Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenirea la impozit venit micro de 3% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


revenirea la impozit venit micro de 3%


140 replies to this topic

#81 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 January 2011 - 11:30 AM

Citeaza

george_v : Revin cu intrebarea......
Ti-am raspuns si eu, la poz. 73, chiar dupa intrebarea ta.


Citeaza

ETIC : Ce parere aveti de fraza din ordonanta " Nu pot opta pentru regimul de microintreprindere conform prezentului titlu societatile care desfasoara activitati in domeniile .... consultanta si management " ?
La poz. 50 din acest topic am postat si eu o intrebare si raspunsul verbal de la Adm. Fin. in situatia in care in denumirea codului CAEN pt. activ. principala este specificata si activitatea de cosultanta sau/si management, dar soc. nu obtine astfel de venituri.
Se pare ca cei care obtin venituri din consultanta si/sau management nu vor putea opta pt. micro., sa vedem si Normele.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 07 January 2011 - 11:30 AM

Dana




#82 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 January 2011 - 11:48 AM

Nu pot opta pentru acest sistem de impunere persoanele juridice române care:

- desfășoară activități în domeniul bancar;

- desfășoară activități în domeniile asigurărilor și reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități de intermediere în aceste domenii;

- desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc, consultanței și managementului

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 January 2011 - 11:20 AM




#83 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 07 January 2011 - 11:51 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 6 2011, 08:45 PM, a spus:

Iuli73, am gasit pe net un raspuns mai vechi dat de Anaf Ct., insista la Adm. Fin. sa ti se dea un raspuns in scris, totusi, cu toate ca eu as spune ca se poate trece la micro. :
"3. Intrebare: O microintreprindere cu un singur angajat, al carei contractul de munca este
suspendat pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, mai depune declaratia 100 si isi
pastreaza regimul de microintreprindere ?
Raspuns:
Suspendarea contractului de munca potrivit prevederilor art.51 lit.a) din Legea
nr.53/2003 privind Codul Muncii, din initiativa salariatei pentru cresterea copilului in varsta
de pana la 2 ani, nu presupune incetarea contractului de munca.
...........................
Am si eu o astfel de situatie la o firma. Vectorul fiscal a ramas nemodificat, iar declaratiile le-am depus cu 0 la fiecare termen. Tot asa am zis si eu: suspendarea contractului nu inseamna incetarea lui :thumbup: si ca poate opta pentru micro incepand cu 2011...dar....de la finante, mi-au spus ca nu se poate trece la micro :smile: ( afirmatie facuta de o persoana din conducerea administratiei..)
exact cum ai spus si tu Dana, asteptam normele...
In concluzie, ramane valabila zicala: "Câte bordeie, atâtea obiceie"

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 07 January 2011 - 11:53 AM




#84 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 07 January 2011 - 12:14 PM

Vezi postareaETIC, la Jan 7 2011, 12:09 PM, a spus:

A aparut F010 cu micro pe site ANAF.
Intrebare :
Ce parere aveti de fraza din ordonanta " Nu pot opta pentru regimul de microintreprindere conform prezentului titlu societatile care desfasoara activitati in domeniile .... consultanta si management" ?

Inainte parca era limita de 50% la management. Si ce puteai face, incasai salariul mascat prin microintreprindere, cu prestari servicii management si mai rugai un binevoitor sa treaca prin firma ta, doar scriptic, niste achizitii de materiale, cu adaos 1 RON, ca sa ai si venituri din vanzarea marfurilor peste 50% din total venituri. Nu am practicat asta, nu cunosc pe nimeni sa fi practica si nu recomand asemenea artificii.
Acum, au eliminat din start aceasta portita, ai venituri din consultanta si management, nu mai esti microintreprindere. Poti sa ai in actul constitutiv aceste coduri CAEN, dar sa nu ai venituri.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 07 January 2011 - 12:15 PM




#85 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 08 January 2011 - 06:08 PM

Cine-si trece mai multe CAEN-uri in actul constitutiv (poate chiar zeci, sute) inseamna ca intentioneza sau estimeaza sau pur si simplu din prostie sau din intamplare sau din orice alt motiv le scrie. Practic nu au nici o valoare, nici macar daca respectivele activitati sunt autorizate de Registrul Comertului pe diferite puncte de lucru sau la sediul social/activiati de birou. Iar precizarea activitatii principale , care se scrie si pe certificatul de inmatriculare, nu are implicatii juridice, comerciale, financiare sau fiscale, ci doar statistic dar probabil in mica masura.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 January 2011 - 11:21 AM




#86 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2011 - 08:33 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 6 2011, 02:14 PM, a spus:

Avem si noi un comunicat pentru cei de la ANAF, prin care dorim sa ii informam ca D.010 de pe site-ul dansilor nu contine impozitul pe venitul microintreprinderilor.
La urmatoarea adresa, la E. Vectorul fiscal, la rd. 3 gasim: Impozitul pe veniturile microintreprinderilor !.
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formu...cl_010_2011.pdf

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 08 January 2011 - 08:36 PM




#87 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2011 - 10:53 PM

@cuceritor,

tu nu citesti topicul inainte de a posta si tot postezi ce s-a mai dat deja.
ia uite aici :

Vezi postareaETIC, la Jan 7 2011, 11:09 AM, a spus:

A aparut F010 cu micro pe site ANAF.
ti-am mai sters un mesaj in care dadeai si tu comunicatul ANAF, desi fusese pus inainte.

ce rost are sa tot postam ce s-a mai postat ?? :thumbup: sigur ca intentia ta e laudabila si-ti multumesc pt ea, insa e inutila, nu te supara.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 January 2011 - 10:56 PM




#88 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 08 January 2011 - 11:16 PM

firmele de contabilitate se incadreaza la 3% ?
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#89 itakinad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 January 2011 - 01:12 PM

am si eu o intrebare, cum completam D010, cu plata contributiilor salariale trimestrial sau ramane lunar?



#90 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 09 January 2011 - 03:09 PM

Raman lunare.
OUG nr.117/23.12.2010



#91 dana2001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 January 2011 - 03:42 PM

Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, ca sistem opțional de impozitare pentru persoanele juridice române, a intrat în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2011 în conformitate cu prevederile OUG nr.117/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr.571/2003 privind codul și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale și este reglementat la Titlul IV1.

Toate microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului pe venit începând cu 1 ianuarie 2011, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 112 la data de 31 decembrie 2010. Nu se ia în considerare statutul de microîntreprindere până la data de 31 decembrie 2009.

Opțiunea se exercită, până la data de 31 ianuarie a fiecărui an pentru care se dorește aplicarea acestui sistem de impozitare dacă sunt îndeplinite condițiile cerute de lege la data de 31 decembrie a anului anterior.

Microîntreprinderile nu mai pot aplica acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 112.



#92 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2011 - 04:10 PM

Am sosit acum de la celebra admiinistratie a sectorului 4. Doamna de la 010 imi spune cu mare incredere ca nu pot trece la micro ca nu aveam angajti la data de 31.12.2009 :thumbup: . Ii explic frumos ca trebuie sa am la 31.12.2010, nu 2009. Imi spune apoi ca tot nu pot trece ca am mai fost micro in 2009. II explic apoi de 117 si de comunicatul de pe Anaf. Nu ma crede si pleaca nervoasa sa intrebe mai departe. Revine nervoasa si imi cere copie dupa contractul de munca. Normal ca nu aveam, nu mi se ceruse la alte administratii. Plec acasa si revin cu el. Concuzia: 1. Doamne fereste sa ai dreptate tu. 2: Contribuabilul trebuie sa fie mai bine informat decat functionarul platit din banii nostri. Altfel facem drumuri multe si bune.



#93 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2011 - 04:26 PM

si eu am fost mai devreme la sect 4, dar nu am avut nici o problema...mi-a trantit stampila pe 010 si gata; singura diferenta ca eu aveam angajati din 2006.



#94 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2011 - 07:31 PM

ai ajuns acolo dupa @luiza :thumbup:

iarta-ma, @tes, fac haz de necaz, e de rasu'-plansu' :smile:



#95 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2011 - 08:01 PM

Sigur a ajuns dupa mine :biggrin: . S-a informat madam de acolo si nu a mai stresat si alti contribuabili.



#96 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 12:03 AM

Citeaza

george v : Cine-si trece mai multe CAEN-uri in actul constitutiv (poate chiar zeci, sute) inseamna ca intentioneza sau estimeaza sau pur si simplu din prostie sau din intamplare sau din orice alt motiv le scrie.
Eu ma refeream la o soc. de contabilitate cu un singur cod CAEN, care pe langa contab. mai are in acel unic ob. de activitate si consultanta.
Multumesc, cred ca m-am lamurit, daca nu exista venituri si din consultanta, nu vad de ce nu ar avea dreptul sa aleaga sist. de impunere al microintrep.

Citeaza

naiman_a :firmele de contabilitate se incadreaza la 3% ?
Daca indepl. conditiile, de ce nu ? Vezi si ce am scris mai sus.

Dana




#97 costinpastia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 11 January 2011 - 09:09 AM

Termenul de depunere pentru 010 este de 31.01.2011 ?



#98 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 11 January 2011 - 09:42 AM

da, este 31 ian daca folosesti 010 ca sa treci la micro, daca il folosesti ca sa treci la neplatitori de tva este 20 ian.



#99 iszre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 January 2011 - 04:28 PM

intrebare:
pt o firma cu activitatea suspendata la 31.12.2010( clar nu are angajati) e valabila revenirea la impozit pe venit?



#100 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 January 2011 - 05:08 PM

daca ai activitatea suspendata de ce vrei sa treci la microintreprinderi? :cool:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL