Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate la srl - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate la srl


2 replies to this topic

#1 andreeahanceriuc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 March 2011 - 03:48 PM

Buna ziua! Am ocazia de a tine part-time contabilitatea la un SRL. Fiind in ultimul an de facultate aceasta este o sansa imensa! Doar ca teoria pe care o tot invat de 3 ani de zile nu pare sa ma ajute prea mult in practica... Si chiar am nevoie de locul asta de munca, dar nu vreau sa ma fac de ras! Asa ca, va rog, poate ma ajuta careva!
Ideea e ca fostul contabil a lasat o nebunie aici... Se lucreaza in SAGA, insa baza de date este relativ recenta si nu este actualizata. De altfel, nici nu sunt introduse toate chitantele, facturile, etc. Cand am deschis prima data SAGA, am gasit casa pe credit!!!
Va rog sa-mi spuneti cam de unde sa incep! Ce situatii pt 2010 ar trebui sa intocmesc si sa predau(ca inca nu au fost date)? ce situatii, declaratii sau alte acte trebuie sa intocmesc lunar, semestrial, etc?
Si apreciez orice alte informatii care m-ar putea ajuta!
Multumesc anticipat!



#2 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2011 - 05:46 PM

Vezi postareaandreeahanceriuc, la Mar 18 2011, 03:48 PM, a spus:

Buna ziua! Am ocazia de a tine part-time contabilitatea la un SRL. Fiind in ultimul an de facultate aceasta este o sansa imensa! Doar ca teoria pe care o tot invat de 3 ani de zile nu pare sa ma ajute prea mult in practica... Si chiar am nevoie de locul asta de munca, dar nu vreau sa ma fac de ras! Asa ca, va rog, poate ma ajuta careva!
Ideea e ca fostul contabil a lasat o nebunie aici... Se lucreaza in SAGA, insa baza de date este relativ recenta si nu este actualizata. De altfel, nici nu sunt introduse toate chitantele, facturile, etc. Cand am deschis prima data SAGA, am gasit casa pe credit!!!
Va rog sa-mi spuneti cam de unde sa incep! Ce situatii pt 2010 ar trebui sa intocmesc si sa predau(ca inca nu au fost date)? ce situatii, declaratii sau alte acte trebuie sa intocmesc lunar, semestrial, etc?
Si apreciez orice alte informatii care m-ar putea ajuta!
Multumesc anticipat!

Pentru anul 2010, cred ca la data de azi mai puteti
depune D.101 si Bilantul l 31.12.2010 !.
In rest, cam tot ce trebuia depus aferent exercitiului 2010, are
termenul depasit.
Cu scuzele de rigoare, dar in ultimul an de facultate (in cazul in care studiile
au ceva legatura cu contabilitatea, ar fi trebuit, cel putin teoretic, sa cunoasteti mai multe
in legatura cu acest domeniu. Nu oricine poate fi contabil !




#3 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 18 March 2011 - 08:55 PM

Va rog sa-mi spuneti cam de unde sa incep! Ce situatii pt 2010 ar trebui sa intocmesc si sa predau(ca inca nu au fost date)? ce situatii, declaratii sau alte acte trebuie sa intocmesc lunar, semestrial, etc?

[/quote]
Lunar intocmesti pontaj, stat de plata si declaratia 112- pentru salariati
Lunar sau trimestrial intocmesti declaratia 300 -decont de tva , daca esti platitor de tva. Daca Cifra de afaceri pe 2010 a fost mai mica de 100.000 euro si nu s-au facut achizitii intracomunitare de bunuri esti platitor de tva trimestrial. Daca ai depasit CA sau ai avut achiziii intracomunitare de bunuri, esti lunar.
Semestrial intocmesti declaratia 394 daca esti platitor de tva.
Pentru 2010 verifica daca s-a depus declaratia 100 la trim IV si daca s-a declarat in ea impozit pe profit ca sa stim cum stai cu declaratia 101. De bilant inca mai ai timp.
Societatea are operatiuni intracomunitare?
Ce obiect de activitate are?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL