Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 25

Salt la continut


ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

589 replies to this topic

Poll: INFIINTARE SI ADERARE A.P.E.C. (240 membri au votat)

sustineti infiintarea A.P.E.C. ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ati adera la A.P.E.C. daca ea s-ar infiinta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ce cotizatie anuala considerati ca ar fi corecta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#481 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 12:38 PM

Si eu doresc sa fac parte din aceasta asociatie....... dar in ultimele pagini nu am citit decat discutii in contradictoriu, din pacate !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#482 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 01:25 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 28 2010, 12:25 AM, a spus:

Deci .... se face sau nu se face? e inchisa sau deschisa? s-au demarat procedurile de infiintare sau nu? mai suntem de folos cu ceva in varianta asociatiei inchise? ca sa stim, ca poate mai avem si alte planuri.
linistea e de bun augur, poate asa se mai calmeaza lumea :laugh:

APEC se va face, asta e sigur la aceasta ora, insa am luat o pauza tocmai fiindca in ultima vreme :
* spiritele se incinsesera excesiv de rau,
* eram f dezamagite de atitudinea colegilor nostri vs. aceasta asociatie,
* a fost inchidere de luna + per. de bilanturi,
* Valentina a avut cateva zile probleme serioase de sanatate din cauza agitatiei extreme si a eforturilor depuse in ultima per., iar asta ne-a facut pe toate sa ne reevaluam abordarea/prioritatile
* nu dau turcii si tatarii, de ce sa ne precipitam/grabim/agitam atata cand lucrurile se pot face mai lent, mai cu calm si fara sa ne punem in pericol sanatatea si/sau lucrarile de conta curente (adica serviciul, adica banisorii cei de zi cu zi)
ASTEA LE STITI F BINE !

CE, probabil, NU STITI INCA :
* nu s-a hotarat definitiv daca asociatia va fi inchisa sau deschisa, astept sa vad ce hotarasc fetele in urma unor discutii cu oameni care au mai multa experienta in organizatii profesionale. din pct. meu de vedere, de acest element depind f multe.
Valentina optase clar pt. asociatie deschisa, insa, in lumina ultimelor evenimente... s-ar putea razgandi si ea, vom vedea daca asa va fi sau nu.
*infiintarea unei asociatii profesionale serioase nu e deloc facila; noi am descoperit ca lucrurile nu sunt atat de simple pe cat par/ne-am dori si ca nu avem toata experienta trebuincioasa in acesta arie de activitate, dar ne preocupam constant sa adunam informatiile necesare astfel incat sa putem face totul f. bine de la bun inceput.
* in plus, la ora asta nu sunt probleme ardente/periculoase pt tagma contabiliceasca - in care sa ne putem baga semnificativ (asa cum a fost proiectul de modificare a legii conta) si de aceea consider ca este binevenit un moment de respiro care sa ne aduca mult dorita calitate in decizii.

cine e nerabdator/se grabeste si/sau are alte planuri, desigur ca poate face ce doreste. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 March 2010 - 01:39 PM




#483 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 02:13 PM

Nu e vorba de nerabdare sau graba dar probabil ca oamenii care au fost interesati de asociatie ar dori sa stie ceea ce eu am intrebat.
Eu zic ca se impunea un raspuns si niste lamuriri, oricare ar fi fost acelea, d'aia mi-am si permis sa adresez eu intrebarile.
E foarte bine ca ne-ai raspuns, acum, cat de cat e mai clar.
Ar mai fi multe de schimbat sau adaugat in legislatie, cu cat le abordam mai devreme, cu atat mai bine. Sunt chestii care dureaza si nu se fac pocnind din degete. Sau asociatia se va ocupa doar de partea legislativa care se refera strict la profesia contabila? ca din Statut cam asa reiese.

Mie nu-mi miroase a bine linistea pentru ca data trecuta(acum cativa ani cand s-a mai discutat despre infiintarea unei asociatii) linistea a dus la abandonarea proiectului.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#484 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 03:28 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 28 2010, 03:13 PM, a spus:

Sau asociatia se va ocupa doar de partea legislativa care se refera strict la profesia contabila? ca din Statut cam asa reiese.
evident ! tot ce se refera la profesia contabila, inclusiv legislatie contabila si fiscala + orice altceva are legatura cu practicarea profesiei de contabil.

cat despre abandonarea proiectului, vom vedea cine mai ramane pe baricade in termenii actuali ... probabil ca unii il vor abandona, altii nu !

noutatile vi se vor aduce la cunostinta, cu siguranta !!

repet : avem si servicii de unde ne luam salarii (venituri), iar astea nu se pot neglija nicicum !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 March 2010 - 10:47 AM




#485 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 09:18 PM

@ Otilia - multumim pentru raspunsuri.
@ Valentina - multa sanatate!

Imi cer scuze daca am deranjat cu intrebarile adresate. Am sa incerc sa ma limitez de acum inainte doar la citit (acest topic,evident). Daca aveti nevoie de mine, stiti unde sa ma gasiti. De renuntat, nu renunt usor la o idee in care cred :frusty: .

Numai bine si succes!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#486 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 10:48 AM

nu e vb de deranj aici, draga mea :laugh: , nicidecum, ci doar va rog frumos pe toti sa aveti rabdare, sa va calmati si sa fiti convinsi ca va vom anunta daca e ceva de anuntat.
vestea buna ca e ca deja s-au adunat cativa dintre cei doriti si va asigur ca vor fi oameni de f. buna calitate intelectuala si morala, oameni echilibrati si care au disponibilitate reala fata de APEC.

dupa Paste ne vom intalni toti cati vom fi pana atunci. :frusty: speram ca in acea intalnire sa se finalizeze toate elementele necesare procedurii de infiintare a asociatiei. experienta ultimelor saptamani ne-a dovedit ca este preferabila o asociatie inchisa, fara cotizanti/cotizatii. vom suporta noi costurile de functionare, nu-i mare lucru, in schimb vom avea climatul necesar desfasurarii activitatii fara agresiuni inutile. inca nu e definitiv stabilit acest aspect, dupa cum v-am mai spus, insa sunt sanse reale, vom vedea cum va ramane in functie si de ce informatii ne mai vin de la oameni cu experienta in organizatii/asociatii.

Beatrice, ia leg. cu noi (cu mine sau cu ISA) pe pm, te rugam :laugh: ISA ti-a trimis un pm si asteapta un rasp. de la tine (si eu la fel :biggrin: ), sa nu uiti, da ?

o zi buna tuturor.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 March 2010 - 11:33 AM




#487 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 March 2010 - 11:24 PM

Imi pare sincer rau pt. Valentina, am toata admiratia pentru ceea ce a facut si nici nu vreau sa ma gandesc prin ce stres a trecut ..multa sanatate :frusty: !!! Si sa nu bage in seama rautatile unora, chiar daca este greu, realitatea este ca o anumita categorie de oameni, chiar nu merita nici o atentie.
O noapte buna tuturor !
:laugh:

Dana




#488 cuchi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 March 2010 - 02:49 PM

Doresc sa fac parte si eu din aceasta asociatie. In momentul in care aveti informatii noi, le astept cu interes.



#489 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2010 - 02:54 PM

Formular adeziune gasesti la adresa: http://apecromania.wordpress.com/
De trimis se poate trimite la adresa de e-mail: apec.romania@yahoo.com
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#490 cuchi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 March 2010 - 02:59 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 30 2010, 04:54 PM, a spus:

Formular adeziune gasesti la adresa: http://apecromania.wordpress.com/
De trimis se poate trimite la adresa de e-mail: apec.romania@yahoo.com


Multumesc pentru informatie.



#491 anonimus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 March 2010 - 10:18 AM

Vezi postareaAligras, la Mar 25 2010, 01:54 AM, a spus:

Se pare ca pe Dvs nimeni nu va poate lamuri ca deveniti niste "Gica contra....sistemului". Oare ce vreti sa intoarceti lumea pe dos?
Oricum ma bucur ca am mai putut culege o perla pe care s-o trimit Guvernului. Incepe usor sa sune a anarhie.
Nu am sa accept in ruptul capului ca baiatul meu, asemeni multor altora, sa munceasca efectiv, sa se scoleasca suplimentar la mastere si apoi sa dea examene pentru a accede la doua profesii reglementate si sa aiba drepturi la fel cu unul care nu a facut toate astea. Nu voi precupetii niciun efort material sau de influenta pentru a lasa ca o astfel de aberatie sa se intample!
Ma gandesc sa incep sa infiintez o asociatie a celor care nu vor ce vrea APEC. O fi legal? Si celor care vor veni nu le voi lua nicio taxa sau cotizatie!
Dar vorba D-lui Mares, acei multi care aveti ca singur argument greselile si CECCAR si "costurile" de a accede la calitatea de EC ati incercat, pentru voi, sa rezolvati un subiect de la examenele de la EC? Si ati lua nota de trecere? E mai simplu sa declari ca strugurii sunt acri !!!

PS. Am trimis reactiile voastre si la organismele celorlalte PROFESII LIBERALE pe care vreti sa le desfiintati. Ce credeti? Se vor bucura? Vor sta cu mana-n buzunar?
Puteti sa ma cenzurati dar atunci chiar ca nu mai este forum public!
Daca v-ati scolit suplimentar cum spuneti nu ati facut-o pentru a intocmi si semna un bilant contabil sau declaratia de impozit pe profit ci pentru executa lucrari mai complexe. Eu am absolvit facultatea de contabilite si informatica de gestiune din cadrul ASE am o experienta de 20 de ani in contabilitate si va spun sincer incep sa nu inteleg de ce am absolvit-o de ce am dat examene la Contabilite finciara, Contabilitate fiscala, Contabilitate de gestiune,Contabilitate aprofundata, Analiza financiara,Audit,daca nu mi se va permite sa semnez situatiile financiare sau trebuie sa imi supervizeze cineva declaratia de impozit pe profit. Nu cred ca CECCAR-ul a fost constituit ca sa faca contabilitate pana la nivel de bilant inclusiv ci pentru cu totul alt gen de lucrari.Drept urmare consider bine venita o asociatie profesionala care sa reprezinte profesia contabila si economistii in general si nu vad de ce CECCAR-ul este atat de suparat pentru ca ea reprezinta expertii contabili ai contabilii autorizati care in mod firesc au lucrari de executat de mult mai mare complexitate.



#492 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2010 - 10:13 PM

APEC Romania va dorește un Paște fericit alături de cei dragi!

http://apecromania.wordpress.com/
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#493 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 April 2010 - 09:01 PM

Ceva noutati? Cam bate vantul pe aici... pe la subiectul nostru...



#494 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 April 2010 - 10:21 PM

Hristos a Inviat!
As fi preferat ca dupa "trierea" adeziunilor, sa intru pe un site dedicat APEC si sa beneficiez de un user si o parola de acces. Ar fi fost o alternativa la "intalnirea" si expunerea de idei ale celor care doresc sa "compuna" aceasata asociatie. Dar....cum spunea si colegul almcomp: "cam bate vantul pe aici"...si pretutindeni.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 06 April 2010 - 10:29 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#495 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2010 - 06:50 PM

Robert, poti sa intri aici, fara user si fara parola : http://apecromania.wordpress.com/
blogul e facut de vreo luna.

am mai spus-o : va vom anunta cand va fi ceva de anuntat !
cel mai probabil (asa dorim), intalnirea de baza va avea loc sambata aceasta, doar am zis "dupa Paste", nu-i asa ?

"bate vantul" si e f bine ca s-au linistit spiritele ... :frusty:



#496 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2010 - 10:06 PM

Am uitat sa va spun ca APEC are si cont pe Facebook.

http://www.facebook.com/#!/profile.php...100000922505929
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#497 aadidasz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 April 2010 - 11:17 AM

Buna ziua ! Am citit destul de tarziu despre proiectul APEC insa si eu il sustin daca mai este valabil.Tocmai doream sa ma afiliez si eu Ceccar-ului, pt. ca deh, mi se cere in multe locuri dreptul de a semna bilanturi de pilda, unde fac asta de 10 ani gratis bineanteles doar trimit dosarul pt. semnatura iar acestia incaseaza comisioanele. As dori insa sa stiu daca membrii APEC vor putea beneficia de anumite facilitati in comparatie cu cei de dincolo, in speta sa le fie cunoscut dreptul la profesie, daca tot ai absolvit o scoala , nu?



#498 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 09 April 2010 - 12:32 PM

Acest deziderat poate fi realizat "cu destula usurinta", daca va exista o intelegere tacita (sau poate chiar scrisa) ca niciun membru APEC sa nu dovedeasca orgolii personale in ceea ce privesc obiectivele si scopurile asociatiei. Este dovedit faptul ca orice organism profesional sau de alta natura, reuseste in atingerea scopurilor daca: fie beneficiaza de sprijin politic - cum este cel din contextul actual-(este varianta riscanta si pe termen scurt, neziditoare, iar frustrarile si scindarile intre membrii apar inca de la inceputul activitatii), fie daca beneficiaza de oameni dispusi sa faca sacrificii personale si de grup, doritori de a crea o organizatie solida din punct de vedere al pregatirii profesionale, cu oameni puternici, morali, fara sa faca acele compromisuri care ar putea pune in pericol chiar viata unui singur membru asociat (aceasta este varianta grea dar cu satisfactii pe termen nelimitat si care poate deveni o adevarata reduta pe plan profesional).
Pentru ca recunoasterea sa fie deplina si inatacabila, este necesara afilierea la organismele europene si chiar cele internationale. Insa, in acest moment, afilierea la acestea se face exclusiv pe baza unei pregatiri profesionale solide si a unor principii deontologice determinate si bine structurate in adancime, cu membrii asociati avand principii morale, deoarece acestea nu-s dispuse sa acorde sprijin in detrimentul dezvoltarii lor.

Si nu uitati! Puterea nu inseamna numai bani ci si o structura bine organizata cu oameni extrem de hotarati si bine pregatiti, cu putere de convingere. De aceea, consider ca in realitate nu exista o lupta cu cineva anume (asa cum s-au facut unele referiri in acest topic) ci numai cu noi insine.

Asadar, sa urmam indemnul Mantuitotului nostru Iisus Hristos care ne-a spus: "Fiti vicleni ca serpii si intelepti ca porumbeii"; "Indrazniti! Eu, am biruit lumea!".

O saptamana luminata in continuare!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 09 April 2010 - 12:36 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#499 Dumi007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 10 April 2010 - 01:31 PM

Dorinta emiterii unor reglementari care sa fie utile atat beneficiarilor cat si prestatorilor este de inteles.
E de neinteles dispersarea eforturilor noastre prin constituirea unor structuri paralele care, la nivel declarativ, au aceleasi obiective, sau obiective foarte asemanatoare. Solutia ar fi intarirea structurilor existente, convergenta actiunilor acestora, actualizarea obiectivelor acestora, determinarea varfului sa actioneze in concordanta cu nevoile de la baza. Daca nu se poate realiza aceasta inseamna ca trebuie stabilit ca obiectiv principal demonstrarea ilegimitatii, nereprezentativitatii si incompetentei organizatiilor existente, cu actiune pana la desfiintarea lor.
Este dureros sa vezi, ca membru al aceleiasi "bresle", "injuraturile si ghionturile" schimbate intre multimea practicienilor pe de o parte si CECAR(si alte organizatii) pe de alta parte, in ambele sensuri.
Mentionez ca nu sunt membru a niciuneia din organizatiile axistente, nu pentru ca nu as fi putut, ci pentru ca le-am urmarit si am simtit ca pe masura ce trece timpul se indeparteaza de nevoile noastre.
Apropo... stiti ca axista AGER din 1990



#500 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 11 April 2010 - 02:43 AM

25 pagini pentru cateva sperante naive, altadata doar vise. 25 de pagini in care adminul nu si-a exprimat punctele de vedere. 25 de pagini in care naivitatea este la rang de virtute, iar simtul civic floare rara. Valentina e singura care are mintea mai limpede, dar care a realizat tarziu cat de naiva a fost si ca acest proiect este ca un copil nascut mort.
Corb la corb nu-si scoate ochiul, apropo de "d-na Roberta". iar cel care se baga in troaca e mancat de porci, aviz "fondatorilor"

Imi aduc aminte ca, atunci cand invatam de rascoala din 1907, am intrebat pe cineva care traise pe viu evenimentele, cum a fost? Si mi-a spus ca au fost cativa tarani beti care s-au intalnit cu un boier ce ii persecuta si l-au batut, dupa care au mers in carciuma si au povestit ce au facut si dupa ce au ingrosat randurile s-au hotarat sa mearga la toti boierii sa ii bata. Dupa ce i-au batut bine, s-au intors la carciuma si s-au luat la bataie intre ei cum sa imparta pamanturile boierilor. Sunt off topic? Poate. Dar cam asa s-au desfasurat si ostilitatile la APEC.

APEC nu stie ce vrea. De fapt, asa cum observa lexus (care s-ar alatura si el probabil, daca i s-ar propune ceva maruntis), initiatoarea nu stie concret ce vrea. Noroc cu puterea de sintetizare a Valentinei (se vede ca a simtit pe pielea ei nedreptatea) care a mai limpezit lucrurile putin. Si inca nu e suficient. Traiesc cu senzatia ca APEC s-a nascut din frustrarile fata de CECCAR (ceea ce este gresit) si nu dintr-un simt civic minim.

Va doresc succes si sa aveti nervi tari, ca e nevoie de asa ceva.
Sa aud de voi cand o sa cresteti mari :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL