Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
data incetare CIM, in Revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


data incetare CIM, in Revisal


25 replies to this topic

#21 anca s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 March 2013 - 03:28 PM

Buna ziua,

Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. In Revisal versiunea veche, daca un angajat avea concediu fara plata de 1 zi, nu se putea introduce “data sfarsit suspendare” si “data incetare suspendare” ca fiind aceeasi data cu "data inceput suspendare" (ex.: concediu fara plata pe 05.12.2011, "data inceput suspendare"= 05.12.2011, “data sfarsit suspendare”= 05.12.2011 si “data incetare suspendare”= 05.12.2011), ci trebuia introdusa obligatoriu ziua urmatoare( in exemplul de mai sus: "data inceput suspendare"= 05.12.2011, “data sfarsit suspendare”= 06.12.2011 si “data incetare suspendare”= 06.12.2011). Urmarind niste forumuri, am constatat ca in noua versiune a Revisal, se pot face inregistrarile "data inceput suspendare"= 05.12.2011, “data sfarsit suspendare”= 05.12.2011 si “data incetare suspendare”= 05.12.201. Am dorit sa corectez in Revisal "erorile", insa nu stiu cum sa fac acest lucru. Mentionez ca pentru toate contractele suspendate au incetat suspendarile, deci nu mai apar ca fiind active.

Va multumesc anticipat.



#22 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 09 October 2013 - 09:44 AM

Am si eu o problema.In revisal am operat data incetarii unui contract , cu art. 56, alin. 1, lit. c ca fiind 17 iulie 2013.Am transmis Revisalul, dar acum observa ca la verificare preluari imi apare contract incetat, dar fara data sfarsit. La contractele incheiate pe perioada determinata, incetate , apare data sfarsit, iar la acesta nu. Asa apare in raportul preluari?
va multumesc!




#23 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2016 - 02:00 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare, pentru un contract de munca determinat, a carui data s-a terminat pe 22 ian 2016, daca s-a decis prelungirea lui cu 30 de zile, azi , iar in revisal nu am transmis inca nimic, cum pot rezolva acest caz? angajatul s-a prezentat zilnic la lucru. pana la ce data trebuia sau trebuie sa declar in revisal aceasta prelungire? astept raspunsul dvs, multumesc



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2016 - 02:22 PM

cu data de cel mai tarziu in ultima zi de valabilitate a CIM determinat faci act aditional de prelungire cu inca 30 zile, adica cel mai tarziu cu data de 22 daca asta e ultima zi a contractului, dar poate fi facut si mai devreme de 22.
prin el modifici data de incetare a CIM si atentie la CONDITIA de aici : "contractele incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui CIM pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare."

termenul de raportare in Revisal a modificarii prin act adit. al unui element din CIM este de 19 zile lucratoare, deci inca esti in termen.
:smile:

te rog sa citesti si aici : http://www.conta.ro/...179#entry271179
se pare ca nu se pot prelungi CIM pe per. determinata, prin act aditional. :smile:



#25 Livia N

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 November 2016 - 01:51 PM

Buna ziua. Am incheiat un cim pe perioada determinata de o luna, acesta a incetat in data de 11.11.2016. Din pacate am uitat de el si nu l-am raportat in Revisal, practic a incetat de drept in 11. Ce pot sa fac acum, sa-l inchid retroactiv, Sau care este cea mai buna solutie?



#26 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 21 November 2016 - 03:47 PM

Il raportezi acum incheiat. Am avut control , iar pentru intarzaierea incetarilor , am primit doar avertisment.
Alta solutie nu stiu.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL