Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot tine contabilitatea ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


pot tine contabilitatea ?

contabilitate
169 replies to this topic

#41 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2008 - 05:44 PM

CITAT(FELISIA @ Mar 19 2008, 05:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ziua la toti contabilii.Cand am terminat poslicealul in 1994,ma vedeam deja un mare contabil si intentionam sa urmez si o facultate.Ei uita-ma in 2008 in fata unui calculator,fara loc de munca doar pentru ca am ales sa stau doi ani acasa sa-mi cresc copilul.Dar cea mai mare problema este ca locuiesc intr-un oras nu prea mare:ZALAU.Citeam randurile celor care regretau ca au urmat aceasta meserie si la multele probleme si stresul care implica munca de contabil.
Si totusi eu as dori sa obtin un post de contabil junior sau asistent contabil sa imi pun toata daruirea pe care o simt fata de aceasta minunata meserie...dar nu mai stiu incotr-o s-o apuc.Cat sa mai sper ca v-a dori cineva sa imi dea increderea caci chiar daca nu am lucrat de 2 ani pot sa merg mai departe.E trist ca nu poti realiza ce ti-ai dori doar pentru ca locuiesti intr-un oras mult prea mic .Bucurati-va cei care profesati aceasta meserie ca cineva se uita la voi si isi spune <<uite e contabil>>.Mi se pare o mare mandrie.



niciodata nu e tarziu si daca iti place meseria aceasta sigur vei devenii un bun contabil.
ai incredere in tine



#42 kisfm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 March 2008 - 08:36 PM

CITAT(kisfm @ Mar 11 2008, 10:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna!Am si eu cateva intrebari....dar pana la a le adresa sa va spun situatia in care ma aflu.
Sunt studenta in ultimul an la finante-banci si in prezent fac un fel de practica la o firma de contabilitate si dupa ce termin mi-ar placea sa "tin" eu contabilitatea la firme pe cont propriu,cu alte cuvinte sa am propria mea firma de contabilitate.Doamna la care fac practica este expert contabil si vreau sa stiu daca pentru a fi pe cont propriu trebuie sa fii expert contabil sau sunt suficiente studiile superioare si in ce masura pot tine contabilitatea doar cu acestea.De asemenea as vrea sa ma documetez cat mai mult cu privire la activitatea contabila,asa ca v-as ruga sa-mi enumerati legile,ordinele sau orice alte dispozitii utile in aceasta meserie.Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.Imi putet scrie si pe adresa de e-mail andreea_3b@yahoo.com

Am o intrebare si o rugaminte...
Ca o simpla studenta la stiinte economice in ce masura pot tine contabilitatea la firme pe cont propriu,(ca persoana fizica ma refer) sau daca am voie sa fac acest lucru?
Va rog mult daca aveti programe pentru declaratiile ce trebuie depuse,le-as vrea si eu...cine se-ndura poate sa mi le trimita pe andreea_3b@yahoo.com
Va multumesc!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 08:41 AM
lipire mesaj din topic deschis anterior




#43 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 March 2008 - 11:27 AM

am facut un curs de contabilitate de 3 luni la o firma autorizata de AJOFP in urma caruia am obtinut un certificat de absolvire in domeniul contabilitate si sunt studenta in anul II la CIG


ma pot angaja contabil cu 2 ore la o microintreprindere ?

multumesc anticipat :pullhair:
The art of knowing is knowing what to ignore.



#44 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 24 March 2008 - 11:31 AM

DACA TE PRICEPI LA CONTABILITATE....NU VAD DE CE NU AI PUTEA

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 08:38 AM




#45 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 06:03 PM

CITAT(Katryna @ Mar 22 2008, 03:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna ziua tuturor si respectele mele profesionistilor adevarati!
Nu am stiut unde sa postez ceea ce ma doare pe mine si am postat aici, pentru ca mi s-a parut oarecum in tema...
De ce? Pentru ca visez la un contabil. Caut cu disperare un contabil adevarat. Cu care sa pot comunica. Un fel de preot. Eu, dupa cum spuneam, sunt farmacista. Nu inteleg limba voastra, dar vreau sa o invat, pentru ca sora mea imi tot spune ca daca a invatat-o ea, pentru mine e o gluma. Problema mea e urmatoarea: in oraselul asta uitat de lume nu gasesc un contabil bun. Contabila pe care am avut-o mi-a facut niste treburi nu chiar ortodoxe, adica nu a inregistrat toate facturile de marfa, desi i le-am dat indosariate cronologic, cu N.I.R. aferente, cu registrele de casa zilnice, cu jurnalele de vanzari si achizitii, ma rog, tot tacamul. Vine un prieten care este inspector la fisc si se ia de cap! M-a intrebat daca sunt cumva hainele in dungi la moda, chiar vreau sa imbrac una? Contabila mea nu a semnat nicaieri, contabilitatea era tinuta la negru, peste tot era "semnatura" mea...Cifrele nu puscau pe bilant si pe decontul de tva, iesirile de pe z-ul casei de marcat erau mai mari decat ce inregistrase ea... ce sa mai zic, un dezastru total. Cand am rugat-o sa imi dea o explicatie, mi-a zis ca daca nu imi convine, sa imi iau alt contabil! Nici la ora actuala nu a incheiat balantele pe octombrie, noiembrie si decembrie. Despre bilant...ce sa mai vorbesc!
Nu vreau sa ma apuc eu de asa ceva, nu este cazul, nu sunt competenta! Tot ce vreau e sa invat macar notiunile de baza, ca sa pot citi o balanta sau un bilant. Pentru ca nu mi se pare normal ca in conditiile in care eu lucrez ultra-corect in farmacie si imi tin toate evidentele la banut, sa cad vinovata din cauza uneia care nu stie nici macar sa copieze corect niste cifre din registrul de casa.
Sper ca nu v-am plictisit si sper sa gasesc printre voi pe cineva care sa ma indrume catre ceva carti din care as putea invata alfabetul vostru.
Multumiri si respecte!


Nu va suparati, da contabilitatea nu se tine "la negru", si nu dam cu subsemnatu' asa pe orice, fara sa stim cu ce se mananca...
Eu cred ca v-a fost invatatura de minte si mai cred ca v-ati meritat-o. Sper sa nu fi fost prea dur, dar, din punctul meu de vedere (si al legii) vina va apartine in totalitate.
Dragos



#46 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 27 March 2008 - 07:48 PM

Poti tine contabilitatea la firme ( banuiesc ca ai suficiente cunostinte in domeniu) ca si angajat cu contract de munca pe o functie ce necesita studii medii ( contabil, functionar economic) pina termini facultatea. Pentru intocmirea si semnarea bilanturilor va fi necesar ( tot pina termini facultatea) sa apelezi la un expert contabil. In ceea ce priveste declaratiile, te sfatuiesc sa iti procuri de pe net programul de conta SAGA, care este gratuit ( daca nu doresti actualizari) si in care gasesti toate declaratiile care sunt necesare. Iti va fi de mare ajutor, crede-ma.



#47 iki

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 April 2008 - 10:34 AM

am terminat anul trecut ....CIG .....as vrea sa ma angajez la o firma d conta ..... in satu mare........nici o sansa ...... explicati-mi de ce nu pot ..... toti cer experienta .... de unde .... dak nimeni nu ofera o sansa .....



#48 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 17 April 2008 - 12:02 PM

problema ridicata de tine este una foarte veche, de care ne izbim aproape toti cei care nu au cunoscuti cu influenta care sa-ti deschida drumul....am patit si eu la fel....m-am angajat mai intai ca Operator calculator, am trecut la Operator facturi si abia apoi am reusit sa detin functia de contabil....nu e usor sa reusesti fara experienta, dar de undeva trebuie sa pleci....
Multa bafta! :good:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 08:50 AM
citare mesaj anterior




#49 Swift

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 June 2008 - 02:19 AM

sunt student in anu 3 la inginerie econimica si din cate am vazut nu pot fi contabil cand termin ... oricum nam dat la facultatea asta ca sa devin contabil... asa ca ma gandeam sa ma apuc de o a doua facultate ... finante banci la id cred ...mam gandit ca in felu asta pot renunta la 2 angajati un inginer si contabil ... dupa ce termin pot sami tin singur contabilitatea daca imi deschid o firma ? trebuie neaparat si masteru in finante? :thumbup:

editat titlu topic

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 October 2008 - 04:25 PM




#50 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 24 June 2008 - 03:25 PM

Totul e sa scrie pe diploma de licenta economist,poti sa-ti tii evident conta la firma ta,daca te si angajezi chiar si cu o ora economist iti poti semna si bilantul,eu asa sunt la firma mea.Am facut si eu initial inginerii si apoi ASE,sunt economista,fac declaratii,fac balanta nu te intreba nimeni de nimic,poti fi si cu liceul economi iar la bilantul de sf de an,semnezi tu daca esti angajata pe firma ta,sau pui pe cineva expert sa semneze



#51 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2008 - 10:19 PM

Stimate coleg,
Stai ff prost cu scrierea corecta a limbii romane Lasa contabilitatea si vezi cum o scoti la capat cu Lb. romana .....daca si la contabilitate te descurci tot asa m-am lamurit Vinovati sunt cei care v-au lasat sa terminati scoala asa cum trece gasca prin apa.



#52 Raluca86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 June 2008 - 01:39 PM

Buna ziua,
Am terminat Facultatea Romano-Americana cu specializarea Relatii Comerciale si Financiar Bancare Interne si Internationale
La liceu am terminat mate-fizica

1.As vrea sa profesez meseria de contabil
2.Daca pot, ce drepturi am? Pana unde pot eu sa semnez? Pot sa semnez: state, balanta, bilant?
3.Daca nu pot ce trebuie sa fac? Stagiatura(vechime)? Trebuie sa ma inregistrz undeva la stat ca pot sa tin contabilitatea?
4.As vrea sa tin contabilitatea pt firma familiei mele doar.


Va multumesc anticipat!



#53 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 26 June 2008 - 01:57 PM

Iti recomand pentru inceput neaparat sa ai un contabil cu experienta,studiind apoi actele pe care le intocmeste el luna de luna si intreband mereu cum a facut aia si de ce se face ailalta,prinzi si tu si apoi sa te lansezi singura,e mare raspundere mai ales la calculul impozitelor si taxelor catre fisc



#54 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 07:16 PM

Puteti semna pe documentele primaresi chiar balanta si bilantul ( avand studii superioare economice ), dar nu va recomand sa o faceti.ci va recomand acelasi lucru ca si colegul(a) iuli73, incercati sa gasiti pe cineva cu experienta si invatati de la el sau cum am facut eu luati carti de conta de la incepatori pana la avansati si studiatiile ( a doua varianta e mult mai grea si dificila )



#55 catalina tgv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 August 2008 - 01:48 PM

Buna ziua!
Am terminat Facultatea de Drept si dupa doi ani in care am profesat, am realizat ca nu mi se potriveste si cu ajutorul unei doamne contabil am descoperit lumea cotabilitatii. Astfel am descoperit ca este ceea ce mi-am dorit sa fac in viata (cu toate ca mi-a trebuit ceva timp). Intrebarea mea este: daca vreau sa profesez (si chiar vreau) este obligatoriu sa fac Facultatea de Stiinte Economice sau e suficient un master in domeniu?
Va multumesc!



#56 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 06 August 2008 - 02:08 PM

Ca sa poti face acest lucru trebuie sa termini o facultatae in domeniu (ASE)
Bineinteles ca poti tine o contab.daca te pricepi,dar nu ai drept de semnatura.
Bafta multa!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 August 2008 - 08:12 PM
CITARE MESAJ ANTERIOR




#57 catalina tgv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 August 2008 - 03:26 PM

Multumesc mult pentru raspuns!

Dar daca as avea masterul as putea sa ma angajez intr-o inteprindere mare, unde as lucra numai pe o anumita latura a contabilitatii, sa zicem facturare sau orice altceva unde nu e nevoie de semnatura. As avea sanse?
Multumesc!



#58 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 06 August 2008 - 03:42 PM

Draga Catalina, daca tot ti-ai descoperit adevarata vocatie, de ce sa nu faci totul temeinic? Te poti angaja la o firma, mare sau mica, sa faci contabilitate primara, dar in acelai timp, urmeaza si o facultate economica:contabilitate, finante banci.....Nu crezi ca ar fi extraordinar sa te uiti la o balanta contabila asa cum se uita un medic la o radiografie! Bafta in tot ceeace vei intreprinde! :frusty:



#59 catalina tgv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 August 2008 - 03:58 PM

Multumesc mult pentru sfat! Este unul intelept! Ma gandisem si eu la asta si e cea mai buna cale si cea mai sigura!



#60 sebi85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 September 2008 - 06:39 PM

Am absolvit Facultatea de Stiinte Economice acuma in Iulie si as vrea sa ma angajez. Vreau sa lucrez in cadrul departamentului financiar contabil la o firma, sau la un cabinet de contabilitate. Este greu sa ma angajez intr-un asemenea post fiindca nu am mai lucrat in domeniu pana acum. Ceea ce stiu este doar la nivel teoretic din liceu si facultate (monografii contabile am facut o gramada, dar teoria e una si practica e alta).

De aceea as vrea sa va intreb cam ce asteapta angajatorul de la mine? Ce se asteapta ca eu sa stiu? Si mai ales cam ce intrebari ti se va pune la interviu ?(aici ma refer la intrebari de specialitate nu bazaconii de intrebari psihologice " unde te vezi peste 5 ani", fiindca cu astea sunt obisnuit :frusty: ).

Stiu ca sunt multe persoane pe forum, care lucreaza in domeniu si ar putea sa-mi dea niste sfaturi. Si in urma sfaturilor as sti pe ce sa pun accentul, as mai repeta anumite chestiuni din facultate (eu am terminat Finante-Banci si nu am avut tangenta cu contabilitatea in ultimul an), etc.





22 useri citesc topicul

0 membri, 22 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL