Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul salarii 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul salarii 2011


69 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 January 2011 - 07:58 AM

Pentru anul 2011 deocamdata se prevad cateva modificari pe care as vrea sa va supun atentiei pt. clarificare:
-salarul minim brut pe economie folosit in calcule este 670 (HG nr.1193/2010 ) iar cel mediu 2022. (pt. cel minim CCM unic pt. 2011 ar prevedea 700, dar in calcule indiferent de aceasta se va folosi 670)
-procentul contributiilor ramane la fel atat pt. angajator cat si pt. angajati.

Conform OUG 117/2010 :
1. pt angajati:
-baza pt. contributiile sociale (CAS, CASS, SOMAJ ) este suma veniturilor brute limitata la 5 x salarii medii brute (fata de 2010 cand la CAS si Somaj nu era limitata iar la CASS la 12 x sal.min)
-baza de calcul a contributiilor sociale pt. veniturile sub forma indemnizatiilor de asig sociale de sanatate (adica dupa cate inteleg Concediile medicale platite de CASS) este 35% din sal.mediu brut x nr.zile CM / zile lucratoare luna (in 2010 era la CAS sal.min. x nr.zile CM/zile lucr.luna, la somaj si cass era 0)
-nu se datoreaza CASS la salarii compensatorii conform contractului colectiv de munca
-nu se datoreaza somajul pt. CM platite de CASS ci doar pt. cele platite de angajator (care este baza brutul sau formula de mai sus :smile: )
-nu se datoreaza somaj pt. plati compensatorii la concedieri pt. motive care nu tin de angajat,
-nu se datoreaza somaj la CM suportate de CASS
-nu se datoreaza somaj pt. pensionari
-se datoreaza contributia la CASS pt.CM tip accident de munca (care e baza :thumbup: )
2. pt. angajator:
-la CAS baza este suma veniturilor limitata la nr.angajati x 5 x sal.mediu
-la CASS limitata la nr.angajati x 12 sal.min
-la Somaj baza nu este limitata
-la Fondul de garantare se iau in calcul si veniturile angajatilor pensionari (in 2010 era egala cu cea de la somaj adica fara pensionari)
-la Fondul de accidente de munca si boli profesionale este suma veniturilor la care se adauga nr.de zile CM x sal.min / zile lucratoare luna fara limitari.
-nu se mai plateste comision la ITM

Astea sunt cateva modificari la prima vedere. Astept sa apara si Noul Cod al Muncii cat si noul Contract colectiv de munca la nivel national pt. 2011 (am vazut proiectul dar nici unde daca s-a semnat si inregistrat), deorece si acestea prevad modificari.
Sunt corecte concluziile de mai sus ?

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 20 January 2011 - 08:02 AM




#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 20 January 2011 - 09:36 AM

Eu am inteles din art. 296 cu 11 ca doar pentru CAS datorat pentru concedii medicale este baza de calcul 35%din castigul salarial mediu brut (nu si pentru somaj si sanatate). Aici cred ca baza de calcul este venitul brut din concedii medicale.
Sanatate se datoreaza?




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 January 2011 - 11:08 AM

Vezi postareacitrom05, la Jan 20 2011, 09:36 AM, a spus:

Eu am inteles din art. 296 cu 11 ca doar pentru CAS datorat pentru concedii medicale este baza de calcul 35%din castigul salarial mediu brut (nu si pentru somaj si sanatate). Aici cred ca baza de calcul este venitul brut din concedii medicale.
Sanatate se datoreaza?
La OUG 117 la Art.2 alin (2) zice Contributiile sociale ... sunt : a) contributia de asig.sociale.., b) contr.de asig.soc.de sanatate..., c) contr.pt. conc. si ind. de asig.soc.de sanatate datorate la FNUASS.., d) contr. la bug. asig.soc. pt. somaj....
iar la art.296 cu 11 scrie doar Baza de calcul al contributiilor sociale pt. veniturile sub forma indemnizatiilor de asig sociale de sanatate si nu specifica care contributii. Logic ar fi sa spuna care contributii ?



#4 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2011 - 11:09 AM

Conform OUG 117/2010 :
1. pt angajati:
-baza pt. contributiile sociale (CAS, CASS, SOMAJ ) este suma veniturilor brute limitata la 5 x salarii medii brute (fata de 2010 cand la CAS si Somaj nu era limitata iar la CASS la 12 x sal.min)
[/quote]

Limitarea la 5 salarii se aplica si la salariati sau numai la venituri profesionale dependente ?



#5 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 20 January 2011 - 12:41 PM

Eu cred ca se face confuzie intre contributii sociale ( cele de la art 2) si contributia la asigurari sociale (CAS adica pensii). Articolul 296 cu 11 face referire la contributia la asigurari sociale deci pensii.



#6 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2011 - 12:59 PM

Vezi postareacitrom05, la Jan 20 2011, 12:41 PM, a spus:

Articolul 296 cu 11 face referire la contributia la asigurari sociale deci pensii.
Ai dreptate. Eu intrebam daca plafonarea contributiei pentru pensii se aplica si la salariatii cu contract de munca, respectiv angajatorii lor, asa cum scrie DinuGeorge.



#7 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2011 - 01:18 PM

In legea 263/2010 am gasit aceste doua referiri la plafonare - nu se refera la salariati cu contract de munca.

Art. 11
(1)Persoanele prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. IV care au cel puțin vârsta de 18 ani sunt obligate să se asigure pe baza declarației individuale de asigurare.
Art. 6
(1)În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV.persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puțin de 4 ori câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și care se află în una dintre situațiile următoare:
a)administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
b)membri ai întreprinderii individuale și întreprinderii familiale;
c)persoane fizice autorizate să desfășoare activități economice;
d)persoane angajate în instituții internaționale, dacă nu sunt asigurații acestora;
e)alte persoane care realizează venituri din activități profesionale;

(3)Venitul lunar asigurat pentru persoanele menționate la alin. (1) este cel stabilit prin declarația individuală de asigurare și nu poate fi mai mic decât suma reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și mai mare decât valoarea corespunzătoare a de 5 ori câștigul salarial mediu brut.

Art. 36
Baza lunară de calcul a contribuției de asigurări sociale pentru asigurații prevăzuți la art. 6 alin. (1) pct. IV și alin. (2)
Art. 6
(2)Se pot asigura în sistemul public de pensii, pe bază de contract de asigurare socială, în condițiile prezentei legi, avocații, personalul clerical și cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate în sistemul public, precum și orice persoană care dorește să se asigure, respectiv să își completeze venitul asigurat.

o constituie venitul lunar asigurat, înscris în declarația individuală de asigurare sau în contractul de asigurare socială, dar nu mai puțin decât suma reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și nici mai mult de 5 ori valoarea acestuia.



#8 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 20 January 2011 - 03:18 PM

Cititi art 296 cu 18 alin 6 unde scrie de plafonarea la 5 salarii medii brute a contributiei individuale la asigurari sociale.



#9 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 21 January 2011 - 12:46 AM

Vezi postareaDinu George, la Jan 20 2011, 07:58 AM, a spus:

-baza pt. contributiile sociale (CAS, CASS, SOMAJ ) este suma veniturilor brute limitata la 5 x salarii medii brute (fata de 2010 cand la CAS si Somaj nu era limitata iar la CASS la 12 x sal.min)

12 x salariul minim nu era pentru fondul de 0.85% - contrib.concedii medicale?



#10 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2011 - 03:04 PM

Vezi postareageorge_v, la Jan 21 2011, 12:46 AM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Jan 20 2011, 07:58 AM, a spus:

-baza pt. contributiile sociale (CAS, CASS, SOMAJ ) este suma veniturilor brute limitata la 5 x salarii medii brute (fata de 2010 cand la CAS si Somaj nu era limitata iar la CASS la 12 x sal.min)

12 x salariul minim nu era pentru fondul de 0.85% - contrib.concedii medicale?
Oricum nu mai conteaza suntem in 2011, dar limitarea era la sanatate (acum ar trebui sa ma uit daca si la FNUASS era cu limitare dar la CASS era).
Rog sa cititi inca o data ce am scris la inceput. Eu am inteles daca se urmaresc articolele si aliniatele din OUG ca limitarea pentru bazele contributiilor se refera la angajati la toate si la angajatori la unele contributii. Si se refera la angajati cu carte de munca deorece art 296/4 alin.2 zice ca limitarea la 5 ori sal.med. se refera la total venit de la alin.1 art.296/4 care se refera la persoanele prevazute la art.296 lit a) si b) care zice la a) pers ce realizeaza venituri pe baza contract de munca.

Sa inteleg ca la pensii de acum incolo vom calcula contributia pentru Concedii Medicale dupa noua formula ?

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 24 January 2011 - 03:05 PM




#11 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 24 January 2011 - 09:31 PM

pana la urma care este salariul minim pe economie in 2011?



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 January 2011 - 10:24 PM

670 deocamdata



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2011 - 11:34 AM

Lg. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 3
(2) În sensul prezentei legi, prin câștig salarial brut/soldă brută/salariu lunar brut se înțelege
veniturile din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit, conform prevederilor Codului fiscal.

Art. 33. - (1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) câștigul salarial brut/solda brută, în cazul asiguraților prevăzuți la art. 6 alin. (1) pct. I și II;
b) suma reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de munca sau boala profesionala.
c) venitul brut diminuat cu cota de cheltuială forfetară prevăzută la art. 50 alin. (1) lit. a) sau, după caz, art. 50 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările
ulterioare, pentru veniturile din drepturi de autor și drepturi conexe, în situația persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. VI lit. a);
d) venitul brut, pentru veniturile din activitatea desfășurată în baza contractelor/convențiilor civile încheiate potrivit Codului civil, în situația persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. VI lit. b).
(2) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale pentru personalul român trimis în misiune permanentă în străinătate de către persoanele juridice din
România este câștigul salarial brut lunar în lei, corespunzător funcției în care persoana respectivă este încadrată în țară.
(3) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale prevăzută la alin. (1) și (2) nu poate fi mai mare decât valoarea corespunzătoare a de cinci ori câștigul salarial mediu brut.
(4) Fac excepție de la prevederile alin. (3) persoanele prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. VI lit. a), care realizează respectivele venituri în mod exclusiv și ocazional, pentru care baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale nu poate depăși într-un an calendaristic echivalentul a de cinci ori câștigul salarial mediu brut.
(5) Câștigul salarial mediu brut prevăzut la alin. (3) este cel utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat
salariul mediu brut =2022 pentru 2011



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2011 - 11:44 AM

Lg. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 34. - (1) Baza lunară de calcul a contribuției de asigurări sociale datorată de angajator o constituie suma câștigurilor salariale brute/soldelor brute lunare, precum și asimilate acestora.
(2) Baza lunară de calcul la care persoana juridică din România datorează contribuția de asigurări sociale pentru personalul român trimis în misiune permanentă în străinătate o constituie suma câștigurilor salariale brute la care s-a calculat contribuția individuală de asigurări sociale, conform prevederilor art. 33 alin. (2).
(3) Baza de calcul prevăzută la alin. (1) nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul mediu al asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a de cinci ori câștigul salarial mediu brut.
(4) În situația depășirii plafonului prevăzut la alin. (3), în cazul angajatorilor care datorează contribuție diferențiată în funcție de condițiile de muncă, baza de calcul la care se datorează contribuția de asigurări sociale corespunzătoare fiecărei condiții de muncă se stabilește proporțional cu ponderea, în totalul bazei de calcul, a câștigurilor salariale brute realizate în fiecare dintre condițiile de muncă.
...............................................
Art. 37. - (1) Contribuția de asigurări sociale nu se datorează asupra sumelor reprezentând:
a) prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;
b) diurne de deplasare și de delegare, indemnizații de delegare, detașare și transfer;
c) participarea salariaților la profit, potrivit Ordonanței Guvernului nr. 64/2001 privind repartizarea profitului la societățile naționale, companiile naționale și societățile comerciale cu capital integral sau majoritar de stat, precum și la regiile autonome, aprobată cu modificări prin Legea nr. 769/2001, cu modificările și completările ulterioare;
d) indemnizația de ședință pentru consilierii locali și județeni;
e) contribuțiile plătite la fondurile de pensii facultative, în limitele de deductibilitate stabilite potrivit legii;
f) compensațiile lunare pentru chirie;
g) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protecție și de lucru, a alimentației de protecție, a medicamentelor și materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi de protecție a muncii, precum și a uniformelor obligatorii și a drepturilor de echipament;
h) sumele primite potrivit legii pentru acoperirea cheltuielilor de mutare în interesul serviciului;
i) indemnizațiile de instalare;
j) valoarea financiară a normei de hrană;
k) contravaloarea transportului ocazionat de plecarea în concediul de odihnă, precum și a transportului la și de la locul de muncă.



#15 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2011 - 11:58 AM

LEGEA 263/2010 a fost modificata de Ord.117/2010

Art. 33
Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților este prevăzută în Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare.
(la data 30-dec-2010 Art. 33 din capitolul III modificat de Art. XVIII, punctul 10. din Ordonanta urgenta 117/2010 )

Art. 34
Baza lunară de calcul a contribuției de asigurări sociale datorate de angajator este prevăzută în Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare.
(la data 30-dec-2010 Art. 34 din capitolul III modificat de Art. XVIII, punctul 11. din Ordonanta urgenta 117/2010 )

Art. 37
(1)Nu se datorează contribuție de asigurări sociale asupra sumelor expres exceptate, prevăzute în Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare.
(2)Sumele asupra cărora nu se datorează contribuția de asigurări sociale nu se iau în considerare la stabilirea prestațiilor din sistemul public de pensii.
(la data 30-dec-2010 Art. 37 din capitolul III modificat de Art. XVIII, punctul 13. din Ordonanta urgenta 117/2010 )



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2011 - 07:45 PM

Exceptiile generale care nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii prevazuta la art. 296.4 - Baza de calcul al contributiilor sociale individuale :
Art. 296.15

Excepții generale
Nu se cuprind în baza lunară a contribuțiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 296.4, următoarele:
a) sumele primite de membrii fondatori ai societăților comerciale constituite prin subscripție publică;
b) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă. Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu intră în baza de calcul, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depășește 150 lei;
c) contravaloarea folosinței locuinței de serviciu sau a locuinței din incinta unității, potrivit repartiției de serviciu, numirii conform legii sau specificității activității prin cadrul normativ specific domeniului de activitate, compensarea chiriei pentru personalul din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională, precum și compensarea diferenței de chirie, suportată de persoana fizică, conform legilor speciale;
d) cazarea și contravaloarea chiriei pentru locuințele puse la dispoziția oficialităților publice, a angajaților consulari și diplomatici care lucrează în afara țării, în conformitate cu legislația în vigoare;
e) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protecție și de lucru, a alimentației de protecție, a medicamentelor și materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi de protecție a muncii, precum și a uniformelor obligatorii și a drepturilor de echipament, ce se acordă potrivit legislației în vigoare;
f) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul dintre localitatea în care angajații își au domiciliul și localitatea unde se află locul de muncă al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situațiile în care nu se asigură locuință sau nu se suportă contravaloarea chiriei, conform legii;
g) sumele primite de angajați pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare precum și indemnizația primită pe perioada delegării și detașării în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, în limita a 2,5 ori indemnizația acordată salariaților din instituțiile publice;
h) sumele primite, potrivit dispozițiilor legale, pentru acoperirea cheltuielilor de mutare în interesul serviciului;
i) indemnizațiile de instalare ce se acordă o singură dată, la încadrarea într-o unitate situată într-o altă localitate decât cea de domiciliu, în primul an de activitate după absolvirea studiilor, în limita unui salariu de bază la angajare, precum și indemnizațiile de instalare și mutare acordate, potrivit legilor speciale, personalului din instituțiile publice și celor care își stabilesc domiciliul în localități din zone defavorizate, stabilite potrivit legii, în care își au locul de muncă;
j) sumele sau avantajele primite de către persoane fizice rezidente din activități dependente desfășurate într-un stat străin, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte;
k) cheltuielile efectuate de angajator pentru pregătirea profesională și perfecționarea angajatului în legătură cu activitatea desfășurată de acesta pentru angajator;
l) costul abonamentelor telefonice și al convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, efectuate în vederea îndeplinirii sarcinilor de serviciu;
m) avantajele sub forma dreptului la stock options plan, la momentul acordării și la momentul exercitării acestuia;
n) diferența favorabilă dintre dobânda preferențială stabilită prin negociere și dobânda practicată pe piață, pentru credite și depozite;
o) tichetele de masă, tichetele de vacanță, tichetele cadou și tichetele de creșă, acordate potrivit legii;
p) avantajele primite în legătură cu o activitate dependentă, fără însă a fi limitate la:
1. utilizarea oricărui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii, în scop personal, cu excepția deplasării pe distanță dus-întors de la domiciliu la locul de muncă;
2. cazarea, hrana, îmbrăcămintea, personalul pentru munci casnice, precum și alte bunuri sau servicii oferite gratuit sau la un preț mai mic decât prețul pieței;
3. abonamentele și costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, în scop personal;
4. permisele de călătorie pe orice mijloace de transport, folosite în scopul personal;
5. primele de asigurare plătite de către suportator pentru salariații proprii sau alt beneficiar de venituri din salarii, la momentul plății primei respective, altele decât cele obligatorii.



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2011 - 09:01 PM

Plafonari contributii:
Asigurati:
CAS, CASS, Somaj : 5*casigul salarial mediu brut – cf.art.296.4 alin.(2)
Angajator:
CAS (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): nr.asigurati*5*castigul salarial mediu brut – cf. art.296.5 alin.(1)
CASS (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): neplafonat – cf. art.296.5 alin.(2)
CCI (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): nr.asigurati*12*sal.minim brut pe tara garantat in plata – cf. art.296.5 alin.(2)
Somaj (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): neplafonat – cf. art.296.5 alin.(3)
Fond de garantare creante salariale (prevazuti la art.296.3 lit. e) ): neplafonat – cf. art.296.5 alin.(4)
CAMBP (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)) : neplafonat – cf. art.296.5 alin.(5)

CAS, Somaj (prevazuti la art.296.3 lit. c) ): 5*casigul salarial mediu brut cf. art.296.14



#18 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 January 2011 - 10:33 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 25 2011, 10:01 PM, a spus:

Plafonari contributii:
Asigurati:
CAS, CASS, Somaj : 5*casigul salarial mediu brut – cf.art.296.4 alin.(2)
Angajator:
CAS (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): nr.asigurati*5*castigul salarial mediu brut – cf. art.296.5 alin.(1)
CASS (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): neplafonat – cf. art.296.5 alin.(2)
CCI (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): nr.asigurati*12*sal.minim brut pe tara garantat in plata – cf. art.296.5 alin.(2)
Somaj (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)): neplafonat – cf. art.296.5 alin.(3)
Fond de garantare creante salariale (prevazuti la art.296.3 lit. e) ): neplafonat – cf. art.296.5 alin.(4)
CAMBP (prevazuti la art.296.3 lit. e) si g)) : neplafonat – cf. art.296.5 alin.(5)

CAS, Somaj (prevazuti la art.296.3 lit. c) ): 5*casigul salarial mediu brut cf. art.296.14

finantele timis spun ca plafonarea e numai la cas angajat, nu la toate contributiile angajatului :thumbup:



#19 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2011 - 12:37 PM

Ce contributii se retin pentru concediile medicale:
1. platite de firma (primele 5 zile)
2. platite din FNUASS
3. platite de firma (primele 3 zile)
4. platite din AMBP



#20 andreiasorina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2011 - 01:26 PM

LEGEA nr. 287/2010 –Legea bugetelor asigurarilor sociale de stat si Legea 286 /2010 – Legea Bugetului de stat aproba cotele de contribuții sociale aplicabile incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011.
Legea 287. — Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2011 – MOO 880/28.12.2010
CAPITOLUL III Dispoziții finale
Art. 15. — Câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2011 este de 2.022 lei.
Art. 16. — Cuantumul ajutorului de deces se stabilește, în condițiile legii, în cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 2.022 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 1.011 lei.
Art. 17. — (1) Pentru anul 2011 cotele de contribuție de asigurări sociale se stabilesc după cum urmează:
a) 31,3% pentru condiții normale de muncă, datorată de angajator și angajați, din care 10,5% datorată de angajați și 20,8% datorată de angajatori;
b) 36,3% pentru condiții deosebite de muncă, datorată de angajator și angajați, din care 10,5% datorată de angajați și 25,8% datorată de angajatori;
c) 41,3% pentru condiții speciale de muncă, datorată de angajator și angajați, din care 10,5% datorată de angajați și 30,8% datorată de angajatori.
(2) În cota de contribuție individuală de asigurări sociale prevăzută la alin. (1) este inclusă și cota de 3% aferentă fondurilor de pensii administrate privat, prevăzută de Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
(3) Cotele prevăzute la alin. (1) și (2) se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011.
Art. 18. — (1) În baza prevederilor art. 29 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare, și ale art. 7 din Legea nr. 200/2006, cu modificările ulterioare, pentru anul 2011 se stabilesc următoarele cote ale contribuțiilor:
a) contribuția datorată de angajatori la bugetul asigurărilor pentru șomaj este de 0,5%;
b) contribuția individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru șomaj este de 0,5%;
c) contribuția datorată la bugetul asigurărilor pentru șomaj de către persoanele asigurate în baza contractului de asigurare pentru șomaj este de 1%;
d) contribuția datorată de angajator la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) din Legea nr. 200/2006, cu modificările ulterioare, este de 0,25%.
(2) Cotele prevăzute la alin. (1) se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011.
Art. 19. — (1) Cotele de contribuții datorate de angajatori în funcție de clasa de risc, potrivit prevederilor Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă și boli profesionale, republicată, se stabilesc de la 0,15% la 0,85%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.
(2) Cotele prevăzute la alin. (1) se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011.
Legea 286/2010 — Legea bugetului de stat pe anul 2011
SECȚIUNEA a 3-a Dispoziții referitoare la bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate pe anul 2011
(3) Pentru anul 2011, cotele de contribuții pentru asigurările de sănătate, prevăzute de Legea nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare, se stabilesc după cum urmează:
a) 5,2% pentru cota datorată de angajatori, prevăzută la art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare;
b) 10,7% pentru cota datorată de persoanele prevăzute la art. 259 alin. (6) din Legea nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare;
c) 5,5% pentru celelalte categorii de persoane care au obligația plății contribuției direct sau cu plata din alte surse.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL