Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
care ar fi tarifele / salariu ...? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


care ar fi tarifele / salariu ...?


431 replies to this topic

#81 mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2007 - 04:41 PM

Vezi postareaDiana_, la Mar 21 2007, 03:44 PM, a spus:

Eu cred ca pana la urma o sa ii spun prietenei mele ca o ajut cateva luni ...... dar sa isi caute contabil ...... inevitabil se va ajunge la discutii din cauza banilor sau din cauza "imi e prietena ... maine (sau cand am putin timp) ma ocup de firma ei" ........... si nu vreau asta .......

e ok !
asta e si parerea mea.
Am experienta cu prietenii !!
De cele mai multe ori se ajunge la o ruptura ! Nu faceti afaceri cu prietenii ! asta ar fi parerea mea.
Bine acum depinde... sunt oameni si oameni, pot fi prieteni care ofera mai mult, chiar bonusuri (pe motiv ca sunteti prieteni), sau dimpotriva nu acorda nimic, iar daca esti nevoit sa ceri mai mult la salariu, te refuza, chiar iti cer sa-ti dai demisia... asa ca prietenia trebuie sa vina din ambele parti ! amiabil, prieteneste ! nu numai din partea unuia sau a altuia.
Concluzie : cred ca e vorba de calitatea umana si de bun simt.

Cu bine !
Cu drag !
Succes tuturor !
mmm



#82 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 31 March 2007 - 09:15 AM

Nu va supararti...dar mi se pare impropriu ca sa ne cerem parerea unii altora in privinta tarifelor,atat timp cat nu suntem din aceeasi zona,mai precis aceeasi localitate.Tarifele difera ,dupa cum bine vad,de la o localitate la alta,,,,ce sa mai vb. de la o localitate la...capitala !!!!!.Nu stiu cat de scumpa este viata la Bucuresti,in privinta hranei sau a imbracamintei (desi ma indoiesc sa fie prea scumpa),cert este ca probabil daca ar fi sa "evadez" la Bucuresti,as plati chiria de m-ar usca la buzunar!.Cred ca totul e sa fim realisti,oriunde ne-am afla,chiar daca e vb. de dezavantajul nostru.Asta e....."contabilii nu produc"...asadar nu au ce pretinde!.




#83 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 12:35 PM

Vezi postareaSARINA, la Mar 31 2007, 10:15 AM, a spus:

Asta e....."contabilii nu produc"...asadar nu au ce pretinde!.
SARINA draga, m-ai lasat cu gura cascata !!! ma asteptam sa scrie asa ceva un patron incuiat, nicidecum o colega in ale contabilitatii... asta crezi tu ca inseamna "sa fim realisti" ?

SARINA :pullhair: , contabilul poate nu aduce bani efectiv (cum face un agent de vanzari, de ex. ), DAR POATE OPRI IESIREA UNOR SUME CONSIDERABILE din firma !! asta nu se intelege sau nu se doreste a fi recunoscut !!
degeaba se chinuie un agent sa vina cu o vanzare care inseamna profit 3.000 euro, daca banii astia se duc pe amenzi date pt. contabilitate defectuoasa... sau pe taxe calc. gresit... sau pe cai de economisire a banilor nespuse si/sau nepuse in practica de catre contabil, draga SARINA !

asadar, din cauza unei proste contabilitati se pot pierde bani seriosi, munca e nostra e f. pretentiosa si f. importanta, deci au ce pretinde contabilii !!

mai, mai, mai ... :nono:



#84 BB2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 March 2007 - 12:59 PM

Buna ziua.Am si eu o intrebare : ce suma poate cere un expert contabil unei firme care se ocupa numai cu export, are profit aproximativ 100.000 euro/luna, are control de la adm.fin.la 3 luni din cauza rambursarilor de tva, contabilitatea primara se face de catre o angajata a firmei respective si are cam 40 de angajati?Daca cineva a mai lucrat cu asa ceva sa-mi spuna si mie cam ce pret sa cer.Multumesc anticipat.



#85 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 31 March 2007 - 02:50 PM

Dupa cum bine ai observat,draga Otilia, am folosit ghilimele pt. expresia :contabilii nu produc !.Aceasta nu este ideea mea...ci a npse persoane(patroni) pt. care am lucrat,si....ca drept urmare nu stiu sa existe careva (patron) care sa aprecieze munca noastra,indiferent cat de sarguincios esti.Am avut nenumarate experiente,si am ajuns la concluzia:toti sunt o apa si un paman...asa ca ii luam ca atare !.Recent am demisionat de la o societate la care am trudit ,(cum trudesc de obicei),le-am pus in oridnte actele si ce crezi...???? au avut ceva de invatat ? nicidecum ! au adus o alta contabila in locul meu care e total habarnista de contabilitate.(desi i-am rugat sa caute un contabil care sa nu imi strice munca).Sti de ce au facut gestul acesta ? Pt. ca nu vor sa plateasca ! Deci eu m-am lecuit ! Nu vom face noi (contabilii) reforma..cat ii haul !Muncim doar ca sa ne castigam painea cea de toate zilele..nu ca sa le schmbam mentalitatea patronilor de romani !!!



#86 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 05:37 PM

Ptr. Sarina

Candva te vor regreta !! Dupa un timp si cateva controale isi vor aminti de tine !! Crede-ma !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#87 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 08:27 PM

Vezi postareaSARINA, la Mar 31 2007, 09:15 AM, a spus:

.Asta e....."contabilii nu produc"...asadar nu au ce pretinde!.

Vezi postareaSARINA, la Mar 31 2007, 02:50 PM, a spus:

Dupa cum bine ai observat,draga Otilia, am folosit ghilimele pt. expresia :contabilii nu produc !.Aceasta nu este ideea mea...ci a npse persoane(patroni) pt. care am lucrat...

draga SARINA, daca foloseai ghilimelele si pt. urmatoarele cuvinte, adica si pt. "asadar nu au ce pretinde!" cu siguranta as fi STIUT ca acea parte cu pretinsul nu e gandul tau ci e tot din gandirea altora :lostit (13):
pe mine asta m-a uimit la ce ai scris, faptul ca te aliniai la citatul ala pe care l-ai dat cu ghilimele, spunand ca nu avem ce pretinde. din punct de vedere al exprimarii tale, eu asta am inteles. ghilimelele, bata-le vina .. :biggrin:
oricum, ma bucur mult ca ideea aia oribila nu iti apartine :pullhair: , credeam ca m-am inselat asupra ta si-mi parea tare rau :pullhair:

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 31 March 2007 - 08:32 PM




#88 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 31 March 2007 - 08:56 PM

Vezi postareaSARINA, la Mar 31 2007, 03:50 PM, a spus:

Dupa cum bine ai observat,draga Otilia, am folosit ghilimele pt. expresia :contabilii nu produc !.Aceasta nu este ideea mea...ci a npse persoane(patroni) pt. care am lucrat,si....ca drept urmare nu stiu sa existe careva (patron) care sa aprecieze munca noastra,indiferent cat de sarguincios esti.Am avut nenumarate experiente,si am ajuns la concluzia:toti sunt o apa si un paman...asa ca ii luam ca atare !.Recent am demisionat de la o societate la care am trudit ,(cum trudesc de obicei),le-am pus in oridnte actele si ce crezi...???? au avut ceva de invatat ? nicidecum ! au adus o alta contabila in locul meu care e total habarnista de contabilitate.(desi i-am rugat sa caute un contabil care sa nu imi strice munca).Sti de ce au facut gestul acesta ? Pt. ca nu vor sa plateasca ! Deci eu m-am lecuit ! Nu vom face noi (contabilii) reforma..cat ii haul !Muncim doar ca sa ne castigam painea cea de toate zilele..nu ca sa le schmbam mentalitatea patronilor de romani !!!

Draga SARINA,
Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare cu a ta, aveam un loc de munca unde nu ma simteam apreciata .... si am plecat ....si patronul a adus in locul meu un expert contabil ....... si dupa 2 luni a venit sa discutam in conditii m-as intoarce la el ....... si a facut o oferta pe care nu am putut-o refuza ....... si m-am intors ....... dar conditiile si atitudinea sunt complet schimbate decat atunci cand am plecat ....... :pullhair:

Ti-am povestit experienta mea ..... ca sa vezi ca nu toti patronii "sunt o apa si un paman" ..... Si crede-ma la un moment dat isi vor da seama ca au foscut o greseala ca te-au facut sa pleci ....... si chiar daca nu isi vor da seama ...... pierderea e a lor .... nu a ta ...... :pullhair:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#89 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 10:35 AM

Si mie mi s-a intamplat sa-mi faca un director de sucursala numai greutati ( fiind genul de om cu doua fete, una imi spunea cat muncesc si cat ma apreciaza pt. ceea ce fac si cealalta ma forfeca la patron !!! ), inclusiv aducandu-mi doi experti contabili sa ma controleze, de plecare ! Am plecat in alta parte , dupa o luna m-am dus sa-mi iau cartea de munca, iar directoarea economica care era matusa patronului ( o femeie si-a dat seama care era realitatea, de fapt !! si stiind mult mai multe chestii despre respectivu' ), nu mi-a semnat lichidarea, pana nu m-am dus sa vorbesc cu ea, si m-a rugat de nenumarate ori sa revin asupra deciziei de a pleca, propunandu-mi chiar, sa lucrez in cadrul firmei , dar la sucursala de contructii (eu lucrand la comert )!! Am refuzat politicos si telefoanele primite dupa aceea !! La nici o jumatate de an , intalnindu-ma cu cineva de acolo, am aflat ca schimbasera vreo 3-4 contabile si cat ma regreta !
Vorba Dianei....pierderea este a lor !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#90 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 12:04 PM

Am si eu o intrebare pentru voi. Cum poate fi rasplatita munca unui contabil sef din cadrul unei firme de prestari servicii astfel incat acesta sa fie multumit? ...cifra mare de afaceri, ca si volum al facturilor--> 150-200 intrari lunare, fara stocuri, fara exporturi, importuri, 35 salariati.
Multumesc frumos
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#91 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 12:37 PM

In primul rand un salariu foarte mare, si apoi recunoasterea celorlalti ca, ceea ce faci tu este extrem de important pt societate , ca nu este o munca oarecare !!!
Dar de-a lungul anilor am cunoscut un numar extrem de mic de persoane care, stiau sa aprecieze un contabil, la adevarata lui valoare !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#92 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 12:58 PM

Ce inseamna salariu mare? Poate ma ajuti si cu o suma, o estimare, un minim si un maxim.
Recunoastere exista din plin. Board-ul companiei pretuieste contabilii la adevarata lor valoare, lucru rar intalnit intra-adevar.
Uite ca exista si oameni care pretuiesc munca contabililor si care nu-i considera un balast, un fel de personal TESA, neproductiv, asta ca sa contracarez afirmatia de mai sus a unei colege.
Multumesc Cristina
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#93 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 06:04 PM

Daca este o companie presupun ca dau si salarii pe masura , cu atat mai mult cat ai spus ca apreciaza munca unui contabil si recunosc valoarea acestuia !! Un contabil sef estimez ca ar trebui sa aiba in jur de 3.000 lei , parerea mea !! dar , poate si mai mult, depinde de multe lucruri ( in functie de cat are un director ??!!!! ) :pullhair:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#94 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 08:06 PM

eu zic ca daca este si expert contabil, atunci contabilul sef merita cel putin 30-40 mil lei vechi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 08:35 AM




#95 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 08:53 PM

M-am exprimat eu cam pompos. Firma este SRL, cu 35 de angajati, activitatea este numai de prestari servicii (interne), actionariatul 100%romanesc, contabilul sef nu este expert contabil inca, sau este in devenire (anulII), are subalterni care fac munca de jos_ca sa zic asa, el practic avand sarcina sa coordoneze activitatea si sa o imbunatateasca pe alocuri, daca este cazul si considera de cuviinta. Volumul tranzactiilor nu este extrem de mare dar cifra de afaceri rezultata este frumoasa. Contabilitatea este bine organizata si foarte clara, adica nu este de sapat in urma. Ce este extrem de important, parerea contabilului este apreciata aici, asa cum ziceam si mai sus.
Ma gandeam ca 2500-maxim 3000 ron ar fi rezonabil pentru inceput si pe masura activitatii pe de alta parte.
Vroiam sa ma consult cu voi ca sa nu sar calul sau dimpotriva. Vroiam sa stiu care ar fi pretul corect.

Multumesc inca o data pentru efortul de a-mi raspunde.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#96 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2007 - 08:37 AM

In jur de 3.000 lei, parerea mea !! dar ti-am scris, depinde de multe chestii !!!

Cu placere, Beatrice ! Si altadata !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#97 Carla AA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 02 April 2007 - 12:22 PM

Buna , v-as ruga si eu din experienta voastra cat este potrivit ptr. a cere unei firme care acum isi suspenda activitatea , pana acum ceream 200 RON , avea un angajat si facea comert! Nu vrea sa inchida firma, si m-a intrebat cat ii cer sa o tin incontinuare fara activitate ?? 50 ron cum e ? mult, putin ?? ca oricum trebuie sa listez lunar una alta, sa depun trimestrial decont etc !!



#98 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 02 April 2007 - 10:00 PM

50 E REZONABIL
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#99 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 03 April 2007 - 10:05 AM

vreau sa-l gasesc si eu pe ala care sa-mi dea 50 euro lunar numai ptr decl 100 pe 0 trimestrial. e adevarat ca sunt tanara inca si ca nu am firma de contabilitate si ca nu sunt PFA.....(mare dezavantaj ptr mine, ptr ca toata lumea incepe sa comenteze ca are de plata taxe la stat, ca sa ma angajeze), dar totusi....



#100 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 April 2007 - 10:25 AM

andreea..50 ron...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 08:35 AM






1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL