de aia se propun asemenea legi.[/quote]
Scuza-ma, te rog, dar:
1. Ai deviat complet de la titlul topicului.
2. Stiam ca politica si rasismul nu prea au ce cauta pe acest forum. Ce ai cu ungurii? Prea iti stau in gat??!! Ce au ei cu toata prostia asta???



#231 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2010 - 03:27 PM

vad ca "semne bune anu' are ", ma bucur mult de tot !

dragilor, iata ca am miscat lucrurile din loc, ne-am facut auziti !!! :thumbup: Sa nu mai ziceti ca nu se poate face nimic in tara asta ... uite ca se poate daca facem ce trebuie si in timp util. Cred ca am scapat de beleaua asta, eu asa zic ! :smile:

Felicitari tuturor !! :notworthy: ati fost minunati ! TOTI - si cei pro si cei contra !! cu 1-2 exceptii, discutiile au fost supercivilizate si inteligente, ceea ce spune multe despre NOI !

sa fiti iubiti ! :biggrin:



#232 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 March 2010 - 03:31 PM

Sa nu zicem hop pana nu sarim gardul...

Cred ca lucrurile nu trebuie sa raman la acest stadiu... Eu cred ca va trebui sa se miste lucrurile in sensul schimbarii conducerii CECCAR iar noua conducere sa reaseze aceasta meserie unde ii este locul.
Dar sa tina cont de realitatile din piata romaneasca si nu din teoriile cu care ne umflam de fiecare data cand vrem sa spunem: "scopul scuza mijloacele? Restul nu conteaza!!!"



#233 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2010 - 03:32 PM

Vezi postareapalika, la Mar 4 2010, 02:41 PM, a spus:

Vezi postareaangela_angela, la Mar 4 2010, 02:23 PM, a spus:

Este o discriminare . Tot asa se poate propune ca ungurii sa fie obligati sa lucreze 8 ore pe zi sau mai bine tziganii ca si asa ne-am umplut de ei in Guvern, de aia se propun asemenea legi.
Scuza-ma, te rog, dar:
1. Ai deviat complet de la titlul topicului.
2. Stiam ca politica si rasismul nu prea au ce cauta pe acest forum. Ce ai cu ungurii? Prea iti stau in gat??!! Ce au ei cu toata prostia asta???
ei nu au nimic, dar ea are suspendat dreptul de a posta pt 30 zile !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 March 2010 - 03:34 PM




#234 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 March 2010 - 03:33 PM

Buna ziua,
Din ce spuneti ultimele stiri par sa faca din acest proiect o fumigena. Totusi ma gandesc ca data asta au fost multi care s-au revoltat si ne-au sustinut. Ar trebui sa ne organizam si ne facem o asociatie. Va propun sa luam aceasta varianta in calculele noastre forte serios. Sa existe niste voci sustinute pe viitor care sa ne apere drepturile.

Va doresc o zi excelenta!



#235 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2010 - 03:41 PM

pe mine tocmai aceste ultime stiri ma fac sa cred ca proiectul va muri, de aceea sunt optimista.

cat priveste continuarea demersurilor pt rezolvarea totala a problemei = infiintarea asociatiei contabililor din romania, cu asta sunt intru totul de acord, numai ca va fi mult mai greu, va avertizez ! au mai fost incercari si in anii trecuti, una chiar de aici plecata, insa reactiile din "afara" au fost destul de dure, ca sa nu zic amenintatoare ... de aceea va spun ca nu va fi deloc usor !!
si Lexus a incercat ceva de genul asta, dar nu stiu sa fi reusit ... ca daca ar fi reusit s-o infiinteze am fi stiut si noi, nu ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 March 2010 - 03:45 PM




#236 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 March 2010 - 03:59 PM

a reusit de ceva vreme, 3 ani care este :smile:

ASOCIATIA DE CONTABILITATE "DECONT"
C.I.F. : 21470269

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 04 March 2010 - 04:01 PM




#237 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2010 - 04:02 PM

Vezi postareaalmcomp, la Mar 4 2010, 11:16 AM, a spus:

Si uite asa s-a gandit dl.Toma sa sintetizeze si sa dea o o "poleiala" acestei modificari legislative.
Pe afara este vopsit gardul inauntru este leopardul.
........................
Ati prezentat in mod fals problema. Ati prezentat-o doar din punctul de vedere al"salvatorului" situatiilor financiare ale firmei.
Mare ipocrizie...
dl. Toma ne crede imbecili pe toti, sa dea naiba ... cum crede ca inghitim povestile alea din comunicat ?? ne jigneste inteligenta, ne jigneste munca onesta, ne jigneste pe toti care nu suntem membrii organizatiei pe care o conduce !! nu se poate asa ceva !! :thumbup:
cum isi permite sa afirme ca subminez activitatea firmei la care tin conta, a bancilor aflate in relatie cu ea, chiar a populatiei :smile: , etc .. doar fiindca lucrez cu CIM partial ?? WOOW !! :notworthy:



#238 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2010 - 04:07 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 4 2010, 03:59 PM, a spus:

a reusit de ceva vreme, 3 ani care este :smile:

ASOCIATIA DE CONTABILITATE "DECONT"
C.I.F. : 21470269
ia sa vedem ce face aceasta asociatie de contabilitate ?? cred ca titlul nu e intamplator ... ce obiect de lucru are :biggrin: ca nu e "asociatia contabililor" e "de contabilitate" ... cred c-o gasesc prin google, da ?



#239 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 04 March 2010 - 04:22 PM

Daca o asociatie nu se poate infiinta poate macar un fel de sindicat al contabililor ce nu sunt membri CECCAR si care sa poata sustine un punct de vedere comun si care sa poata discuta si cu minunatii initiatori de legi atunci cand au o initiativa referitor la activitatea noastra.



#240 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2010 - 04:27 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 4 2010, 04:07 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 4 2010, 03:59 PM, a spus:

a reusit de ceva vreme, 3 ani care este :smile:

ASOCIATIA DE CONTABILITATE "DECONT"
C.I.F. : 21470269
ia sa vedem ce face aceasta asociatie de contabilitate ?? cred ca titlul nu e intamplator ... ce obiect de lucru are :biggrin: ca nu e "asociatia contabililor" e "de contabilitate" ... cred c-o gasesc prin google, da ?
mai dragilor, unde vad si eu ob. de activitate al ac. asociatii ??
i-am dat un google, a iesit ceva vag la organizare de cursuri ... DAR noi vb aici de infiintarea unei asociatii de tip sindical, ceea ce e ALTCEVA !! Asociatia de Contabilitate "DECONT" e si DE TIP SINDICAL ??






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL