Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#201 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 October 2011 - 03:04 PM

Pe site-ul ITM Constanta a aparut un comunicat referitor la declararea sporurilor orare ( noapte weekend etc... )

"Anunt referitor la sporurile de noapte, de weekend,etc. :
Avand in vedere ca aceste sporuri se acorda in functie de orele lucrate intr-o luna, acestea se vor inregistra lunar in registrul general de evidenta a salariatilor"

Nu imi este clar cand anume devine obligatorie declararea : conform legii la 20 de zile lucratoare de la orice modificare ( al art.3 lit. g). Sa intelegem ca data modificarii este ultima zi din luna, sau ziua in care apare sa zicem prima ora de noapte, de exemplu ?

Puteau fi mai clari!



#202 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2011 - 09:41 PM

Multumim, nico, de info. Asa ma hotarasem si eu sa fac iar eu o sa le declar la data trecuta in ctr pt lichidarea drepturilor salariale pt ca doar atunci le stiu exact.

Gramaco....... Mai am o nedumerire la revisal. Cum pot sa preiau in revisal o salvare de tip rsv facuta tot din revisal dar pe un alt calc . Am obs ca avem optiune de preluare doar din vechiul program.




#203 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 October 2011 - 05:04 PM

miha , ai optiunea in revisal 500 , la "Instrumente" alegi "Import Angajator" si selectezi din browse calea spre fisierul tau .rvs creat pe alt calculator. :smile:

Succes(uri) :smile:



#204 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2011 - 09:30 PM

Daaaa, mersi gramaco ..... Intre timp am mai descoperit o hiba a minunatului revisal ..... Nu se poate sterge un salariat ...... Iar la sporuri daca ai gresit data aplicarii nu o poti sterge, doar modifica ..... Dar in raportul pe salariat ramane ..... Ce idioti !



#205 foxytoxy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 October 2011 - 07:48 AM

Vezi postareamirela 0702, la 03 August 2011 - 12:03 PM, a spus:

In sfarsit am reusit. Pasii sunt asa:

1. Se descarca, se salveaza si se dezarhiveaza undeva aplicatia de pe www.inspectiamuncii.ro
2. Se descarca si se ruleaza fisierul indicat de cosmin0304
3. Se restarteaza calculatorul
4. Se instaleaza aplicatia Revisal 5.0.4. prin rularea fisierului Setup.msi din folderul rezultat in urma dezarhivarii.

La mine a functionat asa cum v-am precizat mai sus, insa la validarea fisierului creat cu alta aplicatie imi da o eroare:

"Eroare la validare. Element "XmlReport" was not found. Line 1, position 2."

Merci pentru ajutor.

A mai intalnit cineva eroarea aceasta?

...probabil nu-l vede din....nu stiu ce motiv...

Buna ziua,

Am intampinat si eu aceeasi problema si doream sa vad daca dvs. ati rezolvat-o.

Va multumesc,
Roxana Haidu



#206 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 04 October 2011 - 10:51 AM

Vezi postareanicosalarii, la 02 October 2011 - 03:04 PM, a spus:

Pe site-ul ITM Constanta a aparut un comunicat referitor la declararea sporurilor orare ( noapte weekend etc... )

"Anunt referitor la sporurile de noapte, de weekend,etc. :
Avand in vedere ca aceste sporuri se acorda in functie de orele lucrate intr-o luna, acestea se vor inregistra lunar in registrul general de evidenta a salariatilor"

Nu imi este clar cand anume devine obligatorie declararea : conform legii la 20 de zile lucratoare de la orice modificare ( al art.3 lit. g). Sa intelegem ca data modificarii este ultima zi din luna, sau ziua in care apare sa zicem prima ora de noapte, de exemplu ?

Puteau fi mai clari!

minunati sunt itm-istii astia cu resursele lor umane cu tot :))
de ce n au zis atunci sa completezi revisalul cu tot ce e in codul fiscal reprezentand drepturi salariale si asimilate: prime, diurne care depasesc pragul, venituri in natura, etc.
vor iar sa molfaie state de plata - ca sa ce? sa le coreleze cu declaratia 112?
initial am inteles ca hg ul vrea salariul fix si sporurile permanente.



#207 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 04 October 2011 - 11:41 AM

Vezi postareageorge_v, la 04 October 2011 - 10:51 AM, a spus:

Vezi postareanicosalarii, la 02 October 2011 - 03:04 PM, a spus:

Pe site-ul ITM Constanta a aparut un comunicat referitor la declararea sporurilor orare ( noapte weekend etc... )

"Anunt referitor la sporurile de noapte, de weekend,etc. :
Avand in vedere ca aceste sporuri se acorda in functie de orele lucrate intr-o luna, acestea se vor inregistra lunar in registrul general de evidenta a salariatilor"

Nu imi este clar cand anume devine obligatorie declararea : conform legii la 20 de zile lucratoare de la orice modificare ( al art.3 lit. g). Sa intelegem ca data modificarii este ultima zi din luna, sau ziua in care apare sa zicem prima ora de noapte, de exemplu ?

Puteau fi mai clari!

minunati sunt itm-istii astia cu resursele lor umane cu tot :))
de ce n au zis atunci sa completezi revisalul cu tot ce e in codul fiscal reprezentand drepturi salariale si asimilate: prime, diurne care depasesc pragul, venituri in natura, etc.
vor iar sa molfaie state de plata - ca sa ce? sa le coreleze cu declaratia 112?
initial am inteles ca hg ul vrea salariul fix si sporurile permanente.

anuntul ala de doi bani fara antent, stampila, semnatura de la ITM este egal cu zero. :tongue: Ex: ca sa trec sporul de noapte pe luna August 2011 treb sa astept sa se faca 01 Septembrie si sa ma pun sa calculez valoare lui dupa care sa actualizez Revisalul si sa al trimit desteptilor de la ITM, dar reiese k nu lam trimis in termenul de 20 de zile, deci???? wtf???? chiar asa isi bat joc de noi?! :angry: sporuruile de noapte, ore suplimentare, prime, sal in acord, etc nu apar in CIM, deci automat nici in Revisal. revisalul 500 a fost creat sa inlocuiasca carnetele de munca.....iar acolo se treceau doar SPORURILE FIXE........asa k cei de la ITM sa se mai documenteze si apoi sa puna anunturi neoficiale!



#208 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 04 October 2011 - 12:15 PM

Vezi postareaEleonora13, la 04 October 2011 - 11:41 AM, a spus:

Vezi postareageorge_v, la 04 October 2011 - 10:51 AM, a spus:

Vezi postareanicosalarii, la 02 October 2011 - 03:04 PM, a spus:

Pe site-ul ITM Constanta a aparut un comunicat referitor la declararea sporurilor orare ( noapte weekend etc... )

"Anunt referitor la sporurile de noapte, de weekend,etc. :
Avand in vedere ca aceste sporuri se acorda in functie de orele lucrate intr-o luna, acestea se vor inregistra lunar in registrul general de evidenta a salariatilor"

Nu imi este clar cand anume devine obligatorie declararea : conform legii la 20 de zile lucratoare de la orice modificare ( al art.3 lit. g). Sa intelegem ca data modificarii este ultima zi din luna, sau ziua in care apare sa zicem prima ora de noapte, de exemplu ?

Puteau fi mai clari!

minunati sunt itm-istii astia cu resursele lor umane cu tot :))
de ce n au zis atunci sa completezi revisalul cu tot ce e in codul fiscal reprezentand drepturi salariale si asimilate: prime, diurne care depasesc pragul, venituri in natura, etc.
vor iar sa molfaie state de plata - ca sa ce? sa le coreleze cu declaratia 112?
initial am inteles ca hg ul vrea salariul fix si sporurile permanente.

anuntul ala de doi bani fara antent, stampila, semnatura de la ITM este egal cu zero. :tongue: Ex: ca sa trec sporul de noapte pe luna August 2011 treb sa astept sa se faca 01 Septembrie si sa ma pun sa calculez valoare lui dupa care sa actualizez Revisalul si sa al trimit desteptilor de la ITM, dar reiese k nu lam trimis in termenul de 20 de zile, deci???? wtf???? chiar asa isi bat joc de noi?! :angry: sporuruile de noapte, ore suplimentare, prime, sal in acord, etc nu apar in CIM, deci automat nici in Revisal. revisalul 500 a fost creat sa inlocuiasca carnetele de munca.....iar acolo se treceau doar SPORURILE FIXE........asa k cei de la ITM sa se mai documenteze si apoi sa puna anunturi neoficiale!
Se trec numai sporuri, dar interesant daca si suma aferenta platii in acord. Va rog sa va interesati si sa ne informati



#209 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 05 October 2011 - 07:36 AM

Fisier atasat  ITM-sporuri.pdf   1.04MB   104 downloads



#210 carmen22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 October 2011 - 08:52 AM

Buna! Am si eu o intrebare - cum se opereaza in revisal prelungirea unui contract de munca pe durata determinata - intocmesc act aditional si atunci unde il trec in noul revisal, sau un nou contract pe durata determinata? Multumesc!



#211 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 October 2011 - 09:59 AM

Vezi postareacarmen22, la 05 October 2011 - 08:52 AM, a spus:

Buna! Am si eu o intrebare - cum se opereaza in revisal prelungirea unui contract de munca pe durata determinata - intocmesc act aditional si atunci unde il trec in noul revisal, sau un nou contract pe durata determinata? Multumesc!

Buna!

Parerea mea este ca ar trebui facuta o decizie (nu act aditional pt CIM-ul ce inceteaza si apoi intocmit un alt CIM.
O zi buna!



#212 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 October 2011 - 10:21 AM

04.10.2011

Informații în sprijinul angajatorilor privind întocmirea și transmiterea registrului

http://www.inspectiamuncii.ro/



#213 carmen22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 October 2011 - 11:50 AM

Vezi postareaforbidden, la 05 October 2011 - 09:59 AM, a spus:

Vezi postareacarmen22, la 05 October 2011 - 08:52 AM, a spus:

Buna! Am si eu o intrebare - cum se opereaza in revisal prelungirea unui contract de munca pe durata determinata - intocmesc act aditional si atunci unde il trec in noul revisal, sau un nou contract pe durata determinata? Multumesc!

Buna!

Parerea mea este ca ar trebui facuta o decizie (nu act aditional pt CIM-ul ce inceteaza si apoi intocmit un alt CIM.
O zi buna!
Multumesc! Contractul expira pe data de 06.10.2011. Ii fac decizie de incetare si apoi un alt contract in aceeasi zi ca sa aiba continuitate? De regula decizia o faceam cu prima zi in care nu mai lucreaza!Deci ar trebui pe data de 07.10.2011,si pe 06.10.2011 sa transmit noul contract, nu?



#214 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 October 2011 - 12:00 PM

Vezi postareacarmen22, la 05 October 2011 - 11:50 AM, a spus:

Vezi postareaforbidden, la 05 October 2011 - 09:59 AM, a spus:

Vezi postareacarmen22, la 05 October 2011 - 08:52 AM, a spus:

Buna! Am si eu o intrebare - cum se opereaza in revisal prelungirea unui contract de munca pe durata determinata - intocmesc act aditional si atunci unde il trec in noul revisal, sau un nou contract pe durata determinata? Multumesc!

Buna!

Parerea mea este ca ar trebui facuta o decizie (nu act aditional pt CIM-ul ce inceteaza si apoi intocmit un alt CIM.
O zi buna!
Multumesc! Contractul expira pe data de 06.10.2011. Ii fac decizie de incetare si apoi un alt contract in aceeasi zi ca sa aiba continuitate? De regula decizia o faceam cu prima zi in care nu mai lucreaza!Deci ar trebui pe data de 07.10.2011,si pe 06.10.2011 sa transmit noul contract, nu?

Carmen, eu nu procedez asa. Daca se doreste sa se prelungeasca contractul de munca pentru angajat, fie pe inca o perioada determinata, fie pe durata nedeterminata, eu fac aditional. In Codul Muncii, despre contractul pe perioada determinata scrie asa:
CAPITOLUL VI: Contractul individual de muncă pe durată determinată
Art. 82
(1)Prin derogare de la regula prevăzută la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, în cazurile și în condițiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de muncă pe durată determinată.
(2)Contractul individual de muncă pe durată determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie.
(3)Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, în condițiile prevăzute la art. 83, și după expirarea termenului inițial, cu acordul scris al părților, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.
(4)Între aceleași părți se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5)Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive și nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.
Art. 83
Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată numai în următoarele cazuri:
a)înlocuirea unui salariat în cazul suspendării contractului său de muncă, cu excepția situației în care acel salariat participă la grevă;
b)creșterea și/sau modificarea temporară a structurii activității angajatorului;
c)desfășurarea unor activități cu caracter sezonier;
d)în situația în care este încheiat în temeiul unor dispoziții legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fără loc de muncă;
e)angajarea unei persoane care, în termen de 5 ani de la data angajării, îndeplinește condițiile de pensionare pentru limită de vârstă;
f)ocuparea unei funcții eligibile în cadrul organizațiilor sindicale, patronale sau al organizațiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;
g)angajarea pensionarilor care, în condițiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h)în alte cazuri prevăzute expres de legi speciale ori pentru desfășurarea unor lucrări, proiecte sau programe.
Art. 84
(1)Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.
(2)În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.
Art. 85
Salariatul încadrat cu contract individual de muncă pe durată determinată poate fi supus unei perioade de probă, care nu va depăși:
a)5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b)15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 și 6 luni;
c)30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni;
d)45 de zile lucrătoare în cazul salariaților încadrați în funcții de conducere, pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni.
Art. 86
(1)Angajatorii sunt obligați să informeze salariații angajați cu contract individual de muncă pe durată determinată despre locurile de muncă vacante sau care vor deveni vacante, corespunzătoare pregătirii lor profesionale, și să le asigure accesul la aceste locuri de muncă în condiții egale cu cele ale salariaților angajați cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată. Această informare se face printr-un anunț afișat la sediul angajatorului.
(2)O copie a anunțului prevăzut la alin. (1) se transmite de îndată sindicatului sau reprezentanților salariaților.
Art. 87
(1)Referitor la condițiile de angajare și de muncă, salariații cu contract individual de muncă pe durată determinată nu vor fi tratați mai puțin favorabil decât salariații permanenți comparabili, numai pe motivul duratei contractului individual de muncă, cu excepția cazurilor în care tratamentul diferit este justificat de motive obiective.
(2)În sensul alin. (1), salariatul permanent comparabil reprezintă salariatul al cărui contract individual de muncă este încheiat pe durată nedeterminată și care desfășoară aceeași activitate sau una similară, în aceeași unitate, avându-se în vedere calificarea/aptitudinile profesionale.
(3)Atunci când nu există un salariat cu contract individual de muncă încheiat pe durată nedeterminată comparabil în aceeași unitate, se au în vedere dispozițiile din contractul colectiv de muncă aplicabil sau, în lipsa acestuia, reglementările legale în domeniu.



#215 carmen22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 October 2011 - 12:31 PM

Bun si atunci unde se opereaza actul aditional pentru ca in noul Revisal nu ai rubrica unde sa justifici modificarea, la modificare ai la dispozitie doar data de cand sunt valabile modificarile?



#216 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 October 2011 - 12:39 PM

te duci pe contracte la operatii contracte- selectezi salariatul- dai modificare- la durata contractului selectezi nedeterminata- dai continuare - la alte detalii scrii act ad nr.... din data de ....- continuare - continuare - la data treci data cu care se prelungeste cim - generezi si trimiti la ITM

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2011 - 05:20 PM




#217 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 October 2011 - 12:46 PM

@carmen22
Imi mentin parerea cu decizie pt contractul incheiat si intocmirea unui alt cim.
Da. Este bine cum ai gandit cu un nou cim pe 07.10 si transmiterea revisal pe 06.10.

Numai bine!



#218 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 October 2011 - 12:48 PM

Citeaza

Bun si atunci unde se opereaza actul aditional pentru ca in noul Revisal nu ai rubrica unde sa justifici modificarea, la modificare ai la dispozitie doar data de cand sunt valabile modificarile?
Din tab-ul modificare contract:
1) Daca vrei sa prelungesti tot cu o perioada determinata, dupa selectia contractului angajatului respectiv, lasi Durata contract "Determinata" dai next si modifici data de sfarsit cu noua data la care s-a convenit a se inceta contractul; la ALTE DETALII treci ce explicatii vrei tu sa treci.
2) Daca vrei sa prelungesti pe durata nedeterminata modifici durata din determinata in nedeterminata.

Daca nu e cazul si altor modificari la acelasi contract, lasi toate celelalte campuri nemodificate si la final, treci data de la care sunt valabile inregistrarile, dupa care salvezi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2011 - 05:20 PM




#219 asanda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 October 2011 - 06:03 PM

Citeaza

@carmen22Imi mentin parerea cu decizie pt contractul incheiat si intocmirea unui alt cim.
Da. Este bine cum ai gandit cu un nou cim pe 07.10 si transmiterea revisal pe 06.10.
Numai bine!
Buna seara,

conform art82 al(3), cim-ul pe perioada determinata poate fi prelungit doar daca a fost incheiat pentru realizarea unui proiect, program sau lucrare -art83/h. Daca a fost incheiat pe perioada determinata conform 83/b- dezvoltarea treptata a activitatii, el inceteaza de drept la ultima zi din contract, se intocmeste decizie de incetare conform art56 lit i si se face un nou contract de munca.

Art. 82
(1)Prin derogare de la regula prevăzută la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, în cazurile și în condițiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de muncă pe durată determinată.
(2)Contractul individual de muncă pe durată determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie.
(3)Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, în condițiile prevăzute la art. 83, și după expirarea termenului inițial, cu acordul scris al părților, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2011 - 05:21 PM

asanda



#220 carmen22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 07 October 2011 - 09:19 AM

Citeaza

asanda
Multumesc de raspuns! Asa am facut, un nou contract dar la mine era problema de termen - contractul avea dat sfarsit 06.10.2011 si ar fi trebuit decizie in care treceam data incetarii 07.10.2011, si in noul contract incepea activitatea tot la data 07.10.2011. Contractul trebuia transmis pe 06.10.2011, iar decizia pe 07.10.2011. Am incetat primul contract pe 06.10.2011 (ceea ce nu stiu cat e de corect), am facut un nou contract si am facut 2 raportari (cate una ptr. fiecare modificare).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2011 - 05:23 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL