Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilizare mostre - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabilizare mostre

mostre
1 reply to this topic

#1 andreea_dumitrascu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 July 2013 - 08:34 AM

buna ziua, am si eu urmatoarea situatie: achizitie intracomunitara de energizante, pentru care se acorda din partea furnizorului si o cantitate X cu valoarea 0, oferite ca si mostre. Eu le pot oferi mai departe ca si mostre? se pot incadra la chelt de publicitate, daca ele au intrat cu valoarea zero? Cum le scad din gestiune? Si o alta intrebare ar fi, pot fi vandute aceste mostre? Cum procedez? Va multumesc




#2 allph

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 July 2013 - 06:32 AM

ORDONANTA NR. 99/29.08.2000 (r1)

privind comercializarea produselor si serviciilor de piata

___________
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 424/01.09.2000;
Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 603/31.08.2007;
Ultimele modificari si completari au intervenit prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 22/06.06.2012 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 381 din 07/06/2012.
Art. 17 Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL