Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#41 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 August 2011 - 09:39 AM

Va rog, daca ma puteti ajuta cu o mica chestie.....dupa data de 01.08.2011, am facut acte aditionale cu modificari de salarii si timp de lucru. Problema mea este daca acum in Revisalul nou trec salariile si timpul de lucru avute inaintea actelor aditionale si apoi fac modificarea in Revisal sau trec direct salariile si timpul de lucru actual.
O zi usoara va doresc!!!



#42 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 August 2011 - 11:16 AM

am si eu o nelamurire. am completat datele in noul revisal, dar cum fac transmiterea la itm?




#43 MAnaMaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 August 2011 - 01:10 PM

Eu am folosit versiunea test pentru a crea Revisalul unei reprezentante. Problema este ca noua versiune nu preia baza de date din versiunea test si trebuie sa-i iau din nou la mana. Sau exista alta modalitate? Multumesc.

Vezi postareaMIKY2010, la 16 August 2011 - 11:16 AM, a spus:

am si eu o nelamurire. am completat datele in noul revisal, dar cum fac transmiterea la itm?
Presupun ca transmiterea la ITM se face de pe tbul Registru - Generare registru



#44 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 16 August 2011 - 01:42 PM

Am trimis un registru actualizat, in format pdf, dar si in xls si imi zice ca nu a fost preluat din cauza unor erori.
Pe interfata de trimitere vad ca specifica formatul fisierului de transmis ca fiind xml. Noul revisal editeaza in acest format ?



#45 GEOSAVU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 16 August 2011 - 01:49 PM

Vezi postareaMIKY2010, la 16 August 2011 - 11:16 AM, a spus:

am si eu o nelamurire. am completat datele in noul revisal, dar cum fac transmiterea la itm?

Alegi REGISTRU(prima optiune din meniul din bara de sus)-> Generare registru, iti afiseaza o lista cu toti salariatii, alegi salveaza din bara de jos, apoi alegi locatia, folderul unde salvezi fisierul ( eu am pastrat numele generat de program).
Mergi apoi la procedura de transmitere prin internet, (eu o am in favorite ceva cu LOGIN), dai utilizator si parola. E aproape la fel ca vechea procedura de transmitere.



#46 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 August 2011 - 02:37 PM

La instalarea Revisal 5.0.6 imi apare un ecran pe care scrie: "Instalare incompleta. Instalarea a fost intrerupta inainte ca operatia sa fie completa. Daca doriti sa instalati, incercati din nou". Eu tare mult doresc :smile: , dar daca aplicatia nu merge?



#47 Razvan_new

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 August 2011 - 03:06 PM

Am si eu o nelamurire si sper ca cineva ma poate ajuta , cand export registrul pentru a fi trimis la ITM aplicatia il salveaza in format RVS , iar ea din cate am inteles trebuie sa fie xml si chiar nu stiu care poate fi cauza sau solutia.Multumesc anticipat.



#48 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 August 2011 - 03:24 PM

1. Si eu.... tot cu probleme la instalare... pe un calculator am reusit sa instalez dar nu pot adauga contracte/ salariati.

Pe alt calculator imi da o eroare care ma depaseste... ceva cu NHibernate si SQLite... nu preia, nu adauga, nu nimic, desi am procedat identic...

Astept raspunsurile voastre, chiar mi-ar fi de folos, am un contract de inregistrat urgent.

2. Daca in baza mea de date revisal am un singur contract, dar la ITM figureaza 3 contracte (toate active) cum fac eu sa le adaug si pe cele pe care nu le am in baza (nu ma ocupam eu de revisal la momentul angajarii acelor persoane) fara sa le dublez la ITM? Inteleg ca acum se salveaza toate datele, nu mai exista posibilitatea de a selecta doar anumite actualizari.

O zi buna!



#49 GEOSAVU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 16 August 2011 - 03:30 PM

Vezi postareaRazvan_new, la 16 August 2011 - 03:06 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire si sper ca cineva ma poate ajuta , cand export registrul pentru a fi trimis la ITM aplicatia il salveaza in format RVS , iar ea din cate am inteles trebuie sa fie xml si chiar nu stiu care poate fi cauza sau solutia.Multumesc anticipat.

Eu am transmis astazi cu formatul RVS si vad ca in raportul preluarilor apare corect.



#50 Raluca Ivan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:RALU

Postat 16 August 2011 - 04:26 PM

SI eu am aceeasi problema se salveaza cu formatul RVS,iar cand am ioncercat sa il transmit imi da urmatorul mesaj "ORA-20011: Formatul Fişierului este Invalid. -20041ORA-20041: Fisierul preluat trebuie sa contina cel putin un salariat si un contract." Nu inteleg de ce l-au facut asa cand chiar ei spun ca trebuie sa fie in format XML sau macar daca l-au facut asa macar sa il primeasca online .



#51 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2011 - 08:38 AM

Vezi postareaGEOSAVU, la 16 August 2011 - 01:49 PM, a spus:

Vezi postareaMIKY2010, la 16 August 2011 - 11:16 AM, a spus:

am si eu o nelamurire. am completat datele in noul revisal, dar cum fac transmiterea la itm?
Alegi REGISTRU(prima optiune din meniul din bara de sus)-> Generare registru, iti afiseaza o lista cu toti salariatii, alegi salveaza din bara de jos, apoi alegi locatia, folderul unde salvezi fisierul ( eu am pastrat numele generat de program).
Mergi apoi la procedura de transmitere prin internet, (eu o am in favorite ceva cu LOGIN), dai utilizator si parola. E aproape la fel ca vechea procedura de transmitere.
da, asa am facut, dar extensia era RVS(si nici nu pot sa-l deschid), dupa cum au spus si ceilalti colegi. si nu stiam daca se trimite fisierul cu aceasta extensie sau trebuie sa fac ceva sa fie XML.



#52 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 August 2011 - 08:50 AM

Pentru noua versiune de Revisal formatul fisierului trebuie sa fie RVS si nu XML. RVS este de fapt un XML comprimat (si validat).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#53 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 17 August 2011 - 09:03 AM

oameni buni,lamuriti-ma si pe mine! daca legea a intrat in vigoare cu 01.08.2011, actualizarile in prg le fac cu datele actuale sau de la geneza angajatului inapoi?
salariatul X angajat in 2000 cu 400 ron pana in 2011 i sa majorat salariul de n ori, si a avut 5 suspendari. in revisal trec toate majorarile, toate suspendarile, sau situatia lui de la 01.08.2011?



#54 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2011 - 09:22 AM

eu am completat cu salariile de la 01.08.2011



#55 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 17 August 2011 - 09:24 AM

in noul revisal este corect daca introducem datele actualizate la 1 aug 2011 pentru fiecare angajat sau trebuie neaparat sa preluam datele din versiunea anterioara ?



#56 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2011 - 09:34 AM

Vezi postareanopris, la 17 August 2011 - 08:50 AM, a spus:

Pentru noua versiune de Revisal formatul fisierului trebuie sa fie RVS si nu XML. RVS este de fapt un XML comprimat (si validat).

am reusit sa-l transmit dupa noua versiune! merci :smile:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 17 August 2011 - 09:35 AM




#57 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2011 - 11:31 AM

Vezi postareanopris, la 07 August 2011 - 12:21 AM, a spus:

Se trec doar sporurile fixe in timp, sporurile care sunt trecute in CIM sau in contractul colectiv de munca.
Acelea care ar fi fost trecute in cartea de munca daca ar mai fi existat.
Acelea care au fost promise angajatului in CIM sau in acte aditionale sau in contracte colective de munca. Nu cele efectiv realizate.

help! eu am un salariat caruia ii dau spor de noapte, 25%. suma aceasta difera in fiecare luna, in functie de cate ore are lucrate de noapte. cum fac?



#58 Maria C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 17 August 2011 - 11:45 AM

Buna ziua tuturor,
As dori sa aduc in discutie urmatoarea problema:
Am tot cautat un raspuns clar referitor la completarea in REVISAL a salariului si a sporurilor aferente.[/u] Dupa mine, intrucat pana la 31 decembrie 2010 modificarile de salariu, functie (implicit COR) au fost efectuate in cartea de munca, aceste noi completari in "registrul electronic" ar trebui intocmite cu 01.01.2011, deci cu salariul de la 01.01.2011 si modificat daca in decursul celor 8 luni au avut loc modificari. Pe de alta parte insa, in registrele noastre electronice, intocmite din 2007 incoace, nu au fost introduse salariile, respectiv salariul de incadrare, modificarea timpului de lucru (daca a fost cazul), sporuri, etc, astfel ca si mai corect ar fi, daca tot se doreste un istoric din acest punct de vedere, sa se completeze baza de date de la intocmirea contractului de munca. Pana la urma cu ce salariu completam: cel actual la 01.08.2011? Va cer o parere si o rezolvare. Multumesc anticipat pentru atentie si pentru raspunsuri!



#59 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 17 August 2011 - 12:02 PM

Luata pe logica completarea revisalului mi se parea corecta de la data de 01.01.2011 ( atunci cand sa renuntat la carnetele de munca), insa dupa mintea celor care au ''gandit'' HG 500/2011 cu aplicabilitate de la 01.08.2011 reiese ca actualizarea se face de la aceasta data. daca intrebi pe cei mai in masura sa raspunda ( gen ITM, Avocati, etc) i ti citeaza articolele din HG ( hot pe care cred k am citit o toti si am invatat o pe de rost ) si nu te lamureste ( asta pt k nici ei nu stiu ), dar cand vin in control, au raspuns pt orice. Si unde mai pui k te duci la ITM si Dna care era in masura sa raspunda la intrebari, este in CO. Cu ce ma incalzeste pe mine ca pot sa actualizez sal, spor in 90 de zile, daca suspendarile se fac in 20 de zile? ce fac, mai intai suspend (asta k sa fiu in termen) apoi vin si modific sal? Vrem si noi un amarat de raspuns inainte sa muncim k prostii sau sa luam amenzi pe capete!!!!!



#60 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2011 - 12:06 PM

eu completez cu salariile si sporurile existente la 01 august. asa mi se pare logic. pentru ca si revisalul nou preia din cel vechi doar angajatii existenti la 01.08.2011, pe cei lichidati inainte de aceasta data, nu ii vei mai regasi.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL