Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua declaratie inventar sanatate / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


noua declaratie inventar sanatate / 2011


232 replies to this topic

#161 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 February 2011 - 09:30 AM

Vreau sa va expun urmatoarea situatie..

Am de recuperat sume de la sanatate pt concedii..doar de aia ne-am stresat cu DECLARATIA-INVENTAR... :thumbup:
Faza e ca eu am optat pt recuperarea esalonata...conform OUG.158/2005, art.3, alin. 2, astfel nedepunand cerere de restituire.. (din aceasta cauza nu am inteles necesitatea si rostul depunerii acestei "faimoase" declaratii-inventar...cel putin in cazul meu..
Acum imi dau seama ca prin OUG. 117/2010 art.IX alin.6,...NU MAI EXISTA POSIBILITATEA ESALONARII...
Coroborand la toate acestea prevederile OUG.36/2010 art.I alin.10, rezulta ca eu NU imi mai pot recupera concediile mai vechi de 90 de zile... :smile:
Ce ziceti de asta??? E facatura au ba??
Traim in Romania si asta ne costa tot mai SCUMP...

Aceasta postare a fost editata de Conban: 09 February 2011 - 09:38 AM




#162 mlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 February 2011 - 10:42 AM

A trimis cineva declaratia pe mail la Cluj? Ati primit numar? Eu nu... :thumbup:




#163 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 February 2011 - 10:44 AM

la ce adresa de mail ai trimis?



#164 mlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 February 2011 - 10:49 AM

cea din anuntul de pe cascluj.
tu ai primit nr?



#165 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 09 February 2011 - 10:58 AM

Si eu am o situatie de genul asta si nu mai inteleg nimic-,,posibilitatea recuperarii din credite bugetare", fiind moarta pt.noi.
Deasemenea de unde ati tras concluzia ca aceasta declaratie o depun doar cei care au restante (sume neplatie) si/sau dosare neincasate, in conditiile in care in ordin scrie ca sunt obligate PF si PJ prevazute la art.296^3 lit e) si g) percum si IP...., DIN CF.?
Ce Dumnezeu sa facem?...sa trimitem la casa confirmare de sold pt. sumele pe care le mai avem de recuperat? Bun...si apoi?
Cei care sunt in termenul de 90zile, probabil ca vor depune dosar ca sa se asigure ca nu pierd sumele.
Aveti ceva ,,lumina" la fazele astea?
%%%




***



#166 aditzasava

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 February 2011 - 11:38 AM

La Galati declaratia se depune fara certificat fiscal, de catre toti angajatorii cu sediu social in Galati,chiar si in zero, in format electronic un fisier xl sau la ghiseu in format pdf, asa scrie pe site.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 February 2011 - 02:08 PM
eliminare citare inutila post anterior




#167 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 09 February 2011 - 12:01 PM

si la Arad se depune chiar si cu sold zero
am sunat la noi la casa de sanatate si asa mi s-a spus: "mai bine trimite-ti si cu sold zero"
si am trimis ieri si cele cu sold zero, un fisier excel, iar declaratiile listate si completate le voi depune maine
trebuie sa primesc vre-un numar la cele trimise pe mail?
multumesc



#168 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 01:06 PM

Vezi postareagabriela berciu, la Feb 9 2011, 11:01 AM, a spus:

si la Arad se depune chiar si cu sold zero
Si daca in contabilitate suma este 0, iar in fisa de platitor de la finante (nereglata de multi) sunt datorii, ce se intampla?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#169 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 01:13 PM

eu zic ca depinde de suma. Daca suma este mare, inseamna ca ceva nu este in regula in fisa. Daca suma nu este mare comparativ cu sumele lunare de plata, atunci sunt penalitati neinregistratein conta. Analizati dupa caz.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 February 2011 - 02:09 PM




#170 stico

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2011 - 05:06 PM

Sincer, ce se intampla cu suma pentru care nu ai depus cerere de rambursare, pe care ai compensat lunar din 0.85% din lunile urmatoare? Nu ai voie sa o treci in declaratia inventar pe care o depui la Casa de Sanatate? Unde ramane diferenta necompensata? In aer? Are cineva idee?



#171 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2011 - 05:23 PM

@ stico

Eu am hotarat s-o trec in declaratia inventar la "sume de recuperat". Fie ce-o fi. Refuz sa cred ca ramane in aer!!!! :thumbup: :smile: :laugh:



#172 stico

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2011 - 05:50 PM

Buna ziua,

Inrebare:

Cum completati Declaratia Inventar in cazul in care aveti sold de recuperat aferent FNUASS, dar pentru care nu ati depus cerere de rambusare, ci ati diminuat din obligatiile lunilor urmatoare celei din care a rezultat suma de recuperat. Nu pot sa cred ca daca e o diferenta de recuperat pentru care nu s-a depus cerere de rambursare, acea suma ramane in aer!?

Nu e normal sa o completez cu zero la sume de rambursat, chiar daca nu s-a depus cererea de rambursare.

Are cineva o solutie?



#173 ec_alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Radauti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 February 2011 - 06:03 PM

intr-adeva este o mare problema. Sumele de recuperat din perioada precedenta nu pot sa le preiau in noua declaratie 112.
si daca incerc sa introduc ca deductibila suma calculata in luna (cum se facea in declaratia 102) ma atentioneaza ca e o eroare.

PRACTIC, cum exista legislatia in vigoare in momentul de fata sumele respective raman pierdute.
Nu stiu ce e de facut, ar trebui sa ne unim, sa facem un memoriu ...
ec_alin



#174 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2011 - 06:11 PM

@ ec_alin

Subscriu!



#175 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 09 February 2011 - 08:56 PM

chiar daca nu am cerut rambursare, voi trece exact suma de recuperat din balanta, in sold la 31.12.2010
apoi vom mai vedea



#176 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 February 2011 - 09:01 AM

Stie cineva cum se va face recuperarea CCI din luna ianuarie 2011 ??? la dosarul de restituire atasam declaratia de cci din care rezultau sumele de restituit pe categorii: incapacitate de munca, sarcina si lauzie, ingrijire copil bolnav etc... acum ce atasam la dosar daca declaratia de cci nu se mai face in formatul ala ??



#177 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 10 February 2011 - 09:13 AM

Si eu voi trece suma in declaratia inventar desi nu am depus cerere de recuperare. Ce e corect, e corect.



#178 pmt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 February 2011 - 09:18 AM

Sunt noua pe aici.Va rog din suflet daca stiti de unde sa dascarc si eu formularul pentru declaratia de inventar la sanatate sa ma ajutati.
Va multumesc!



#179 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 10:59 AM

Vezi postareaBITUCA, la Feb 10 2011, 09:01 AM, a spus:

Stie cineva cum se va face recuperarea CCI din luna ianuarie 2011 ??? la dosarul de restituire atasam declaratia de cci din care rezultau sumele de restituit pe categorii: incapacitate de munca, sarcina si lauzie, ingrijire copil bolnav etc... acum ce atasam la dosar daca declaratia de cci nu se mai face in formatul ala ??

1. solicitare scrisa - anexa 12 la Norme - Ord.60/32/2006 ("atentie: anexa 12 se va modifica" - precizare de la reprezentant CNAS);
2. anexa 1 la declaratia unica
3. certificatele de concediu medical -ex.2



#180 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 February 2011 - 11:22 AM

in mod normal , fisierul respectiv il gasesti pe site-ul casei de sanatate din judetul in care esti .






Similar Topics Collapse

9 useri citesc topicul

0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL