Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul salarii 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Calcul salarii 2011


69 replies to this topic

#41 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 07:48 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 8 2011, 08:41 AM, a spus:

Da, cuceritor..de acord!
Dar eu, din art 296.15 (g), inteleg ca nu se includ in baza de calcul sumele ce intra in limita a 2.5 ori...
Eu ma intreb daca sumele peste aceasta limita se includ in baza! Majoritatea angajatorilor acorda diurne mai mari decat aceasta limita.

Cu scuzele de rigoare, eu cred ca textul nu are o altfel de interpretare, decat ce ce spune in text :
Nu se includ in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii prevazuta la art. 296.4
urmatoarele:
...
'g) sumele primite de angajati pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare, precum
si indemnizatia primita pe perioada delegarii si detasarii, in tara si in strainatate, in interesul
serviciului, in limita a 2,5 ori indemnizatia acordata salariatilor din institutiile publice.'

In concluzie, lucrurile au ramas ca si pana acum, nimic nu s-a schimbat !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 08 February 2011 - 07:49 PM




#42 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 01:20 PM

Elena, parerea mea este urmatoarea: pentru diurnele de pana la de 2.5 ori diurna pentru institutiile publice, nu se includ in salarii si nu se datoreaza contributii sociale pentru nimeni. Pentru ceea ce depaseste nivelul de mai inainte, avem doua situatii: pentru persoanele juridice fără scop patrimonial și alte entități neplătitoare de impozit pe profit, se includ in veniturile salariale si se impoziteaza (altfel ar scapa impozitarii deoarece platitorii de diurna nu sunt platitori de impozit pe profit) iar pentru cei platitori de impozit pe profit, nu se includ in venituri salariale pentru ca sunt cheltuielinedeductibile.
Beleaua este cu nou reinfiintatele microntreprinderi care nu intra in niciuna din categorii.




#43 nelynely07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 12 February 2011 - 04:40 PM

dragi colegi in final cum ati procedat cu salarul minim ati marit numai salariile de la 600 la 670 ati mai tinut cont de coieficienti de ierarhizare s-au nu .



#44 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 February 2011 - 04:43 PM

eu am considerat minim de 670 si nu am aplicat coeficienti noi, dar nici nu am micsorat salariul incadrare. (daca era 1200 am lasat 1200)



#45 nelynely07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 13 February 2011 - 10:18 AM

mihaela , sa inteleg ca ai majorat doar de la 600 la 670, restul salariilor au ramas neschimbate ( 720 la 720 , 1200 la 1200 ) e ok ?



#46 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 February 2011 - 11:24 AM

da, eu asa am facut si am depus si 112.
acum astept sa vad semnarea noului ccm unic si modific din ziua semnarii lui



#47 nelynely07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 13 February 2011 - 11:34 AM

noile modificari care vor aparea speram sa fie cu luna februarie si la ianuarie sa ramana asa cum am depus si declaratia
eu am facut decizie de majorare doar la cei care au avut salariu minim 600 am modificat la 670 la restul le-am lasat asa cum au fost ptr luna ianuarie , dupa ce se va semna ccm vom vedea
declaratia 112 s-a validat ?



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 February 2011 - 11:35 AM

da, am listat si recipisa



#49 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 15 February 2011 - 10:12 AM

Buna dimineata!

Am depus D112 pentru o firma care are urmatoarea situatie:
1. Venituri realizate in conditii normale = 41374.
2. Concediu medical, cod 01, 3 zile platite din fond salarii = 197.
3. Concediu medical, coo 01, 4 zile platite din FNUASS = 263. Total Concediu medical = 460.

Calculul meu pentru FAAMBP arata astfel:
1. Baza de calcul: 41374 + 670*7/21 = 41597
2. Contributia aferenta CAEN 4211 = 41597 * 0.242% = 101.

Am folosit OUG117, art. 296(ind.5) alin.5: "Pentru persoanele prevazute la art. 296 (ind.3) lit. e) si g), baza lunara de calcul al contributiei de asigurare la accidente de munca si boli profesionale reprezinta suma castigurilor brute realizate lunar de persoanele prevazute la art. 296(ind.3) lit. a) si b), respectiv salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala".

Recipisa contine erori de validare dupa cum urmeaza: "Creanta 06-Contributia de accidente de munca datorata de angajator diferita de suma calculata (nu se incadreaza nici in marja +/- 5)".

Nu inteleg mesajul recipisei! Ce poate insemna marja +/- 5?!

Va rog frumos, imi puteti spune daca ati avut vreun caz similar?
Daca am gresit, va rog corectati-ma!
mdtru



#50 akivasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2011 - 01:09 PM

Buna,
poate ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca sunt corecte IBAN-urile pentru plata contributii sal.

impozit - RO91 TREZ 7002 0470 101 XXXXX
RESTUL - RO85 TREZ 7005 502 XXXXXXXXX



#51 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 20 February 2011 - 08:53 PM

Am fost la ITM si nu se mai depun statele de salarii. O sa-mi spuneti buna dimineata soare :biggrin: .Ce act normativ care spune asta?...



#52 akivasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 February 2011 - 09:49 AM

Vezi postareaLucia2, la Feb 20 2011, 08:53 PM, a spus:

Am fost la ITM si nu se mai depun statele de salarii. O sa-mi spuneti buna dimineata soare :biggrin: .Ce act normativ care spune asta?...


deci nu mai depunem nicaieri stat-ul, nu se mai trimite nici online?



#53 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 February 2011 - 11:17 AM

Buna dimineata!!!

Ordonanta de Urgenta nr. 123 din 28 decembrie 2010.



#54 leo_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 21 February 2011 - 12:06 PM

Acelasi caz. Am listat recipisa in care apare "Nu exista erori de validare", Atentionari : "Creanta 06-Contributia de accidente de munca datorata de angajator diferita de suma calculata (nu se incadreaza nici in marja +/- 5)". Nu mi se indica nici o suma corecta (asa cum am citit eu in instructiuni ca ar trebui).



#55 chuchi19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 February 2011 - 10:22 PM

Buna Elena,

Si eu m-am lovit de aceeasi problema ca si tine. Mi-e foarte confuz textul de lege. Mi-e foarte greu sa cred ca se impoziteaza dpdv al contributiilor dar nu se impoziteaza dpdv al impozitului pe venit.
Te rog sa ne anunti cand primeste raspuns la intrebarea pusa la Finante.
Carmen



#56 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2011 - 12:36 PM

Sumele, indiferent de cuantum, acordate salariatilor de persoanele juridice platitoare de impozit pe profit, pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare, a indemnizatiei sau diurnei acordate pe perioada delegarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului nu sunt impozitate la angajat si nu se datoreaza contributii sociale. La nivelul persoanei juridice, suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate este deductibila in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.
Codul fiscal
Art.296.4
(1) Baza lunara de calcul al contributiilor sociale individuale obligatorii, in cazul persoanelor prevazute la art. 296^3 lit. a) si b), reprezinta castigul brut realizat din activitati dependente, in tara si in strainatate...........
m) indemnizatiile primite pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, acordate de persoanele juridice fara scop patrimonial si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori indemnizatia acordata salariatilor din institutiile publice;
Norme metodologice:
6. In cazul depasirii limitei respective, partea care depaseste reprezinta venit asimilat salariilor si se cuprinde in baza de calcul al contributiilor sociale individuale
Prin persoane juridice fara scop patrimonial si entitati neplatitoare de impozit pe profit se ințelege: organizatiile nonprofit de orice fel si societatile civile care nu datoreaza impozit pe profit potrivit titlului II din Codul fiscal, precum si cele platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, prevazute la titlul IV^1 din Codul fiscal



#57 vero_vero

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 March 2011 - 03:23 PM

Vezi postareaDinu George, la Jan 20 2011, 08:58 AM, a spus:

Pentru anul 2011 deocamdata se prevad cateva modificari pe care as vrea sa va supun atentiei pt. clarificare:
-salarul minim brut pe economie folosit in calcule este 670 (HG nr.1193/2010 ) iar cel mediu 2022. (pt. cel minim CCM unic pt. 2011 ar prevedea 700, dar in calcule indiferent de aceasta se va folosi 670)
-procentul contributiilor ramane la fel atat pt. angajator cat si pt. angajati.

Conform OUG 117/2010 :
1. pt angajati:
-baza pt. contributiile sociale (CAS, CASS, SOMAJ ) este suma veniturilor brute limitata la 5 x salarii medii brute (fata de 2010 cand la CAS si Somaj nu era limitata iar la CASS la 12 x sal.min)
-baza de calcul a contributiilor sociale pt. veniturile sub forma indemnizatiilor de asig sociale de sanatate (adica dupa cate inteleg Concediile medicale platite de CASS) este 35% din sal.mediu brut x nr.zile CM / zile lucratoare luna (in 2010 era la CAS sal.min. x nr.zile CM/zile lucr.luna, la somaj si cass era 0)
-nu se datoreaza CASS la salarii compensatorii conform contractului colectiv de munca
-nu se datoreaza somajul pt. CM platite de CASS ci doar pt. cele platite de angajator (care este baza brutul sau formula de mai sus :smile: )
-nu se datoreaza somaj pt. plati compensatorii la concedieri pt. motive care nu tin de angajat,
-nu se datoreaza somaj la CM suportate de CASS
-nu se datoreaza somaj pt. pensionari
-se datoreaza contributia la CASS pt.CM tip accident de munca (care e baza :thumbup: )
2. pt. angajator:
-la CAS baza este suma veniturilor limitata la nr.angajati x 5 x sal.mediu
-la CASS limitata la nr.angajati x 12 sal.min
-la Somaj baza nu este limitata
-la Fondul de garantare se iau in calcul si veniturile angajatilor pensionari (in 2010 era egala cu cea de la somaj adica fara pensionari)
-la Fondul de accidente de munca si boli profesionale este suma veniturilor la care se adauga nr.de zile CM x sal.min / zile lucratoare luna fara limitari.
-nu se mai plateste comision la ITM

Astea sunt cateva modificari la prima vedere. Astept sa apara si Noul Cod al Muncii cat si noul Contract colectiv de munca la nivel national pt. 2011 (am vazut proiectul dar nici unde daca s-a semnat si inregistrat), deorece si acestea prevad modificari.
Sunt corecte concluziile de mai sus ?
sunt corecte. dar te rog sa-mi spui si mie daca pentru presedintii de asociatii de locatari se calculeaza asa:
cas 10.5% , sanatate 5,5 si binenteles impozit - retinute de la el , iar asociatia cas 20.8%, accidente si sanatate 5.2%( sunt prevazuti la 296^4 al.1 lit n )



#58 gabitzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:arad

Postat 24 March 2011 - 10:54 AM

Se calculeaza CAS angajator la indemnizatia de concediu medical platita din FNUASS?



#59 gabitzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:arad

Postat 24 March 2011 - 11:13 AM

Am descoperit intre timp ca si la angajator se calculeaqza ca si la angajat, respectiv 35% din 2022.



#60 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 April 2011 - 09:25 AM

va atasez sinteza contributiilor sociale datorate in 2011, de la un curs de fiscalitate tinut de director dgfp dolj

sorry, Incarcare esuata. Fisierul este mai mare decat spatiul maxim permis.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.JPG   414.15K   190 downloads

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 02 April 2011 - 09:24 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL