Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011


237 replies to this topic

#61 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 January 2011 - 11:25 PM

am posibilitatea revenirii la luna sept respectiv oct , nov (programul imi permite -trebuie sa listez din nou balantele si registrul jurnal)
:thumbup:



#62 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 January 2011 - 02:01 AM

Vidiva, rezerva legala o constitui anual din profitul contabil, pana la limita prevazuta de lege, daca la finele anului 2010 ai pierdere nu ai cum sa constitui aceasta rezerva. Codul fiscal trateaza rezerva legala dpdv fiscal, adica limiteaza dreptul de deducere. Intr-un exer. financiar poti avea profit contabil si pierdere fiscala, caz in care poti constitui rezerva legala, dar nu o poti deduce si o deduci ulterior cand indeplinesti cond. prev. in CF.
Preved. L. 31/1990 si a Ord. 3055/2009 cu privire la constituirea rezervei legale sunt urmatoarele :
L. 31/1990 :
"ART. 183
(1) Din profitul societatii se va prelua, in fiecare an, cel putin 5% pentru formarea fondului de rezerva, pana ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.
(2) Daca fondul de rezerva, dupa constituire, s-a micsorat din orice cauza, va fi completat, cu respectarea prevederilor alin. (1).
(3) De asemenea, se include in fondul de rezerva, chiar daca acesta a atins suma prevazuta la alin. (1), excedentul obtinut prin vanzarea actiunilor la un curs mai mare decat valoarea lor nominala, daca acest excedent nu este intrebuintat la plata cheltuielilor de emisiune sau destinat amortizarilor.
(4) Fondatorii vor participa la profit, daca acest lucru este prevazut in actul constitutiv ori, in lipsa unor asemenea prevederi, a fost aprobat de adunarea generala extraordinara.
(5) In toate cazurile, conditiile participarii se vor stabili de adunarea generala, pentru fiecare exercitiu financiar.
Art.201:
(2) Dispozitiile prevazute pentru fondurile de rezerva la societatea pe actiuni, ca si acelea privitoare la reducerea capitalului social, se aplica si societatilor cu raspundere limitata."

Ordinul 3055/2009 :
"247. - (1) Contabilitatea rezervelor se ține pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale și alte rezerve.
(2) Rezervele legale se constituie anual din profitul entității, în cotele și limitele prevăzute de lege, și din alte surse prevăzute de lege.
(3) Rezervele legale pot fi utilizate numai în condițiile prevăzute de lege."

Dana




#63 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 January 2011 - 09:44 AM

va multumesc mult pentru lamuriri !
recunosc ca prea multele modificari in materie de fiscalitate m-au facut sa nu mai fiu sigura de multe lucruri



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2011 - 01:41 PM

vidiva :smile:
poate nu e consolare, dar sa stii f multi dintre noi suntem in aceeasi situatie cu tine :thumbup: , nu ai de ce sa te jenezi absolut deloc fiindca problema mare e fiscalitatea asta atat de rasucita si invartita iar si iar, care ne zapaceste adeseori :laugh:
noroc ca exista (si) conta.ro, altfel ne-ar fi mult mai greu ...



#65 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 29 January 2011 - 08:32 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 29 2011, 12:41 PM, a spus:

...noroc ca exista (si) conta.ro, altfel ne-ar fi mult mai greu ...
..cu siguranta.. :thumbup: viata profesionala e mai usoara cand ai colegi buni!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#66 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 01 February 2011 - 08:47 PM

Vezi postareacuceritor, la Feb 1 2011, 05:29 PM, a spus:

Vezi postareaakivasha, la Feb 1 2011, 12:13 PM, a spus:

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/

ati gasit pe site-ul Anaf asa zis-ul trial?? pt exersare

La aceasta adresa gasiti ultima varianta a Formularului PDF Inteligent
reprezentand Declaratia 112 ( actualizat in 01.02.2011) !.
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r145_010211.pdf

Parca discutam de 101(de fapt de impozitul pe profit) ! :thumbup:
Senior



#67 pirike

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2011 - 04:07 PM

BUNA ZIUA,
SUNT NOU PE FORUM SI AS VREA SA NE AJUTATI IN LEGATURA CU IMPOZIT 2010

CIFRA DE AFACERI 2009 ...51500 RON PIERDERE
CIFRA DE AFACERI 2010....95200 RON
IMPOZIT MINIM DECL/PLATIT 3*550= 1650 PROFIT 580 RON IN SEPTEMBRIE
DEC PROFIT 100 RON
CAND TRBUIE SA REGULARIZEZI IMP MINIM (101 -25. febr?)
CUM TREBUIE SA CALCULEZI IMPOZITUL?

VA MULTUMESC MULT



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 07:15 PM

Vezi postareaSILVIA B, la Feb 1 2011, 08:47 PM, a spus:

Vezi postareacuceritor, la Feb 1 2011, 05:29 PM, a spus:

Vezi postareaakivasha, la Feb 1 2011, 12:13 PM, a spus:

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/

ati gasit pe site-ul Anaf asa zis-ul trial?? pt exersare

La aceasta adresa gasiti ultima varianta a Formularului PDF Inteligent reprezentand Declaratia 112 ( actualizat in 01.02.2011) !. http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r145_010211.pdf

Parca discutam de 101(de fapt de impozitul pe profit) ! :thumbup:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 28 2011, 01:28 PM, a spus:

dragilor, am observat ca unii dintre voi nu aveti o problema cu calculul impozitului pe profit in sine, ci cu modul de completare a decl. 100 sau 101, drept pt care va rog sa va postati mesajele la capitolul de declaratii.

toate mesajele despre cele 2 decl. gasite aici au fost mutate la topicele aferente declaratiilor respective.

:smile:

mai, oameni buni :laugh: v-am mai rugat sa scrieti despre decl. 101 la capitolul de decl., vad ca mai nou discutam aici si de decl. 112 ...
daca va sterg postarile "incriminate" fara avertizare, cu tot cu raspunsuri, e mai bine ?? cine credeti ca are timp sa tot mute postarile astea oftopic ??

postari mutate.



#69 bodo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 February 2011 - 07:24 PM

Buna seara,

Am si eu o nelamurire, cu acesti doi ani fiscali... am pe primele 3 trimestre 2010 profit, in perioada 01.10-31.12.10 pierdere. Cum constitui rezerva legala? O fac la septembrie ??

Va multumesc.



#70 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 04 February 2011 - 11:19 AM

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti si mie cum este corect sa inregistrez diferenta de impozit-profit achiat in plus
la 30.09.2010.Am facut declaratia 101 pt perioada 01.01.2010-30.09.2010 si am platit in plus impozit/profit 3656. Inregistrarea care tb facuta este 691=4411 -3656. Intrebarea este cand fac acesta inregistrare , avand in vedere ca luna sept este inchisa.O fac in decembrie cu toate ca ia sa refera la perioada sep?



#71 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 February 2011 - 03:33 PM

opinia mea, care difera de cea a altor forumisti:
la sep trebuie facuta inreg., urmand aceeasi logica de pana acum: daca la 2009(sau alt an) am stabilit impozit profit final in aprilie 2010, nu am facut inreg contabila 691=441 in aprilie ci la decembrie 2009.
Nu cred ca este o greseala si daca faci inreg la dec, cu motivatia ca programele si regulile definitive s-au stabilit foarte tarziu, iar tu nu puteai sta cu sep deschis in ctb. Nu este acelasi lucru cu trecerea din an in altul cand legiuitorul imi da voie sa inchid anul in 15.04.



#72 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 05:35 PM

Vezi postareabodo, la Feb 3 2011, 07:24 PM, a spus:

Buna seara,

Am si eu o nelamurire, cu acesti doi ani fiscali... am pe primele 3 trimestre 2010 profit, in perioada 01.10-31.12.10 pierdere. Cum constitui rezerva legala? O fac la septembrie ??

Va multumesc.
Administratiile fiscale au primit o adresa interna care confirma ce am mai scris:
Contribuabilii care in primele trei trimestre au inregistrat si declarat impozit pe profit
(deci nicio declaratie pe minim), 'depun o singura D. 101 pe intreg anul 2010', aici
nu se mai aplica regula celor doi ani fiscali. !
Va puteti informa la Administratiile teritoriale !.



#73 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2011 - 07:41 PM

Citeaza

mihaela_cva : opinia mea, care difera de cea a altor forumisti:
la sep trebuie facuta inreg.
Si eu sunt de acord cu inreg. la sept. a imp. de recuperat, cu toate ca am acceptat si am facut indicatia pe Forum de inregistrare la dec., avand in considerare doar rationamentul ca suntem in febr. 2011 si luna sept. 2010 este inchisa. De asemenea nu poate fi considerata greseala nici inreg. in anul 2/2010.
Rezultatul fiscal nu se modifica, avand in vedere neded. ch. cu imp. pe profit.

Citeaza

bodo : Am si eu o nelamurire, cu acesti doi ani fiscali... am pe primele 3 trimestre 2010 profit, in perioada 01.10-31.12.10 pierdere. Cum constitui rezerva legala? O fac la septembrie ??
Daca la 31.12.2010 ai profit contabil (sold creditor 121) poti constitui rezerva legala si o poti deduce in lim. CF, daca ai pierdere, nu ai din ce sa o constitui.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 February 2011 - 07:42 PM

Dana




#74 bodo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 February 2011 - 08:03 PM

Va multumesc pentru raspunsuri, asa mi se pare si mie logic totusi ...sa nu constitui rezerva legala la septembrie.



#75 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 February 2011 - 10:42 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 4 2011, 07:41 PM, a spus:

Citeaza

mihaela_cva : opinia mea, care difera de cea a altor forumisti: la sep trebuie facuta inreg.
Si eu sunt de acord cu inreg. la sept. a imp. de recuperat, cu toate ca am acceptat si am facut indicatia pe Forum de inregistrare la dec., avand in considerare doar rationamentul ca suntem in febr. 2011 si luna sept. 2010 este inchisa. De asemenea nu poate fi considerata greseala nici inreg. in anul 2/2010.
Rezultatul fiscal nu se modifica, avand in vedere neded. ch. cu imp. pe profit.
Eu nu vad sensul, logica, de a inregistra impozitul de recuperat la septembrie asa cum spuneti voi. Scopul inregistrarii este de a aduce contul 691 din Balanta la nivelul celor doua Declaratii 101 prin inregistrarea contabila 691=4411 cu plus sau minus, inregistrare pe care o fac dupa intocmirea acestor declaratii, deci in decembrie. Implicit rezulta impozit de profit de plata sau de recuperat aferent celor doua declaratii cumulate.



#76 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 04:04 PM

Aveti postata adresa de care am scris mai sus !

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 05 February 2011 - 04:07 PM




#77 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 February 2011 - 04:48 PM

:smile: adevarat... "cuceritor" ! Multumim :thumbup:

Lexiroxi, rationamentul meu este in felul urmator: am 2 ani fiscali si fac cate o D. 101 cu definitivarea impozitului pe profit pt. fiecare an fiscal in parte.
In conditii normale (pana in 2010) cnf. CF anul fiscal=an calendaristic, cu exceptia inffintarilor si incetarii existentei in cursul anului a contribuabililor.
Pt. 1/2010 pe baza bal. de verif. la 30.09.2010 si a calculelor din REF, stabilesc (daca am ce) imp.pe profit de plata sau de recuperat, inregistrez diferenta la 30.09.2010 in balanta si intocmesc 101/1/2010, care va fi in conformitate cu balanta pt. acest an fiscal. Idem pt. anul 2/2010.
Per total an 2010 rezultatul contabil din 121 si rulajul cumulat al ct. 691 va fi acelasi, indiferent daca inreg. la septembrie diferenta pt. 1/2010 sau daca o inregistrez in 2/2010.
In cond. normale (un an fiscal si cu exceptarea depunerii obligatorii de la 25.02. pt. 101/1/2010), definitivarea calculului si depunerea D.101 se putea face prin optiune pana la 25.04 anul X+1 si inreg. in balanta o faceam in decembrie pt. anul X., deci tot anterior intocmirii si depunerii declaratiei.
Consider ca si varianta cu inreg. in 2/2010 a imp. de plata/rec. din anul 1/2010 este corecta, mai ales ca luna sept. este inchisa pentru multi dintre noi, rulajul cumulat al ct. 691 va fi acelasi in ambele variante.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 February 2011 - 04:49 PM

Dana




#78 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 01:04 PM

Eu am judecat exact ca Lexiroxi ,modificarile la 691 la-am facut la decembrie ,dupa ce am facut cele 2 decl 101.



#79 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 February 2011 - 04:30 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 5 2011, 04:48 PM, a spus:

Consider ca si varianta cu inreg. in 2/2010 a imp. de plata/rec. din anul 1/2010 este corecta, mai ales ca luna sept. este inchisa pentru multi dintre noi, rulajul cumulat al ct. 691 va fi acelasi in ambele variante.
Impozitul de plata/recuperat care rezulta in urma intocmirii Declaratiilor 101 se evidentiaza in contabilitate pentru a stabili corect impozitul constituit, cheltuiala cu impozitul pe profit/an contabil, (profitul/pierderea contabila este aferenta intregului an contabil) si a impozitului de plata pana la data de 25.02/25.04 sau a impozitului de recuperat care se va compensa la primul termen de plata al impozitului pe profit. Acest lucru nu se stabileste pe perioade fiscale ci pentru intreg an calendaristic.



#80 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 February 2011 - 01:05 PM

Anul calendaristic=anul fiscal, cu exceptia anului 2010.
Daca pt. 2009 regularizarea diferentelor de impozit prin Declaratia fiscala 101 s-ar fi facut in anul fiscal urmator, adica in 2010, nu era corect, prin extrapolare ajungem la 2010 (exemplul este putin fortat).
In 2010 avand 2 ani fiscali, nu 2 perioade sau fiecare din cele 2 perioade= cate un an fiscal, definitivarea calcului ch. cu impozitul pe profit de plata/rambursat stabilita prin 101 se face pentru fiecare an fiscal in parte si inregistrarea diferentei apartine anului fiscal pentru care s-a intocmit declaratia fiscala.
Dpdv al corectitudinii, eu asa vad lucrurile, repet ce am mai spus : se poate inregistra in anul 2/2010 (din considerente care tin de inchiderea lunii septembrie, de anumite raportari de la acea data, pentru care nu are sens sa se revina si, nu in ultimul rand, de toata aceasta brambureala ) diferenta din 1/2010, dar neluanadu-se in calcul la completarea 101/2/2010.
Lexiroxi, avem puncte de vedere diferite (no problem :smile: ), eu iti respect opinia dar voi proceda dupa cum consider eu ca este mai corect.
Te pup :thumbup: !

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL