Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate I.I.- Pompe Funebre - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate I.I.- Pompe Funebre

5 replies to this topic

#1 Ionut84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 December 2012 - 11:19 PM

Buna ziua, sunt un nou intreprinzator ce detine o i.i. cu domeniul "pompe funebre" si va rog daca ma puteti ajuta in contabilizarea produsului "sicriu". El este compus din mai multe elemente (accesorii imbracaminte, etc), reprezentand un ansamblu.Nedumerirea mea este trebuie facuta o fisa de productie, deviz la fiecare sicriu, sau adun toate elementele si facturez drept ansamblu.



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2012 - 12:01 AM

De facturat facturati direct sicriu.
Dar faceti deviz de lucrare in care se regaseste ce elemente contine si in ce cantitate.




#3 Ionut84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 December 2012 - 11:52 PM

ok deviz de lucrare individual pentru fiecare sicriu in parte, iar diferenta intre pret produs finit si produsul brut+accesorii+lenjerie reprezinta adaosul respecctiv manopera in deviz, este corect nu?



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2012 - 04:47 PM

Da



#5 Sorinavidat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 May 2014 - 07:58 AM

Buna ziua si eu sunt o începătoare al unui ii cu domeniul agenție funerară întrebarea mea este ce acte de contabilitate îmi trebuie nir , registru unic de control, casa de marcat, chitantier , Facturier, si ce Mi-ar mai trebui? Si încă ceva trebuie facturi speciale la vinderea socrilor pt a-și deconta ajutorul de înmormântare ?



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 May 2014 - 09:25 AM

In loc de chitanta, la clientii persoane fizice dati bonul de la casa de marcat si factura. Daca nu sunteti inregistrat ca platitor de tva, folositi modelul de factura dar si de nir, fara tva.
Va trebuie registrul jurnal de incasari si plati si registrul inventar pe care le inregistrati mai intai la inspectorul fiscal.
Evidenta contabila, cea care trebuie s-o treceti in RJIP, o puteti tine si pe calculator, listati la sfarsitul lunii paginile completate iar in RJIP cumparat si vizat la finante treceti doar totalurile lunare.
Pentru ca nu sunteti platitor de tva, in RJIP treceti valorile din documentele fiscale cu tot cu tva. Achizitia de marfa s-o faceti numai cu factura. In RJIP treceti valoarea si la data din documentul de plata (chitanta, bon fiscal sau estras de cont) nu dupa factura.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL