Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#301 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2011 - 12:58 PM

@michi dtru

Cum ai introdus nr. de inregistrare pe site la Anaf ?

Eu am depus ieri la ghiseu la Timisoara si nu stiu cum sa introduc nr. de inregistrare ca sa pot sa verific starea .



#302 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 February 2011 - 01:26 PM

MT2007 ,la nr. de inregistrare eu am introdus(pt.Bucuresti) FMBBUC4-691-2011 si codul fiscal




#303 Alina-Natalia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 February 2011 - 01:37 PM

Am si eu o intrebare legata de declaratia 112. Eu am sume de recuperat de la
fondul de contributii accidente si boli profesionale. Anul trecut de la Casa de
Pensii mi-au zis sa recuperez de la Finante sumele, asa ca recuperam in fiecare
luna o suma egala cu suma de plata in aceea luna.
Dar acum observ ca nu mai pot face asta in D 112, imi da eroare la validarea
declaratiei... Ce inseamna asta ca eu nu imi mai recuperez suma aceea ( am un
sold destul de maricel - ptr ca am avut un accident de munca)? Mai este cineva
in situatia aceasta?

Va multumesc,
O zi placuta in continuare!



#304 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2011 - 01:54 PM

multumesc @suciugeorgeta

am ceva de tip FTMTIMA-772-2011... voi incerca din cand in cand , poate mai dureaza prelucrarea pe server



#305 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2011 - 01:58 PM

Alina , am si eu aceeasi speta . Pt ca asociatul nu a vrut sa depuna cerere de recuperare pana pe 15.2.11 , cu soldul ramas , nu mai ai voie sa o recuperezi ,deci ce vei inregistra din ian incolo ,vei si achita ... frumos nu?



#306 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 15 February 2011 - 02:09 PM

A incercat cineva sa genereze Declaratia 112 (in formatul Adobe pdf) folosind programul de salarii Ciel (ultima versiune 2.41)? Intreb deoarece am incercat sa import fisierul XML generat de Ciel in formularul pdf al declaratiei, dar nu se preiau decat datele privind perioada (luna si anul) in rest nimic! A mai intampinat cineva aceasta problema? Am incercat sa sun la Ciel dar, evident, e mereu ocupat. Daca cineva ma poate lamuri, mutumiri anticipate...



#307 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 February 2011 - 02:27 PM

Vezi postareaAlina-Natalia, la Feb 15 2011, 03:37 PM, a spus:

Am si eu o intrebare legata de declaratia 112. Eu am sume de recuperat de la
fondul de contributii accidente si boli profesionale. Anul trecut de la Casa de
Pensii mi-au zis sa recuperez de la Finante sumele, asa ca recuperam in fiecare
luna o suma egala cu suma de plata in aceea luna.
Dar acum observ ca nu mai pot face asta in D 112, imi da eroare la validarea
declaratiei... Ce inseamna asta ca eu nu imi mai recuperez suma aceea ( am un
sold destul de maricel - ptr ca am avut un accident de munca)? Mai este cineva
in situatia aceasta?

Va multumesc,
O zi placuta in continuare!


Daca citeai cateva pagini mai inainte vedeai ca am expus aceasta speta d.p.d.v. al legislatiei in vigoare...ca dupa erorile din D112 nu prea ai temei legal..
Sunt in aceiasi situatie...se pare ca nu mai exista esalonare..si de asemenea, ieri mi-au respins dosarele mai vechi de 90 de zile..



#308 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 February 2011 - 02:31 PM

am o problema cu validarea formularului situatia este in felul urmator:
dupa ce validez formularul imi scrie ca este validat cu succes apoi introduc semnatura, se salveaza si dupa aceea imi apar urmatoarele erori
luna_r validate failed
an_r validatea failed tot asa si cu den, caen si cif.
A mai patit cineva asa , am incercat sa sterg semntura si sa reiau procedeul dar tot aceeasi erori imi apar.
Va multumesc daca ma puteti lumina.



#309 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2011 - 02:48 PM

Noi informatii despre depunere: la S 4 si 2 ,fiecare firma pe CD ei , dar nu cer date suplimentare despre persoana. La S 3, unde erau mai deschisi la minte,pana ieri spuneau ca primesc mai multe firme pe un CD,dar se pare ca astazi s-a dat o circulara ,in care se specifica 1 firma= 1CD



#310 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2011 - 02:58 PM

Vezi postareafboji, la Feb 9 2011, 01:39 PM, a spus:

Noroc cu forumul asta si cu forumistii amabili :thumbup: care raspund rapid. Habarn-aveam cum e cu xmlu', acum stiu sa-l export-import :smile: .
@ aNgelica: ai posibilitatea sa deschizi tu o declaratie pdf fara date, in care sa importi xml-ul creat prin programul tau si apoi verifici ce apare acolo.
xmlu' cu pricina trebuie sa aiba un anumit format? (la denumire ma refer)...ca la mine nu importa decat luna si anul...si e scos din programul de salarii.. :smile:

Vezi postareaConDor, la Feb 15 2011, 03:09 PM, a spus:

A incercat cineva sa genereze Declaratia 112 (in formatul Adobe pdf) folosind programul de salarii Ciel (ultima versiune 2.41)? Intreb deoarece am incercat sa import fisierul XML generat de Ciel in formularul pdf al declaratiei, dar nu se preiau decat datele privind perioada (luna si anul) in rest nimic! A mai intampinat cineva aceasta problema? Am incercat sa sun la Ciel dar, evident, e mereu ocupat. Daca cineva ma poate lamuri, mutumiri anticipate...
same problem.



#311 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 15 February 2011 - 03:13 PM

Vezi postareakoala2009, la Feb 15 2011, 10:19 AM, a spus:

[Pot sa te mai intreb daca trebuie sa completez manual impozitul pe sediul principal la sectiunea F , daca numai un sediu principal exista.
Practic este acelasi cu impoz pe salarii , nu? Aici nu intra si impoz pe conv. civile.....?
Nu cred ca se completeaza in sectiunea F. Impozitul pe salarii are numarul 606, parca, deci e diferit de impozitul pe conventii civile, care are cod 616. Sper sa nu vina prea tarziu raspunsul. De abia acum am vazut intrebarea.



#312 totalcpad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 February 2011 - 03:18 PM

Vezi postareaConDor, la Feb 15 2011, 03:09 PM, a spus:

A incercat cineva sa genereze Declaratia 112 (in formatul Adobe pdf) folosind programul de salarii Ciel (ultima versiune 2.41)? Intreb deoarece am incercat sa import fisierul XML generat de Ciel in formularul pdf al declaratiei, dar nu se preiau decat datele privind perioada (luna si anul) in rest nimic! A mai intampinat cineva aceasta problema? Am incercat sa sun la Ciel dar, evident, e mereu ocupat. Daca cineva ma poate lamuri, mutumiri anticipate...

Fisierul XML il validezi cu programul lor (Softul J), il downloadezi de la ANF, si acesta genereaza PDF -ul (daca nu ai erori), pe care poti sa-l si semnezi daca ai semnatura electronica. Nu se ataseaza XML la formularul PDF al declaratiei!



#313 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 February 2011 - 03:27 PM

Vezi postareaConDor, la Feb 15 2011, 04:09 PM, a spus:

A incercat cineva sa genereze Declaratia 112 (in formatul Adobe pdf) folosind programul de salarii Ciel (ultima versiune 2.41)? Intreb deoarece am incercat sa import fisierul XML generat de Ciel in formularul pdf al declaratiei, dar nu se preiau decat datele privind perioada (luna si anul) in rest nimic! A mai intampinat cineva aceasta problema? Am incercat sa sun la Ciel dar, evident, e mereu ocupat. Daca cineva ma poate lamuri, mutumiri anticipate...



Nu inteleg ce "manevra" vrei tu sa faci.. :smile:
Si eu folosesc acelasi program de salarii ca si tine (din pacate.. :smile: ) si banuiesc ca vrei sa obtii PDF-ul cu XML atasat pentru depunere... :thumbup:
Asa cum ai observat, daca ai ultima versiune, programul e capabil sa genereze automat Xml-ul...care apoi trebuie validat cu Softul de la Anaf..si abia apoi obtii in cazul unei validari corecte fisierul PDF cu XML atasat..(ceea ce nici eu inca nu am reusit.. :laugh: )
Gasesti pasii pt validare la ei pe site..ca la telefon degeaba suni... :laugh:

Am si o intrebare...Care e ultima versiune a Softului pentru validarea XML-ului???
Am una si da urmatoarea eroare...desi totul ar trebui sa fie ok..

E: validari globale
Creanta 02. Contributia individula de asigurari sociale retinuta de la asiguati diferita de suma calculata
eroare regula: A21.2 (pt. codOblig=412): suma introdusa (190) = suma calculata conform regulii (189)



#314 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2011 - 03:28 PM

Vezi postareates, la Feb 15 2011, 02:58 PM, a spus:

Vezi postareafboji, la Feb 9 2011, 01:39 PM, a spus:

Noroc cu forumul asta si cu forumistii amabili :thumbup: care raspund rapid. Habarn-aveam cum e cu xmlu', acum stiu sa-l export-import :smile: .
@ aNgelica: ai posibilitatea sa deschizi tu o declaratie pdf fara date, in care sa importi xml-ul creat prin programul tau si apoi verifici ce apare acolo.
xmlu' cu pricina trebuie sa aiba un anumit format? (la denumire ma refer)...ca la mine nu importa decat luna si anul...si e scos din programul de salarii.. :smile:

Vezi postareaConDor, la Feb 15 2011, 03:09 PM, a spus:

A incercat cineva sa genereze Declaratia 112 (in formatul Adobe pdf) folosind programul de salarii Ciel (ultima versiune 2.41)? Intreb deoarece am incercat sa import fisierul XML generat de Ciel in formularul pdf al declaratiei, dar nu se preiau decat datele privind perioada (luna si anul) in rest nimic! A mai intampinat cineva aceasta problema? Am incercat sa sun la Ciel dar, evident, e mereu ocupat. Daca cineva ma poate lamuri, mutumiri anticipate...
same problem.

Cei care aveti programe de salarii ar trebui sa folositi metoda asta:
Pentru pregatirea D112 declarantul are la dispoziție doua metode:
1. "Generarea Automata" prin programe proprii a fisierului XML, validarea si semnarea declarației folosind Soft-ul J (tehnologie JAVA) pentru cei care dispun de sisteme informatice pentru gestiunea resurselor umane și salarizare;
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...112_J_1_0_3.zip



#315 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 15 February 2011 - 03:43 PM

Pentru mt2007:

Am intrat pe http:/www.anaf.mfinante.gov.ro/StareD112/ si am introdus doar partea de cire din nr. de inregistrare primit de la Administratia Financiara.
Pentru 2 firme am gasit recipisele, pt a 3-a, depusa in 11.02.2011, astept inca...
mdtru



#316 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 February 2011 - 03:44 PM

Vezi postareaAOPRIS, la Feb 15 2011, 05:13 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 15 2011, 10:19 AM, a spus:

[Pot sa te mai intreb daca trebuie sa completez manual impozitul pe sediul principal la sectiunea F , daca numai un sediu principal exista.
Practic este acelasi cu impoz pe salarii , nu? Aici nu intra si impoz pe conv. civile.....?
Nu cred ca se completeaza in sectiunea F. Impozitul pe salarii are numarul 606, parca, deci e diferit de impozitul pe conventii civile, care are cod 616. Sper sa nu vina prea tarziu raspunsul. De abia acum am vazut intrebarea.



Parerea mea (una aproape sigura :wink: ) este ca se completeaza..
E de fapt defalcarea impozitului pe sedii..
Daca ai un sigur sediu treci valoarea totala a impozitului..deci se trece :thumbup:
Incearca si o validare pt ambele cazuri sa vezi ce erori ai.. :wink:



#317 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2011 - 03:57 PM

@michi dtru

cum partea de cifre ....in cazul meu 772-2011 sau doar 772 , poti sa exemplifici ?



#318 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2011 - 04:19 PM

Vezi postareaJustJohnDoe, la Feb 15 2011, 04:28 PM, a spus:

Vezi postareates, la Feb 15 2011, 02:58 PM, a spus:

Vezi postareafboji, la Feb 9 2011, 01:39 PM, a spus:

Noroc cu forumul asta si cu forumistii amabili :thumbup: care raspund rapid. Habarn-aveam cum e cu xmlu', acum stiu sa-l export-import :smile: .
@ aNgelica: ai posibilitatea sa deschizi tu o declaratie pdf fara date, in care sa importi xml-ul creat prin programul tau si apoi verifici ce apare acolo.
xmlu' cu pricina trebuie sa aiba un anumit format? (la denumire ma refer)...ca la mine nu importa decat luna si anul...si e scos din programul de salarii.. :smile:

Vezi postareaConDor, la Feb 15 2011, 03:09 PM, a spus:

A incercat cineva sa genereze Declaratia 112 (in formatul Adobe pdf) folosind programul de salarii Ciel (ultima versiune 2.41)? Intreb deoarece am incercat sa import fisierul XML generat de Ciel in formularul pdf al declaratiei, dar nu se preiau decat datele privind perioada (luna si anul) in rest nimic! A mai intampinat cineva aceasta problema? Am incercat sa sun la Ciel dar, evident, e mereu ocupat. Daca cineva ma poate lamuri, mutumiri anticipate...
same problem.

Cei care aveti programe de salarii ar trebui sa folositi metoda asta:
Pentru pregatirea D112 declarantul are la dispoziție doua metode:
1. "Generarea Automata" prin programe proprii a fisierului XML, validarea si semnarea declarației folosind Soft-ul J (tehnologie JAVA) pentru cei care dispun de sisteme informatice pentru gestiunea resurselor umane și salarizare;
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...112_J_1_0_3.zip
la mine nu merge partea asta cu java...nu gaseste calea. Trebuie sa salvez xmlul intr-un loc anume?



#319 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2011 - 04:30 PM

la mine nu merge partea asta cu java...nu gaseste calea. Trebuie sa salvez xmlul intr-un loc anume?
[/quote]

oriunde, numai sa sti unde...
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#320 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 15 February 2011 - 04:37 PM

Vezi postareaConban, la Feb 15 2011, 03:44 PM, a spus:

Parerea mea (una aproape sigura :wink: ) este ca se completeaza..
E de fapt defalcarea impozitului pe sedii..
Daca ai un sigur sediu treci valoarea totala a impozitului..deci se trece :thumbup:
Incearca si o validare pt ambele cazuri sa vezi ce erori ai.. :wink:
Eu ma refeream strict la impozitul pe conventii civile ca nu se trece in sectiunea F si ca nu se defalca pe sediul central si pe sedii secundare.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL