Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#21 Mada*C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 August 2011 - 04:31 PM

Buna

Cred ca am o problema cu vechea versiune sau nu stiu eu sa fac preluarea datelor...
Am facut actualizarea cu ultima versiune V.2.4.0 insa in noua versiune V.5.0.evaluare nu imi face preluarea decat a unui singur contract desi in ultima versiune (V.2.4.0) vad toate contractele.
As vrea sa te intreb "Cosmin0304" daca ai reusit sa preiei toate contracte?
Se preia doar unul pentru ca e simulare?

Multumesc



#22 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 August 2011 - 08:58 AM

am incercat acum la o firma cu 5 contracte si merge importul. le preia pe toate cu conditia sa treci salariul la fiecare.
am incercat pe - Revisal.5.0.evaluare versiune revizuită 03.08.2011




#23 MARIOD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 August 2011 - 10:02 AM

buna ,
mie nu imi ia baza de date , imi da eroare 1918 , asa ca azi am sunat la itm ploiesti , si mi sa spus ca :
;; ultima versiune de revisal este doar pentru ca sa exersam ,iar pentru noutati sa sun dupa 15 .08.2011 , pentru ca nici ei nu stiu prea multe ,,
:smile:



#24 Razvan_new

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 August 2011 - 10:44 AM

Salutari ,
O problema similara am si eu , cand incerc preluara bazei din v206 imi da o eroare de genul : Versiune DB gasita/asteptata: 206 / 240 , am incercat reinstalat totul din nou , toate patchurile si fara nici un rezultat daca a avut cineva aceeasi problema si a gasit rezolvare astept raspuns.
Multumesc anticipat.



#25 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 04 August 2011 - 11:22 AM

Eu am instalat versiunea de testare, iar cand vreau sa preiau din baza de date 2.4.0 imi deschide lista cu firmele dar nu vad niciun buton pentru preluare/import.
Daca vreau sa testez programul cu o firma noua, cand vreau sa inregistrez angajator nou imi da o eroare ciudata, care mi-e straina "could not create the driver from NHibernate.Diver.SQLite20Driver, NHibernate, Version = 3.1.0.4000, Culture =neutral, PublicKeyToken=aa95f207798dfdb4".... si se inchide programul...

Ce parere aveti?



#26 Mada*C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 August 2011 - 02:00 PM

Multumesc tare mult, intradevar in aceasta versiune noua merge, in cea veche nu mergea ma chinuisem destul de mult si ma si speriam crezand ca am o problema la revisalul vechi.
Acum am alta nelamurire, nu stiu unde sa trec perioada de suspendare (crestere copil si somaj tehnic) chiar daca scriu la mentiuni, ceea ce cred ca nu este corect, la "Raport salariat" - "Intervale de suspensare" - nu imi apare numic .O fi in alta parte?



#27 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 04 August 2011 - 02:16 PM

Vezi postareaMada*C, la 04 August 2011 - 02:00 PM, a spus:

nu stiu unde sa trec perioada de suspendare (crestere copil si somaj tehnic)
Suspendare contract :
Operatie permite suspendarea unui contract deja adaugat in cadrul aplicatiei
Operatia de suspendare se poate face apeland butonul "Suspendare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Suspendare":

Se selecteaza contractul din lista pentru care se doreste a fi suspendat si se apasa butonul "Continuare > >".

In ecran se completaza urmatoarele informatii:
- Temei suspendare: se selecteaza o valoare din lista de valori speficice
- Data inceput suspendare: se selecteaza data de inceput a suspendarii contratului
- Data sfarsit suspendare: se selecteaza data de sfarsit a suspendarii contractului
- Alte detalii: se completeaza cu alte detalii referitoare la suspendare

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza". In cazul in care campurile obligatorii nu au fost completate utilizatorul va fi avertizat.
.............

daca faci o simulare vei vedea ca pana nu incetezi suspendarea CIM nu iti va aparea la raport!

Eu am reusit sa instalez, sa ma documentez, sa preiau firma din versiunea veche in cea noua fara sa-mi dea eroare, ecran negru, dar am dat peste o problema care m-a bagat in ceata, noul prg nu preia toate contractele! a mai intalnit cineva pb asta?



#28 Mada*C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 August 2011 - 04:11 PM

Multumesv pentru raspuns.

Da eu am avut aceasta problema, asa era la prima versiune,intre timp au actualizat programul versiunea din 03.08.2011. Am dezinstalat versiunea Revisal.5.0.evaluare din 01.08.2011 si am instalat-o pe cea din 03.08.2011 si a preluat toate contractele pe rand dupa cum zicea cosmin0304 cu conditia sa se adauge salariu.



#29 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 August 2011 - 06:47 PM

nu va apucati sa importati toate firmele pe care le aveti cu n contracte ca e timp pierdut pt voi. incercati-l , faceti probe pe el si vedeti modul de lucru pe el. pentru a utiliza versiunea finala va trebui sa dezinstalati aceasta versiune de proba. creati un contract sau doua vedeti cum ii suspendati, cum se desface contractul de munca sau ce vreti sa le faceti. aveti un caz mai deosebit la care primiti o eroare exista adresa de mail la care propuneti ce nu functioneaza.
cand vreti sa faceti importul fiti siguri ca aveti versiunea 2.4.0 a revisalului vechi altel nu functioneaza importul.
pentru a vedea daca aveti net. framework 3.5 instalat mergeti in control panel - add / remove program si cautati in lista de programe instalate daca il aveti sau nu - este obligatoriu pt functionarea programului nou de revisal



#30 lenuta pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:la munte

Postat 04 August 2011 - 09:21 PM

Vezi postareacosmin0304, la 04 August 2011 - 06:47 PM, a spus:

cand vreti sa faceti importul fiti siguri ca aveti versiunea 2.4.0 a revisalului vechi altel nu functioneaza importul.
pentru a vedea daca aveti net. framework 3.5 instalat mergeti in control panel - add / remove program si cautati in lista de programe instalate daca il aveti sau nu - este obligatoriu pt functionarea programului nou de revisal
Va rog sa ma ajutati
Am instalat in E:\ReviSal HG500-2011 am dezinstalat,
si
am instalat in E:\TeamNet\ReviSal HG500-2011

in ambele apare doar un ecran negru
ce gresesc ?

Separat am ReviSal actualizat cu versiunea 2.4.0 am facut si Revisal206-BackUp-201108012227 pregatit sa-l import ...
Am verificat daca este net.framework 3.5 (sunt mai multe versiuni 1.1; 2.0; 3.0 se pot sterge din Control Panel ?)

Trebuia sa instalez in E:\ReviSal ?

Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de lenuta pop: 04 August 2011 - 09:25 PM




#31 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 August 2011 - 10:24 AM

daca pe partita E: vrei sa instalezi revisalul e bine, in ambele apare doar un ecran negru

la cerinte de sistem din ghidul de instalare scrie: Video: placa video ce suporta rezolutia 1024x768, minim 32MB memorie video

verifica setarile la placa video



#32 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 August 2011 - 10:51 AM

Am o intrebare. dupa ce va aparea versiunea finala de Revisal ea trebuie actualizata cu datele prev in HG500/2011 pentru cim-rile in desfasurare, pentru toate cim-rile active si inactive din REVISAl sau trebuie introdusi toti sal unitatii de cand aceasta a fost infiintata, avand in vedere ca in revisal sunt cim-ri din 2006!



#33 timip10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 05 August 2011 - 01:49 PM

se preia datele din revisalul vechi in versiunea noua si se inroduce salariile,sporurile in versiunea noua pt salariatii existenti pana in acel moment
varianta finala va aparea in jurul datei 15 august, informatie de la ITM



#34 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 August 2011 - 01:56 PM

ok. multumesc frumos. deja ma gandeam cum intru eu in arhiva plina de paianjani si caut contractele de la Adam si Eva incoace si le actualizez in noul Revisal.



#35 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2011 - 03:06 PM

In Hot.500 scrie asa:

"Art 3. (2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta — Uniunea Europeana — UE, non-UE, Spatiul Economic European — SEE;
b) data angajarii;
c) perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de munca;
f) durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile si cuantumul acestora;
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
i) data incetarii contractului individual de munca. "

"Art. 4 (1)
b) elementul prevazut la art. 3 alin. (2) lit. g) se completeaza si pentru contractele individuale de munca deja inregistrate, in termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari; "

Vede cineva vreo referire la completarea salariilor doar pentru contractele active?? Eu nu am remarcat decat "inregistrate", evident, in registrul electronic, dar "inregistrate" si nu "active", iar inregistrate in Revisal sunt si contractele active si cele incetate.



#36 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 05 August 2011 - 03:10 PM

Nu inteleg eu bine sau sunt prea obosita...
La sectiunea sporuri trebuie sa trecem suma efectiva pe care am dat-o.
Asta inseamna ca trebuie sa trecem toate sumele de la inceputul anului pe fiecare luna, la fiecare salariat?
Mai exact in fiecare luna luam statul la mana si trecem sporul pe fiecare salariat ,care difera ca suma de la o luna la alta.
Sper ca nu am inteles bine ,ca altfel cei ca mine care au multi salariati vor fii fericiti....
vivi



#37 lenuta pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:la munte

Postat 05 August 2011 - 10:48 PM

Vezi postareacosmin0304, la 05 August 2011 - 10:24 AM, a spus:

Video: placa video ce suporta rezolutia 1024x768, minim 32MB memorie video

verifica setarile la placa video

Multumesc

rezolutia si memoria video, sunt ok
am reinstalat ReviSal HG500-2011 si ... ecran negru :sad:

Daca asa va fi setat si nou ReviSal voi avea o problema :smile:



#38 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 August 2011 - 12:21 AM

Vezi postareaVIVI1968, la 05 August 2011 - 03:10 PM, a spus:

Nu inteleg eu bine sau sunt prea obosita...
La sectiunea sporuri trebuie sa trecem suma efectiva pe care am dat-o.
Se trec doar sporurile fixe in timp, sporurile care sunt trecute in CIM sau in contractul colectiv de munca.
Acelea care ar fi fost trecute in cartea de munca daca ar mai fi existat.
Acelea care au fost promise angajatului in CIM sau in acte aditionale sau in contracte colective de munca. Nu cele efectiv realizate.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 07 August 2011 - 12:23 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#39 Iuli_luli

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 August 2011 - 01:48 PM

Buna
1. A incercat cineva sa valideze in Revisal 5.0.4 un fisier generat cu o alta aplicatie sau chiar unul dintre exemplele din Specificatiile Tehnice? Reusesc sa obtin o eroare de tipul: "Eroare la validare : There was an error deserializing the object of type Revisal.Entities.Salariat. Invalid character in the given encoding.". Practic nu-mi vede diacriticele in cazul codurilor de Nationalitate. A reusit cineva sa treaca de aceasta eroare?
2. De unde as putea sa obtin un nomenclator Siruta in varianta utilizata de Revisal 5.0.4? Pe site-ul http://www.insse.ro/...es/siruta.ro.do, acolo unde suntem trimisi sa descarcam acest nomenclator am descarcat atat nomenclatorul de la punctul 1, cat si cel de la punctul 2 si amandoua contin coduri/localitati care nu mai apar in noua varianta de Revisal.
3. La sporuri trebuie sa trec valoarea reala sau cea din contract? In cazul meu, sporurile se dau si in functie de timpul lucrat si atunci chiar daca pe contract scrie ca trebuie sa primesc un spor de 500 lei, in realitate, daca sunt in vacanta nu voi primi niciun ban aferent acelui spor. Le-as trece pe cele din contract, insa mi-e sa nu-mi dea amenda ca declar altceva decat apare pe statele de plata.



#40 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 August 2011 - 09:30 PM

Vezi postarealenuta pop, la 04 August 2011 - 09:21 PM, a spus:

Am verificat daca este net.framework 3.5 (sunt mai multe versiuni 1.1; 2.0; 3.0 se pot sterge din Control Panel ?)
In primul rand trebuie sa ai vechea versiune a Revisal actualizata cu patchul din 01.08.2011, iar versiunea ....faimosului este net.framework 3.5 SP1






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL