Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Registrul operatorilor intracomunitari

contabilitate roi tva
134 replies to this topic

#21 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 29 June 2010 - 11:58 AM

In anexa 8 la Ordinul 2101, am gasit urmatoarele:

Caracteristicile de tiparire, modul de difuzare, de utilizare
si de arhivare a formularelor

.........................................................................

1.4. Caracteristici de tiparire:
-pe o singura fata;
-se utilizeaza echipament informatic pentru editare.


De aici deduc ca va aparea un program de declarare.



#22 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 29 June 2010 - 12:20 PM

corect, asa scrie....insa, la fel scrie si la D094 (cifra de afaceri sub 100.000 euro, care s-a depus in ianuarie- OPANAF 7/2010) si nu a fost program pt declaratia respectiva :lnr (1):
pana la 01.07.2010....avem timp destullll....sa vedem ce se mai intampla :laugh:




#23 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 29 June 2010 - 01:03 PM

Insa, daca poate cineva sa o faca in Word sa o completam direct.

Multumim.



#24 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 29 June 2010 - 02:33 PM

doiny, uite AICI D095 in format .doc
a postat-o cineva in celalalt topic

p.s: ar fi bine ca un moderator sa uneasca cele 2 topice :lnr (1):



#25 miha.m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 June 2010 - 05:59 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la Jun 28 2010, 07:16 PM, a spus:

Aveti idee ce inseamna autoritatea competenta din Romania pentru eliberarea cazierului judiciar in cazul unui asociat persoana juridica nerezidenta si administrator cetatean strain cu domiciliul in Romania ?



Azi am intrebat la AFP iar raspunsul lor a fost urmatorul: administratorii - persoane straine obtin cazierul judiciar de la IGPR.



#26 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 06:06 PM

Vezi postareamiha.m, la Jun 29 2010, 06:59 PM, a spus:

Vezi postareaCornelia Cozos, la Jun 28 2010, 07:16 PM, a spus:

Aveti idee ce inseamna autoritatea competenta din Romania pentru eliberarea cazierului judiciar in cazul unui asociat persoana juridica nerezidenta si administrator cetatean strain cu domiciliul in Romania ?



Azi am intrebat la AFP iar raspunsul lor a fost urmatorul: administratorii - persoane straine obtin cazierul judiciar de la IGPR.
Multumesc, dar daca asociatul este o firma din Germania ?



#27 miry44

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 29 June 2010 - 06:59 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la Jun 29 2010, 07:06 PM, a spus:

Vezi postareamiha.m, la Jun 29 2010, 06:59 PM, a spus:

Vezi postareaCornelia Cozos, la Jun 28 2010, 07:16 PM, a spus:

Aveti idee ce inseamna autoritatea competenta din Romania pentru eliberarea cazierului judiciar in cazul unui asociat persoana juridica nerezidenta si administrator cetatean strain cu domiciliul in Romania ?



Azi am intrebat la AFP iar raspunsul lor a fost urmatorul: administratorii - persoane straine obtin cazierul judiciar de la IGPR.
Multumesc, dar daca asociatul este o firma din Germania ?
tot de acolo



#28 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 07:46 PM

Multumesc, intre timp am aflat si eu si confirm ca asa este.



#29 bidiblu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 June 2010 - 10:20 AM

Intrebare:
Daca eu sunt platitor de tva dar fac AIC de la o persoana neimpozabila, oare sunt obligat sa ma inregistrez ca operator in Registru? Ca la amenzile astea te inregistrezi preventiv, chiar daca nu trebuie...
Multumesc



#30 oana456

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 June 2010 - 10:31 AM

buna,

am vrut sa va intreb pe cei care trb sa ridicati cazier de la IGPR, pt administrator nerezident
ce acte trb depuse pt a ridica cazierul judiciar? va intreb pentru ca suntem o firma din arad, si nu stiu cum sa iau legatura cu cei de la IGPR.

multumesc.



#31 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 01 July 2010 - 09:04 AM

am fost sa depun decl.095 si nu o primesc , zice ca nu s-a publicat nimic in MO :lnr (1):



#32 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 July 2010 - 12:03 PM

F O A R T E T A R E !!!!



#33 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 01 July 2010 - 12:18 PM

Vezi postaread_valah, la Jun 28 2010, 06:56 PM, a spus:

Registrul operatorilor intracomunitari.

Atentie: la cazierul persoanei trebuie obligatoriu sa contina:

"SE ELIBEREAZA PREZENTA PENTRU A-I SERVI LA "REGISTRUL OPERATORILOR INTRACOMUNITARI""

nu altfel (ANAF, DIRECTIA FINANTE sau altele).

Se primesc formularele fara probleme.
Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#34 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 02 July 2010 - 02:33 PM

De pe site-ul Politiei Romana referitor la obținerea certificatului de cazier judiciar pentru înregistrarea în Registrul operatorilor intracomunitari



Pentru persoane juridice

În vederea eliberării certificatului de cazier judiciar, necesar înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari, împuterniciții persoanelor juridice vor depune actele necesare la Serviciul Cazier Judiciar, Statistică și Evidențe Operative din cadrul Inspectoratelor Județene de Poliție/ Direcției Generale de Poliție a Municipiului București unde acestea au sediul social/sucursală/filială/punct de lucru.


Documentele necesare:

1. Solicitare scrisă, semnată și ștampilată de conducerea societății, care va cuprinde toate datele de identificare ale firmei (denumirea, denumirea anterioară - dacă este cazul, numărul de ordine în Registrul Comerțului, codul unic de înregistrare, codul fiscal, naționalitatea, sediul social, datele de identificare ale delegatului - nume, prenume, actul de identitate, CNP), motivul solicitării certificatului de cazier - formular tipizat;
2. Chitanța de plată a taxei de eliberare, în cuantum de 10 RON;
3. Timbre fiscale în valoare de 2 RON;
4. Împuternicire scrisă pentru reprezentantul legal al societății, care va depune cererea și va ridica certificatul -formular tipizat;
5. Buletinul sau cartea de identitate a reprezentantului legal (în copie și original);
6. Certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului (în copie și original).


Conform precizărilor Ministerului Finanțelor Publice – Direcția Generală de Trezorerie și Contabilitate Publică, taxa de eliberare a certificatului de cazier judiciar se poate plăti:

* în numerar - la unitățile teritoriale ale trezoreriei statului;
* prin mandat poștal - la unitățile Companiei Naționale Poșta Română S.A.;
* prin decontare bancară - din contul propriu deschis la o instituție de credit din România.

Certificatul de cazier judiciar se eliberează în maximum 3 zile lucrătoare și este valabil 6 luni de la data eliberării.





Pentru Persoane Fizice


Documentele necesare pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar persoanelor fizice sunt:

1. buletinul/cartea de identitate/pașaportul, care atestă locul nașterii, domiciliul/ reședința solicitantului în mun. București;
2. cererea tip, completată cu datele de stare civilă și semnată;
3. timbre fiscale în valoare de 2 RON;
4. dovada plății taxei de eliberare a certificatului, în valoare de 10 RON;
5. procură autentificată în condițiile art. 31 alin. 1 și 2 din Legea nr. 290/2004 republicată, privind cazierul judiciar (dacă este cazul). Pentru cetățenii din Republica Moldova, procura notarială este valabilă fără apostilă, conform art. 22 din Legea nr. 177/1997;
6. dovada calității persoanei care solicită certificat de cazier judiciar pentru o persoană condamnată, pentru dosarul de grațiere individuală (împuternicire avocațială – pentru avocat, certificat de naștere – pentru copii, certificat de căsătorie – pentru soț/soție, etc.), dacă este cazul;

(2) Toate documentele de la literele a) - f) vor fi prezentate în original;

(3) Documentele de la literele e) și f) se vor reține în original dacă sunt emise doar pentru obținerea certificatelor de cazier judiciar; în cazul în care sunt emise și pentru alte scopuri, se va reține câte o copie a acestora, care se va atașa cererilor depuse.


Taxa de eliberare:


Conform precizărilor Ministerului Finanțelor Publice Direcția Generală de Trezorerie și Contabilitate Publică, taxa de eliberare a certificatului de cazier judiciar se poate plăti:

* în numerar -la unitățile teritoriale ale trezoreriei statului;
* prin mandat poștal - la unitățile Companiei Naționale “Poșta Română” S.A.;
* prin decontare bancară - din contul propriu deschis la o instituție de credit din România;


Acolo au si modele de cereri.

http://www.politiaromana.ro/directia_cazie...acomunitari.htm



#35 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 July 2010 - 03:48 PM

Multumesc frumos,
Mi-am salvat ,
Merci.



#36 maryblack

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 04 July 2010 - 12:46 PM

dar contribuabili care deja efectueaza achizitii intracomunitare? din cate am citi(mi-a scapat ceva?) se refera doar la cei care au intentia sau vor efectua achizitii intracomunitare....



#37 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 July 2010 - 03:34 PM

Vezi postareamaryblack, la Jul 4 2010, 01:46 PM, a spus:

Toata lumea trebuie sa se inregistreze; si cei care fac deja comert intracomnitar daca vor sa mai faca dupa data de 01 august si cei care au de gand sa inceapa dupa aceasta data.



#38 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 05 July 2010 - 11:37 AM

stie cineva in caz ca asociatii sunt pers juridice straine (2 firme-Germania) ,trebuie si ptr acestia?

Vezi postareadienuk, la Jul 5 2010, 12:36 PM, a spus:

stie cineva in caz ca asociatii sunt pers juridice straine (2 firme-Germania) ,trebuie si ptr acestia?Ma refer la cazier, sau este destul ptr administrator?




#39 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 July 2010 - 12:07 PM

circulara registrul op. intracomunitari

Fisiere atasate





#40 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 July 2010 - 12:11 PM

Vezi postareadienuk, la Jul 5 2010, 12:37 PM, a spus:

Iti trimit toate variantele posibile in cazul nerezidentilor:

1. Persoanele fizice si juridice straine vor solicita cazierul judiciar la Inspectoratul General al Politiei Romane (art. 6 din Legea 290/2004). Cererea pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar se va depune la unitatea de politie judeteana pe raza careia isi are sediul social, sucursala, filiala sau punctul de lucru persoana juridica.

2. In situatia in care persoana juridica straina nu are sediul social, sucursala, filiala, sau punctul de lucru pe teritoriul Romaniei, cererea se va depune prin reprezentant legal, la unitatea de politie judeteana pe raza careia domiciliaza reprezentantul legal .
DOCUMENTE NECESARE:
- cerere ptr. eliberarea certificatului de cazier judiciar;
- dovada ca deponentul este reprezentantul legal al persoanei juridice solicitante (Anexa 38 din HG 345/2010);
- copie act de identitate al reprezentantului legal;
- copie certificat constatator (in cazul asociatilor straini nerezidenti copia actului constitutiv al persoanei juridice romane care solicita emiterea documentului, din care sa rezulte calitatea de asociat a solicitantului);

3. Pentru persoane fizice straine nerezidente pe teritoriul Romaniei, certificatul de cazier judiciar se obtine prin imputernicit, care va depune cererea la unitatea de politie judeteana pe raza careia domiciliaza si va anexa in plus:
- procura - in original
- copie de pe actul de identitate al solicitantului (pasaport, act de identitate)

Material
- chitanta de achitare a taxei in cuantum de 10 lei;
- timbru fiscal in valoare de 2 lei. :lnr (1):






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL