Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant la 31.12.2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


bilant la 31.12.2010

68 replies to this topic

#61 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2011 - 09:18 AM

Pana la urma stie cineva cum se procedeaza cu publicarea pentru societatile peste 10 milioane lei?
Pana acum mergeam la registru, plateam taxa si gata...
In conditiile in care Registrul a dat replica "nu la noi, descurcati-va cu administratia pentru bilant" stie cineva cum se procedeaza?
A depus cineva bilant cu cifra de afaceri peste 10 milioane lei?
Multumesc anticipat pentru raspuns



#62 mirelacotet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2011 - 10:45 AM

art. 185, alin 4 din Legea nr. 31 / 1990

Venind în întâmpinarea dvs., Monitorul Oficial R.A. vă pune la dispoziție câteva informații privind publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, a anunțului întocmit în baza art. 185, alin 4 din Legea nr. 31 / 1990 de catre societatile comerciale a caror cifra anuala de afaceri este de peste 10 milioane lei.

Ce documente stau la baza publicării?

• adresa oficială de înaintare;
• anuntul tehnoredactat la calculator semnat de reprezentantul legal al societatii si stampilat;
• anexa cu raportul de caractere;
• împuternicire / delegația celui care depune actul spre publicare;
• documentul de plată a taxei;

• datele de contact ale instituției (persoana de contact, număr de telefon)

Cum se calculează taxa de publicare?
• taxa este de 104 de lei/2.000 de caractere cu spații, putându-se reduce la jumătate în cazul în care textul cuprinde maximum 1.000 de caractere cu spații;
• atașați la anunt raportul cu numărul total de caractere cu spații obținut la tehnoredactarea documentului, după modelul de mai sus.

Fisiere atasate





#63 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2011 - 11:14 PM

Vezi postareaSakura, la 17 May 2011 - 09:18 AM, a spus:

Pana la urma stie cineva cum se procedeaza cu publicarea pentru societatile peste 10 milioane lei?
Pana acum mergeam la registru, plateam taxa si gata...
In conditiile in care Registrul a dat replica "nu la noi, descurcati-va cu administratia pentru bilant" stie cineva cum se procedeaza?
A depus cineva bilant cu cifra de afaceri peste 10 milioane lei?
Multumesc anticipat pentru raspuns

Din cate stiu , firmele mari depun in continuare la onrc ( o sa ma uit zilele astea pe baza legala si revin cu amanunte , sau daca colegii stiu care e treaba cu firmele marii ii rog sa posteze )



#64 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2011 - 09:47 AM

@Florin: Bilantul se depune pt toata lumea la Administratie sau DGFP sau MAri contribuabili (dupa caz).
Conform L31 totusi pt cele cu CA peste 10 milioane de lei trebuie publicat un anunt la ORC...si nu imi era clar ce ne trebuie...
@ Mirela: Multumesc, exact de asta aveam nevoie.
O saptamana excelenta tuturor si spor la treaba!!

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 19 May 2011 - 09:50 AM




#65 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 11:34 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 11 May 2011 - 04:26 PM, a spus:

Atenție! Situațiile financiare anuale, raportul administratorului, respectiv al consiliului de administrație sau al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, după caz, se depun la unitățile teritoriale ale MFP în format hârtie și în format electronic
Sper ca nu este nevoie sa am salvat pe CD si raportul administratorului, in afara de situatiile financiare :thumbup:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#66 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 10:52 PM

Pe cd sau discheta se salveaza doar bilantul.



#67 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 May 2011 - 05:56 PM

Anunt pe monitoruloficial.ro
Incepand cu anul 2011 societatile comerciale cu o cifra de afaceri anuala care depaseste 10 milioane de lei depun anuntul privind raportarea la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice a situatiilor financiare anuale, direct la Regia Autonoma Monitorul Oficial
http://www.monitorul...al.ro/index.php

Anunt intocmit in baza art. 185, alin 4 din Legea nr. 31 / 1990 :
Venind in intâmpinarea dvs., Monitorul Oficial R.A. va pune la dispozitie cateva informatii privind publicarea in Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, a anuntului intocmit in baza art. 185, alin 4 din Legea nr. 31 / 1990 de catre societatile comerciale a caror cifra anuala de afaceri este de peste 10 milioane lei.
.......................
http://www.monitorul..._1990--373.html



#68 ISAURA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 August 2011 - 03:20 PM

'Otilia Alupei' dragilor,
anul asta, situațiile financiare anuale pt 2010 ale societatilor comerciale se depun NUMAI la A.F. si vor fi însoțite de:
- raportul administratorilor,
- raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, după caz,
- propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile.
- declarație scrisă a administratorului sau a altei persoane care are obligația gestionării unității respective prin care își asumă răspunderea pentru întocmirea situațiilor financiare anuale
- discheta cu situatiile financiare
deci, fara balanta si fara hot. AGA de adoptare a sit. financiare, corect ?
_______________________________ // ___________________________________
Buna Otilia,

Mai intii vreau sa iti multumesc pentru repozitionarea postului privind Raportarea 30.06.2009, la care inca nu am raspuns.

Dar, as dori sa dezbatem public ce parere are onorabila noastra comunitate despre art.IV din OUG 37/2011 care face vorbire despre situatii financiare NEDEPUSE la termenele legale. In cele doua aliniate, MEF face distinctie, pentru a aplica celebrul art.41,pct.8 intre o entitatea care a declansat procedura judiciara de dizolvarea si una care nu a declansat procedura.
La art.IV, alin.(2)din OUG 37/2011 se prevede ca:
(2) În cazul societăților comerciale care nu au depus situațiile financiare anuale, DAR împotriva cărora nu a fost declanșată procedura judiciară de dizolvare se aplică, în mod corespunzător, dispozițiile art. 41 pct. 8 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, astfel cum a fost modificată și completată prin prezenta ordonanță de urgență.


Stimati colegi, cum interpretati aceasta prevedere de NEDEPUNERE, dpdv al amenzii, la o societatea cu activitatea suspendata 3 ani, care in ultimul semestru de suspendare depune mentiune de dizolvare-lichidare la ONRC. Pentru anul 2010, trebuie sa depuna Bilant sau NU? Mentionez ca timp de 3 ani veniturile si cheltuielile au fost zero, deci fara influente si modificari in nicio situatie financiara sau raportare.
Deci, cum credeti? Trebuie depus Bilant 2010 cind exista certficat de mentiuni cu inceperea dizolvarii, in interiorul termenului de suspendare? Dar Raportare financiara la 30.06.2011?
Multumesc pentru orice opinie!



#69 ISAURA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 August 2011 - 05:32 PM

Incepand cu anul 2011 societatile comerciale cu o cifra de afaceri............
_______________________________________________ // _________________________________________
Draga Lexiroxi, te rog lamureste-ma daca s-a depus raportare financiara la 30.06.2010. Nu m-am descurcat cu site-ul ANAF, sau poate nu am stiut sa identific programul corespunzator. Trebuie sa depun aceasta raportare, pentru perioada de suspendare temporara. Daca am certificat de incepere a dizolvarii-lichidarii oare trebuie sa depun raportare? Ma gindesc tot la art.IV din OUG 37/2011. Am mai intrebat la fel despre bilantul la la 31.12.2010.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL