Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 101 / depunere 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


decl. 101 / depunere 2011


308 replies to this topic

#81 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 28 January 2011 - 10:45 AM

Imi mai expun si eu o data problema deoarece nu am expus-o mai in amanunt anterior si chiar nu stiu cum sa procedez:

Trim.I-III am platit impozit minim si am inregistrat pierdere:

Total venituri sf.trim.III=364.563

Total cheltuieli sf.trim.III=416.987

Venit brut=Total venituri-Total cheltuiel i = - 45.974

Cheltuieli neded.amenzi, penalitati..=4.276

Alte chelt.neded.=298

Profit impozabil= Venit brut + Chelt.neded. = -45.974+4.276+298= -41.400

Impozit profit (16%)=0

Impozit minim=8.600/12x9=6.450

Deci in primele trei trimestre am declarat impozit minim, fiind pe pierdere in toate cele 3 trimestre, la sf trim 3 avand sold debitor la 121=52.424

In declaratia 101/30.09 am completat 6.450 la randul 2, impozit minim si s-a preluat si la rd.3, impozit pe profit datorat, aceeasi suma. La randul 5 am completat aceeasi suma de 6.450, impozit declarat pt anul de raportare prin declaratia 100. Procedand in felul acesta, la randurile 6 si 7, diferenta de impozit pe profit datorat, respectiv dif de impozit pe profit de recuperat nu-mi mai apare nimic.

Este corect completata asa declaratia 101 la 30.09.2010?

Cu declaratia 101/30.09 m-am descurcat cum m-am descurcat, insa la 31.12 nu-mi iese deloc.

Am pe cumulat de la inceputul anului:

Total venituri sf.trim.IV=538.304

Total cheltuieli sf.trim.IV=538.223

Venit brut=Total venituri-Total cheltuiel i = 1.276

Cheltuieli neded.amenzi, penalitati..=4.685

Alte chelt.neded.=347

Cheltuieli de protocol neded.=1.162 (nedeductibilitatea fiind calculata pe baza veniturilor si cheltuielilor pe tot anul, suma totala a cheltuielilor de protocol fiind de 1.212, din care 1.162 a reiesit neded.)

Profit impozabil= Venit brut + Chelt.neded. = 1.276+4.685+347+1.162= 7.470

Impozit profit (16%)=1.196

Deci la sf.trim.IV am realizat profit, la sf trim 4 avand sold creditor la 121=80.

Acum nu stiu cum sa completez declaratia 101 de la 31.12.2010:

Veniturile din exploatare cat si cheltuielile din exploatare le trec pe cele aferente perioadei oct-decembrie 2010:

Prin diferenta venituri trim.IV-trim.III=538.304-364.563=173.741(separat pe exploatare si financiare)

Prin diferenta cheltuieli trim.IV-trim.III=538.223 -416.987=121.236(separat pe exploat. si financiare)

Venit brut=173.741-121.236=52.505

Pana aici toate bune.

Acum, la rd 24, chelt cu impozitul pe profit, ce trec? Cheltuielile cu impozitul pe profit cumulate de la inceputul anului, adik 1.196 sau cele calculate numai perioadei octombrie-decembrie 2010?Cheltuielile neded., respectiv cu amenzi, de protocol cat si alte chelt neded. le trec numai pe cele aferente perioadei oct.-decembrie mai putin cele de protocol, a caror deductibilitate o calculez pt perioada ian.-dec., nu oct.-dec.?

Apoi, la randul 38, trec pierderea fiscala de la 30.09.2010, adik -45.974 (52.424-6.450)?

La rd 39, profit impozabil/pierdere fiscala n-ar trebui ce suma ar trebui sa apara? Profitul impozabil pe tot anul 2010 si anume 7.470?

La rd 40.1, impozit profit cota 16 %, se trece impozitul calculat pe trim.IV in suma de 1.196 sau nu se trece deloc?

Acum, la definitivarea impozitului, trec la rd.3, impozit pe profit datorat impozitul calculat la sf trim.IV=1.196? La rd. 5 impozit pe profit delarat prin formularul 100, 6.450? Daca procedez in felul acesta imi iese impozit de recuperat in suma de 5.254 cum imi apare si in balanta?

Daca as trece la venituri si cheltuieli cumulat pe tot anul, fara sa completez randul 38, pierderea fiscala de la 30.09.2010, mi-ar iesi la rd 39, profitul impozabil, fix suma de 7.470.


Imi cer scuze pt lungimea mesajului, insa nu stiu cum sa procedez si in acelasi timp va multumesc pentru rabdare celor care il cititi si cu atat mai mult imi si dati un raspuns. Si eu pot spune ca sunt tot o incepatoare, doar 3 ani in domeniu am.











#82 GiorgianaC.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 January 2011 - 11:25 AM

Sorinela, cred ca ai aceeasi situatie ca mine...numai ca eu sunt pe pierdere si in trim IV.
Dupa parerea mea, este corect cum te gandesti sa faci D101/30.09. E normal sa-ti ramana 0 lei de plata si 0 lei de recuperat.
La D101/31.12, insa, trebuie sa iei in calcul numai veniturile si cheltuielile aferente perioadei 01.10.2010 - 31.12.2010...deci profitul, respectiv impozitul pe profit aferent acestui interval, independent de perioada anterioara. La randul 38 preiei pierderea din perioada anterioara (ian-sept), iar la randul 39 se va calcula automat profitul/pierderea. La "definitivarea impozitului" treci impozitul pe profit calculat pt trim IV, iar la randul 5 "impozit pe profit delarat prin formularul 100" nu treci nimic pt ca nu ai declarat nimic prin formularul 100 in trim IV. Trebuie sa-ti ramana ca impozit datorat valoarea pe care ai calculat-o pt trim IV (repet, trebuie sa iei in calcul NUMAI veniturile si cheltuielile aferente trim IV ca fiind un an fiscal de sine statator).

Succes.

P.S. Acest raspuns este valabil numai pt situatia in care definitivezi situatiile financiare anuale pana la data de 25.02.2010.

Aceasta postare a fost editata de GiorgianaC.: 28 January 2011 - 11:27 AM




#83 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2011 - 02:09 PM

Am gasit asta pe site-ul Anaf Valcea :

"Direcția Generală a Finanțelor Publice Vâlcea informează contribuabilii - persoane juridice plătitoare de impozit pe profit - că, la completarea și depunerea formularului 101 „Declarație privind impozitul pe profit” trebuie avute în precizările de mai jos.

Contribuabilii obligați la plata trimestrială a impozitului pe profit, care până la data de 30 septembrie 2010 au datorat impozit minim cel puțin într-un trimestru, depun două declarații privind impozitul pe profit corespunzător celor două perioade ale anului 2010, respectiv 1 ianuarie 2010 - 30 septembrie 2010 și 1 octombrie 2010 - 31 decembrie 2010.

Determinarea profitului impozabil și a impozitului pe profit, în acest caz, se efectuează urmărindu-se metodologia de calcul prevăzută de Titlul II „Impozitul pe profit” din Codul Fiscal, luând în calcul veniturile și cheltuielile înregistrate în mod corespunzător pentru cele două perioade.

Contribuabilii care, în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2010, ca urmare a efectuării comparației impozitului pe profit cu impozitul minim au datorat, în cele trei trimestre, impozit pe profit, depun o singură declarație privind impozitul pe profit pentru întreg anul 2010."

Normele nu au fost inca publicate.



#84 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 30 January 2011 - 10:31 PM

"Firma depune doua declaratii 101. Pe prima (pentru primele 3 trimestre) nu mai datoreaza nimic - impozitul minim este definitiv.
Pe a doua (pentru trimestrul 4) iar nu datoreaza nimic "-nu are venituri ,nici cheltuieli defel..nici macar vreo plata...niciun act..
Intrebare:cum depun cea de a 2-a declaratie 101 in situatia in care nu poti inscrie zero pentru ca programul il sterge?
Ar trebui depusa doar una singura pe tot anul...numai ca legea zice in acest caz ca trebuie depuse 2.....uffff...ce le-au mai "bramburit" vorba unei colege de breasla...ati incercat sa vedeti ca nu accepta programul inscrierea de zero.?....ramane ca un formular necompletat...vaiii de copacii nostri

:thumbup:
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#85 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 10:41 AM

Voi mai intelegeti ceva?
Arges spune altfel decat Valcea..... :thumbup:
www.finantearges.ro
ÎN ATENȚIA PLĂTITORILOR DE IMPOZIT PE PROFIT
* referitor la definitivarea impozitului pe profit datorat
pentru anul fiscal 2010 și la depunerea declarației
privind impozitul pe profit
I. Contribuabilii care, până la data de 30 septembrie 2010 inclusiv,
au fost obligați la plata impozitului minim, pentru definitivarea impozitului
pe profit datorat pentru anul 2010 procedează astfel :
→ pentru perioada 1 ianuarie – 30 septembrie 2010 :
╔ se determină impozitul pe profit datorat prin compararea impozitului pe profit
aferent perioadei(luând în calcul veniturile și cheltuielile înregistrate în
perioada respectivă) cu impozitul minim anual, prevăzut la art.18 alin.3,
recalculat în mod corespunzător prin împărțirea impozitului minim anual la 12
și înmulțirea cu numărul de luni aferente perioadei ianuarie – septembrie 2010
╔ se depune până la data de 25 februarie 2011 formularul 101 “Declarație
privind impozitul pe profit” pentru perioada 1 ianuarie – 30 septembrie 2010 și
se plătește impozitul pe profit datorat din definitivarea impunerii
→ pentru perioada 1 octombrie – 31 decembrie 2010 :
╔ se determină impozitul pe profit (luând în calcul veniturile și cheltuielile
înregistrate în perioada respectivă)
╔ formularul 101 “Declarație privind impozitul pe profit” se depune :
- până la data de 25 februarie 2011, dacă se definitivează închiderea
exercițiului până la această dată și se face și plata impozitului pe profit datorat
- până la data de 25 aprilie 2011 pentru cei care nu definitivează
închiderea până la data de 25 februarie 2011 și se face și plata finală a
impozitului pe profit.
Procedura de mai sus este aplicabilă tuturor plătitorilor de impozit
pe profit care, potrivit legii, au intrat sub incidența prevederilor privind
impozitul minim, chiar dacă au declarat în cele 3 trimestre ale perioadei
ianuarie – septembrie 2010 numai impozit pe profit, acesta fiind mai mare
decât impozitul minim.
Agenția Națională de Administrare Fiscală
Direcția Generală a Finanțelor Publice Argeș
Activitatea de Metodologie și Administrarea
Veniturilor Statului
B-dul. Republicii nr. 118
Pitesti, jud. Arges
Tel : 0248/21 15 11 int.3346
Asistenta.AG@mfinante.ro
MINISTERUL FINAN
ELOR PUBLICE
www.finantearges.ro
II. Contribuabilii cărora, potrivit legii nu li s-au aplicat prevederile
privind impozitul minim în anul 2010 depun formularul 101 “Declarație
privind impozitul pe profit” potrivit prevederilor art.34 alin.4, alin.5, alin.11,
respectiv art.35 alin.1.
Art.34 alin.(4) Organizațiile nonprofit au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit
anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează
impozitul.
Art.34 alin.(5) Contribuabilii care obțin venituri majoritar din cultura cerealelor și a plantelor
tehnice, pomicultură și viticultură au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit anual,
până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează
impozitul.
Art.34 alin.(11) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. b), care definitivează până la data de
25 februarie închiderea exercițiului financiar anterior, depun declarația anuală de impozit pe
profit și plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 februarie
inclusiv a anului următor
Art.35 alin.(1) Contribuabilii au obligația să depună o declarație anuală de impozit pe profit
până la data de 25 aprilie inclusiv a anului următor, cu excepția contribuabililor prevăzuți la
art. 34 alin. (4), (5), (11), care depun declarația anuală de impozit pe profit până la
termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.
Atenție :
►Contribuabilii prevăzuți la art.34 alin.1 lit.b) din Codul fiscal, care au
definitivat închiderea exercițiului financiar 2010 până la data de 25 februarie
2011, depun declarația anuală de impozit pe profit fără a depune formularul
100 pentru impozitul pe profit pentru trimestrul IV al anului 2010.
►Contribuabilii prevăzuți la art.34 alin.1 lit. b) care nu au definitivat închiderea
exercițiului financiar 2010 până la data de 25 februarie 2011 plătesc pentru
ultimul trimestru o sumă egală cu impozitul calculat și evidențiat pentru
trimestrul III al aceluiași an fiscal, urmând ca plata finală a impozitului pe
profit pentru anul fiscal să se facă până la termenul de depunere a declarației
privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35 alin. (1), respectiv 25 aprilie 2011.
Temei legal :
1.OUG nr.87/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal,
publicată în M.O.nr.669/30.09.2010
2.Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr.2689/2010 pentru
modificarea Ordinului nr.101/2008 privind aprobarea formularelor utilizate pentru declararea
impozitelor, taxelor și contribuțiilor, publicat în M.O.nr.789/25.11.2010
Director Executiv Adjunct,
Dr. Ec. Marin ȚURLEA
Daniela Bădulescu/ B.M.A.C./05.01.2011



#86 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 31 January 2011 - 11:07 AM

Am fost joia trecuta la o intalnire a celor de la Finante Pitesti cu contribuabilii si ne-au spus acelasi lucru si anume ca depun o singura declaratie pe 2010 numai societatile nou-infiintate in cursul anului 2010, societatile aflate in inactivitate temporara, inregistrata la Reg Com, cei in dizolvare, insolventa, acociatiile, organizatiile non-profit care desfasoara activitati economice, bancile.
Celelalte societati depun doua declaratii 101 in 2010, indiferent daca au inregistrat impozit pe profit in primele trei trimestre si nu impozit minim.
Au spus ca nu cred ca Normele la Codul Fiscal vor aduce schimbari pe acest subiect.

Deci cine sa mai inteleaga...



#87 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 31 January 2011 - 11:27 AM

Au venit precizari de la Minister abia joi.
Depun o singura declaratie 101 si contribuabilii care nu au platit in nici unul din primele 3 trimestre impozit minim



#88 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 31 January 2011 - 01:07 PM

hello colegi..nimeni nu imi raspunde.?.o idee ceva?

revin cu intrebarea:
"Firma depune doua declaratii 101. Pe prima (pentru primele 3 trimestre) nu mai datoreaza nimic - impozitul minim este definitiv.
Pe a doua (pentru trimestrul 4) iar nu datoreaza nimic "-nu are venituri ,nici cheltuieli defel..nici macar vreo plata...niciun act..
Intrebare:cum depun cea de a 2-a declaratie 101 in situatia in care nu poti inscrie zero pentru ca programul il sterge?Ar trebui depusa doar una singura pe tot anul...numai ca legea zice in acest caz ca trebuie depuse 2.....uffff...ce le-au mai "bramburit" vorba unei colege de breasla...ati incercat sa vedeti ca nu accepta programul inscrierea de zero.?....ramane ca un formular necompletat...vaiii de copacii nostri

multumesc,doar Voua!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#89 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 01:22 PM

De ce spui ca nu poti inscrie 0 in declaratie? Nu apare afisat, dar nu-ti interzice sa completezi cu 0.
Eu am completat cu 0 (pentru test) si chiar am printat declaratia asa, cu suma declarata prin formularul de raportare (impozit minim pe primele 3 trimestre), suma care mi-a aparut si la rd. 7 din final: Diferenta de impozit pe profit de recuperat.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 31 January 2011 - 01:23 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#90 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 01:38 PM

Rectific
Fiind vorba de o declaratie pentru trim IV , nu trebuia sa completez nimic la impozitul declarat (nu am declarat la decembrie nimic pentru ca o sa inchid anul inainte de sfarsitul lui februarie). Deci toata declaratia este pe 0 si e printata fara cifre in ea, chiar daca pe prima pagina sunt introduse o gramada de zerouri.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#91 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 31 January 2011 - 01:57 PM

Vezi postareafboji, la Jan 31 2011, 12:38 PM, a spus:

Rectific
Fiind vorba de o declaratie pentru trim IV , nu trebuia sa completez nimic la impozitul declarat (nu am declarat la decembrie nimic pentru ca o sa inchid anul inainte de sfarsitul lui februarie). Deci toata declaratia este pe 0 si e printata fara cifre in ea, chiar daca pe prima pagina sunt introduse o gramada de zerouri.
mno staii asa..fboji..pe cea de a doua preiau pierderea fiscala ce rezulta din prima,nu e asa? pfoiiiii
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#92 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 02:21 PM

Vezi postareaaNgelica pop, la Jan 31 2011, 12:57 PM, a spus:

...pe cea de a doua preiau pierderea fiscala ce rezulta din prima,nu e asa?
Impozitul minim va ramane bun platit , nu intra la pierdere :cool:.
Practic, pierderea fiscala va fi numai cea din trim IV ? Ce ziceti?

Aceasta postare a fost editata de fboji: 31 January 2011 - 02:23 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#93 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 31 January 2011 - 03:08 PM

Impozitul minim va ramane bun platit , nu intra la pierdere :cool:.
asa este..dar atunci ptr trim 4 listez o D 101 cu antet doar..ptr ca nu apare nicio listare cu zero..doar formularul gol..ma fac intzeleasa?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#94 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 03:23 PM

Pai daca spui ca n-ai nici venituri, nici cheltuieli, nimic-nimic, ce vrei sa apara pe trimestrul IV?
Important este sa depui o hartie ca sa intre in baza de date, sa nu figurezi ca n-ai depus declaratia. Ca amenda pentru nedepunere va fi ceva "palpabil" :biggrin:
Pe mine m-au luat la intrebari intr-un an ca nu completasem 0 la impozit intr-o declaratie 100 (aveam pierderi si impozit 0). Firma figura cu declaratie nedepusa, desi aveam o D100 in termen. Dar era completata doar la impozit salarii.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 31 January 2011 - 03:26 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#95 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 31 January 2011 - 03:37 PM

ok...ai dreptate..prevederea mama intzelepciunii..asa ca listez ptr trim 4 asa...nu am alta varianta..bine am zis eu....vaiii de copacii tzarii....multumesc si spooor sa ai!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#96 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 February 2011 - 08:29 AM

in 2009 am urmatoarea situatie- pe cumulat de la 01.01.2009:
trim1- pierdere- impozit 0 lei
trim2- profit-> impozit pe 6 luni 4042 lei, declarat 4042, platit 4042
trim3- profit-> impozit pe 9 luni 6458 lei, declarat 2416, platit 2416
trim4- profit-> impozit pe 12 luni 4391 lei, declarat NIMIC
pentru trim4 rezulta forfetar 2150 lei.

inregistrat in dec. 2009

691 = 4411/impozit profit -2067
691 = 4411/impozit minim 2150

decl. 101 pe 2009:

rd. 1 - 4.391
rd. 3 - 6.458
rd. 8 - 0
rd. 9 - 2.150
rd. 10 - 0
rd. 11 - 2.150 (se plateste pana pe 25.02.2010)
rd. 12 - 2.067 (se recupereaza la urmatorul termen de plata al impozitului pe profit din 2010)
rd. 13.1 - 83


in continuare, in 2010, pe cumulat de la 01.01.2010

- februarie platit 2150 aferent trim. 4 2009;

- trim. 1 - pierdere, declarat, platit minim 2150;
- trim. 2 - pierdere, declarat, platit minim 2150;
- trim. 3 - impozit profit 3910.

ce se declara, cat se plateste, ce se inregistreaza la 30.09.2010, avand in vedere cei 2.067 impozit profit lei platiti in plus in 2009 (rd. 12 decl. 101 pe 2009 "impozit pe profit de recuperat")?



#97 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 01 February 2011 - 10:12 AM

Buna

Revin cu completari ale declaratiei 101 aferenta perioadei octombrie-decembrie 2010:
Total Venituri=173.742
Total Cheltuieli (inclusiv cea cu impozitul pe profit)=129.897
Rezultat brut=43.845

Cheltuieli neded. cu impozitul pe profit aferente perioadei oct.-decembrie=8.660
Cheltuieli nedeductibile cu amenzi, majorari, penalitati aferente perioadei oct.-decembrie=409
Alte chelt. neded. aferente perioadei oct.-decembrie=49
Chelt. nedeductibile de protocol calculate pe intreaga perioada ianuarie-decembrie 2010=1.162

Profit impozabil=43.845+8.660+409+49+1.162= 54.125
Impozit profit (16%)=8.660

Daca am ccalculat corect impozitul pe profit, la completarea declaratiei 101(oct.-dec.2010), este corect sa am profit datorat in suma de 8.660, la randul 6 de la definitivarea impozitului pe profit anual in conditiile in care pe primele 3 trimestre am fost pe pierdere si am platit impozit minim in suma totala de 6.450 lei, iar declaratia 101 (ian.-sep. 2010) a iesit pe 0?

In declaratia 101 (oct.-dec.2010) se trece sau nu pierderea din perioada ian.-sep. 2010? Daca da, la randul 38 se trece? Am pierdere fiscala la sfarsitul lui septembrie in suma de 45.974 lei.

Daca este corect cum am calculat si completat eu, in contul 121 la sfarsitul lui decembrie eu ar trebui sa am sold creditor 43.845, cum iese numai aferent perioadei oct.-dec.2010 sau sa fie soldul aferent perioadei ian.-decembrie 2010? La fel si la 441.

Multumesc tuturor celor care au putin timp si ma pot lumina si pe mine.



#98 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 01:13 PM

Vezi postareasorinela, la Feb 1 2011, 09:12 AM, a spus:

Chelt. nedeductibile de protocol calculate pe intreaga perioada ianuarie-decembrie 2010=1.162
Aici nu ma pricep cum trebuie facut :thumbup: , noi avem cheltuieli minime de protocol :cool: in trim IV, ne incadram in "cota".

Citeaza

In declaratia 101 (oct.-dec.2010) se trece sau nu pierderea din perioada ian.-sep. 2010? Daca da, la randul 38 se trece? Am pierdere fiscala la sfarsitul lui septembrie in suma de 45.974 lei.

Daca este corect cum am calculat si completat eu, in contul 121 la sfarsitul lui decembrie eu ar trebui sa am sold creditor 43.845, cum iese numai aferent perioadei oct.-dec.2010 sau sa fie soldul aferent perioadei ian.-decembrie 2010? La fel si la 441.
La sfarsitul lui septembrie ai pierdere contabila, nu fiscala. De aceea ziceam ca pierderea din primele trimestre ramane de recuperat doar contabil si nu cred ca va fi deductibila fiscal in anii urmatori. Pierderea din trimestrul IV poate fi fiscala (si nu e egala mereu cu cea contabila).
La randul 38 cred ca intra pierderea din 2009, pe care nu aveai cum sa o iei in calcul in prima parte a anului.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#99 kamath

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 01 February 2011 - 02:55 PM

Nu vreau sa fiu malitios dar de 5 pagini se repeta acelasi lucru, cine depune 2 declaratii si cine una. E destul de clar nu credeti?!
Mai bine spuneti-mi ,va rog, daca ati reusit sa depuneti 101 fara viza consultantului fiscal. Din lege reiese ca anul acesta asa ar trebui depuse.
Cum ati procedat?
multumesc,



#100 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 February 2011 - 04:59 PM

Nu exista rubrica speciala pentru consultanti fiscali.

Sa semneze unde vor ei....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL