Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salar minim de la 01.01.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salar minim de la 01.01.2011


79 replies to this topic

#1 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 02 January 2011 - 09:17 AM

Buna,
Care este salarul minim de la 01.01.2011 ? 670 lei sau 700 lei ?



#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 02 January 2011 - 12:19 PM

in mediul bugetar este 670 lei ron, iar in mediul privat este de 700 lei ron. Acte normative: Legea bugetului de stat pe anul 2011, respectiv Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe perioada 2011-2014.




#3 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 January 2011 - 06:00 PM

Vezi postareamarcelabogatean, la Jan 2 2011, 09:17 AM, a spus:

Buna,
Care este salarul minim de la 01.01.2011 ? 670 lei sau 700 lei ?

670
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#4 anisoaratunaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 January 2011 - 12:39 PM

am sunat azi la ITM Braila si mi s-a raspuns ca salariul minim este 670lei si vor fi modificati coeficientii de ierahizare dar inca nu s-a publicat oficial contractul colectiv 2011-2014 si sa mai asteptam :thumbup:



#5 sizinuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 03 January 2011 - 06:14 PM

[indent]
pana la urma este vreo modificare? observ ca s-au modificat si coeficientii[/indent]



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2011 - 06:24 PM

este :thumbup:



#7 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 04 January 2011 - 08:18 AM

Buna ziua si un An Nou mai bun!!!!! :thumbup: ......va rog sa imi spuneti daca am salariati 3 luni in concediu fara plata, trebuie sa le majorez salariul? Sunt incadati cu min pe ec. Multumesc ptr. raspuns.



#8 1vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 04 January 2011 - 08:56 AM

670.

Restul e cancan.

Un patron de SRL de nu stiu unde, a semnat nu stiu ce hirtii nepublicate, cu o persoana fizica. Credeti ca asta sta la baza cresterii salariului in toata tara? ca izvor de drept?



#9 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 04 January 2011 - 09:43 AM

deciziile de majorare a sal min la 670 nu se mai depun la itm. se fac doar de sociatati si se pastreaza la ele.
am intrebat la itm cta si mi s-a spus ca sal min e 670 si pt aceasta suma se fac deciziile nu 700.



#10 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 January 2011 - 04:07 PM

Salarul minim folosit in calcule pt. 2011 pt. toate ramurile economiei este 670, daca pt. diferite ramuri sau in CCM national se prevede altceva (mai mult) se va reflecta doar la salarul angajatului si nu in modul de calcul al salariilor (au mai fost ani in care salarul minim era mai mic decat cel la care angajatorii trebuiau sa incadreze salariatii).

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 06 January 2011 - 04:09 PM




#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 07:57 PM

Citeaza

Dinu George : Salarul minim folosit in calcule pt. 2011 pt. toate ramurile economiei este 670
Asa este, trebuia sa precizez ca eu ma refer la salariul de baza minim brut negociat care se aplica salariatilor ale caror salarii sunt stabilite prin negociere, avand la baza CCM la nivel national sau la nivel de ramura.

Dana




#12 sizinuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 12 January 2011 - 07:27 PM

eu am fost azi la itm la constanta dar nu apare nimik afisat. deobicei era afisat daca era vreo schimbare. pana la urma cum e corect?



#13 simonacjcr

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:targoviste
  • Interests:administrator srl

Postat 12 January 2011 - 08:08 PM

pentru o firma privata, care nu are legatura / afiliere la sindicate, care este salariul minim? cel de 670 sau cel de 700. Daca functionam dupa codul muncii si nu dupa un contract colectiv de munca, cum este corect: tinem seama de ce zice guvernul sau sindicatele? eu nu mai inteleg nimic! D :thumbup: aca vreti si daca aveti putin timp, va rog sa-mi raspundeti si mie. Multumesc!



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2011 - 12:55 AM

Codul Muncii :
"TITLUL VIII
Contractele colective de munca
ART. 236
(1) Contractul colectiv de munca este conventia incheiata in forma scrisa intre angajator sau organizatia patronala, de o parte, si salariati, reprezentati prin sindicate ori in alt mod prevazut de lege, de cealalta parte, prin care se stabilesc clauze privind conditiile de munca, salarizarea, precum si alte drepturi si obligatii ce decurg din raporturile de munca.
(2) Negocierea colectiva este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.
(3) La negocierea clauzelor si la incheierea contractelor colective de munca partile sunt egale si libere.
(4) Contractele colective de munca, incheiate cu respectarea dispozitiilor legale constituie legea partilor.
ART. 237
Partile, reprezentarea acestora si procedura de negociere si de incheiere a contractelor colective de munca sunt stabilite potrivit legii.
ART. 238
(1) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
(2) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.
(3) La incheierea contractului colectiv de munca prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal.

ART. 239
Prevederile contractului colectiv de munca produc efecte pentru toti salariatii, indiferent de data angajarii sau de afilierea lor la o organizatie sindicala.
ART. 240
(1) Contractele colective de munca se pot incheia la nivelul angajatorilor, al ramurilor de activitate si la nivel national.
(2) Contractele colective de munca se pot incheia si la nivelul unor grupuri de angajatori, denumite in continuare grupuri de angajatori.

ART. 241
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de angajatori pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
c) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
d) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara, in cazul contractului colectiv de munca la nivel national.
(2) La fiecare dintre nivelurile prevazute la art. 240 se incheie un singur contract colectiv de munca.

ART. 242
Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni, sau pe durata unei lucrari determinate.
ART. 243
(1) Executarea contractului colectiv de munca este obligatorie pentru parti.
(2) Neindeplinirea obligatiilor asumate prin contractul colectiv de munca atrage raspunderea partilor care se fac vinovate de aceasta.
ART. 244
Clauzele contractului colectiv de munca pot fi modificate pe parcursul executarii lui, in conditiile legii, ori de cate ori partile convin acest lucru.
ART. 245
Contractul colectiv de munca inceteaza:
a) la implinirea termenului sau la terminarea lucrarii pentru care a fost incheiat, daca partile nu convin prelungirea aplicarii acestuia;
b) la data dizolvarii sau lichidarii judiciare a angajatorului;
c) prin acordul partilor.
ART. 246
Aplicarea contractului colectiv de munca poate fi suspendata prin acordul de vointa al partilor ori in caz de forta majora.
ART. 247
In cazul in care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramura nu exista contract colectiv de munca, se aplica contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior.
"

Dana




#15 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2011 - 01:04 AM

Citeaza

Dana42 : Si atunci, in ex. dat, intrebarea mea este : care este salarul de baza minim negociat incepand cu 01.01.2011 pt. angajatii din ramura comert ?

M-am lamurit astazi la ITM.
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry235274

Citeaza

cr1st1na : va rog sa imi spuneti daca am salariati 3 luni in concediu fara plata, trebuie sa le majorez salariul?
Da, doar ca venitul realizat va fi zero in perioada conc. fara salar.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 13 January 2011 - 01:08 AM

Dana




#16 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2011 - 10:48 AM

A zi am vorbit la ITM Iasi si mi s-a spus ca salariul mimin pe mdiul privat e 670.

Eu intelesesem ca e 700. :thumbup:



#17 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2011 - 01:53 PM

salariul minim este 670 lei.
contractul colectiv de munca la nivel national, care prevede un salar minim de 700 lei in mediul privat, nu a fost inregistrat inca.



#18 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2011 - 01:57 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jan 20 2011, 02:53 PM, a spus:

salariul minim este 670 lei.
contractul colectiv de munca la nivel national, care prevede un salar minim de 700 lei in mediul privat, nu a fost inregistrat inca.

Deci fac modoficarea cu 670.Multumesc!



#19 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 31 January 2011 - 02:48 PM

Eu am sunat azi la ITM Cluj si au spus ca e 670,dar daca se publica contractul colectiv atunci poate fi si retroactiv 700,deci eu fac angajarile mai bine cu 700(doar un angajat am).Si contractele de munca nu nse duc la ITM,se completeaza si se dau unul nagajatului si unul la angajator.



#20 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 31 January 2011 - 08:54 PM

facem angajarile cu 700, ok...dar ce coeficienti de ierarhizare aplicam??? pe cei din CCM 2011-2014 care nu s-a publicat?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL