Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Registrul operatorilor intracomunitari

contabilitate roi tva
134 replies to this topic

#41 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 05 July 2010 - 04:43 PM

pt persoane fizice nerezidente asociati si administratori cazierul se obtine din tara lor de bastina si apoi se traduce aici si se legalizeaza?



#42 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 05 July 2010 - 04:57 PM

In circulara zice ca asociatii si administratorii nerezidenti sa fie indrumati catre Inspectoratul Politiei Romane. Dar asociatul meu nu vrea sa vina in Romania ca s afie indrumat catre inspectorat :lnr (1): Numai mie mi se pare proasta chestia asta?




#43 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 06 July 2010 - 10:40 AM

Si pentru prestarile de servicii trebuie sa ne inregistram, sau doar pentru achizitii si livrari de produse?



#44 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 06 July 2010 - 01:41 PM

Cred ca am nevoie sa imi confirme cineva ca intelg cum trebuie:

CAPITOLUL II
Procedura de înscriere în Registrul operatorilor
intracomunitari
SECȚIUNEA 1
Înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari
a contribuabililor care solicită înregistrarea în scopuri
de TVA și intenționează să efectueze una sau mai multe
operațiuni intracomunitare de natura celor prevăzute la
art. 1582 alin. (1) din Codul fiscal

1. (...)
2. În vederea înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari, contribuabilii trebuie să depună la
organul fiscal competent următoarele:
- formularul (095) "Cerere de înregistrare în/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari",
prevăzut în anexa nr. 2 la ordin;
- certificatele de cazier judiciar eliberate de autoritatea competentă din România ale tuturor
asociaților, cu excepția societăților pe acțiuni, și ale administratorilor;
- documentele prevăzute la pct. 4 și 5, după caz.

Iar in circulara de mai sus apare iar aceeasi formulare exact in primul aliniat.


Deci? Doar cei cu calitatea de asociat, respectiv actionar???



#45 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 July 2010 - 02:00 PM

Mie mi se pare destul de clar: nu trebuie cazier judiciar:
- asociatilor societatilor pe actiuni, deoarece o SA poate avea mii de actionari;
- administratorilor firmelor, pentru ca pentru ei probabil s-a cerut la numire.
Dar daca aveti administrator intr-un proces penal in legatura cu activitatea la firma, trebuie comunicat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#46 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 06 July 2010 - 05:29 PM

Vezi postareadragosdana, la Jul 6 2010, 11:40 AM, a spus:

Si pentru prestarile de servicii trebuie sa ne inregistram, sau doar pentru achizitii si livrari de produse?
Nu stie nimeni?



#47 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 July 2010 - 08:24 PM

Scrie clar ca si pentru prestarile de servicii, numai ca trebuie sa citesti daca te incadrezi in prestarile de servicii specificate in ordin.
operațiuni intracomunitare de natura celor prevăzute la
art. 1582 alin. (1) din Codul fiscal
acest articol este in ordonanta pentru combaterea evaziunii fiscale.

2. Dupa articolul 158^1 se introduce un nou articol, articolul 158^2, cu urmatorul cuprins:
"Registrul operatorilor intracomunitari - Art. 158^2
(1) Incepand cu data de 1 august 2010, se infiinteaza si se organizeaza in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care efectueaza operatiuni intracomunitare, respectiv:
a) livrari intracomunitare de bunuri care au locul in Romania potrivit art. 132 alin. (1) lit. a) si care sunt scutite de taxa in conditiile prevazute la art. 143 alin. (2) lit. a) si d);
b) livrari ulterioare de bunuri efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare prevazute la art. 132^1 alin. (5), efectuate in statul membru de sosire a bunurilor si care se declara drept livrari intracomunitare cu cod T in Romania;
c) prestari de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite in Romania in beneficiul unor persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, altele decat cele scutite de TVA in statul membru in care acestea sunt impozabile;
d) achizitii intracomunitare de bunuri taxabile care au locul in Romania potrivit prevederilor art. 132^1;
e) achizitii intracomunitare de servicii, respectiv cele pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2), efectuate in beneficiul unor persoane impozabile stabilite in Romania, inclusiv persoane juridice neimpozabile inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 153^1, de catre persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, si pentru care beneficiarul are obligatia platii Taxei potrivit art. 150 alin. (2).

Aceasta postare a fost editata de doiny: 06 July 2010 - 08:29 PM




#48 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 07 July 2010 - 08:54 AM

Vezi postareaCristina Vanghele, la Jul 6 2010, 02:41 PM, a spus:

Cred ca am nevoie sa imi confirme cineva ca intelg cum trebuie:


- certificatele de cazier judiciar eliberate de autoritatea competentă din România ale tuturor
asociaților, cu excepția societăților pe acțiuni, și ale administratorilor;
- documentele prevăzute la pct. 4 și 5, după caz.

Iar in circulara de mai sus apare iar aceeasi formulare exact in primul aliniat.


Deci? Doar cei cu calitatea de asociat, respectiv actionar???
Formularea este f. ambigua, ai mare dreptate.
Cazier judiciar este necesar ptr. asociatii si administratorii de SRL si pentru administratorii de la SA.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#49 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 07 July 2010 - 09:39 AM

Vezi postareanopris, la Jul 6 2010, 03:00 PM, a spus:

nu trebuie cazier judiciar:
- administratorilor firmelor, pentru ca pentru ei probabil s-a cerut la numire.
In circulara se specifica "cazierul a fost eliberat in vederea inregistrarii in Reg. op. intracom", la numirea administratorilor nu se specifica asa ceva, deci trebuie si pentru administrator indiferent daca are cazierul curat sau nu. :lnr (1):



#50 CARMENSOM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 July 2010 - 01:44 PM

Dar daca o SA are consiliu de administratie format dintr-un presedinte si 4 membrii , trebuie cazier judiciar pentru toti cei 5 ?

Multumesc fromos ,



#51 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 07 July 2010 - 03:23 PM

Vezi postareastudenta IV, la Jul 7 2010, 10:39 AM, a spus:

Vezi postareanopris, la Jul 6 2010, 03:00 PM, a spus:

nu trebuie cazier judiciar:
- administratorilor firmelor, pentru ca pentru ei probabil s-a cerut la numire.
In circulara se specifica "cazierul a fost eliberat in vederea inregistrarii in Reg. op. intracom", la numirea administratorilor nu se specifica asa ceva, deci trebuie si pentru administrator indiferent daca are cazierul curat sau nu. :laugh:


si atunci care e logica cu ...cu excepția societăților pe acțiuni, și ale administratorilor; ?????

Ce naiba, nici romaneste nu mai stiu sa citesc? sau caut eu mereu intelesuri neintelese?!!! :lnr (1):



#52 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2010 - 04:11 PM

Sunt nevoit sa revin si sa ma contrazic. Am recitit textul mai atent:
"- certificatele de cazier judiciar ... ale tuturor asociaților, cu excepția societaților pe acțiuni, și ale administratorilor;"
Deoarece exista o virgula inainte de cuvantul "și", ceea ce nu se face decat in cazul in care inchide alta virgula, inseamna ca cele doua virgule sunt pe post de paranteze (prima deschisa, a doua inchisa).
In acest context eu interpreteaz astfel textul:
- pentru asociatii societatilor pe actiuni nu se cere cazier;
- pentru asociatii firmelor care nu sunt SA se cere cazier;
- pentru administratorii tuturor firmelor se cere cazier.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 07 July 2010 - 04:12 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#53 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 07 July 2010 - 04:56 PM

Multumesc mult nopris, da! Ai dreptate! Asa trebuie sa fie!...

Acum ca m-ai tras de maneca sa urmaresc si eu virgula care trebuie, da, asa e!



#54 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 08 July 2010 - 01:14 PM

Acelasi lucru l-am spus si eu in postarea precedenta, dar nu am facut explicatia gramaticala, doar am aplicat-o la interpretarea textului ordonantei. :lnr (1):



#55 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 09 July 2010 - 08:11 AM

Buna dimineata,
Va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine in urmatoarea speta :
Agent economic roman, platitor de TVA, inchiriaza spatiu pentru punct de lucru in Italia, de la o persoana fizica italiana.
Chiria se considera achizitie intracomunitara de servicii in acest caz ?
Daca "da" , respectivul SRL trebuie sa se inscrie in registru ?
Multumesc mult



#56 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 09 July 2010 - 09:04 AM

Vezi postareaandur, la Jul 9 2010, 09:11 AM, a spus:

Buna dimineata,
Va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine in urmatoarea speta :
Agent economic roman, platitor de TVA, inchiriaza spatiu pentru punct de lucru in Italia, de la o persoana fizica italiana.
Chiria se considera achizitie intracomunitara de servicii in acest caz ?
Daca "da" , respectivul SRL trebuie sa se inscrie in registru ?
Multumesc mult

1. Da
2. Da



#57 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 09 July 2010 - 09:25 AM

Vezi postareaoana456, la Jun 30 2010, 11:31 AM, a spus:

buna,

am vrut sa va intreb pe cei care trb sa ridicati cazier de la IGPR, pt administrator nerezident
ce acte trb depuse pt a ridica cazierul judiciar? va intreb pentru ca suntem o firma din arad, si nu stiu cum sa iau legatura cu cei de la IGPR.

multumesc.


Uite aici a mai scris cineva despre asta pe alt topic:

- administratorul cetatean strain merge la un notar si face imputernicire (model imputernicire pt eliberare cazier judiciar se gaseste la notar)/procura notariala pe numele unei pers. din societate pe care o delega si imputerniceste pt a face toate demersurile etc in numele lui . Daca imputernicirea este facuta in tara straina (ex. italia) , originalul se traduce in ro si se legalizeaza.IMPORTANT: notarul (cel care emite prima imputernicire) tb sa aplice APOSTILA CONFORM CONVENTIEI DE LA HAGA DIN 1961. FARA ACEASTA APOSTILA ACTUL ESTE NUL.

- Copie dupa CI sau certificatul de nastere al administratorului de unde reiese numele parintilor - legalizata, tradusa



#58 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 09 July 2010 - 09:53 AM

E incurcata, dar va multumesc mult.



#59 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 10 July 2010 - 05:11 PM

Se poate face leglizarea notariala in tara de bastina a asociatului? Sau apoi trebuie tradusa legalizarea si facuta legalizare la legalizare? Multumesc!



#60 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 12 July 2010 - 04:53 PM

Voi, cei cu asociati cu domiciliul in alta tara, cum obtineti imputernicirea? Legalizata unde? Va rog lamuriti-ma si pe mine. Multumesc! :lnr (1):






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL