Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate sisteme alarmare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contabilitate sisteme alarmare

5 replies to this topic

#1 lucretia_lili

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 May 2010 - 10:57 AM

Buna ziua, sunt un contabil incepator. De curand am preluat contabilitatea unei firme ce presteaza servicii de instalare a sistemelor de alarmare. Se cumpara materiale (senzori, sisteme, cablu, etc,), dupa care se monteaza si devin un sistem de alarmare. Ce inregistrari contabile trebuie facute la intrarea si la iesirea din contabilitate? Ce documente trebuie intocmite?
Va rog din suflet sa ma ajutati!



#2 ramve

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 May 2010 - 03:35 PM

Cred ca este asa:

primire factura de la furnizor
% 401
3028
4426


consum materiale (bon consum) 6028 = 3028

factura emisa catre clienti - instalare sistem 4111 %
704
4427

Se intocmeste un proces verbal de punere in functiune a sistemului la darea in functiune a sistemului .

Factura se emite pe baza contractului insotit de deviz de lucrari (cablu, centrala, etc)




#3 lucretia_lili

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 June 2010 - 08:07 AM

Multumesc mult, ramve.

Astept si alte pareri la acest topic.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2010 - 09:30 PM

E corect cum zice colegul ramve, cu mentiunea ca unii contabili in loc de 3028 folosesc 301.



#5 lucretia_lili

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 June 2010 - 07:45 AM

Multumesc Florin_76. Te mai intreb ceva! Pot sa trec intr-un deviz de lucrari o valoare mai mare la materiale decat cea de intrare? Poti sa-mi zici in baza carei legi, norme, ... etc. se intocmeste devizul?
Are cineva un model de deviz?



#6 Iolela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 August 2010 - 03:30 PM

Vezi postarealucretia_lili, la Jun 3 2010, 08:45 AM, a spus:

Multumesc Florin_76. Te mai intreb ceva! Pot sa trec intr-un deviz de lucrari o valoare mai mare la materiale decat cea de intrare? Poti sa-mi zici in baza carei legi, norme, ... etc. se intocmeste devizul?
Are cineva un model de deviz?

Devizul este intocmit de inginerul care a montat (ofertat) lucrarea ca el stie ce a pus acolo.

Indiferent ce treci in deviz descarcarea de gestiune se face la pretul de intrare prin una din metodele bine cunoscute






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL