Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 010 - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 010 - topic 2011


73 replies to this topic

#21 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 03:12 PM

Otilia draga, la 010 ai completat tot ceea ce era initial si valabil sau numai unde au fost modificari la obligatii ?

Dana




#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 03:18 PM

numai modificarile :thumbup:

si cifra de afaceri cu trimestrial la TVA, desi asa a fost si in 2010, dar eu le complez mereu si pe astea daca fac 010 la inceput de an, daca nu - nu !




#23 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 03:47 PM

Multumesc mult Otilia, :thumbup: .
M-am mai linistit, mai fac economie de timp, oricum avem desula bataie de cap luna aceasta...
In Instructiuni scrie ca Decl. de mentiuni se completeaza cu toate rubricile valabile la momentul declararii, chiar daca au mai fost declarate.

Dana




#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 04:52 PM

pe bune ?? asa scrie ?? eu n-am vazut ... :smile: , na belea !!

Dana, tu trece cum zic instructiunile, fiindca am zis ca nu s-a uitat nimeni pe ea, toate se iau pe "banda rulanta"

dar si astia ... pana acum decl. doar ce se modifica si atat !! ce, naiba, i-a apucat de vor tot-tot ??
o s-o mai fac odata pana pe 31 ian., alta coada .. si tre' sa ma uit in site-ul ANAF sa vad cand a fost luat in evid. cu fiecare ctb.
la firmele mai vechi, ce sa faci ?? ... stai sa cauti in arhiva dupa decl. 010 anterioare ?? :thumbup: .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 January 2011 - 05:00 PM




#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 05:33 PM

inca ceva : ce data treceti, totusi, la ctb. deja existente si care nu se modifica ?? Doamne, ce tampenie sa treci si ctb. pe care le-ai decl. deja si care NU se modifica :smile:
trecem data luarii in evid. initiala, de acum1-2.. -7 ani ?? sau scriem data de 01.01.2011 la toate, de parca acum cerem luarea in evid. desi facem decl. de mentiuni ??

deci, nu-i adevarat ce vor astia :thumbup:



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 05:38 PM

revin :

dupa lupte "seculare" care au durat de m-am enervat cat de greu merge site-ul MFP, am reusit sa vad "fisa" contribuabilului caruia i-am facut 010 /2011 siiii... ce ved ?? figureaza cu toate ctb. cu data de 01.01.2010, data ultimului 010 facut automat de sectorul 2 anul trecut cand cu trecerea din oficiu la impoz. pe profit !!

de aici pot intelege ca in 010 / 2011 trec la ctb. :

1. data de 01.01.2010
sau
2. data de 01.01.2011

so ?? voi ce ziceti ?? cum ati depus ??



#27 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 20 January 2011 - 06:23 PM

La Timisoara, au intors-o pe colega mea inapoi si nu i-au primit 010 pana nu a trecut "Luare in evidenta incepand cu 01.01.2010", desi nu era cazul.
E vorba de firmele care trec la impozit pe microintreprinderi.
De ce e asa, nu gasesc nicio explicatie.



#28 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 06:41 PM

Citeaza

Otilia Alupei : inca ceva : ce data treceti, totusi, la ctb. deja existente si care nu se modifica ?? trecem data luarii in evid. initiala, de acum1-2.. -7 ani ??
Pai da, ca de asta sunt eu necajita acum, ca trebuie sa caut la fiecare cum a fost acum "100" de ani :smile: .

Citeaza

dupa lupte "seculare" care au durat de m-am enervat cat de greu merge site-ul MFP, am reusit sa vad "fisa"
Eu nu stiu nici unde sa caut si nici cum sa caut :thumbup: .

Citeaza

Brigante : La Timisoara, au intors-o pe colega mea inapoi si nu i-au primit 010 pana nu a trecut "Luare in evidenta incepand cu 01.01.2010", desi nu era cazul.
Ce prostie ! Atunci ne-au luat cu japca in evidenta, automat si acum trebuie sa facem Decl. de mentiuni de atunci ?

Fraza aceea aiurea pe care a observat-o Otilia in Instructiunile la imp. pe profit si pe venit cu ATENTIE !!! etc. (nu mai am acum textul in fata), se refera la declaratia de mentiuni anterioara ultimei declaratii de mentiuni, cum am incercat sa explic cateva postari mai sus sau sa imi explic ce poate sa insemne aiureala aia de exprimare.

Dana




#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 07:36 PM

Citeaza

Dana42 : Pai da, ca de asta sunt eu necajita acum, ca trebuie sa caut la fiecare cum a fost acum "100" de ani .
Rectific : trebuie sa caut cum este declarat in ultima declaratie de mentiuni valabila , care poate fi si de acum "100" de ani :smile:

Citeaza

Otilia Alupei : dupa lupte "seculare" care au durat de m-am enervat cat de greu merge site-ul MFP, am reusit sa vad "fisa" contribuabilului caruia i-am facut 010 /2011 siiii... ce ved ?? figureaza cu toate ctb. cu data de 01.01.2010, data ultimului 010 facut automat de sectorul 2 anul trecut cand cu trecerea din oficiu la impoz. pe profit !!

Acum am observat ce ai scris aici, Otilia draga ...chiar ca nu mai inteleg nimic... :thumbup: . Pai daca este luat in evidenta cu obligatii salariale in 2008 si impozit pe profit in 2010 si de atunci nu s-a mai modificat nimic, deci nu s-a mai depus alta decl. de mentiuni, nu se trece 2008, data x la salarii, 31.12.2010 la impozit pe profit, la scoatere din evidenta, de pilda si 01.01.2011 ca luare in evidenta la micro ?
Cu imp. pe venit poate fi aiureala aceea patita de colega lui Brigante.
Sa vedem cine mai depune maine sau daca reusesc sa merg maine, va spun ce am facut.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 January 2011 - 07:46 PM

Dana




#30 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 20 January 2011 - 07:44 PM

La Pitesti, mi-au spus ca se trece data initiala, cea a luarii in evidenta ca platitor de impozite si ctb aferente salariilor. Functionara a fost draguta si mi-a trecut ea datele la contributii.
Ajunsa la birou, am verificat pe site-ul mfinante.ro si acolo aparea data de 01.01.2010, atunci cand firma a trecut de la micro la platitoare de impozit pe profit.



#31 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 07:48 PM

Unde verifici AOPRIS :thumbup: , ca sa nu mai caut acum, nu ai un link ?
Mai-mai, parca nu toate orasele sunt din aceeasi tara !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 January 2011 - 07:50 PM

Dana




#32 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 20 January 2011 - 08:07 PM

http://voes.mfinante.../pjuridice.html

momentan nu functioneaza site-ul

cel mai usor intri pe google si scrii mfinante.ro; apoi intru pe informatii fiscale si bilanturi

Aceasta postare a fost editata de AOPRIS: 20 January 2011 - 08:11 PM




#33 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 08:34 PM

Multumesc mult, AOPRIS :thumbup: !

Dana




#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 08:40 PM

si ai mare rabdare, nu abandona... lasa site-ul sa treaca singur la pag. selectata, asta se va intampla in cateva minute bune ... merge fff greu !! :smile:

deci, daca pe site-ul MF apar cu ctb din data de 01.01.2010, eu ce palaria lui Hector trec la data luarii in evid. acum ?? ca ma dispera 010 -le asta cu mentiuni care nu sunt mentiuni / modificari :thumbup:



#35 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 20 January 2011 - 08:42 PM

Cu multa placere!



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 10:25 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 20 2011, 08:40 PM, a spus:

daca pe site-ul MF apar cu ctb din data de 01.01.2010, eu ce trec la data luarii in evid. acum ??
nimeni nu stie sigur ??
n-aveti D 010 de depus ??



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 11:02 AM

am sunat la MF si la sect. 2... nu se stie clar cum trebuie, ba ca nu trebuie, ba ca trebuie cu datele care sunt la ei in calc. :thumbup:
....................
la asistenta contrib. MF : ba ca trebuie cu data initiala de luare in evid., ba ca trebuie cu data care apare in site-ul MF, ba ca nu trebuie deloc daca nu sunt modificari, ba ca sa mergem la AF de sectorul unde avem de depus si sa ne dea de acolo vectorul fiscal la ctb. asa cum apare la ei ("dar asta vad pe site-ul dvs de la MFP", zic eu d-lui de la tel. ... "poate fi diferit la AF de site ??" zice el : "treceti ce data vreti, ca tot nu le ia in consideratie daca nu sunt modificari, o sa va faca numai modificarea cu micro", zic eu " pai, daca nu le ia in considerare, de ce sa la mai trec ?? "), el se enerveaza ca insist, eu ma enervez ca ma invarte si in final zice ca parerea lui e sa trec datele cand am fost initial luata in evid. cu ctb. (ceea ce e logic, dar nu coresp. cu ultima D010 facuta automat de AF anul trecut cand m-au trecut fortat de la micro la profit, unde apar cu ctb. de la 01.01.2010, desi eu am salariati declarati in 010 din 2006 :laugh: )
........................
am vb si la sect. 1, acolo se trec numai modificarile ! :biggrin: deci fara restul ctb deja declarate anterior si NEmodificate !

la fel si sector 3 :smile:
..................................
DGFP-MB, se depune cu toate datele, iar la ctb. se trece data luarii in evidenta INITIALA, deci data primei declarari a ctb care mai sunt in vigoare la 01.01.2011, asta pt contrbuabili mijlocii si mari
pt ceilalti, sa facem cum zic admin. financiare, e parerea doamnei cu care am vb la tel.(f. draguta si amabila )

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 January 2011 - 12:55 PM




#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 01:04 PM

in concluzie :
in afara de DGFP-MB (care mi-a zis din prima ca la ei se depune cu toate ctb), S2 si asistenta contrib. MF mi-au zis initial ca se depune numai cu modificarile si atat, iar dupa ce le-am zis ce scrie in instructiuni si cum apar datele in site-ul ANAF, am dat in alte discutii.
la S1 si S3 nu am mai discutat de instructiuni, doar am intrebat daca in decl. trec doar modificarile (fara ctb.) si atat, mi-au zis ca da si am renuntat sa mai fac alte comentarii pe instructiuni si restul.



#39 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 January 2011 - 08:11 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 21 2011, 10:25 AM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 20 2011, 08:40 PM, a spus:

daca pe site-ul MF apar cu ctb din data de 01.01.2010, eu ce trec la data luarii in evid. acum ??
nimeni nu stie sigur ??
n-aveti D 010 de depus ??
Parerea mea este ca ar trebui completate corect, conform instructiunilor Declaratiei 010 si depuse la Administratii. Ele vor fi astfel introduse corect si la vectorul fiscal vor aparea datele pe care le declari acum. Am vazut astfel de cazuri care s-au rezolvat in acest fel. Bafta!



#40 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 January 2011 - 11:52 PM

Eu am fost astazi sa depun 010 cu trecerea de la imp. pe profit la micro., au taiat peste toate contributiile salariale completate cnf. Instructiunilor, au lasat scoatere din evid. imp.profit 31.12.2010, luare in evidenta micro : 01.01.2011, dupa care nu au vrut sa-mi preia Decl. de mentiuni fara balante.
Am reusit sa ma enervez la culme :thumbup:, am cerut explicatii cu privire la Instructiunile de completare a D.010, nu am primit niciuna, mai mult, paream o "ciudata" in ochii lor si am lasat-o balta.
Am cerut baza legala pt. obligativitatea depunerii bal. de verificare, raspunsul a fost ca "au metodologia lor pe care tb. sa o aplice" si cand am intrebat baza legala pt. mine, ca si contribuabil, cu privire la obligativitatea depunerii balantei de verificare pt. preluarea Decl. de mentiuni, au facut trimitere la pct. 77 din Normele CF cu privire la depunerea doc. doveditoare.
Am verificat acasa...nici vorba de asa ceva la pct. 77 din Norme :smile:.
In concluzie : au vrut sa scape de mine si habar nu au de nimic, lucreaza robotizat, dar voi merge mai "sus" pentru ca am dreptul sa fiu lamurita cu aceste probleme, interesul meu este sa fie respectata legea si o voi respecta daca mi se aduc argumente legale.

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL