Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate I.I. - magazin alimentar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate I.I. - magazin alimentar


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 July 2010 - 11:45 AM

Buna,

Va rog sa nu aruncati cu pietre in mine...e prima data cand am primit pe mana o Intreprindere Individuala si e si platitoare de TVA. Este vorba despre un magazin alimentar la tara si nu stiu cum sa inregistrez urmatoarele:
1. in RJIP inregistrez la plati in numerar chitante, bonuri fara TVA?
2. in RJIP inregistrez la venituri valoarea monetarelor si rapoartelor Z de la casa cu TVA sau fara TVA?
3. In jurnalul de cumparaturi e clar ce trebuie sa trec, dar in jurnalul de vanzari nu trec nimic? intreprinderea nu emite facturi, isi vinde produsele doar pe baza bonului fiscal de la casa de marcat....nu stiu ce sa fac, nu cred ca trebuie inregistrate rapoartele Z in jurnalul de vanzari. Va rog sa ma lamuriti.

Am adresat aceasta intrebare aici pentru ca stiu ca Intrep. individ. conduc contabilitatea in partida simpla ca si PFA-urile.
Va rog mult sa imi raspundeti. Sa nu ma intrebati de ce si-a ales sa fie platitor de TVA ca nici eu nu am inteles, imi e de ajuns ca titularul intreprinderii nu are habar nimic de contabilitate si finante.

Va multumesc anticipat. :lnr (1):


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL